تبليغات
از دیدگاه قرآن ، کتاب چیست ؟


مشخصات سوال
kodakedelنام : کودک دلامتیاز : 123درصد بهترین پاسخ : 0%کودک دل (68)i

18 آذر 87 - 14:13از دیدگاه قرآن ، کتاب چیست ؟تاریخ ایجاد سوال : 18 آذر 87 (14:13)تاریخ بسته شدن سوال : 20 آذر 87تعداد بازدید :126تعداد پاسخ ها : 12طبقه بندی : مذهبی » قرآنی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
از دیدگاه قرآن ، کتاب چیست ؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
p_quraniنام : قرآن پاسخگوی قرآنیامتیاز : 1738درصد بهترین پاسخ : 52%قرآن پاسخگوی قرآنی (285)i

87/9/19 (00:11)ا سلام
دوست عزیز ضمن تشكر ازسوال خوبتان
«كتاب » و «حكمة » در آیه 48 سوره آل عمران آمده است ودر سوره مائده نیز تكرار شده با توجه به سیاق آیات ، مراد از «كتاب » آن وحى هایى است كه براى رفع اختلاف مردم نازل شده و مراد از «حكمت » معرفتى است كه براى اعتقاد و عمل آدمى مفید است .
در این تفسیر «ال » كتاب و حكمت ، براى جنس است و عطف تورات و انجیل بر كتاب و حكمت از باب ذكر فرد بعد از ذكر جنس است ، به خاطر رساندن اهمیتى كه در فرد هست (المیزان فى تفسیر القرآن ، علامه طباطبایى ; ، ج 2 ، ص 197 )
التماس دعا
http://www.cloob.com/clubname/pasokh
.4%بهترین پاسخ
simorghe_ghafنام : سیمرغ قافامتیاز : 287درصد بهترین پاسخ : 16%سیمرغ قاف (40)i

87/9/19 (22:44)از دید قرآن مجید :
کتاب = آنچه که در بر دارنده مطالب و پیامهاست .
.18%دیگر پاسخ ها
maktabeesfahanنام : علی علویامتیاز : 289درصد بهترین پاسخ : 11%علی علوی (452)i

1.    87/9/18 (15:17)چندین معنا دارد
یكی كتب الهی
دیگری قوانین تكوینی موجود در عالم خلقت.22%
taaebنام : ابراهیم صالحیامتیاز : 912درصد بهترین پاسخ : 22%ابراهیم صالحی (315)i

2.    87/9/18 (16:30)نامه اعمال است.9%
ziba5assdنام : زیبا اامتیاز : 378درصد بهترین پاسخ : 8%زیبا ا (30)i

3.    87/9/18 (19:32)كتاب در قرآن هر آنچیزی است كه بر روی آن نوشته شده
حتی بر روی انسان نیز چیزهایی نوشتند ( كتب علیكم الصیام )

حتی جهان آفرینش كتابی است كه در آن بسیاری از علوم به ثبت رسیده و...

.27%
mousaei7510نام : علی محمدیامتیاز : 136درصد بهترین پاسخ : 0%علی محمدی (6)i

4.    87/9/18 (19:58)منظور از کتاب در قرآن کریم آیات شریف که بر پیامبر اکرم (ص) نازل می شده که همان قرآن کریم می باشد بوده است.
.9%
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

5.    87/9/18 (20:00)www.naria.ir برو کتاب اسلام و شمشیر رو دانلود کن.
این وبلاگ هم بد نیست:
www.naria5.blogfa.com.0%
313taنام : علی مامتیاز : 5556درصد بهترین پاسخ : 14%علی م (9)i

6.    87/9/18 (22:59)کتاب در اصل مصدر است به معنی مکتوب به کار رود چنانکه در مصباح گفته ولی راغب گوید: آن اسم صحیفه است و آنچه در آن نوشته شده [نساء:153]. که مراد صحیفه نوشته است. و از «الکتاب» نیز همان مراد است. ولی در آیاتی نظیر [بقره:44]. مکتوب مراد است.

وانگهی کتاب و کتابت بر اثبات و تقدیر و ایجاب و واجب و اراده اطلاق می‏شود و این معانی در قرآن کریم بسیار است. مثل [نساء:77]. که به معنی ایجاب است یعنی: خدایا چرا برما جنگ را واجب کردی؟ و مثل [انعام:12]. یعنی خداوند رحمت را بر خویش الزام و حتمی فرموده است.

و مثل [بقره:187]. که به معنی تقدیر است یعنی الان با زنان نزدیکی کنید و آنچه خداوند از فرزند برای شما مقدر کرده بجوئید. ایضاً [توبه:51].

در آیه [مائده:32]. به معنی ایجاب و حکم است.

در آیاتی نظیر [یس:12]. [انبیاء:94]. [زخرف:80]. ظاهراً مراد اثبات و نگهداری است.

و در آیه [اعراف:156]. به جای ایجاب کتابت آمده که آن دلالت بر دوام و ثبات دارد چنانکه طبرسی فرموده است.

* [مجادله:22]. یعنی آنها کسانی اند که خدا ایمان را در قلوب آنها ثابت و لایتغیر کرده و با روحی از جانب خویش تأییدشان فرموده است.

* [مائده:21]. مراد از کتاب شاید اراده باشد بعضی هبه و بعضی قسمت گفته‏اند یعنی: ای قوم به زمین مقدس که خدا برای شما اراده فرموده درآئید و عقبگرد نکنید زیانکاران می‏شوید از «وَ لاتَرْتَدُّوا» روشن می‏شود که این کتابت مشروط بوده است چنانکه از موسی پیروی نکردند تا در آیات بعدی فرمود: «فَاِنَّها مُحَرَّمَةٌ عَلَیْهِمْ اَرْبَعینَ سَنَةً یَتیهُونَ فِی الْاَرْضِ» مدت چهل سال در صحرای سینا سرگردان ماندند تا موسی و هارون و به قولی همه مأمورین به آن خطاب در صحرای سینا از بین رفتند و بنی اسرائیل در زمان یوشع به فلسطین در آمدند و از آیات اول سوره بنی اسرائیل روشن می‏شود که ورود هم دائمی نبوده و مشروط به عدم افساد در زمین بوده است ولی در عصر یوشع وعده «کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ» تحقق یافته است المیزان در اینجا بیان محکمی دارد رجوع شود.

اکتتاب: را نوشتن و استنساخ گفته‏اند راغب گوید: آن در متعارف به دروغ نوشتن است [فرقان:5]. گفتند این قرآن افسانه‏های پیشینیان است که نسخه برداری کرده و آن صبح و شام بر او خوانده می‏شود به قرینه اساطیر مراد استنساخ است.

عبد مکاتب آن را گویند که آقایش با وی قرار گذاشته به شرط پرداخت مبلغی آزادش کند [نور:33].

از مملوکان شما آنانکه طالب مکاتبه‏اند اگر در آنها صلاحیت احراز کردید مکاتبه کنید و از مال خدا (زکوة) به آنها بدهید.

چون یک سهم از زکوة در آزاد کردن مملوکان است لذا می‏شود مال مکاتبه‏ای را از سهم زکوة داد یا حساب و اسقاط کرد عیاشی ذیل آیه «اِنَّما الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ وَ الْمَساکینِ...» از امام صادق «علیه السلام» نقل کرده درباره مکاتبی که مقداری از مال مکاتبه را داده و از بقیه ناتوان گشته فرمود: از مال صدقه تأدیه می‏شود که خدا در کتابش فرماید: «وَ فِی الرِّقابِ»

در اینجا بعضی از آیات را که لفظ کتاب در آنها آمده بررسی می‏کنیم:

* [بقره:2]. پیش از آنکه تمام قرآن نازل و جمع شود چندین بار لفظ کتاب بر آن اطلاق شده مثل آیه فوق و مثل [آل عمران:7]. [اعراف:2]. و غیره.

آیا مراد از «ذلِکَ الْکِتابُ - الکِتاب - کِتابٌ اُنزِلَ اِلَیْکَ» تمام قرآن است یا همان سوره؟ و چرا به آن پیش از نوشته شدن و تدوین گشتن کتاب اطلاق شده؟

دراینجا دو وجه هست یکی اینکه مراد از کتاب کلام است و از راغب نقل کردیم که به کلام کتاب گفته می‏شود.

دیگری قول المنار است که ذیل «ذلِکَ الْکِتابُ لارَیْبَ فیهِ» گوید: عدم نزول همه قرآن مانع از «ذلِکَ الْکِتابُ» گفتن نیست زیرا قسمت مهمی از آن نازل شده بود و اشاره به همه قرآن با آنکه فقط مقداری نازل شده اشاره است که خدا وعده کتاب کامل را که به آن حضرت داده بود به انجام خواهد رساند.

به نظر نگارنده: مراد از ذلک الکتاب و الکتاب در اینگونه آیات اشاره است به آنچه درآنوقت نازل شده بود و آنچه در علم خدا بود که در آینده نازل شود. و یا اشاره است به آنچه نازل شده بود و آنچه در قلب رسول خدا «صلی اللَّه علیه و آله» بود بنابر آنکه قرآن همگی یک دفعه به قلب آن حضرت نازل شده است و در «نزل» انشاءاللَّه خواهد آمد.

علی هذا مراد از کتاب همه قرآن است نه بعضی و نه سوره‏ای از آن چنانکه در المنار گفته است.

* [آل عمران:70]. مراد از کتاب در اینگونه آیات تورات و انجیل است و اهل کتاب همان یهود و انصاری‏اند در «صابی» گذشت که ظاهراً صابئین نیز اهل کتاب هستند، مجوس را نیز در احکام به اهل کتاب لاحق کرده‏اند ولی ظاهراً مجوس بنابر روایات اهل کتابند نه اینکه از آیات منظور باشند.

