تبليغات
از علائم وجود عفونت در بدن چیست؟


مشخصات سوال
ava_haghdoostنام : آوا حق دوستامتیاز : 119درصد بهترین پاسخ : 0%آوا حق دوست (33)i

5 خرداد 87 - 09:11از علائم وجود عفونت در بدن چیست؟ اطلاعات بیشتر : منظور علائمی هست که در آزمایش های مختلف در بدن دیده میشهتاریخ ایجاد سوال : 5 خرداد 87 (09:11)تاریخ بسته شدن سوال : 6 خرداد 87تعداد بازدید :112تعداد پاسخ ها : 9طبقه بندی : علوم » پزشکی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
از علائم وجود عفونت در بدن چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
miskidsنام : reza دات كامامتیاز : 107درصد بهترین پاسخ : 20%reza دات كام (6)i

87/3/5 (23:36)باسلام علایم عفونتها دربیماریهای مختلف تظاهرات مختلفی دارند اما علایم عمومی مثل تب-سردرد-سرگیجه- حالت تهوع-اسهال و استفراغ-کاهش وزن و....نشاندهنده وجودعفونت میباشد که با انجام یکسری آزمایشات از قبیل :cbc,ESR,U/A,S/Eقابل پیگیری هستند..40%دیگر پاسخ ها
iman_67نام : نیما مقیمیامتیاز : 13درصد بهترین پاسخ : 8%نیما مقیمی (3)i

1.    87/3/5 (09:27)تب اولین
علامت موجود.20%
dr_majidنام : مجید 20امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مجید 20 (10)i

2.    87/3/5 (09:38)بسته به عامل ایجاد کننده فرق دارد
اما تب نشانه معمول است.0%
sansنام : سیمین قدریامتیاز : 118درصد بهترین پاسخ : 7%سیمین قدری (9)i

3.    87/3/5 (09:40)بستگی به نوع عفونت داره ولی غالبا اولین علامت تب است.40%
parnian666نام : ماجو کافامتیاز : 1599درصد بهترین پاسخ : 2%ماجو کاف (5)i

4.    87/3/5 (12:33)az alayeme vojode ofonat tabe shadid ast ke gahi fard dochare tabo larz mishavad va baste be jaye ofanat fayaliat haye on mantaghe dochare ekhtelal mishe.0%
sarhadiنام : سیدفرهاد موسویامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 11%سیدفرهاد موسوی (3)i

5.    87/3/5 (22:38)tab, larz,sorfe ,darde..0%
aligolemamanنام : آتنا رحمانیامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 6%آتنا رحمانی (3)i

6.    87/3/6 (09:53)با سلام
برخی از عفونتها بدون علامتند مثل عفونت كلیه
برخی با دردند مثل عفونت گوش
برخی با سوزش مثل عفونت ادراری یا مجاری ادراری
برخی با تب . سرگیجه و ... همراهند
ولی عموما با ازمایش و معاینه پزشك زودتر به نتیجه می رسید..0%
cloobabنام : پویا عامتیاز : 102درصد بهترین پاسخ : 0%پویا ع (15)i

7.    87/3/6 (09:53)تب.بی حالی.خستگی.لرز.
کاهش وزن که این دوستمون اشاره کردن در موارد مزمن ایجاد میشود..0%
rvr1356نام : ا امتیاز : 25951درصد بهترین پاسخ : 8%ا (0)i

8.    87/3/6 (15:25)چه نوع عفونتی؟با توجه به نوع میکرب و محل درگیری علایم متفاوتی داره.0%


نشانه های عفونت، بویژه عفونت دندان چیه؟(شرح رو بخونید!!)


مشخصات سوال
rezaaquaنام : رضا شیر دریاهاامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 0%رضا شیر دریاها (2)i

19 بهمن 87 - 15:33نشانه های عفونت، بویژه عفونت دندان چیه؟(شرح رو بخونید!!) اطلاعات بیشتر : عمل تعویض دریچه قلب کردم...دکترهاگفتن به شدت مواظب عفونت باشم که اگه عفونت کنم، دخلم اومده!! حالا میخوام بدونم عفونت چه نشونه هایی داره که قبل از اینکه کاراز کار بگذره آدم بفهمه؟ مخصوصا عفونت دندون.شنیدم تب یکی از نشانه هاست، ولی وقتی به تب برسه دیگه دیر شده!!!تاریخ ایجاد سوال : 19 بهمن 87 (15:33)تاریخ بسته شدن سوال : 20 بهمن 87تعداد بازدید :83تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
نشانه های عفونت، بویژه عفونت دندان چیه؟(شرح رو بخونید!!) 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
asalnaziiنام : عسل مامتیاز : 303درصد بهترین پاسخ : 18%عسل م (30)i

87/11/19 (15:57)با سلام
دوست عزیز تمام علائم عفونت ها شبیه به هم نیستند. من چندین عفونت شایع و علائم اونا رو واستون می ذارم. انشالله كه مفید باشه.
علائم عفونت گوش :

