تبليغات
آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی


مشخصات سوال
hellgirlllllllنام : پگاه امتیاز : 86درصد بهترین پاسخ : 42%پگاه (28)i

11 آبان 88 - 09:12آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی اطلاعات بیشتر : 1)چرا به این روش تبلور مجدد گویند؟
2)تبلور با رسوب گیری چه تفاوتهایی دارد؟
3)چرا برای تبلور باید از حلالی استفاده كرد كه دمای جوش آن كوچكتر از دمای ذوب ماده خالص باشد؟
4)چرا برای بدست آوردن بلور خالص در مرحله آخر از قیف بوخنز استفاده میشود؟
5)كدام حلال برای تبلور مناسب تر است و چرا؟(از لحاظ دماو حلالیت)
تاریخ ایجاد سوال : 11 آبان 88 (09:12)تاریخ بسته شدن سوال : 24 آبان 88تعداد بازدید :87تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
rozitash2005نام : رزیتا رزامتیاز : 167درصد بهترین پاسخ : 29%رزیتا رز (14)i

88/8/12 (14:58)1) در واکنشهای آلی محصولات بندرت به صورت خالص به دست می آیند. وقتی ماده به صورت جامد باشد معمولا آنرا در حلالی حل کرده ومجددا به صورت بلور رسوب میدهند. این عمل را تبلور مجدد می نامند.
-------------------------------------------------------------------------------
2) تشکیل رسوب ، هم یک پدیده شیمیایی و هم یک پدیده فیزیکی است. پدیده شیمیایی تشکیل رسوب شامل واکنش شیمیایی واکنشگر و نمونه مورد نظر است. پدیده فیزیکی ، شامل هسته‌زایی و رشد بلور (دو مرحله) است.تشکیل اولیه ذرات کوچک فاز جامد در فاز مایع را که از رسوب مورد نظر به حالت اشباع رسیده باشد، هسته‌زایی می‌نامند.
رسوب کردن یونهای محلول روی ذرات اولیه را که سبب درشت شدن رسوبها می‌شود، رشد بلور می‌نامند.
نکات مهم در رسوب گیری
-- محلول جسم مجهول باید رقیق باشد و عامل رسوب دهنده قطره قطره به آن اضافه شود و همراه با همزدن محلول باشد. در این صورت تشکیل رسوب به آرامی صورت خواهد گرفت.
-- رسوب تشکیل شده را قبل از صاف کردن باید در حدود ده دقیقه روی حمام بخار آب ، گرما داد. با این عمل ذرات ریزتر به علت حلالیت بیشتر دوباره حل شده ، روی ذرات درشت‌تر رسوب می‌کنند. در نتیجه ذرات رسوب ، درشت‌تر شده ، سبب تقلیل جذب مواد خارجی بوسیله رسوب می‌شود.
-------------------------------------------------------------------------------
3) فکر کنم برای اینکه تبخیر نشود.
-------------------------------------------------------------------------------
4) قیفی است که داخل آن دارای یک سطح با تعداد زیادی سوراخ کوچک میباشد و از جنس چینی یا شیشه و یا
پلی پروپیلن ساخته شده است و برای صاف کردن سریع و همچنین خشک کردن سریع همراه با یک صافی کاغذی و ارلن خلاء به کار میرود که ارلن خلاء دارای یک لوله در کنار و نزدیک به نوک آن میباشد که برای خروج هوا (به کمک پمپ مکنده) به کار میرود. وسیله فیلتر کننده یک کاغذ صافی است که بر روی ظرف قرار می‌گیرد و ماده مورد نظر روی آن ریخته می‌شود. سپس آب ماده ریخته شده توسط نیروی مکش و خلا به پایین سرازیر می‌شود. این وسیله معمولاً در آزمایشگاه‌های شیمی آلی برای جداسازی رسوبات بلورین مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیروی مکش باعث می‌شود که که آب اضافی آنها خارج شده و بلورهای خالص به دست آیند.
----------------------------------------------------------------------------
5) ترکیبی که میخواهیم متبلور کنیم را باید در یک حلال یا مخلوطی از حلالهای داغ، محلول بوده ودر حالت سرد همان حلالها نامحلول باشد. عمل تخلیص در صورتی انجام میشود که ناخالصی، یا در حلال سرد محلول باشد و یا در حلال داغ نامحلول باشد. در حالت دوم محلول رابصورت داغ صاف میکنیم تا ناخالصیهای محلول جدا شوند. اگر محلول رنگی باشد و مابدانیم که جسم مورد نظر بیرنگ است مقدار کمی از زغال رنگبر به محلول سرد اضافه نموده سپس آنرا حرارت داده، بصورت داغ صاف میکنیم. زغال رنگبر، ناخالصیهای رنگی راجذب میکند.