* [بقره:151]. ظاهراً مراد از کتاب احکام و از حکمت درک و تفکر است چنانکه در «حکمت» گفته‏ایم.

* [انعام:38].

ممکن است مراد از کتاب، خلقت و تکوین باشد یعنی: ما در تکوین و خلقت عالم ابداً کوتاهی نکرده‏ایم و آنچه برای هر موجود و هر جنبنده لازم بود از نظر دور نداشته و به وی عنایت کرده‏ایم.

و اگر مراد از کتاب قرآن باشد معنی چنین می‏شود: ما در قرآن که برای هدایت مردم نازل شده در بیان و اشاره به آنچه در هدایت و راهنمائی مردم لازم بود کوتاهی نکرده‏ایم و از جمله جامعه جنبندگان و زندگی اجتماعی آنها را یادآوری می‏کنیم که از آن به توحید و شناسائی جهان و خدا دست یابند [جاثیة:4].

* [انعام:59]. آیات ذیل نیز نظیر آیه فوق اند مثل [یونس:61].

[هود:6]. ایضاً سوره [حج:70]. [نمل:75]. [سباء:3]. [حدید:22]. و آیات دیگر.

در این آیات مراد از کتاب شاید علم خدا باشد و چون ثابت و لایتغیر است لذا کتاب تعبیر شده و یا محلی و مرکزی در عالم غیب است که عنداللَّه است و همه چیز در آن است و از آن نازل می‏شود چنانکه فرموده: [حجر:21]. به «لوح» و ام الکتاب مراجعه شود.

ام الکتاب‏

[رعد:39]. [زخرف:3-4]. [واقعة:77-78]. [بروج:21-22]. [آل عمران:7].

راجع به آیه دوم و سوم و چهارم در «ام» به طور تفصیل صحبت شده است و «اُمُّ الْکِتاب - کِتابٍ مَکْنُونٍ - لَوْحٍ مَحْفُوظ» یک چیز اند و همان کتاب مبین است که قبلاً گفته شد.

و راجع به آیه اول در «اجل معلق» مفصلاً بحث کردیم و که مراد از ام الکتاب ظاهراً علت و ریشه است و نیز احتمال دادیم که شاید کتاب به معنای مصدری باشد.

و بعید نیست که ام الکتاب در این آیه همان ام الکتاب در آیه دوم باشد آوقت عین کتاب مبین و کتاب مکنون و لوح ملفوظ خواهد بود در تفسیر عیاشی ذیل این آیه از حضرت باقر «علیه السلام» نقل شده: «اِنَّ اللَّهَ لَمْ یَدَعْ شَیْئاً کانَ اَوْ یَکُونُ اِلَّا کَتَبَهُ فی کِتابٍ فَهُوَ مُوضُوعٌ بَیْنَ یَدَیْهِ یَنْظُرُ اِلَیْهِ فَما شاءَ مِنْهُ قَدَّمَ وَ ماشاءَ مِنْهُ اَخَّرَ مَحی وَ ما شاءَ مِنْهُ کانَ وَ ما لَمْ یَشَاءْ لَمْ یَکُنْ».

در روایت دیگر از امام صادق «علیه السلام» نقل کرده: «اِنَّ اللَّهَ کَتَبَ کِتاباً فیهِ ما کانَ وَ ما یَکُونُ...»

* [رعد:38]. در «اجل معلق» توضیح داده شد که مراد از کتاب در این آیه شریعت است .

* [یونس:37]. ظاهراً مراد از «الکتاب» جنس کتب آسمانی است و قرآن مجید تفصیل اجمال آنهاست یعنی: این قرآن ساخته نیست بلکه تصدیق تورات و انجیلی است که پیش از آنند و تفصیل کتابهای گذشته است و این نشان می‏دهد که مجملات شرایع گذشته را قرآن مجید تفصیل می‏دهد.

نامه اعمال‏

* [کهف:49]. مراد از کتاب در این آیه و آیات ذیل صحائف و نامه‏های اعمال است. [زمر:69]. [اسراء:13-14]. ایضاً [جاثیة:28-29].

از میان این چهار آیه، ظهور آیه سوم در قوه حافظه است یعنی: این نیروی مرموز حافظه که تمام کارها و گفتارها و تمام آنچه انسان می‏بیند و می‏شنود در خود ضبط و حفظ می‏کند و انسان پس از گذشت ده‏ها سال به آن رجوع کرده و گذشته‏ها را به یاد می‏آورد و بیان می‏کند، این حافظه روز قیامت در اختیار انسان گذاشته خواهد شد که با خواندن آن کتاب مرموز و آن نوار ضبط بس حساس و غیر قابل انکار، درباره خویش قضاوت کند. این کتاب در وجود انسان است «وَ نُخْرِجُ لَهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ کِتاباً». این کتاب همان ضبط و عکس اعمال آدمی است که از وی جدا نیستند زیرا «وَ کُلَّ اِنْسانٍ اَلْزَمْناهُ طائِرَهُ فی عُنُقِهِ» و آدمی با خواندن آن خودش حسابگر خویش است «کَفی بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسیباً».

از آیه چهارم روشن می‏شود که بشر گذشته از نامه عمل شخصی یک نامه عمل عمومی هم دارد که فرموده: «کُلُّ اُمَّةٍ تُدْعی اِلی کِتابِها» معلوم می‏شود برای هر امت نیز کتابی است.

علی هذا قطع نظر از اعمال شخصی هر امت مسئولیتهای بخصوصی دارند که نسبت به آنها پای همه در میان است و روی آن مسئولیتها کتاب بخصوصی متشکل می‏شود و شاید مراد از آن کارها و بدعتهائی باشد که از یک نفر ساخته نیست بلکه عده‏ای دست به دست هم داده آنها را به وجود می‏آورند.

ایضاً در آیات [اسراء:71]. همچنین [حاقة:19-25]. [انشقاق:7-10]. مراد از کتاب اعمال است.

در رساله معاد از نظر قرآن و علم ص 96 تا 109 توضیح داده شده که آیات درباره ثبت و ضبط اعمال سه دسته‏اند: اول آیاتی که دلالت بر شمارش و ضبط اعمال دارند، دوم آیاتی که به مجسم شدن و در یک جا جمع گردیدن اعمال دلالت دارند و سوم آیاتی که دلالت بر شهادت اعضاء دارند.

مراد از کتاب اعمال در این آیات حافظه انسان باشد یا الواح بخصوصی یا ذرات هوا، سنگها، خاکها و اجزاء زمین، و یا همه اینها، و وانگهی نویسندگان اعمال چطور می‏نویسند آیا در حافظه انسان می‏نویسند در ذرّات بدن انسان می‏نویسند یا در چیزهای دیگر، هر چه هست باید دانست که اعمال آدمی محفوظ بودن و از بین رفتنی نیستند.

* [نمل:40]. این آیه در ماجرای سلیمان «علیه السلام» است که وزیرش آصف گفت: من در یک چشم به هم زدن تخت ملکه سباء را پیش تو می‏آورم مراد از کتاب در این آیه چیست؟

ممکن است مراد از کتاب جهان باشد یعنی آنکه علمی از اسرار جهان نزد او بود گفت:... از جمله اسرار این جهان که کشف شده این است که صدا را از راه‏های دور به وسیله تلفن، تلگراف، امواج رادیو و غیره می‏گیرند و نیز به وسیله امواج تلویزیون و ماهواره‏های مخصوص عکسها را نیز نقل و انتقال می‏دهند اما از جمله اسرار جهان که هنوز بشر بدان دست نیافته است آن است که اجسام را نیز از راههای دور می‏شود آورد و حاضر کرد آری این علم نیز در جهان هست ولی هنوز به آن نرسیده‏ایم ولی آصف آن را می‏دانست.

در المیزان فرموده: مراد از کتاب یا جنس کتابهای آسمانی است و یا لوح محفوظ است و علمی که این عالم از آن دریافته بود آوردن تخت را بر وی آسان کرده.

به نظر نگارنده: چنانکه گفتم این علم از اسرار جهان بود از سنخ همان علمی که در سلیمان بود و به وسیله آن مسیر باد را تغییر می‏داد چنانکه در «ریح» و «سلیمان» گذشت.--------------------
وبلاگ من و متعه ام
http://man-mote.tumblr.com.9%
16dimoنام : سید امید هاشمیامتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 0%سید امید هاشمی (4)i

7.    87/9/19 (19:02)سلام
کتاب مادر(ام الکتاب)همان((لوح محفوظ)است که در قرآن با دو نام دیگرخوانده شدهاست:((کتاب مبین ))و((امام مبین)).لوح محفوظ,دربرابر لوح((محو و اثبات))(اصطلاحی برگرفته از آیه39سوره رعد)میباشد و کتاب علم خداوند است و متضمن آخرین قضا و فرمان الهی درباره همه موجودات و جهان هستی است بی هیچ دگرگونی.