شایع‌ترین علائم عفونت گوش حاد عبارت است از درد و تب. در نوزادان كه نمی‌توانند با كلام، گوش درد خود را عنوان كنند، باید به دنبال علائمی چون گریه و دست بردن به گوش بود. احساس پری گوش، تند مزاجی، بی‌توجهی، اختلال شنوایی، اشتها نداشتن به غذا و بی‌خوابی از دیگر علائم عفونت گوش هستند.
علائم سیستیت :
علائم عفونت مثانه (سیستیت)


درد، ناراحتی و سوزش هنگام دفع ادرار (و احتمالاً هنگام مقاربت جنسی)
ناراحتی لگن یا درد قسمت تحتانی شكم (اغلب در قسمت فوقانی استخوان لگن)
افزایش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نیاز به ادرار كردن به طور مكرر حتی زمانی كه میزان ادرار در مثانه بسیار كم است
ادرار بدبو
ادرار كدر
وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی شود)

علائم عفونت كلیه :
تب شدید، اغلب همراه لرز و تعریق
درد در قسمت تحتانی پشت یا پهلو درست زیر دنده ها كه ممكن است یكطرفه یا دوطرفه باشد و احتمالاً درد شكم
تهوع و استفراغ
وجود چرك و خون در ادرار (ممكن است با چشم غیرمسلح دیده نشود)
نحوه ظهور عفونتهای دندانی
در صورتی که دندان عفونی به درمانهای دندانپزشکی پاسخ مناسب ندهد و یا قابل درمان نباشد، چاره‌ای جز کشیدن دندان نمی‌باشد که در این صورت توجه به فضاهای خالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آبسه‌های دندانی گاه با علائم حاد به صورت تب و بی‌حالی و درد و گاهی بدون علامت ظاهر می‌شوند. گاه آبسه‌های دندانی بعد از طی شدن مراحل حاد (یعنی در صورت عدم درمان) به صورت مزمن در می‌آیند. در این حال عفونت به صورت یک جوش سفید چرکی در لثه بالای ریشه دندان مشاهده می‌شود که به عنوان یک منبع عفونی عمل می‌کند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان و آشناسازی کودک با محیط دندانپزشکی جهت کنترلهای ۶ ماه یکبار از همان اول کودکی امری واجب است که تا حدی از بار مشکلات می‌کاهد.
علائم رایج عفونت سینوس اینها هستند:
سردرد، به خصوص در اول صبح.
درد در پیشانی، فک، دندان و گونه‌ها و بین چشم‌ها.
تورم و التهاب مجاری اشکی، پلک‌ها، و سایر بافت‌های اطراف چشم‌ها.
پرخونی و گرفتگی بینی، گلودرد، درد گردن و سرفه.
تب.
ضعف و خستگی.
و هر كدام از عفونتها علائم خاص خود را دارند كه مثلما شما با مراقبت و پیشگیری می توانید در امان باشید.
موفق باشید

.77%دیگر پاسخ ها
shahab918نام : امیر رامتیاز : 2053درصد بهترین پاسخ : 3%امیر ر (1103)i

1.    87/11/19 (15:36)سرچ کن.11%
sigarianنام : مَهدی سیگاریان وفاامتیاز : 3541درصد بهترین پاسخ : 13%مَهدی سیگاریان وفا (58)i

2.    87/11/19 (16:10)اولین کار اینه که از پذیرایی از عیادت کنندگانتون بپرهیزید و اجازه نزدیک شدن به شما را ندهید تا 3 ماه
بهترین کار اینه که هر وقت برای آزمایش pt از منزل خارج شدید سری هم به دندانپزشک بزنید
از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید
بوی بد دهان - تغییر رنگ لثه و باد کردن ریشه دندان از نشانه های عقونت دهان و دندان است.11%
eshgh_zibastنام : شهرام ...امتیاز : 94درصد بهترین پاسخ : 0%شهرام ... (13)i

3.    87/11/19 (16:20)سرچ نکن !.0%
mahdi7660نام : مهدی حا جی حسنیامتیاز : 133درصد بهترین پاسخ : 10%مهدی حا جی حسنی (27)i

4.    87/11/20 (00:10)سلام.عفونت دهان با علائمی چون بوی بد دهان همراه است .درد در نواحی گوش هم علامت مهم دیگر آن است .عفونت های اولیه گوس و مننژ نیز ممکن است موجب عفونت دهان و دندان گردد و بهترین راه درمان شستشو با دهان شویه ها و شستشو با آب نمک است....0%


علائم ظهور چیست؟


مشخصات سوال
aref1448نام : عارف عامتیاز : 714درصد بهترین پاسخ : 21%عارف ع (9)i

20 آذر 87 - 10:16علائم ظهور چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 20 آذر 87 (10:16)تاریخ بسته شدن سوال : 20 آذر 87تعداد بازدید :117تعداد پاسخ ها : 12طبقه بندی : مذهبی » اعتقادی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علائم ظهور چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
kimia_aنام : کیمیا فامتیاز : 276درصد بهترین پاسخ : 13%کیمیا ف (677)i