انتخاب محیط تبلور کار ساده ای نیست، رفتار حلالیت ترکیب یا باید شناخته شده باشد و یا باید به طریق تجربی مشخص گردد. مثلا وقتی که تبلور پارا دی بروموبنزن مورد نظر باشد مخلوطی از اتانل و آب به کار میرود. ترکیب هم در اتانول سرد و هم در اتانل داغ محلول است: از اینرو اتانول تنها، برای این کار مفید نیست. از طرف دیگر این ترکیب چه در آبسرد و چه در آب داغ کم محلول است بنابر این آب تنها نیز برای این کار مفید نیست. اما مخلوط مساوی از الکل و آب در حالت داغ حلال خوبی برای جسم است و در حالت سرد حلالیت آن جزئی است از اینرو از مخلوط این دو حلال برای تبلور پارادی بروموبنزن استفاده میشود.

بعضی مواقع عمل تبلور خودبخود صورت نمیگیرد و باید آنرا بر اثر تحریک متبلور نمود. بدین منظور یا جدار داخلی ظرف در سطح محلول را میخراشند و یا ذراتی خالص از همان جسم را در محلول سرد وارد میکنند تا تبلور شروع شود. بسیاری از ترکیبات بر اثر سرد کردن محلول یا سرد کردن به همراه هم زدن به صورت بلور در میآیند. برخی ترکیبات به صورت روغن در آمده چندین ساعت و حتی گاهی چندین روز وقت لازم است تا بلور تشکیل شود.

بطور خلاصه تبلور مجدد به روش انحلال شامل مراحل زیر است:
(1)- انتخاب حلال مناسب،(2)- انحلال جسم مورد تخلیص در نقطه جوش حلال یا نزدیک به آن،(3)- صاف کردن محلول داغ برای جداکردن ناخالصیهای نامحلول،(4)- تبلور از محلولی که درحال سرد شدن است،(5)- جداکردن بلورها از محلولی که در آن شناورهستند،(6)- شستشوی بلورها برای خارج کردن محلولی که به آنها آغشته است،(7)- خشک کردن بلورها
.85%دیگر پاسخ ها
mohsen4465نام : محسن امتیاز : 2712درصد بهترین پاسخ : 41%محسن (30)i

1.    88/8/15 (05:32)رزیتا خیلی خوب و کامل جواب داد اما فکر کنم سوال 3 رو اشتباه متوجه شده.

3) این کاملاً واضحه. اگه دمای جوش حلال بیشتر از دمای ذوب ماده خالص باشه، اونوقت ماده خالص بصورت مذاب در میاد و چون انحلال دو مایع در همدیگه همیشه بیشتره در این حالت هر دو حلال همدیگه میشن و هر چقدر هم که نمونه اضافه کنی رسوبی بوجود نمیاد، حتی اگه مقدار نمونه بیشتر از حلال بشه باز هم رسوبی نداریم؛ در این حالت ماده حل شده خودش نقش حلال رو ایفا میکنه! بنابراین هیچ تبلوری انجام نمیشه یا اگر هم انجام بشه (میعان بجای تبلور؛ که احتمالش خیلی کمه) ماده خالص بصورت یک فاز مایع جداگانه از حلال جدا میشه و به احتمال زیاد با حلال اولیه بصورت امولسیونی پایدار در میاد که اگه بتونی توی همون دما جداشون کنی همین الان دانشگاه شما رو با مدرک دکترای شیمی فارغ التحصیل میکرد! :).14%