سوره انعام آیه های50 و 59:

بگو:((من نمی گویم گنجینه های خدا نزد من است؛ونه غیب میداند...))
کلیدهای غیب,تنها نزد اوست و جز او کسی آنها را نمی داند.آنچه را در خشکی و دریاست می داند؛هیچ برگی فرو نیفتد مگر آنکه او می داند؛ونه هیچ دانه ای در تاریکیهای(درون)زمین,ونه هیچ تری و نه هیچ خشکی باشد مگر آنکه در کتابی شفاف,جای دارد..0%
nafasborideنام : نفس بریده همینامتیاز : 223درصد بهترین پاسخ : 2%نفس بریده همین (1)i

8.    87/9/19 (21:41)سلام
یه محرک برای استفاده از قدرت تفکر و تجزیه تحلیلی که بهمون به صورت امانت داده شده.0%
polad_19نام : پارسا موسی پورامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%پارسا موسی پور (0)i

9.    87/9/19 (23:19)کتاب متن جان خود سرکار عالیست که هر آنچه انجام میدهی و تفکر میکنی وتخیل میکنی و...در خودت نوشته میشور.0%
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (153)i

10.    87/9/20 (09:21)در قرآن چند بار کلمه کتاب آمده که منظور از همه آنها کتاب قرآن میباشد.0%


دیدگاه توحید، معاد، امامت و رهبری و حجاب از دیدگاه قرآن چیست


مشخصات سوال
amirepsilonنام : امیر حسینامتیاز : 187درصد بهترین پاسخ : 41%امیر حسین (120)i

15 شهریور 87 - 13:01دیدگاه توحید، معاد، امامت و رهبری و حجاب از دیدگاه قرآن چیست اطلاعات بیشتر : سلام
در مورد هر یک از مطالب وحید، معاد، امامت و رهبری و حجاب لطفا بهم کمک کنید.
ممنون
یا علیتاریخ ایجاد سوال : 15 شهریور 87 (13:01)تاریخ بسته شدن سوال : 31 شهریور 87تعداد بازدید :248تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : مذهبی » قرآنی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
دیدگاه توحید، معاد، امامت و رهبری و حجاب از دیدگاه قرآن چیست 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
doste_javanنام : علی محمدیامتیاز : 140درصد بهترین پاسخ : 40%علی محمدی (1)i

87/6/15 (13:29)سلام
لطفا متن را کامل بخونید.
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا سیدتی یا فاطمه الزهراء اغیثینی
این بحث در جواب کاربر موحد نوشته شده که برای استفاده عموم به عنوان مقاله ای مجزاء ارائه می شود
جناب موحد شما در مورد اصول دین پرسیده بودید
اولا بهتر است از جواب دادن به اشکالی که بر شما وارد است وآن هم عدم قبول روایات فرار نکنید وبا مطرح کردن عناوین مختلف مسیر بحث را عوض نکنید.
ثانیا لازم نیست شما اصول دین خود را از روایات ائمه اطهار علیهم السلام اخذ کنید بلکه در اثبات اصول دین روایات رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم هم کفایت می کند که نه اینکه قرنها با نزول قرآن فاصله ندارد بلکه مخاطب کلام خداست
ثالثا به چه خاطر این همه از روایات وحشت دارید نکند التزام به روایات رسول گرامی اسلام را هم نعوذبالله التزام به خرافات می پندارید؟

اما اصول دین
اصول دین هر دینی پایه های استواری است که آن دین بر آن استوار شده است ودر اصل التزام و اعتقاد به آن باعث ورود به آن دین وعدم اعتقادو التزام به آن باعث خروج از دین می شود.

اصل اول توحید
اولین ومهمترین اصل ازاصول دین اسلام توحید است توحیدی که خداوند آیات بسیاری را در قرآن برای اثبات آن آورده است.
توحید یعنی اعتقاد به یگانگی خداوند درعالم یگانه است وشریک در خداوند ودر صفات او وجود ندارد.
این توحید مراتبی داردکه عبارتند از:
توحید در ذات: یعنی خداوند متعال دارای ذاتی بسیط می باشد وترکیب در وجود او راهی ندارد زیرا وجود مرکب محتاج به اجزائی می باشد که از آن تشکیل یافته است واین احتیاج برای خداوند محال می باشد زیرا وجودی که محتاج به غیر است امکان ندارد به قدرت اعطاء وجود به شخص دیگری را داشته باشد پس خداوند که وجود بخش به همه ما سوی خود است می بایست غنی بالذات باشد وغنی بالذات هم می بایست بسیط باشد نه مرکب در نتیجه خداوند هم بسیط است وتوحید در ذات دارد.
توحید در صفات: یعنی صفات خداوند عین ذات اوست وبه هیچ عنوان قابل افتراق از ذات او نمی باشد والا در این صورت می بایست صفت را چیزی وموصوف را چیز دیگری فرض کنیم که در این صورت معتقد به مرکب بودن خداوند شده ایم زیرا خداوند را چیزی مجزاء از صفات او ومحتاج به آن دانسته ایم که این مستلزم ترکیب در ذات او ودر نتیجه تجزیه ذات باری تعالی می شود واین هم محال واعتقاد به آن کفراست
در همین باره امیرمومنان علی علیه السلام فرموده اند:
اول عبادت خداوند شناخت اوست واصل شناخت خداوند یگانه دانستن اوست(توحید اوست) ونظام توحید خداوند نفی صفات از اوست بخاطر شهادت عقول که هر صفت وموصوفی مخلوق است وشهادت هر مخلوقی که برای او خالقی است واین خالق نه صفت است ونه موصوف. بحار الانوار جلد 54 صفحه 43
همانگونه که از کلام شیوا وزیبای مولای موحدان عالم مشخص است ایشان با استناد به حکم عقل وبه شهادت گرفتن آن به اثبات توحید صفاتی خداوند پرداخته اند.
توحید در الوهیت: یعنی خداوند یکی است ورد خدائی شریک ندارد
در همین رابطه در قرآن می فرماید: الهکم اله واحد لااله الا هو الرحمن الرحیم
توحید در ربوبیت: یعنی رب همه اشیاء یکی است وشریکی در آن راه ندارد
که در همین رابطه در قرآن می فرماید: ا ارباب متفرقون خیر ام الله الواحد القهار
توحید در خلق: یعنی خالق همه اشیاء واحد است وتنها خداوند خالق است وبس: قل الله خالق کل شئ وهو الواحد القهار.
توحید در عبادت: یعنی بندگی به منحصر اوست وبس: قل اتعبدون من دون الله ما لا یملک لکم ضرا ولا نفعا
توحید در رزق: یعنی رازق فقط خداست وبس: قل من یرزقکم من السماوات والارض قل الله.
البته در توحید مراتب دیگری مانند توحید در امر وحکم ودر خوف وخشیت ودر ملک ودر نفع وضرر ودر توکل ودر توجه و... وجود دارد که برای احتراز از تطویل در کلام به آن اشاره نمی کنیم.
در اینجا به برخی از ادله عقلی توحید اشاره می کنیم:
تعدد در اله لازمه اش اشتراک در خداوندی می باشد وهمچنین اله های متعدد احتیاج به وجوه امتیازی هستند که آنان را از هم جدا سازد واین احتیاج اعم از این که خود لازمه وجود نقص در خداوند ومحال می باشد دلالت بر مکرب بودن او نیز دارد که آن نیز محال است پس تعدد اله محال است.
2- خداوند متعال موجودی است که نامحدود است وبرای او حدی نمی توان قائل شد زیرا موجود محدود مرکب از وجود وحد آن وجود است واین از بدترین اقسام ترکیب است زیرا ترکیب یا از دو بود ویا از بود ونمود ویا از بود ونبود تشکیل می شود واین ترکیب از بود ونبود است وچون ترکیب در خداوند راهی ندارد پس محدودیت نیز در او نمی باشد چون محدود نیست پس واحد هم هست زرا تصور اله دیگر مقارن با محدود شدن حد خداوند است واین محال است.
وآخر اینکه این اصل مهمترین اصل از اصول دین است چنانچه امام باقرعلیه السلام فرمودند: هیچ چیزی عظیم تر از ثواب شهادت به لااله الا الله نمی باشد وهیچ چیزی عدیل آن نمی باشد.... . توحید صدوق صفحه 19

اصل دوم نبوت
چنانچه گفته شد خدوند در جمیع شون خود واحد است که یکی از این شون شان خالقیت اوست او همه موجودات را خلق نمود وبه همه آنان مطابق با نوع خلقت آنان رزق عطا فرمود.
یکی از این موجودات انسان است انسانی که خداوند او را از دو بعد عقل وشهوت خلق نمود شهوتی که او را به سوی مادیات سوق می دهد وعقلی که او را به سوی خداوند فرا می خواند حال علت خلقت این انسان چیست؟
خداوند در کتاب خود به این سوال پاسخ داده و فرموده است:
وما خلقت الجن والانس الا لیعبدون
یعنی ما جن وانس را خلق نکردیم مگر اینکه به عبودیت برسند
حال سوال اینجاست که این عبودیت چیست وچگونه می توان به آن رسید؟
در جواب این سوال باید گفته شود که عبودیت یعنی بندگی مطلق در برابر خداوند وچون توحید در عبودیت یکی از ارکان توحید است وعدم التزام به آن موجب نقصان در اعتقاد به توحید می شود می بایست فقط بنده او باشیم راه بندگی را هم از او اخذ کنیم زیرا در غیر اینصورت ممکن است شیطان که قسم به منحرف کردن مردم از مسیر خداوند خورده است راهی غیر از مسیر حقیقی در پیش روی ما بگذارد وما را به شرک وبت پرستی وادارد پس تنها راه رسیدن به عبودیت تمسک به دستورات خداوند است.
حال سوال دیگری در اینجا مطرح می شود وآن اینکه دیدن خداوند محال است زیرا خداوند بسیط است واز هرگونه ترکیبی مبراء می باشد ودر اینصورت قابل رویت نیز نمی باشد پس ارتباط با او محال است حال چگونه به دستورات او عمل کنیم؟
جواب سوال واضح است خداوند افرادی را قرار داده است که واسطه بین ما واو می باشند ودستورات او را اخذ کرده وبه بندگانش می رسانند آنان برگزیدگان از خلق اویند واز هرگونه گناه وخطاء ویا حتی فکر آن معصوم هستند زیرا در غیر اینصورت امکان دخل وتصرف در دستورات خداوند وجود داشت ودر نتیجه مسیر عبودیت بندگان خداوند سد می گشت وهدف خلقت به سرانجام نمی رسید.
البته خداوند در قرآن هم به این مساله اشاره فرموده است.
چنانچه در جواب حضرت ابراهیم علی نبینا وآله وعلیه السلام می فرماید:لاینال عهدی الظالمین ویا درشان رسول اسلام صلی الله علیه واله وسلم می فرماید لاینطق عن الهوی ویا درباره عده ای از انبیاء خود می فرماید: ان الله اصطفی آدم ونوحا وآل ابراهیم وآل عمران علی العالمین.
پر واضح است که معیار انتخاب خداوند معیار های مادی نمی باشد بلکه خداوند تنها یک معیار در گزینش دارد وآنهم ان اکرمکم عند الله اتقکم می باشد.
پس به حکم عقل ثابت شد که خداوند فساتدگانی در روی زمین دارد که مردم را بسوی او فرا می خوانند وفرامین او را به بندگانش ابلاغ می کنند این فرستادگان را خداوند با چند علامت مشخصه به مردم معرفی نموده است که عبارتند از:
1- معجزه: یعنی فرستادگان خداوند برای اثبات مقام خود در بین مردم کارهائی انجام می دهند که مردم عدی در هیچ زمانی قدرت بر انجام آن را ندارند چنانچه در قرآن نیز به آن اشاره شده است خداوند درهمین باره در مورد حضرت موسی عصای او وید بیضای او ودر مورد حضرت عیسی زنده کردن مردگان توسط او در مورد رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم قرآن ایشان را به عنوان معجزه بیان می کند که حتی در مورد قرآن در آیاتی مشرکان را به تحدی دعوت نموده است اما تا بحال وتا روز قیامت هم کسی نخواهد توانست حتی یک سوره مانند سوره های قرآن بیاورد .
2- حکمت: خداوند چنانچه در قرآن نیز ذکر شده به انبیاء ورسولان خود حکمت آمومخته وهمچنین آنان را بر حکمت نیز مبعوث کرده که آنان با این حکمت خود وبا استفاده از آن فطرت خفته انسان را بیدار نمایند وبه سوی خداوند سوق دهند.
3- ادله وبراهین: یکی دیگر از ابزار کار انبیاء ورسولان ادله عقلی می باشد که به واسطه آن عقول مردم را به شهادت گرفته وحقانیت خود را ثابت می نمایند.
با توجه به این دلائل وجود انبیاء ورسولان الهی ثابت می شود.