87/9/20 (12:25)ظهور منجی بشر در دوران آخرزمان، باوری است قطعی و همگانی. ادیان و شرایع توحیدی و غیرتوحیدی و نیز بعضی از مكاتب بشری، نوید چنین روزی را به پیروان خویش داده‏اند. در این میان، اسلام با مبانی قویِ نظری و عملی، موضوع ظهور را به صورت صحیح تبیین كرده و با راهكارهای مناسب و درخور، واژه انتظار و منتظرِ مصلح را در میان جوامع اسلامی تبیین كرده است.

واژه مهدویّت و مهدی علیه‏السلام تبلور فرهنگ انتظار است كه همه مسلمین، اعم از شیعه و اهل سنت در باور داشتِ آن، اتفاق نظر دارند. از زمان ظهور اسلام، پیامبر اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و اهل بیت علیهم‏السلام و صحابه و یاران ایشان، عهده‏دار تبیین فرهنگِ مهدویت بوده‏اند و این رسالت در هر عصری، میان آنها ادامه پیدا كرده تا دوران غیبت كبرایِ امام زمان علیه‏السلام كه در این برهه مهم و حساس، علما و مبلغان دینی مسئولیت تبیین و تثبیت آن را به عهده گرفته و مردم را به فرا رسیدن روزگار ظهور امیدوار می‏كنند.

ضرورت بیان نشانه‏های ظهور

هر مسئله‏ای كه اهمیت و مقبولیت عمومی داشته باشد، مخاطرات و تهدیدها نسبت به آن از ناحیه سودجویان و فرصت طلبان بیشتر خواهد شد؛ از جمله این مسائل كه دارای شاخصه‏های جهانی و همگانی است، ظهور منجی است كه به منزله اعتقاد و باور عمومی در همه ادیان مطرح شده است. طبیعی است افرادی كه به دنبال منفعت و سودجویی فردی‏اند با آزمندی بسیار و با ظاهر سازی فریبنده به اغفال مردم می‏پردازند تا به نیّت سوء خود برسند.

از اینرو بیان نشانه‏ها و علایم ظهور، ضروری است و رهبران و بزرگان دین، برای جلوگیری از این انحرافها و كج‏رویها و برای حفظ باورهای اصیل مردم، باید منجی و مصلحِ آخر زمان را با تمام شاخصه‏ها و خصال معرفی نمایند و برای ظهور و قیام او نشانه‏ها و علایمی را بیان كنند تا مردم در تمیز سره از ناسره در تحیر و تردید نمانند.

از همین رو در روایات و احادیث بسیاری منجیِ آخر زمان (= حضرت مهدی علیه‏السلام ) و كیفیت ظهور او، با تمام علایم و نشانه‏ها بیان شده است.

در رویكرد كلی و كلان، می‏توان نشانه‏ها و علایم ظهور امام زمان علیه‏السلام را به انواع مختلف تقسیم كرد كه به یكایك آنها خواهیم
” واژه مهدویّت و مهدی علیه‏السلام تبلور فرهنگ انتظار است كه همه مسلمین، اعم از شیعه و اهل سنت در باور داشتِ آن، اتفاق نظر دارند. از زمان ظهور اسلام، پیامبر اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و اهل بیت علیهم‏السلام و صحابه و یاران ایشان، عهده‏دار تبیین فرهنگِ مهدویت بوده‏اند.... “


پراخت:
الف) نشانه‏های عام و خاص

1. نشانه‏های عام:
آن دسته از نشانه‏ها و علایمی كه شاخصه‏های كلی و عمومی دارند یعنی در قالب پدیده خاص، در برهه خاص و در افراد خاصی متصف نشده‏اند، «علایم عمومی» نامیده می‏شوند؛ نظیر احادیث و روایاتی كه از احوال و اوضاع مردمان آخر زمان خبر می‏دهند و از انحرافات و كج رویهایی كه در آن دوره رخ می‏دهد سخن به میان آورده‏اند كه در واقع، نوعی بیان علایم و نشانه‏های ظهور امام زمان علیه‏السلام است، امّا در قالب و معیار كلی و عمومی.

