تبليغات
آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی


مشخصات سوال
hellgirlllllllنام : پگاه امتیاز : 86درصد بهترین پاسخ : 42%پگاه (28)i

11 آبان 88 - 09:12آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی اطلاعات بیشتر : 1)چرا به این روش تبلور مجدد گویند؟
2)تبلور با رسوب گیری چه تفاوتهایی دارد؟
3)چرا برای تبلور باید از حلالی استفاده كرد كه دمای جوش آن كوچكتر از دمای ذوب ماده خالص باشد؟
4)چرا برای بدست آوردن بلور خالص در مرحله آخر از قیف بوخنز استفاده میشود؟
5)كدام حلال برای تبلور مناسب تر است و چرا؟(از لحاظ دماو حلالیت)
تاریخ ایجاد سوال : 11 آبان 88 (09:12)تاریخ بسته شدن سوال : 24 آبان 88تعداد بازدید :87تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
آزمایش تبلور مجدد شیمی آلی 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
rozitash2005نام : رزیتا رزامتیاز : 167درصد بهترین پاسخ : 29%رزیتا رز (14)i

88/8/12 (14:58)1) در واکنشهای آلی محصولات بندرت به صورت خالص به دست می آیند. وقتی ماده به صورت جامد باشد معمولا آنرا در حلالی حل کرده ومجددا به صورت بلور رسوب میدهند. این عمل را تبلور مجدد می نامند.
-------------------------------------------------------------------------------
2) تشکیل رسوب ، هم یک پدیده شیمیایی و هم یک پدیده فیزیکی است. پدیده شیمیایی تشکیل رسوب شامل واکنش شیمیایی واکنشگر و نمونه مورد نظر است. پدیده فیزیکی ، شامل هسته‌زایی و رشد بلور (دو مرحله) است.تشکیل اولیه ذرات کوچک فاز جامد در فاز مایع را که از رسوب مورد نظر به حالت اشباع رسیده باشد، هسته‌زایی می‌نامند.
رسوب کردن یونهای محلول روی ذرات اولیه را که سبب درشت شدن رسوبها می‌شود، رشد بلور می‌نامند.
نکات مهم در رسوب گیری
-- محلول جسم مجهول باید رقیق باشد و عامل رسوب دهنده قطره قطره به آن اضافه شود و همراه با همزدن محلول باشد. در این صورت تشکیل رسوب به آرامی صورت خواهد گرفت.
-- رسوب تشکیل شده را قبل از صاف کردن باید در حدود ده دقیقه روی حمام بخار آب ، گرما داد. با این عمل ذرات ریزتر به علت حلالیت بیشتر دوباره حل شده ، روی ذرات درشت‌تر رسوب می‌کنند. در نتیجه ذرات رسوب ، درشت‌تر شده ، سبب تقلیل جذب مواد خارجی بوسیله رسوب می‌شود.
-------------------------------------------------------------------------------
3) فکر کنم برای اینکه تبخیر نشود.
-------------------------------------------------------------------------------
4) قیفی است که داخل آن دارای یک سطح با تعداد زیادی سوراخ کوچک میباشد و از جنس چینی یا شیشه و یا
پلی پروپیلن ساخته شده است و برای صاف کردن سریع و همچنین خشک کردن سریع همراه با یک صافی کاغذی و ارلن خلاء به کار میرود که ارلن خلاء دارای یک لوله در کنار و نزدیک به نوک آن میباشد که برای خروج هوا (به کمک پمپ مکنده) به کار میرود. وسیله فیلتر کننده یک کاغذ صافی است که بر روی ظرف قرار می‌گیرد و ماده مورد نظر روی آن ریخته می‌شود. سپس آب ماده ریخته شده توسط نیروی مکش و خلا به پایین سرازیر می‌شود. این وسیله معمولاً در آزمایشگاه‌های شیمی آلی برای جداسازی رسوبات بلورین مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیروی مکش باعث می‌شود که که آب اضافی آنها خارج شده و بلورهای خالص به دست آیند.
----------------------------------------------------------------------------
5) ترکیبی که میخواهیم متبلور کنیم را باید در یک حلال یا مخلوطی از حلالهای داغ، محلول بوده ودر حالت سرد همان حلالها نامحلول باشد. عمل تخلیص در صورتی انجام میشود که ناخالصی، یا در حلال سرد محلول باشد و یا در حلال داغ نامحلول باشد. در حالت دوم محلول رابصورت داغ صاف میکنیم تا ناخالصیهای محلول جدا شوند. اگر محلول رنگی باشد و مابدانیم که جسم مورد نظر بیرنگ است مقدار کمی از زغال رنگبر به محلول سرد اضافه نموده سپس آنرا حرارت داده، بصورت داغ صاف میکنیم. زغال رنگبر، ناخالصیهای رنگی راجذب میکند.