اصل سوم امامت
اصل سوم اصل امامت است ما در اثبات این اصل به سه محور می پردازیم:
1- ادله عقلی: اگرشخصی کارخانه ای عظیم ودقیق را بسازد که محصول آن کارخانه جزو حیاتی ترین احتیاجات بشر باشد اولا می بایست غرض آن کارخانه ادامه کار باشد والا ساخت کارخانه ای با این دقت وبا این همه احتیاج به آن برای مدت کوتاهی وبعد از بین بردن آن امری لغو است وثانیا می بایست سازنده آن که آشنا به رموز کار آن کارخانه است بالای سر آن باشد ویا درصورت نبود شخصی که در اطلاع به دقائق آن مانند خود وی است را بر سرکار بگذارد والا اگر شخصی نا آشنا را بر سر کار بگذارد ویا اینکه اداره آن را با آن همه حساسیت به عهده مردم واگذارد عملا اسباب نابودی آن را فراهم کرده است وبه شهادت عقمل همه عاقلان عالم بر خلاف عقل خود عمل کرده است چنانچه درباره موارد عینی هم این مطلب را مشاهده می کنیم یعنی در جهان امروز کارخانه های صنعتی وحتی کارگاه های صنعتی بسیار کوچک هم زیر نظر متخصصین کار می کند. حال با توجه به این امر آیا دقت وظرافت دین خدا وحساسیت آن ومحصول آن که هدف غائی خلقت انسان یعنی رسیدن انسان به عبودیت خداوند است از کارخانه ای که توسط بشر ساخته شده است کمتر است.
دینی که در طول تاریخ حیات انسان همواره مورد تهدید دشمنان بوده است که گاهی به تحریف آن وگاهی به نابودی آن مشغول بوده اند آیا معقول است که بعد از نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلم بدون پیشوا رها شود واداره کردن آن فهم آن وسلوک در آن به مردم آن هم به تنهائی واگذار شود؟
آیا با عقل انسان عاقل به این حکم می کند که قرآنی که خداوند درباره آن می فرماید وماانزلنا علیک الکتاب الا لتبین لهم الذی اختلفوا فیه (ومانازل نکردیم برتوکتاب را مگر برای اینکه بیان کنی برای آنها آنچه را که در او اختلاف کرده اند) بعد از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم بدون مبین رها شده باشد تا مردم هرآنچه را که خود می خواهند به آن نسبت دهند این قرآن مبینی می خواهد تا در همه زمان ها مرز حق وباطل را در اختلافات مردم در مورد آیات آن که از مبداء ومعاد گرفته تا احکام فردی وفروعات دین مشخص کند وکلام اهلی درآن مورد را به همه گان اعلام دارد.
دوم: امامت ورهبری انسان یعنی پیشوائی عقل او ورهبری برعقل او زیرا امام انسان است وانسانیت انسان نیز وابسطه به عقل اوست زیرا در نظام خلقت انسان تمامی قوا محتاج به حواس او وحواس او نیز برای ادراک محتاج به عقل او می باشند وعقل انسان هم بخاطر اینکه ازطرف شیطان وهوی نفس مورد تهدید جدی قرار دارد محتاج به عقل کاملی است تا او را رهبری کند عقل کاملی که احاطه کامل به درد ودرمان وعوامل نقص وکمال انسان دارد ومصون از هر خطائی است اینچنین عقلی می بایست عقل انسانی را رهبری کند که این عقل کامل تنها می بایست از طرف خالق عقل معرفی شود والا ممکن است آموزه های شیطان انسان را به گمراهی کشانده وبه اطاعت از خود وادارد حال آنکه انسان بر این باور است که به عبادت خدا می پردازد درست مانند مشرکینی که باپرستش بت خود را معبود خدا می پنداشتند حال این عقل کامل یا نبی خدا می باشد که موید از جانب اوست چناچه قبلا گفته شد ویا جانشین او که او هم موید از جانب خداوند ومنصوب از جانب اوست واگر کسی قائل به این شود که خداوند برای نبی جانشینی معرفی نکرده در حقیقت معتقد به این است که هدایت عقلانی بشر با شهادت پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم تعطیل شده ومردم به حال خود واگذار شده اند که این محال است زیرا در آن حال دیگر خداوند نمی تواند از مردم طلب عبودیت کند زیرا هادی وهدایت کننده ای در میان آنان وجود ندارد. واگر کسی بگوید همان هدایت نبی کفایت می کند در جواب او گفته می شود که تا زمانی که شیطان به منحرف کردن انسان وتعطیل کردن احکام عقل او مشغول است انسان احتیاج به هادی وراهنمائی معصوم از خطا دارد که این راهنما همان امام است.
سوم: از آنجا که مبلغ دین می بایست معصوم باشد تا اطمینان لازم برای عمل به دستورات الهی برای انسان حاصل گردد می بایست امام وهادی که مبین ومفسر کلام خدا هم معصوم باشد که تا در هدایت وتبیین وتفسیر احکام دین بدون هرگونه خطا واشتباهی عمل کند وهدایت را به ضلالت مبدل نکند.
این دلیل عقلی
2- دلائل قرآنی:
در بسیاری از آیات قرآن به مساله امامت پرداخته شده است که به تعدادی از آنان اشاره می کنیم:
وجعلنا مهنم ائمه یهدون بامرنا لما صبروا وکانوا بآیاتنا یوقنون
یعنی وقرار دادیم از آنان امامانی را که که هدایت کنند به امر ما چون صبر داشتند وبه آیات ما یقین داشتند.
در این آیه به دو ویژگی از ویژگی های امام اشاره شده است:
اول اینکه امام می بایست از جهت کمال عقلی به معرفت ویقین به آیات خداوند برسد واز جهت اراده نیز به مقام صبر برسد که یعنی دربرابر هرآنچه غیر خواست خداوند است صبر پیشه کرده وبر انجام هرچه خواست اوست هم استقامت کند.
از این دو صفت نتیجه گرفته می شود که امام در نظر خداوند می بایست معصوم باشد زیرا صبر دربرابر تمایلات نفسانی وهمچنین صبر در برابر انجام دستورات الهی وهمچنین یقین وعرفت کامل به آیات خداوند لازمه اش عصمت می باشد.
واذابتلی ابراهیم بکلمات فاتمهن قال انی جاعلک للناس اماما قال ومن ذریتی قال لاینال عهدی الظالمین
یعنی وهنگامی که خداوند ابراهیم را با کلماتی امتحان نمود پس آنها را به انجام رسانید گفت تورا برای مردم امام قرار دادم او گفت واز ذریه من خداوند فرمود عهد من به ظالمان نمی رسد.
این آیه بر چند چیز دلالت می کند:
اول اینکه: امامت غیر از نبوت است چنانچه از آیه مشهود است که ابراهیم بعد از نبوت وسربلند بیرون آمدن از امتحانات الهی به مقام امامت رسید.
دوم اینکه: شرط لازم امامت عصمت است زیرا خداوند در این آیه در جواب حضرت ابراهیم علیه السلام که درباره فرزندانش از خداوند این مقام را خواستار شده بود فرمود که این عهد یعنی امامت به ظالمین یعنی گنهکاران نمی رسد پس امام می بایست معصوم باشد.
لازم است گفته شود که ایشان این مقام را برای همه فرزندان خود نخواست چون امکان ندارد ایشان این مقام باعظمت را برای غیر عادل طلب کند اما چون فرد عادل عمومیت دارد وهم معصوم مطلق از گناه را وهم گنهکار تائب از گناه را می گیرد خداوند با ذکر لاینال عهدی الظالمین این مقام را فقط مختص به معصوم مطلق از گناه دانسته است.
وسوم اینکه این آیه مشخص می کند که امامت فقط با انتصاب از جانب خدا صورت می گیرد ونه چیز دیگر.
یاایها الذین آمنوا اطیعواالله واطیعوا الرسول واولی الامر منکم
در این آیه برای رسول وولی امر یک اطیعوا آمده است واین دو با عطف به هم پیوند خورده است که این خود نشانگر این است که اطاعت از نبی وولی از یک سنخ است پس می بایست تمامی شرائطی که در نبی جمع شده تا اطاعت او بر همه گان واجب شود به غیر از نبوت در ولی نیز وجود داشته باشد والا خداوند مردم را با امر به اطاعت فردی غیر معصوم آن هم بصورت مطلق به دامان شیطان انداخته است واین کاار از خداوند قبیح وخالف حکمت بالغه اوست ومحال است مضافا اینکه این امر به اطاعت مطلق از ولی در صورت عدم عصمت او با آیاتی مثل ان الله یامر بالعدل والاحسان مغایرت دارد زیرا در یک جا خداوند امر به عدل واحسان کرده ویک جا امر به اطاعت مطلق از فردی که مصون از گناه واشتباه نیست کرده است.
انما انت منذر ولکل قوم هاد
یعنی تو فقط انذار دهنده ای وبرای هر قومی هدای وراهنما می باشد
این آیه یکی از مهمترین ادله اثبات وجود امام وجانشین پیامبر است زیرا خداند متعال در این آیه تصریح کرده است که برای هر قومی هادی می باشد
با توجه به ادله عقلی سابق الذکر به پیشوا وامام وهادی هدایت گر عقل است ومی بایست معصوم وموید از جانب خدا باشد مشخص می شود که این هادی که در این آیه آمده است ودر تمامی زمان های هم وجود دارد نمی تواند فردی عادی باشد بلکه می بایست معصوم از گناه بوده باشد تا مردم را به سمت ضلالت نکشاند وهدایت او درست برطبق مسیر عبودیت انسان به سوی خدا باشد اما اگر این هادی غیر معصوم باشد ممکن است در اثر وسائس شیطان بجای هدایت مردم به طرف خدا آنان را بسوی شیطان سوق دهد.
3-دلائلی از سنت:
خداوند در قرآن می فرماید وما آتاکم الرسول فخذوه ونهاکم عنه فانتهوا یعنی آنچه رسول برای شما آورد را اخذ کنید وآنچه از آن نهی نمود پذیرای آن باشید(قبول کنید).
بنا بر این سفارش ودستور اکید خداوند نمی توان از کنار دستورات نبی اکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم گذشت بلکه می بایست مطیع آن بود
در اینجا ما به سنتی قطعی از ایشان اشاره می کنیم که براساس قرآن راهی برای عدم اطاعت آن نداریم:
زید بن ارقم می گوید هنگام بازگشت رسول خدا صلی الله علیه ووآله وسلم از حجه الوداع ایشان در غدیر خم توقف نمودند وفرمودند: اینگونه است که من از جانب خداوند دعوت شده ام واجابت نمودم دعوت اورا بدرستیکه من در میان شما دو چیز گرانبها را به یادگار می گذارم که یکی بزرگتر از دیگری است کتاب خدا وعترتم پس بنگرید چگونه بعد از من با این دو رفتار می کنید پس همانا این دو از هم جدا نمی شوند تا بر من در حوض کوثر وارد شوند بعد فرمودند: همانا خداوند مولای من است ومن مولای هر مومنی هستم بعد دست علی علیه السلام را گرفتند وفرمودند که: هرکه من مولای اویم پس این ولی اوست بارالها دوست بدار هرکس را که او را دوست دارد ودشمن بدار هرآنکس را که او را دشمن بدارد.
این روایت از سنن قطعیه پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم می باشد واز روایات متواتر در نزد شیعه وسنی است واین ادعاء که از روایات ضعاف است در آن مورد پذیرفته نمی باشد
پس با توجه به آیه سابق الذکر اطاعت از این دستور رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم واجب وسرپیچی از آن حرام است.
این اثبات امامت از سه محور عقل وقرآن وسنت
اما دواصل دیگر یعنی معاد وعدل ازاصولی هستند که همه مسلمین بر وجود آن متفقند وبرآن پایبند هستند ولزومی به بحث درباره اثبات آنان وجود ندارد اگرچه در صورت لزوم به آن هم پرداخته خواهد شد
.55%دیگر پاسخ ها
imankhan20نام : ایمان .امتیاز : 157درصد بهترین پاسخ : 30%ایمان . (8)i