تبلور دو حلالی


مشخصات سوال
hellgirlllllllنام : پگاه امتیاز : 86درصد بهترین پاسخ : 42%پگاه (28)i

17 آبان 88 - 10:18تبلور دو حلالی اطلاعات بیشتر : تحقیق درباره تبلور دو حلالی چیست و اصول و روش كار آن را میخوام؟(حداقل 1 صفحه)تاریخ ایجاد سوال : 17 آبان 88 (10:18)تاریخ بسته شدن سوال : 24 آبان 88تعداد بازدید :287تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
تبلور دو حلالی 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
rozitash2005نام : رزیتا رزامتیاز : 167درصد بهترین پاسخ : 29%رزیتا رز (14)i

88/8/18 (23:35)تبلور یکی از تکنیک های خالص سازی است و یكی از بهترین روشهای تخلیص اجسام جامد است که در آن ماده جامد ناخالص در حداقل مقدار حلال داغ حل می شود و در اثر سرد کردن در محلول رسوب میکند.

روش عمومی تبلور عبارت است از :
1- حل كردن جسم در حلال مناسب به كمك گرما و تهیه محلول سیر شده از جسم
2- صاف كردن سریع محلول گرم
3- سرد كردن تدریجی محلول صاف شده به منظور رسوب دادن (راسب کردن) جسم به شكل بلور
4- صاف كردن و شستن بلورها با حلال سرد و خشك كردن آنها
5- تعیین نقطه ذوب بلور

عوامل تاثیر گذار در حلالیت:
1- خصوصیات حلال (قطبی یا غیرقطبی)
2- حجم حلال
3- دمای حلال (حلالیت با افزایش دما افزایش میابد)
انتخاب حلال مناسب نكته اساسی و مهم در عمل تبلور محسوب می شود. حلال مناسب حلالی است كه در دمای معمولی جسم را به مقدار جزئی در خود حل كند، ولی در گرما و به ویژه در دمای جوش، این انحلال به آسانی صورت گیرد. عامل دیگر در انتخاب حلال مناسب، توجه به قطبیت آن است كه با توجه به ساختمان ماده مورد نظر انتخاب می شود. زیرا تركیبات قطبی در حلالهای قطبی و تركیبات غیر قطبی در حلالهای غیر قطبی حل می شوند.

به هنگام انتخاب حلال مناسب برای تبلور، به نكات زیر باید توجه کرد :
1- حلال در دمای معمولی ( دمای آزمایشگاه ) نباید تركیب را حل كند، اما در نقطه جوش خود باید حداكثر تركیب یا تمام آن را در خود حل كند.
2- نقطه جوش حلال نباید از نقطه ذوب تركیب مورد نظر بیشتر باشد. زیرا در این صورت، پیش از اینكه دمای حلال به نقطه جوش آن برسد، جسم در حلال ذوب می شود. ( در پدیده تبلور، جسم باید در حلال حل شود).
3- حلال و جسم حل شده نباید با هم واكنش بدهند.
4- تا حد امكان نقطه جوش حلال پایین باشد تا به آسانی تبخیر شود.

چند نکته در مورد عمل تبلور ( کریستالیزه کردن )
1- چنانچه محلول به شدت رنگی و یا ناخالص باشد، گرم كردن را قطع كنید پس از اینكه محلول، اندكی خنك شد، كمی پودر زغال به آن اضافه كنید. زغال به دلیل دارا بودن سطح فعال زیاد می تواند ناخالصی ها و رنگ را به خود جذب كند. سپس مجددا محلول را گرم كنید.
2- برای تسریع در عمل تبلور یك تكه از بلور تركیب را به عنوان هسته اولیه در ظرف بیندازید این عمل را بذرافشانی می نامند.