انتخاب محیط تبلور کار ساده ای نیست، رفتار حلالیت ترکیب یا باید شناخته شده باشد و یا باید به طریق تجربی مشخص گردد. مثلا وقتی که تبلور پارا دی بروموبنزن مورد نظر باشد مخلوطی از اتانل و آب به کار میرود. ترکیب هم در اتانول سرد و هم در اتانل داغ محلول است: از اینرو اتانول تنها، برای این کار مفید نیست. از طرف دیگر این ترکیب چه در آبسرد و چه در آب داغ کم محلول است بنابر این آب تنها نیز برای این کار مفید نیست. اما مخلوط مساوی از الکل و آب در حالت داغ حلال خوبی برای جسم است و در حالت سرد حلالیت آن جزئی است از اینرو از مخلوط این دو حلال برای تبلور پارادی بروموبنزن استفاده میشود.

بعضی مواقع عمل تبلور خودبخود صورت نمیگیرد و باید آنرا بر اثر تحریک متبلور نمود. بدین منظور یا جدار داخلی ظرف در سطح محلول را میخراشند و یا ذراتی خالص از همان جسم را در محلول سرد وارد میکنند تا تبلور شروع شود. بسیاری از ترکیبات بر اثر سرد کردن محلول یا سرد کردن به همراه هم زدن به صورت بلور در میآیند. برخی ترکیبات به صورت روغن در آمده چندین ساعت و حتی گاهی چندین روز وقت لازم است تا بلور تشکیل شود.

بطور خلاصه تبلور مجدد به روش انحلال شامل مراحل زیر است:
(1)- انتخاب حلال مناسب،(2)- انحلال جسم مورد تخلیص در نقطه جوش حلال یا نزدیک به آن،(3)- صاف کردن محلول داغ برای جداکردن ناخالصیهای نامحلول،(4)- تبلور از محلولی که درحال سرد شدن است،(5)- جداکردن بلورها از محلولی که در آن شناورهستند،(6)- شستشوی بلورها برای خارج کردن محلولی که به آنها آغشته است،(7)- خشک کردن بلورها
.85%دیگر پاسخ ها
mohsen4465نام : محسن امتیاز : 2712درصد بهترین پاسخ : 41%محسن (30)i

1.    88/8/15 (05:32)رزیتا خیلی خوب و کامل جواب داد اما فکر کنم سوال 3 رو اشتباه متوجه شده.

3) این کاملاً واضحه. اگه دمای جوش حلال بیشتر از دمای ذوب ماده خالص باشه، اونوقت ماده خالص بصورت مذاب در میاد و چون انحلال دو مایع در همدیگه همیشه بیشتره در این حالت هر دو حلال همدیگه میشن و هر چقدر هم که نمونه اضافه کنی رسوبی بوجود نمیاد، حتی اگه مقدار نمونه بیشتر از حلال بشه باز هم رسوبی نداریم؛ در این حالت ماده حل شده خودش نقش حلال رو ایفا میکنه! بنابراین هیچ تبلوری انجام نمیشه یا اگر هم انجام بشه (میعان بجای تبلور؛ که احتمالش خیلی کمه) ماده خالص بصورت یک فاز مایع جداگانه از حلال جدا میشه و به احتمال زیاد با حلال اولیه بصورت امولسیونی پایدار در میاد که اگه بتونی توی همون دما جداشون کنی همین الان دانشگاه شما رو با مدرک دکترای شیمی فارغ التحصیل میکرد! :).14%


ebook شیمی هترو سیکل،NMR چند بعدی و شیمی فیزیک آلی میخوام


مشخصات سوال
arya59نام : آریا پارساامتیاز : 254درصد بهترین پاسخ : 27%آریا پارسا (42)i

26 آبان 87 - 07:40 ebook شیمی هترو سیکل،NMR چند بعدی و شیمی فیزیک آلی میخوام اطلاعات بیشتر : لطفا لینک مستقیم رو بگذارید و از معرفی سایت هایی که Ebook دارند، خودداری کنید.