«عَنْ اِبْنِ عَباس عَنْ رَسُولِ اللّه‏ِ صلی‏الله‏علیه‏و‏آله : فِی حَدیثٍ اَنَّ اللّه‏َ اَوْحی اِلَیهِ لَیْلَةً اَسْری بِهِ اَنْ یُوصِیَ اِلی عَلِیِّ وَاَخْبَرَهُ بِالْأَئِمّةِ مِنْ وُلْدِهِ اِلی اَنْ قالَ وَآخِرُ رَجُلٍ مِنْهُمْ یُصَلّی عِیسَی ابْنُ مَرْیَمَ خَلْفَهُ یَمْلأُ الاَْرْضَ عَدْلاً كَما مُلِئَتْ جَورا وَظُلْما... فَقُلْتُ اِلهی وَسَیِّدی مَتی یَكُوُنُ ذاكَ؟ فَاَوْحَی اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ اِلَیَّ: یَكُوُنُ ذالِكَ اِذا رُفِعَ الْعِلْمُ وَظَهَرَ الْجَهْلُ وَكَثُرَ القِراءَةُ وَقَلَّ الْعَمَلُ وَكَثُرَ الْقَتْلُ وَقَلَّ الْفُقَهاء وَالْهادُونَ وَكَثُرَ فُقَهاءُ الضَّلالةِ وَالْخَوْنَةِ... وَكَثُرَ الْجَورُ وَالْفَسادُ وَظَهَرَ الْمُنْكَرُ وَاَمَرَ اُمّتُكَ بِهِ وَنَهی عَنِ الْمَعْروُفِ...؛1

ابن عباس می‏گوید: «در شب معراج، مطالبی به رسول اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وحی شد كه باید به حضرت علی علیه‏السلام سفارش كند و به او در مورد ائمه بعد از آن حضرت كه از فرزندانش هستند خبر داد؛ تا آنجا كه فرمود: آخرین آنها [نشانه هایی دارد؛ از جمله اینكه [عیسی بن مریم پشت سرش نماز می‏خواند؛ زمین را پر از عدل و داد می‏كند، چنانچه پر از ظلم و جور شده باشد،... عرض كردم: خداوندا! آن كی خواهد شد؟ خداوند به من وحی كرد: هر گاه علم از میان برداشته شود و جهل و نادانی ظاهر شود؛ قرائتهای [قرآن [زیاد امّا عمل كم شود؛ قتل و كشتار زیاد شود، فقهاء و هدایت كنندگان واقعی كم شوند؛ علمای فاسق و خیانتكار زیاد شوند،... جور و فساد زیاد شود؛ منكر ظاهر شود؛ امت تو امر به منكر و نهی از معروف كنند،...»

«حضرت علی علیه‏السلام در جواب سؤال «صعصعة بن صوحان» ـ كه از یاران آن حضرت بود ـ در باب دجّال و خروجش، و پیرامون نشانه‏هایی از ظهور امام زمان علیه‏السلام ، چنین فرمودند:
«فَاِنَّ عَلامَةَ ذلِكَ اِذا اَماتَ النّاسُ الصَّلاةَ وَاَضاعُوا الاَمانَةَ وَاسْتَحَلُّوا الْكِذْبَ، وَاكَلُوا الرِّبا وَاَخَذُوا الرُّشا وَشَیَّدُوا البُنْیانَ وَباعُوا الدّین
” آن دسته از نشانه‏ها و علایمی كه شاخصه‏های كلی و عمومی دارند یعنی در قالب پدیده خاص، در برهه خاص و در افراد خاصی متصف نشده‏اند، «علایم عمومی» نامیده می‏شوند؛... “


بِالدُّنْیا وَاسْتَعْمَلُوا السُّفَهاءَ وَشاوَرُوا النِّساءَ وَقَطَعُوا الاَرْحامَ وَاتَّبَعُوا الاَهْواءَ، وَاسْتَخَفُّوا بِالدِّماءِ...؛2 علامت خروج و قیام دجال زمانی است كه مردم نماز را ترك كنند [و در میان مردم بمیرد]، امانتها را ضایع كنند؛ دروغ گفتن را حلال شمارند؛ ربا بخورند؛ رشوه بگیرند؛ ساختمانها را محكم سازند و دین را به دنیا فروشند؛ مردمان كم عقل را بر كارها گمارند؛ زنان را در كارهای اجتماعی و شخصی طرف مشورت قرار دهند؛ قطع صله ارحام كنند؛ از هوا و هوس پیروی كنند و [كشتار و [خونریزی را كوچك شمارند،... .»

2. نشانه‏های خاص:
بعضی از نشانه‏ها و علایم ظهور، به صورت خاص و با شاخصهای ویژه در افراد متعین، تبلور می‏یابد؛ مثلاً در روایات بسیاری ذكر شده است، كه ظهور امام زمان علیه‏السلام در سال فرد و در روز فرد تحقق پیدا خواهد كرد. ظهور و خروج افرادی به نام «دجال» و «سفیانی» كه مظهر ضلالت و گمراهی و نیز قیام افرادی مثل یمانی و سید خراسانی كه سنبل هدایت هستند جزء علایم خاص شمرده می‏شود و در احادیث، با اسم و رسم و با ویژگیهای مخصوصشان وارد شده است.