1.    87/6/15 (14:06)سلام عزیزم
استاد شهید مرتضی مطهری راجع به هر کدام از اینها کتاب دارد که از مابقی منابع کاملتر اند میتوانید به آنها مراجعه کنید.
مراقب خودت باش عزیزم.7%
besmellaنام : تراب مامتیاز : 147درصد بهترین پاسخ : 9%تراب م (29)i

2.    87/6/15 (14:50)سلام دوست عزیز شما را با سایتی آشنا می کنم که در آنجا می توانید به پاسخ خود برسید چه با جستجو و چه با مطرح نمودن سوالات خود:www.hawzah.net/hawzah
.11%
maykamiنام : میثم کامجوامتیاز : 1183درصد بهترین پاسخ : 1%میثم کامجو (43)i

3.    87/6/15 (16:08) behtare osole dino az foe din joda koni
tohid va maad che rabti be rahbari dare
rahbari ke aslan din nist
hejab ham shakhsiye na jami
.3%
p_quraniنام : قرآن پاسخگوی قرآنیامتیاز : 1738درصد بهترین پاسخ : 52%قرآن پاسخگوی قرآنی (289)i

4.    87/6/16 (10:17)بنام خدا
با سلام خدمت شما وآرزوی توفیقات الهی


توحید:
پاسخ : اصل توحید، یكى از مباحثى است كه قرآن كریم به آن نگاه ویژه و عنایت خاص دارد و صدها آیه در مورد آن در قرآن آمده است .
آیاتى مانند: «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ * وَ لَمْ یَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدُ;(سوره اخلاص ); همچنین سوره ها و آیات : (فصلت ، 6)، (یوسف ، 110)، (هود، 50، 61، 64)، (مؤمنون ، 23)، (صافات ، 35)، (محمّد، 19)، (فاطر، 15)، (بقره ، 28، 163، 255)، و... ناظر به اصل توحید هستند.
بنابراین آنچه قرآن به عنوان اولین اصل مطرح مى كند و سرلوحه دعوت همه انبیاء الهى بوده این است كه باید معتقد باشیم كه هیچ معبودى جز «الله» نیست .
توحید به دو قسم تقسیم مى شود:
الف ) توحید نظرى : مانند آیه 15، سوره فاطر كه ناظر به توحید نظرى است .
ب ) توحید عملى : همان توحید در عبادت است و به معناى حركت جهت رسیدن به كمال است و تنها خدا را مطاع قرار دادن و براى او قیام كردن و در یك كلام یعنى یكتاپرستى ، مانند كلمه مبارك لا اله الا الله كه بیش از هرچیز ناظر بر توحید عملى است .
توحید نظرى هم اقسامى دارد:
1) توحید ذاتى ; یعنى شناختن ذات حق به وحدت و یگانگى و به تعبیر قرآن غنى بودن ذات خداوند. (فاطر، 15)
2) توحید صفاتى ; یعنى درك و شناسایى ذات حق به یگانگى عینى با صفات و یگانگى صفات با یكدیگر، و در واقع توحید صفاتى نفى هرگونه كثرت و تركیب از خود ذات است .«لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ; نزاده و زاییده نشده »(اخلاص ، 3)
3) توحید افعالى ; یعنى درك و شناختن این كه جهان با همه نظام ها و سنن ، علل و معلولات ، اسباب و مسببات فعل او، كار او و ناشى از اراده او است ، یعنى خداوند در فاعلیت هم شریك ندارد، مانند: «ماشاء الله لا قوّة الاّ باللّه ...;هرچه خدا بخواهد ]همان مى شود [نیرویى جزء به ]قدرت[ خدا نیست .(كهف ، 39)(1)
برخى دلایل توحید:
1. برهان تمانع : تحلیل هاى دقیق فلسفى اثبات مى كند كه تعدد آفریدگار مایه فساد و اختلال در دستگاه آفرینش مى گردد و در قرآن كریم نیز به این برهان اشاره شده است .(سوره انبیاء، آیه 22).
هرگاه بر زمین و آسمان و جهان دو آفریننده حكومت كنند. دو صورت فرض مى شود. 1) دو خداى مماثل و همانند یكدیگر.
2) دو خداى متباین كه با یكدیگر اختلاف و تباین كلى داشته باشند.
هرگاه مماثل هم باشند، مانند دو انسان كه بر اثر شباهت كامل و جهت اشتراكى كه در میان آن دو، وجود دارد مثل و همانند یكدیگر شمرده مى شوند، در این صورت لازمه اش این است كه خدا مركب از دو جزء باشد یك جزء مشترك كه هر دو دارند و یك جزء غیر مشترك ، و تركیب ملازم با احتیاج است و احتیاج با خدا بودن سازگار نیست .
بنابراین باید فرض دوم را، یعنى دو خداى متباین كه بین آن دو، هیچ وجه اشتراكى و شباهتى نباشد مورد بحث قرار بدهیم . بدیهى است كه آثار و افعال دو موجود مباین باید مانند ذات خود آنها مباین و مخالف باشد، زیرا متصور نیست كه دو موجود متباین كه كوچكترین نقطه اشتراك و وحدتى میان آنها نیست از نظر افعال و آثار یكسان و یكنواخت باشند. هرگاه چنین دو خدایى بر جهان آفرینش حكومت كنند، تدبیر هر كدام مباین و مخالف دیگرى خواهد بود و نتیجه دو تدبیر مخالف ، بهم خوردن نظم و از هم گسیختگى روابط و بروز اختلاف در دستگاه آفرینش است .
قرآن كریم نیز در این باره مى فرماید: «لو كان فیهما ءَالهة الاّ الله لفسدتا; اگر در جهان خدایانى جزء خداى واحد بود جهان تبا ه مى شد.(2)(انبیاء، 22)-