با تشکرتاریخ ایجاد سوال : 26 آبان 87 (07:40)تاریخ بسته شدن سوال : 12 آذر 87تعداد بازدید :71تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
ebook شیمی هترو سیکل،NMR چند بعدی و شیمی فیزیک آلی میخوام 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
pasargad13نام : محمد عباسیامتیاز : 854درصد بهترین پاسخ : 16%محمد عباسی (89)i

87/8/26 (09:01)با سلام
(طنز)
الف . جوینده یابنده است
ب. گر صبر کنی زغوره حلوا سازی
ج . جیم جمال تو سین سلام ما
د . دوباره سوالتو مطرح کن
و . وای ول معطلیم
خ . خدانگهدار .70%دیگر پاسخ ها
mojtaba_khorasaniنام : مجتبی خراسانیامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 25%مجتبی خراسانی (26)i

1.    87/8/26 (20:23)salam
man daram va mitonam barat befrestamesh .
faghat bego che ketabi bashe: man baraye heterocycle, faghat Jules ro daram va baraye NMR ham ketabeva kalman ro daram..10%
mojtabaa1362نام : مجتبی لطفیامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 50%مجتبی لطفی (13)i

2.    87/8/27 (01:51)boro saite www.gigapedia.org hame no ketab peyga mishe vali aval bayad ozv beshi ketabash majanie.0%
rahelehrنام : ر رامتیاز : 42درصد بهترین پاسخ : 9%ر ر (10)i

3.    87/8/29 (16:28)www.chemists.ir
اولین انجمن تخصصی شیمیست های ایرونی.20%


شیمی آلی


مشخصات سوال
hellgirlllllllنام : پگاه امتیاز : 86درصد بهترین پاسخ : 42%پگاه (28)i

26 آبان 88 - 10:12شیمی آلی اطلاعات بیشتر : در آزمایش كافئین از چای به سوالات زیر پاسخ دهید.
1-چرا از آب به عنوان حلال اول استفاده شده است؟
2-چرا از حلال دومی مانند CH2CL2 و ... استفاده می شود؟
3-برای استخراج كافئین اضافه كردن نمك Na2CO3 مناسب تر است یا NaCL چرا؟

تحقیق: استخراج كننده سوكسیله(Sexhlet extractor) چیست و چگونه كار می كند وچه مزایایی دارد.(حداقل 1 صفحه)جزئیات : اسم آزمایش استخراج كافئین از چای استتاریخ ایجاد سوال : 26 آبان 88 (10:12)تاریخ بسته شدن سوال : 8 آذر 88تعداد بازدید :117تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
شیمی آلی 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
diba_funنام : سارا سپهریامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 100%سارا سپهری (33)i

88/9/7 (22:42)سلام
از اونجایی كه شیمی سبز امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته در نتیجه اهمیت كارهایی كه همراه با green chemistryباشه اهمیت بیشتری داره
2-اصولا برای انجام آزمایشها اول از حلال دی كلرو متان استفاده میشه چون هم ارزان و هم دردسترس و به خصوص نقطه جوش پایینی داره در نتیجه به راحتی حلا ل از كافئین جدا میشه
مورد سوم رو هم چییز به ذهنم نمیرسه ولی این نكته رو حتما در نظر داشته باش كه این اطلاعات خودمه و از كتاب یا مقاله ای نیست بلكه فقط تجربیات آزمایشگاهی خودمه امیدوارم به دردبخوره.100%پاسخی ارسال نشده است.


ساير مطالب :
* چه طوری میتونم شارز اینترنتی بگیرم؟ رمز ورود رو باید از کجا
* کتابی راجع به تاریخ اقتصادی کشورهای در حال توسعه معرفی کنید
* مفرغ از ترکیب چه فلزاتی هست ودر کدام قسمت موتور استفاده می
* سلام.چطور میتونم عکس هامو در پروفایلم بذارم
* باز کردن فایلی با پسوند ام دی اف
* kf755میخام بخرم آیاچون کشوییه زود فلت پاره میکنه؟
* سوال فوری : چرا محلولهای EDTAبر حسب مولار تهیه می شوند نه
* بهترین حرکت ورزشی جهت ورزیده شدن ماهیچه کمرچیست؟
* قفل VCD
* کنکور ارشد