امام باقر علیه‏السلام فرمودند:
«تَنْزِلُ الرّایاتُ السُّودُ الَّتی تَخْرُجُ مِنْ خُراسان اِلیَ الْكُوفَةِ، فَاِذا ظَهَرَ الْمَهدیُّ بَعَثَ اِلَیه بِالْبَیْعَةِ؛3 پرچمهای سیاهی از ناحیه خراسان بیرون می‏آید و به جانب كوفه به حركت در می‏آید. پس چون مهدی ظاهر شود، اینان وی را دعوت به بیعت می‏كنند.»

و نیز امام باقر علیه‏السلام فرمود:
«برای مهدی ما، دو نشانه است كه از هنگامی كه خداوند آسمانها و زمین را خلق فرمود، سابقه ندارد: خسوف در شب اوّل ماه رمضان و كسوف در نیمه همان ماه. و این دو از زمانی كه خداوند آسمانها و زمین را خلق كرده است، [این چنین ] وجود نداشته است.»4

در روایات فوق نشانه‏ها و علایم خاصی برای ظهور امام زمان علیه‏السلام تعیین شده است.

ب) نشانه‏های حتمی و غیر حتمی
1. نشانه‏های حتمی:
علایم و نشانه‏هایی كه به طور قطع قبل از ظهور حضرت، رخ خواهند داد و در واقع، هیچ گونه قید و شرطی در ایجاد آنها لحاظ نشده است علایم حتمی نامیده می‏شوند و شاید بتوان گفت كه ادعای ظهور قبل از تحقق آنها كذب و دروغ است.

امام سجاد علیه‏السلام فرمود:
«اِنَّ اَمْرَالْقائِمِ حَتْمٌ مِنَ اللّه‏ِ وَاَمْرَ السُّفیانِی حَتْمٌ مِنَ اللّه‏ِ وَلایَكُونُ
” بعضی از نشانه‏ها و علایم ظهور، به صورت خاص و با شاخصهای ویژه در افراد متعین، تبلور می‏یابد؛ مثلاً در روایات بسیاری ذكر شده است، كه ظهور امام زمان علیه‏السلام در سال فرد و در روز فرد تحقق پیدا خواهد كرد.... “


قائِمٌ اِلاّ بِسُفْیانِی5؛ ظهور قائم، از ناحیه خداوند، قطعی و خروج سفیانی نیز، از جانب خداوند قطعی است و قائمی جز با سفیانی وجود ندارد.»

امام صادق علیه‏السلام فرمود:
«وَالْیَمانِی مِنَ‏الْمَحْتُومِ؛ [قیام] یمانی از نشانه‏های حتمی است.»
فضل بن شاذان از ابی حمزه ثمالی نقل می‏كند:
«قُلْتُ لاَبیِ جَعْفَرٍ خُرُوجُ السُّفْیانِی مِنَ الْمَحْتُوم؟ قالَ نَعَمْ وَالنِّداءُ مِنَ الْمَحْتُومِ وَطُلُوعُ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِها مِنَ الْمَحتُومِ وَاخْتِلافُ بَنِی الْعَباسِ فِی الدَّوْلَةِ مِنَ الْمحْتُومِ وَقَتْلُ النَّفْسِ الزَّكِیة مَحْتُومٌ وَخُرُوجُ الْقائِمِ مِنْ آلِ مُحَّمد مَحْتُومٌ...6؛ به امام باقر علیه‏السلام عرض كردم: آیا خروج سفیانی حتمی است؟ فرمودند آری، صیحه آسمانی نیز از علایم حتمی است و طلوع خورشید از مغرب حتمی است. اختلاف بین بنی عباس در رابطه با حكومت، حتمی است. كشته شدن نفس زكیّه حتمی است، قیام قائم آل محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله حتمی است،...»

2. نشانه‏های غیر حتمی:
بعضی از نشانه‏های ظهور قبل از ظهور، بطور مشروط رخ می‏دهند؛ یعنی اگر مقتضی آنها موجود و موانع مفقود باشد، تحققشان حتمی خواهد بود. در میان نشانه‏ها و علایم، آنچه حتمی شمرده شده، جزء محتومیات هستند و غیر از آنها كه گروه بسیاری از علایم را تشكیل می‏دهند جزء علایم غیر حتمی شمرده می‏شوند.

ج: علایم با فاصله و بی‏فاصله
1. نشانه‏های نزدیك به وقت ظهور:
در بعضی از روایات، تصریح شده كه بعضی از علایم در سال ظهور امام زمان علیه‏السلام ، رخ می‏دهند؛ یعنی قبل از ظهور و در آستانه قیام حضرت مهدی علیه‏السلام ، این نشانه‏ها یكی پس از دیگری پدیدار شده، به ظهور امام زمان منتهی می‏شود.