------------------------------------------------------------------
حلال های مورد استفاده در تبلور ( کریستالیزه کردن )
------------------------------------------------------------------
هگزان
کربن تتراکلرید
تولوئن
دی اتیل اتر
بنزن
متیلن کلرید
اتیل استات
کلروفرم
اتانول
استون
استیک اسید
دی متیل فرم آمید (محدوده مایع شدن 61-153 درجه سانتیگراد)
دی متیل سولفوکسید
متانول
ّآب

.100%پاسخی ارسال نشده است.


چه نمکهایی می توانند آب تبلور داشته باشند ؟؟؟


مشخصات سوال
sahsnنام : امیر حسین ؟؟؟امتیاز : 114درصد بهترین پاسخ : 0%امیر حسین ؟؟؟ (29)i

17 فروردین 88 - 09:54چه نمکهایی می توانند آب تبلور داشته باشند ؟؟؟ اطلاعات بیشتر : سلام
امیدوارم که خوب باشید
چه نمکهایی می توانند آب تبلور داشته باشند و چه نمکهایی نمی توانند آب تبلور داشته باشند ؟؟
لطفا هر کی پاسخ رو میدونه به طور کامل برام توضیح بده
مرسی
خداحافظتاریخ ایجاد سوال : 17 فروردین 88 (09:54)تاریخ بسته شدن سوال : 2 اردیبهشت 88تعداد بازدید :68تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چه نمکهایی می توانند آب تبلور داشته باشند ؟؟؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mohsen4465نام : محسن امتیاز : 2713درصد بهترین پاسخ : 41%محسن (30)i

88/1/18 (20:27)هیدراته بودن یا نبودن یک نمک بستگی به تفاوت قدرت اتصال مولکول آب و آنیون داره. اگه آنیون نمک، قدرت اتصالی بیشتری با یون فلزی داشته باشه نمک هیدراته تشکیل نمیشه. مثله NaCl یا همون نمک خوراکی معمولی. البته بشرطی که خالص باشه. معمولاً بیشتر نمکهای خوراکی مقادیر کمی MgCl2 داخلشون دارن که رطوبت رو جذب میکنه. معمولاً یونهایی که چگالی بار بیشتری دارن راحتتر هیدراته میشن. مخصوصاً فلزات واسطه که با داشتن اوربیتالهای والانس از نوع d قدرت جذب لیگاند بیشتری دارن. فلزات قلیایی با 1 بار مثبت معمولاً ضعیف عمل میکنن. فلزات قلیایی خاکی راحتتر هیدراته میشن و این بخاطر ظرفیت +2 اونهاست. در اونطرف عناصر واسطه، آلومینیوم با داشتن 3 بار مثبت معمولاً همیشه هیدراته است و «زاج»های اون مشهورن. کلرید این فلز به عنوان ضد عرق استفاده میشه چون به مقدار زیادی آب در خودش جذب میکنه. بعضی از نمکها مثله همین کلرید آلومینیوم اونقدر رطوبت از هوا جذب میکنن که در این آب جذب شده از هوا حل میشن. بهر حال نوع آنیون هم مهمه و اکسیدها و سولفیدها معمولاً همیشه خشک هستن. و آن دسته از اکسیدها هم که آب جذب میکنند معمولاً با تغییر ماهیت اکسید به هیدروکسید همراهن. دسته ای از آنیونهایی که پیوند هیدروژنی تشکیل میدن هم آبدوست هستن. :).100%پاسخی ارسال نشده است.


ساير مطالب :
* گارانتی گوشی
* سلام کلید ترکیبی (fn) لب تاب سونی(vgn-a230) دانلود نمشه چکنم
* تراز قبولی کارشناسی ارشد صنایع-صنایع آزاد نجف آباد چقدر است؟
* نرم افزار تبدیل pdfفارسی به worldفارسی
* خواهش میکنم جواب بدین
* کیا از هومیوپاتی نتیجه گرفتن؟هومیوپات خوب تو تهران کیه؟ادرس؟
* كتاب آموزش فتوشاپ
* چرادر چرخه ی سلولی هاپلویدی فرایند هم جوشی داریم اما در تناو
* بازی موبایل
* درباره انبار داری خودکار as/rs اطلاعات می خوام