1 : مجموعه آثار، شهیدمرتضى مطهرى ، ج 2، ص 99 ـ 106، انتشارات صدرا.
2:الهیات و معارف اسلامى ، جعفر سبحانى ، ص 113 ـ 114، انتشارات شفق .
*********
معاد
معاد ، هم جسمانى است و هم روحانى .
روحانى است ، چون : هدف از محشور شدن بدن ، دریافت جزا و پاداش است و پاداش و كیفر در مورد جسمِ بدون روح بى معناست و آن كه عذاب را درك مى كند ، روح است . همچنین علاوه بر پاداش ها و كیفرهاى حسّى و دردها و لذّت هاى زجسمى ، یك رشته پاداش ها و كیفرهاى روحى و غیر حسّى براى صالحان و تبهكاران است كه روح براى درك آن ها نیاز به بدن و قواى حسّى ندارد : «وَ رِضوان من اللَّهِ أَكْبَرُ ذَ لِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ» . (توبه ، 72)
و جسمانى است چون : الف ) گروهى از آیات به روشنى مى گوید : انسان از خاك آفریده شده و به آن باز مى گردد و سپس از آن بیرون مى آید . (طه ، 55) ، (نوح ، 18)
ب ) آیاتى كه كیفیت حشر در روز قیامت را بیرون آمدن از قبر مى داند . (یس ، 51) ، (قمر ، 7)
ج ) آیاتى كه گواهى مى دهد ، روز رستاخیز ، اعضاى انسان به اعمال او گواهى مى دهد . (نور ، 24) ، (یس ، 65) و تفسیر این اعضا به صورت هاى بدون مادّه و اعضاى برزخى كاملا بر خلاف ظاهر است .
د) آیاتى كه بر دگرگونى هاى بدن در دوزخ گواهى مى دهد . (نساء ، 65) ، (محمّد ، 15)
ر) آیاتى كه به روشنى دلالت مى كند كه آن چه مورد انكار مخالفان معاد بود ، زنده شدن بدن هاى متلاشى و پراكنده در زمین پس از مرگ بود . (یس ، 78) ، (سبأ ، 7)(1)
برادر گرامى با توجه به كثرت پرسش هاى شما ان شاءالله سایر پرسش ها را در مكاتبات بعدى ارسال بفرمایید .
1:منشور جاوید ، آیت الله جعفر سبحانى ، ج 9 ، ص 115 ـ 116 ، مؤسسه سیدالشهداء .
*************
امامت
امامت، استمرار خط نبوت است. خداوند متعال كه نوع بشر را برای پیمودن راه كمال و سعادت آفریده همان گونه كه باید برای ارائه طریق و رسیدن به مطلوب، پیامبرانی را كه متكی به نیروی وحی، و دارای مقام عصمت هستند مبعوث كند، لازم است برای تداوم این راه، بعد از رحلت پیامبران، جانشینان معصومی را برای آنان قرار دهد كه جامعه انسانی را در مسأله ارائه طریق و هدایت به سوی مقصد كمك كند; زیرا:
1. عقل انسان ها به تنهایی برای تشخیص تمام عوامل و اسباب پیشرفت و كمال كافی نیست.
2. آیین انبیا ممكن است بعد از رحلت آنها دستخوش انواع تحریفات شود، به همین جهت، پاسدارانی معصوم و الهی لازم است تا از آن پاسداری كنند. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: "در میان ما اهل بیت در هرنسلی، افراد عادلی هستند كه تحریف غلو كنندگان را از آن اسلام نفی می كنند، و دست بدعت گذاران و دین سازان و اهل باطل را كوتاه، و تأویل و تفسیر نادرست جاهلان را كنار می زنند."(1)
3. تشكیل حكومت الهی كه انسان را به اهداف مورد نظر برساند، فقط از طریق پیشوایان معصوم امكان پذیر است; زیرا حكومت های انسانی بنا به شهادت تاریخ، همیشه در مسیر منافع مادی افراد یا گروه های خاص سیر كرده اند. (2)
امام رضا(علیه السلام) درباره فلسفه امامت می فرماید: "امامت، مقام انبیاء، وارث اوصیاء و جانشینی خدا و پیامبر است ... امام، ماه درخشان و چراغ پرفروغ و نور تابان و ستاره هدایت در تاریكی است..." (3)
از ممارست و مطالعه دقیق قرآن مجید به دست می آید، این كتاب پر ارج آسمانی در بیان دستورهای خود، شیوه مخصوص دارد كه بیان به شكل كلّی و بسیط است و سپس خدای تعالی تبیین و تفسیر آن را به عهده رسول خدا(صلی الله علیه وآله)قرار داده; "و أنزلنآ إلیك الذّكر لتبیّن للنّاس ما نزّل إلیهم" (نحل، 44)
نظیر دستور كلّی نماز "اقیموالصلوة" و زكات "آتوالزكاة" و حج "و للّه علی الناس حجّ البیت من إستطاع الیه سبیلا" و... كه بیان تعداد ركعات نماز و یا بیان حدّ و نصاب زكات و توضیح هفت دور طواف و كیفیت حج، همه اینها را پیامبر اكرم برای مسلمانان تفسیر و تشریح فرمود كه هیچكدام از توضیحات آن حضرت در قرآن به نحو ریز و جزئی ذكر نشده، بلكه به نحو اجمال و كلّی و سربسته ذكر شده است.
مسأله امامت امامان اثنی عشر كه اوصیای گرامی پیغمبر اسلام هستند نیز با همین شیوه در قرآن ذكر و اثبات شده كه حدود 84 آیه به امامت امامان معصوم(علیهم السلام) دلالت دارند از جمله آیات، 59 از سوره نساء "اطیعو الله... و اولی الامر منكم" "فسـلوا أهل الذّكر إن كنتم لاتعلمون" (نحل، 43; انبیا، 7) "اتّقوا اللّه و كونوا مع الصّـدقین" (توبه، 119) "إنّما ولیّكم اللّه و رسوله و الّذین ءامنوا..." (مائده، 55) "یرید اللّه لیذهب عنكم الرّجس أهل البیت" (احزاب، 33) و همچنین آیه مباهله و غیره كه این آیات را پیامبر اكرم به ائمه اثنی عشر معصومین(علیهم السلام) تفسیر و تك تك آنها را با نام و نشان و خصوصیات برای مسلمانان معرفی كردند كه از جمله آن این حدیث مشهور، به نقل از جابربن عبدالله انصاری است: جابر می گوید: خدمت پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) رسیدم; در حالی كه تازه آیه 59 از سوره نساء نازل شده بود. عرض كردم: یا رسول الله، خدا و رسول خدا را شناختیم و اطاعت می كنیم. امّا ولی الامری كه در این آیه آمده كیانند كه اطاعتشان همچون اطاعت شما و خداوند بر ما واجب شده است؟
پیامبر گرامی فرمودند: "ای جابر! اولی الامر، جانشینان من و امامان مسلمانان بعد از منند كه اوّل آنها علی، فرزند فرزند ابوطالب، سپس حسن، بعد حسین، بعد علی فرزند حسین، سپس محمّد فرزند علی ـ كه در كتاب آسمانی تورات به باقر مشهور است و تو ایشان را خواهی دید و وقتی دیدی، سلامم را به او برسان ـ سپس صادق جعفر فرزند محمّد سپس از آن موسی فرزند جعفر بعد علی فرزند موسی، سپس محمّد فرزند علی، بعد علی فرزند محمّد پس از آن حسن فرزند علی، سپس هم نام من و هم كنیه ام حجت خدا در زمین و باقیمانده خدا در میان بندگانش فرزند حسن بن علی، همان شخصی كه خداوند به وسیله او مشارق و مغارب زمین را فتح می كند و او از پیروانش غایب می شود. در زمان غیبت آن حضرت كسانی در اعتقاد به امامت او ثابت قدم می مانند كه خداوند دلهایشان را با ایمان امتحان كرده است.(4)
در روایتی دیگر از ابوبصیر نقل شده كه به امام باقر(علیه السلام) عرض كردم! مردم(اهل سنت) به ما اعتراض می كنند كه اگر امامان حقّند، چرا خدا نامی از آنها در قرآن نبرده است؟ امام باقر فرمود: در پاسخ آنها بگویید: خدا نماز را بر پیغمبر(صلی الله علیه وآله) نازل كرد و اسمی از سه یا چهار ركعت آن نبرد تا اینكه رسول خدا آن را توضیح داد و نیز فریضه حج را نازل فرمود، ولی تعداد طواف های هفتگانه آن را نازل نكرده تا پیغمبر(صلی الله علیه وآله) آن را تفسیر كرد; همین طور است امامت ما; خداوند آیه "اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منكم" را نازل و پیامبر اولولامر را به ائمه اثنی عشر تفسیر فرمود و اگر ساكت می شد و بیان نكرده بود، آل عباس و آل عقیل و یا دیگران مدعی می شدند كه مراد از اولی الامر ماییم..."(5)
بدین مطلب در برخی روایات اشاره شده است; شخصی از امام باقر(علیه السلام) تفسیر آیه "إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤَدُّواْ الامَـنَـتِ إِلَی أَهْلِهَا; (نساء، 58) خداوند به شما فرمان می دهد كه امانت ها را به صاحبانش بدهید!" پرسید؟ امام فرمود: مقصود ما هستیم كه باید امام سابق، كُتب و علم و سلاح را (كه نشانه های امامت است) به امام بعد از خود تحویل دهد.
در روایتی دیگر نیز آمده است كه امام رضا(علیه السلام) در تفسیر "اهلها" در آیه شریفه مذكور (نساء، 58) فرمود: آن ها (مقصود از اهلها) ائمه از آل محمدند كه هر امامی باید امانت را به امام بعد از خود تحویل دهد و... .
ذكر نكته قابل توجه است:
بر اساس تفكر توحیدی، كه حاكمیت و ولایت مطلق را بر این جهان، از آن خداوند می داند، حكومت، امامت و ولایت و رهبری از سوی بالا تعیین می شود و به عبارتی، این گونه امور "انتصابی" است نه به انتخاب مردم، حتّی حقّی كه برای مردم قائل می شویم، آن حق نیز باید از سوی خداوند معیّن گردد. به همین دلیل ما پیامبران الهی را حاكمان اصلی از سوی او می دانیم و بعد از پیامبر خاتم(صلی الله علیه وآله وسلم) نیز كسانی حق حكومت دارند كه بلاواسطه یا با واسطه از سوی او برای این مقام تعیین شده باشند. بر اساس همین تفكر، در زمان غیبت حضرت مهدی - عجل الله تعالی فرجه الشریف - نیز كسانی حق حكومت و امامت بر امت را دارند كه از سوی او به طور خاص یا به طور عام، برای احراز این مسؤولیت منصوب شده باشند. (6)
1. اصول كافى، ج 1، ص 80، دارالتعارف للمطبوعات، بیروت.
2: پیام قرآن، آیت الله مكارم شیرازى و دیگران، ج 9، ص 38 و 39، مدرسه امیرالم
3: اصول كافى، ، ص 256 و 257. دارالتعارف للمطبوعات، بیروت.
4:. كتاب كمال الدین، باب نص الله عزوجل على القائم، ص 253.
5:. تفسیر عیاشى، ذیل آیه 59 سوره نساء.
6: پیام قرآن، آیت اللّه مكارم شیرازى و دیگران، ج 10، ص 51ـ54 و 58،
***********
حجاب
در قرآن كریم ، چندین آیه در مورد حجاب و پوشش زنان آمده است ، و در برخى از آن آیات ، به كیفیت و شكل حجاب پرداخته شده است . خداوند مى فرماید : و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را از هر نامحرمى فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند ; مگر آنچه به طور طبیعى از آن پیداست . و باید مقنعه خود را بر گردن خویش فرو اندازند ، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان همكیش خود یا كنیزانشان یا خدمتكاران مرد كه رغبتى به زنان ندارند یا كودكانى كه بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نكرده اند ، در این مورد چیزى نمى فهمند آشكار نكنند ; و پاهاى خود رابه گونه اى به زمین نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى دارند ، معلوم گردد . اى مؤمنان ! همگى از مرد و زن به درگاه خدا توبه كنید . امید است كه رستگار شوید . (نور ،31)
در این آیه چند نكته قابل توجه است :
1 . زنان نباید زینتهاى خود را ـ جز در مواردى كه به طور طبیعى ظاهر است ـ آشكار سازند . منظور از زینت ، همان آلات زینتى هستند كه زنان حق نمایاندن آنها را بر دیگران ندارند ; به این ترتیب ، آشكار كردن هر نوع زینتى ، حتى لباسهاى زینتى و مخصوص كه در زیر لباس عادى یا چادر مى پوشند ، جایز نیست ; زیرا قرآن از این عمل نهى فرموده است .(1)
2 . آنها باید «خِمار»هاى خود را بر سینه هاى خود بیفكنند . «و لیضربن بخمرهنّ على جیوبهنّ» واژه «خُمُر» ، جمع «خمار» به معنى پوشش است ; امّا معمولاً به چیزى روسرى یا مقنعه اى گفته مى شود كه زنان سر خود را با آن مى پوشانند .(2)
كلمه «جیوب » نیز جمع «جیب » و به معنى یقه پیراهن است كه از آن به گریبان تعبیر مى شود وگاه به قسمت بالاى سینه به تناسب مجاورت با آن ، نیز اطلاق مى شود .
دستورى كه آیه فوق در مورد انداختن گوشه مقنعه به روى گریبان مى دهد ، مفهومش پوشاندن تمام سر و گردن و سینه است .(3)
3 . زنان در مواردى مجازند زینت خود را آشكار كنند كه در آیه 31 ، سوره نور به موارد آن اشاره شده است .(4)
********* 1: مفردات ، الفاظ قرآن كریم ، راغب اصفهانى ، ص 298 ، دارالعلم ، بیروت .
2: برگرفته از قاموس قرآن ، سیدعلى اكبر قرشى ، ج 1 ، ص 91 ، دارالكتب الاسلامیه .
3: تفسیر نمونه ، ص 440 و 441 .
4: میزان الحكمة ، محمدى رى شهرى ، ج 4 ، ص 3292 ، دارالحدیث .
برادر گرامی! چنانچه باز هم در مورد سوالی که طرح نموده اید نیاز به توضیح بیشتر بود در کلوب مرکز ملی پاسخگویی در خدمتتان هستیم
http://www.cloob.com/clubname/pasokh
موفق باشید.
پاسخگوی قرآنی.22%
softwarنام : سمانه رنجبرامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 14%سمانه رنجبر (15)i