امام صادق علیه‏السلام فرمود:
«خُرُوجُ الثَّلاثَةِ، اَلخُراسانِی وَالسُّفْیانِی وَالیَمانِی فِی سَنَةٍ واحِدَةٍ فِی شَهْرٍ واحِدِ، فِی یَوْمٍ واحِدٍ وَلَیْسَ فیها رایةً بِأَهْدی مِنْ رایةِ الْیَمانی یَهدی اِلَی الْحَقِّ؛7

خروج سه كس: قیام خراسانی و سفیانی و یمانی، در یك سال و در یك ماه و یك روز خواهد بود و در این میان، هیچ پرچمی به اندازه پرچم یمانی، به حق و هدایت دعوت نمی‏كند.»

امام باقر علیه‏السلام فرمود:
«لَیْسَ بَیْنَ قِیامِ القائمِ وَقَتْلِ النَّفْسِ الزَّكیَّةِ اَكْثَرَ مِنْ خَمْسَ عَشَرَ لَیْلَة8؛ بین ظهور مهدی علیه‏السلام و كشته شدن نفس زكیه، بیش از پانزده شب فاصله نیست.»

2. علایمی كه
” علایم و نشانه‏هایی كه به طور قطع قبل از ظهور حضرت، رخ خواهند داد و در واقع، هیچ گونه قید و شرطی در ایجاد آنها لحاظ نشده است علایم حتمی نامیده می‏شوند و شاید بتوان گفت كه ادعای ظهور قبل از تحقق آنها كذب و دروغ است. ... “


با ظهور، فاصله زمانی دارد:
بعضی از نشانه‏ها و علایم در بستر تاریخ با فاصله بسیاری با وقت ظهور تحقق می‏یابد؛ حتی بعضی از آنها قبل از تولد امام زمان رخ می‏نمایند و بعضی بعد از تولد و قبل از ظهور با فاصله زیاد، تحقق پیدا كرده و خواهند كرد؛ چنان كه شماری از آنها، همچون از هم گسستن بنی امیه و بنی عباس، خروج ابومسلم خراسانی، اختلاف بین مسلمانان و... اتفاق افتاده است.

د) علایم زمینی و آسمانی
1. علایم طبیعی و زمینی:
در میان نشانه‏ها و علایم ظهور، غالب آنها نشانه‏های طبیعی و زمینی‏اند و هر كدام در تثبیت حقانیت ظهور و قیام حضرت مهدی علیه‏السلام نقش اساسی دارند.

امام علی علیه‏السلام فرمود:
«وَیَخْرُجُ رَجُلٌ مِنْ اَهْلِ بَیْتی فِی الْحَرَمِ فَیَبْلُغُ السُّفْیانِی، فَیَبْعَثُ اِلَیه جُنْدا مِنْ جُنْدِهِ فَیهْزِمُهُمْ فَیَسیرُ اِلَیه السُّفْیانی بِمَنْ مَعَهُ، حَتّی اِذا جاوَزوا بِبَیْداء مِنَ الاَرْضِ، خَسَفَ بِهِمْ، فَلایَنْجوا منْهُمْ اِلاّ المُخْبِرُ عَنْهُمْ؛ مردی از خاندان من، در سرزمین حرم قیام می‏كند، پس خبر خروج وی به سفیانی می‏رسد.

وی، سپاهی از لشكریان خود رابرای جنگ، به سوی او می‏فرستد و آنان را شكست می‏دهد، آنگاه خود سفیانی با همراهانش به جنگ وی می‏روند و چون از سرزمین بیداء می‏گذرند، زمین آنان را فرو می‏برد و جز یك نفر، كه خبر آنان را می‏آورد كسی از آنان نجات نمی‏یابد.»

نشانه هایی نظیر فرو رفتن سفیانی در بیداء، قیام یمانی، خراسانی، سفیانی، دجّال، قتل نفس زكیّه، جنگهای خونین و غیره ... از جمله علایم زمینی و طبیعی هستند.

2. علایم آسمانی:
به علت اهمّیت ظهور امام زمان، علاوه بر نشانه‏های زمینی و طبیعی، برخی علایم آسمانی نیز در زمان ظهور حضرت رخ خواهند داد، تا مردم بهتر رهبر و مصلح آسمانی را شناخته و در راستای تحققِ رسالت و اهداف او مشاركت كنند؛ مانند:
ـ صیحه آسمانی:
امام صادق علیه‏السلام فرمود:
«اِذا نادی مُنادٍ مِنَ السَّماءِ اَنَّ الْحَقَّ فِی آل محمَدٍ صلی‏الله‏علیه‏و‏آله فَعِنْدَ ذلِكَ یَظْهَرُ المَهدیُّ عَلی اَفْواهِ النّاسِ وَیَشْربُونَ حُبَّهُ، وَلایَكُونُ لَهُمْ ذِكْرُ غَیْرِهِ؛ هر گاه گوینده‏ای از آسمان ندا دهد كه حق با اولاد محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله است، در آن هنگام، ظهور مهدی علیه‏السلام به سر زبانها می‏افتد، و همه [شراب] دوستی او می‏نوشند و غیر او را یاد نمی‏كنند.»

ـ كسوف:
امام صادق علیه‏السلام فرمود:
«عَلامَةُ خُرُوجِ الْمَهْدی كُسُوفُ الشَّمسِ فِی شَهْرِ رَمَضانٍ فی ثَلاثَ عَشَرَةَ وَاَرْبَعَ عَشَرَةَ مِنْهُ9؛
نشانه ظهور مهدی علیه‏السلام كسوف خورشید در ماه مبارك رمضان است [و وقت كسوف] سیزدهم یا چهاردهم ماه رمضان خواهد بود.»
شیعیان در باب ظهور مهدی معتقد به علائمی هستند و همچنین آنها را معادل شرایط ظهور نمی دانند.

برخی علائم ظهور از این قرار است:

۱ - خروج سفیانی از شام (نام قدیم سوریه) که احتمالاً در روز ۱۰ ماه رجب اتفاق خواهد افتاد. این فرد پس از مسلط شدن بر اوضاع بیش از ۹ ماه حکومت نخواهد کرد و در نهایت به دست مهدی(ع) یا یاران ایشان کشته خواهد شد. (بنا به اعتقاد شیعه: سفیانی، از نسل ابوسفیان است و در نهایت به دست سپاه مهدی شکست خورده و کشته می‌شود).

۲ - خروج یمانی از یمن که به پشتی‌بانی از اهل بیت بر علیه سفیانی قیام می‌کند. احتمالاً در همان ماه رجب.

۳ - صدای آسمانی در ماه رمضان (احتمالاً صحرگاه بیست و سوم). که صدای جبرئیل و در حمایت از اهل بیت پیامبر می‌باشد. به صورتی که هر انسانی در هر کجای زمین که باشد صدا را خواهد شنید و معنی آن را به زبان خود خواهد فهمید. (احتمالاً در همان روز صدایی دیگر شنیده خواهد شد که اینبار از طرف شیطان و در حمایت از سفیانی خواهد بود که باعث به شک افتادن مردم خواهد شد)

۴ - کشتن شدن نفس زکیه (انسان بی‌گناه) در خانه خدا (مسجد الحرام)و بین‏رکن و مقام ابراهیم. احتمالاً در تاریخ بیست و پنجم ذی‏الحجه. احتمالاً هم‌زمان با کشته شدن این فرد پسرعمو و دخترعموی او هم در شهر مدینه کشته می‌شوند و جنازه آن‌ها رو جلوی درب مسجد پیامبر یا مسجد النبی آویزان می‌کنند.

۵ - فرورفتن لشکری که سفیانی به عربستان فرستاده در بیابانی به نام بیداء که بین مکه و مدینه واقع شده‌است.

باقی موارد که وقوع آن‌ها قطعی و صد در صد نمی‌باشد به شرح زیر می‌باشد:

۱ - خروج سفیانی (بنا به اعتقاد شیعه: سفیانی، از نسل ابوسفیان است و در نهایت به دست سپاه مهدی شکست خورده و کشته می‌شود).

۲ - کشته شدن سیّدِ حسنی (بنا به اعتقاد شیعه: جوان خوش صورت از آل امام حسن با سپاهش به حمایت از امام مهدی برمی خیزد و سرانجام، کشته می‌شود).

۳ - اختلاف بنی عبّاس در ریاست دنیا.

۴ - گرفتن خورشید در نیمه ماه رمضان، برخلاف عادت (و نظم فلکی).

۵ - گرفتن ماه در آخر آن ماه، برخلاف عادت (و نظم فلکی).

۶ - فرو رفتن زمین بیداء (زمین بین مکّه و مدینه).

۷ - فرو رفتن زمین در نقطه‌ای از مشرق و مغرب.

۸ - توقّف خورشید، هنگام اوّل ظهر تا وسط وقت عصر.

۹ - طلوع خورشید از مغرب. (این از نشانه‌های قیامت کبری است و مشخص نیست که قبل از ظهور مهدی(ع) باشد یا بعد از آن)

۱۰ - کشتن فردی که علیه سفیانی قیام کرده در پشت کوفه همراه هفتاد نفر از یارانش.

۱۱ - سر بریدن یک مرد هاشمی «نفس زکیّه» بین حجرالاسود و مقام ابراهیم.

۱۲ - ویران شدن دیوار مسجد کوفه.

۱۳ - به اهتزاز درآمدن پرچمهای سیاه از جانب خراسان. این سپاه در منطقه‌ای نزدیک شیراز با سپاه سفیانی خواهد جنگید و اولین شکست را بر سپاه سفیانی تحمیل خواهد کرد. و این پرچم‌ها تا زمانی که به قدس(بیت المقدس) برسند پایین آورده نخواهند شد.

۱۴ - خروج یمانی از یمن(بنا به اعتقاد شیعه: یمانی از مردان نیک و طرفدار امام زمان است) که به حمایت از مهدی، با سپاه خود برمی خیزد. (این سپاه در عراق با سپاهی که از خراسان آمده متحد می‌شوند).