5.    87/6/27 (14:15)سلام دوست عزیز
سوره احزاب آیه 51
سوره نور آیه30-33.0%


اومانیسم به چه معنا است و دیدگاه قرآن دربارة آن چیست‌؟


مشخصات سوال
daqiqi63نام : آناهیتاسادات فاطمی تبارامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 28%آناهیتاسادات فاطمی تبار (473)i

5 بهمن 87 - 13:24اومانیسم به چه معنا است و دیدگاه قرآن دربارة آن چیست‌؟ اطلاعات بیشتر : لطفا پاسخ فلسفی باشه و کاملا منطقیتاریخ ایجاد سوال : 5 بهمن 87 (13:24)تاریخ بسته شدن سوال : 21 بهمن 87تعداد بازدید :149تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : مذهبی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
اومانیسم به چه معنا است و دیدگاه قرآن دربارة آن چیست‌؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
s_nematiنام : سعید نعمتیامتیاز : 9310درصد بهترین پاسخ : 56%سعید نعمتی (4)i

87/11/5 (16:13)تعریف‌ اومانیسم (انسان‌ محوری)
اومانیسم‌ جنبشی‌ فلسفی‌ و ادبی‌ است‌ که‌ در نیمة‌ دوم‌ قرن‌ چهاردهم‌ از ایتالیا آغاز و به‌ کشورهای‌ دیگر اروپایی‌ کشانده‌ شد. این‌ جنبش‌ یکی‌ از عوامل‌ فرهنگ‌ جدید را تشکیل‌ می‌دهد. همچنین‌ اومانیسم‌ فلسفه‌ای‌ است‌ که‌ ارزش‌ یا مقام‌ انسان‌ را ارج‌ می‌نهد و او را میزان‌ همه‌چیز قرار می‌دهد و به‌ بیانی‌ دیگر سرشت‌ انسانی‌ و حدود و علایق‌ و طبیعت‌ آدمی‌ را اصل‌ قرار می‌دهد. اومانیست‌ها مصمم‌ بودند تا آن‌ حیات‌ روحی‌ را، که‌ انسان‌ در عصر کلاسیک‌ دارا بود و در قرون‌ وسطا از دست‌ داده‌ بود، دیگر بار از طریق‌ ادبیات‌ کلاسیک‌ به‌ او بازگردانند و آن، همان‌ روح‌ «آزادی» بود که‌ ادعای‌ خودمختاری‌ و خودرهبری آدمی‌ را توجیه‌ می‌کرد و به‌ او اجازه‌ می‌داد تا درحالی‌که‌ خود را گرفتار طبیعت‌ و تاریخ‌ می‌بیند به‌دنبال‌ قابلیتی‌ باشد تا بتواند طبیعت‌ و تاریخ‌ را قلمرو حکومت‌ خود سازد.

اومانیست‌ها معتقد بودند که‌ خرد آدمی‌ که‌ برابر با خرد خداست‌ قادر است‌ تا بتنهایی‌ بر انسان‌ و نظام‌ بشری‌ حکومت‌ نماید. از طرفی‌ براساس‌ روان‌شناسی‌ اومانیستی‌ «مفهوم‌ خویش» یک‌ نقطة‌ محوری‌ است. در این‌ «ترکیب» شخصی‌ در نظریة‌ روان‌درمانی‌ کارل‌ راجرز (متولد 1902) طرح‌ شده‌ است‌ که‌ دریافتهای‌ او در مورد دنیای‌ اطرافش‌ بر طبق‌ تجربة‌ شخصی‌ او می‌باشد. این‌ دریافتها فرد را صرفاً‌ به‌ سمت‌ برطرف‌ کردن‌ نیازهای‌ «خویش» سوق‌ می‌دهد. راجرز تأکید می‌کند که‌ فرد در سیر بالندگی‌ خویش‌ برای‌ خودفعلیتی (خود شدن)، خودصیانتی (خودنگهداری) و خودرفعتی (خود را بالاتر بردن) تلاش‌ سختی‌ می‌کند... لودویک‌ بنیس‌ وانجر (1957-1881) روان‌پزشک‌ سویسی‌ و پیشرو قدیمی‌ روان‌شناسی‌ اگزیستانسیالیستی‌ بر مفهوم‌ «طرح‌ جهانی»، که‌ در آن‌ به‌ کلیت‌ وجود انسانی‌ توجه‌ کرده‌ بود، تأکید کرد. بر طبق‌ نظریة‌ او، انسان‌ محصول‌ محیطش‌ نیست‌ بلکه‌ خالق‌ محیط‌ خویش‌ است. در این‌ طرز تلقی‌ رشد و بلوغ‌ به‌صورت‌ فرآیندی‌ در نظر گرفته‌ شده‌ است‌ که‌ در طول‌ آن‌ فرد تحقق‌ می‌یابد و از نظام‌ ارزشهای‌ خویش‌ تبعیت‌ می‌کند.

اطلاعات تکمیلی:
http://www.porsojoo.com/fa/node/5929

http://fa.wikipedia.org/wiki/اومانیسم

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=اومانیسم&SSOReturnPage=Check&Rand=0.63%دیگر پاسخ ها
rezajakhنام : رضا خوییامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%رضا خویی (4)i

1.    87/11/6 (16:36)اگه بخوام عامیانه بگم یعنی انسان گرائی . خود اومانیسم به دو گروه غربی و شرقی تقسیم میشه که مدل غربیش میگه انسانها به ذات اینکه انسان هستن ارزش دارن و مدل شرقیش میگه انسانها نسبت به ریاضتی که میکشن ارزشگذاری میشن
اگه میخوای وارد این مبحث بشی باید قرآن ببوسی بزاری کنار چون دیگه دین و خدا و پیغمبر الویت ندارن.به نظر من اولین اومانیست دنیا خدا بود با او داستان خلقت و پرستش انسان
و مدل ایرانیشم منصور حلاج بود.18%
wrongdoerنام : aghil fathiامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 6%aghil fathi (14)i

2.    87/11/10 (21:10)
اومانیسم(humanism) در فارسی به صورت اصالت انسان، انسان‌گرایی، انسان‌مداری ،آدمیت و خود بنیادی ترجمه شده است.

این مکتب انسان را محور ارزشها قرار می دهد یعنی اصالت به اراده و خواست او داده می شود. در این نظریه همه چیز از انسان شروع شده و به انسان نیز ختم می شود و هیچ حقیقتی برتر از انسان وجود ندارد بنابراین اومانیسم در مقابل مکتب دین که بر اساس خدا محوری می باشد قرار گرفته است .

ریشه‌های انسان‌گرایی به معنای فوق به چندین قرن قبل از میلاد به فرهنگ یونانی می‌رسد. در فرهنگ یونانی، خدایان رقیبان انسانند آتش آسمان یا آتش جاویدان منحصراً در اختیار زئوس (خدای خدایان بود) و او تلاش می‌کرد تا این آتش به دست انسان نیفتد. انسان نیز برای دستیابی به آتش تلاش کرد تا آنان که پرومته آتش را از زئوس می‌دزدد و از آسمان به زمین می‌آورد و به انسان می‌دهد و بدین وسیله به او شخصیت می‌بخشد.

در فرهنگ یونانی این تلقی وجود داشت که انسان رقیب‌وار در مقابل خدایان قرار دارد و اصالت به خدایان داده می شد در مقابل این اعتقاد عده‌ای اصالت را به انسان می‌دادند که می‌توان آنها را اومانیستهای قدیم نامید.

نظریه «اگوسانتریسم» (Egocentrism) یعنی خود محوری یا انسان مرکزی هسته مرکزی پاره ای از تمایلات در فرهنگ یونانی بود. اگوسانتریسم در عالم فلسفه، سوفیسم را بهمراه آورد.
اگوسانتریسم در زمینه‌های اجتماعی، اخلاقی و سیاسی، پایه‌های اصلی اومانیسم را که بعد از رنسانس به صورت روشن‌تر و مدون‌تری ظاهر گشت، پی‌ریزی کرد.

در قرون اولیه میلادی، فرهنگ یونانی حاکم بر اروپا بود. از زمانی که رم در سال 395 میلادی سقوط کرد و مسیحیت بر غرب مسلط شد، انسان شناسی مسیحی- که براساس خدا محوری بود- بر اومانیسم الحادی یونانی غلبه کرد. لذا بعد از آن ملاحظه می‌شود که انسان شناسی و فرهنگ کشورهای اروپایی مذهبی است این وضع همچنان ادامه داشت تا این که دوران قرون وسطی به سر رسید و رنسانس پا به عرصه وجود گذاشت. .9%
hajhemmatنام : موسسه مطالعات فرهنگی طلوع موسسه طلوع امتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 3%موسسه مطالعات فرهنگی طلوع موسسه طلوع (180)i

3.    87/11/11 (17:07)اومانیسم مكتبى برخاسته از غرب است كه به معناى اصالت دادن به انسان است. این طرز تفكّر داراى ویژگیهایى است كه از شرایط فرهنگى غرب الهام گرفته است. و تركیب «اومانیسم اسلامى» كه تركیبى ابداعى از سوى برخى متفكّرین مسلمان است ظاهراً به معناى انسان مدارى اسلامى و دیدگاه هاى اسلام درباره انسان مى باشد.
لیكن باید توجّه داشت كه چنین تركیب هایى اصولا صحیح نیست. همچنان كه گذشت اومانیسم، مكتبى برخاسته از فرهنگ مادّى گرا و از دین بریده غرب است و بعد از آنكه انسان از آسمان (خدا و وحى و معنویّت) جدا شد و تمام توجّه خود را به طبیعت و تسخیر آن دوخت، همه چیز و مدار همه چیز انسان شد. مى توان از دیدگاههاى اسلام درباره انسان و انسان شناسى سخن گفت بى آنكه نیازى به عاریّت گرفتن اصطلاحات ناهمگون و غیر متناجس غربى باشد.

( بخش پاسخ به سؤالات )


ـ25ـ .0%
p_ahkamنام : احکام پاسخگوامتیاز : 1726درصد بهترین پاسخ : 48%احکام پاسخگو (504)i

4.    87/11/16 (14:58)سلام
دوست عزیز :
تعریف اومانیسم(humanism) در فارسی به صورت اصالت انسان، انسان‌گرایی، انسان‌مداری ،آدمیت و خود بنیادی ترجمه شده است.

این مکتب انسان را محور ارزشها قرار می دهد یعنی اصالت به اراده و خواست او داده می شود. در این نظریه همه چیز از انسان شروع شده و به انسان نیز ختم می شود و هیچ حقیقتی برتر از انسان وجود ندارد بنابراین اومانیسم در مقابل مکتب دین که بر اساس خدا محوری می باشد قرار گرفته است .


ریشه ها

ریشه‌های انسان‌گرایی به معنای فوق به چندین قرن قبل از میلاد به فرهنگ یونانی می‌رسد. در فرهنگ یونانی، خدایان رقیبان انسانند آتش آسمان یا آتش جاویدان منحصراً در اختیار زئوس (خدای خدایان بود) و او تلاش می‌کرد تا این آتش به دست انسان نیفتد. انسان نیز برای دستیابی به آتش تلاش کرد تا آنان که پرومته آتش را از زئوس می‌دزدد و از آسمان به زمین می‌آورد و به انسان می‌دهد و بدین وسیله به او شخصیت می‌بخشد.

در فرهنگ یونانی این تلقی وجود داشت که انسان رقیب‌وار در مقابل خدایان قرار دارد و اصالت به خدایان داده می شد در مقابل این اعتقاد عده‌ای اصالت را به انسان می‌دادند که می‌توان آنها را اومانیستهای قدیم نامید.

نظریه «اگوسانتریسم» (Egocentrism) یعنی خود محوری یا انسان مرکزی هسته مرکزی پاره ای از تمایلات در فرهنگ یونانی بود. اگوسانتریسم در عالم فلسفه، سوفیسم را بهمراه آورد.
اگوسانتریسم در زمینه‌های اجتماعی، اخلاقی و سیاسی، پایه‌های اصلی اومانیسم را که بعد از رنسانس به صورت روشن‌تر و مدون‌تری ظاهر گشت، پی‌ریزی کرد.

در قرون اولیه میلادی، فرهنگ یونانی حاکم بر اروپا بود. از زمانی که رم در سال 395 میلادی سقوط کرد و مسیحیت بر غرب مسلط شد، انسان شناسی مسیحی- که براساس خدا محوری بود- بر اومانیسم الحادی یونانی غلبه کرد. لذا بعد از آن ملاحظه می‌شود که انسان شناسی و فرهنگ کشورهای اروپایی مذهبی است این وضع همچنان ادامه داشت تا این که دوران قرون وسطی به سر رسید و رنسانس پا به عرصه وجود گذاشت.


پیامدها و مولفه ها اومانیسم :

از پیامدها و مولفه های اومانیسم می توان به سکولاریزم ، ازادی خواهی ، تجربه گرایی ، تساهل و تسامح و دست اخر خرد گرایی اشاره نمود. 1
--------------------------------------------------------------------------
1 - کتاب آشنایی با مکاتب و اصطلاحات عقیدتی و سیاسی
نویسنده: دفتر برنامه ریزی و کتب درسی صفحه: 3

.9%
shahab918نام : امیر رامتیاز : 2053درصد بهترین پاسخ : 3%امیر ر (1103)i

5.    87/11/18 (20:19)جنبشی‌ فلسفی‌ و ادبی‌ است.0%


ساير مطالب :
* lap top
* بزرگترین موزه خاورمیانه؟
* علت شور شدن خاك در برخی مناطق؟
* بزرگترین غار آبی جهان؟
* زمان استفاده علفكش تاپیك در ذرت؟
* مشارکت برای طرح مستند داستا نی
* جریان اپدیت گوشی چیه؟
* چطور یه دفترچه تلفن با اکسس برای استفاده تو یه وب پیج طراحی
* چطور میشه در یک گروه محبوب شد؟
* ثسلام کتاب هایی در مورد مطاعن می خواهم لعن - جبت و طاغوت -اب