۱۵ - ظهور مغربی در مصر و حکومت او بر مردم شام.

۱۶ - فرود ترکها به جزیره.

۱۷ - ورود رومیان به رمله.

۱۸ - طلوع ستاره درخشان در سمت مشرق که همچون ماه می‌درخشد سپس دو جانب آن خم گردد که نزدیک شود که آن دو جانب به همدیگر متّصل شوند.

۱۹ - پدید آمدن سرخی در آسمان که در فضا پراکنده گردد.

۲۰ - آتشی در طول مشرق، آشکار شود و سه روز یا هفت روز در آسمانی باقی بماند.

۲۱ - آزادی عرب از اسارت خود را و حکومت عرب بر شهرها و کشورها.

۲۲ - بیرون رفتن عرب از تحت نفوذ سلطان عجم (غیر عرب).

۲۳ - کشتن امیر مصر، توسّط مردم مصر. این اتفاق قبلاً رخ داده: انور سادات رئیس جمهور مصر در آبان ماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی توسط شخصی به نام خالد اسلامبولی کشته شد.

۲۴ - خراب شدن شام.

۲۵ - کشمکش سه گروه در شام.

۲۶ - ورود دو گروه قیس و عرب به کشور مصر.

۲۷ - به اهتزاز درآمدن پرچمهای قبیله «کنده» در خراسان.

۲۸ - آمدن اسبهایی از جانب مغرب، تا اینکه در کنار حیره (نزدیک کوفه) بسته شوند.

۲۹ - برافراشته شدن پرچمهای سیاه از جانب مشرق به سوی حیره.

۳۰ - طغیان آب فرات، به طوری که سرازیر کوچه‌های کوفه گردد.

۳۱ - خروج شصت دروغگو که همه آنان ادّعای نبوت می‌کنند.

۳۲ - خروج دوازده نفر از نژاد ابوطالب که همه آنان ادّعای امامت برای خود دارند.

۳۳ - سوزاندن مردی بلند مقام از شیعیان بنی عبّاس بین سرزمین جلولاء (واقع در هفت فرسخی خانقین) و سرزمین خانقین.

۳۴ - بستن پلی نزدیک محله کرخ بغداد.

۳۵ - برخاستن باد سیاهی در بغداد، در آغاز روز.

۳۶ - زلزله شدید در بغداد.

۳۷ - فرو رفتن بیشتر شهر بغداد در زمین بر اثر زلزله.

۳۸ - ترس عمومی که عراق و بغداد را فراگیرد.

۳۹ - مرگهای سریع و عمومی در بغداد.

۴۰ - کم شدن اموال و انسان‌ها و محصول کشاورزی.

۴۱ - پیدایش ملخ در فصل خود و در غیر فصل خود تا آنجا که زراعتها و غلاّت را از بین ببرد.

۴۲ - کم شدن غلاّت و محصولات گیاهی.

۴۳ - اختلاف و کشمکش در میان دو صنف از عجم(غیر عرب) و خونریزی بسیار بین آنان.

۴۴ - بیرون آمدن بردگان از زیر فرمان اربابان و کشتن اربابان.

۴۵ - مسخ شدن جمعی از بدعتگذاران، به صورت میمون و خوک.

۴۶ - پیروزی بردگان بر شهرهای اربابان.

۴۷ - ندای (غیرعادی) از آسمان بر همه جهان به طوری که هرکسی در هر زبانی باشد آن ندا را به زبان خودش می‌شنود. در کل ۵ صدا از آسمان شنیده خواهد شده که فقط مورد چهارم (که در ماه رمضان است)صد در صد و حتمی می‌باشد. ۳ صدای اول در ماه رجب و به این شکل خواهد بود: ندای‌ اول‌: ألا لعنة‌ الله علی‌ القوم‌ الظالمین‌؛ بدانید لعنت‌ خدا شامل‌ حال‌ جمعیت‌ ظالم‌ و ستمکار می‌شود. ندای‌ دوم‌: یا معاشرالمؤمنین‌ أزفة‌ الآزفة‌؛ ای‌ گروه‌ مؤمنان‌! قیامت‌ (ظهور) نزدیک‌ شده‌ است‌. ندای‌ سوم‌ (که همراه با بدن‌ آشکار و نمایانی‌ است): ألا إن‌ الله بعث‌ مهدی‌ آل‌ محمد(ص‌) للقضاء علی‌الظالمین‌؛ بدانید که‌ خداوند مهدی‌ آل‌ محمد(ص‌) را برای‌ اجرای‌ قضای‌ خود بر ستمکاران‌ برانگیخت‌ و فرستاد.

صدای چهارم که در ماه رمضان (احتمالاً سحرگاه ۲۳) است و از طرف جبرئیل خواهد بود. در حمایت از اهل بیت شهادت خواهد داد. و صدای پنجم که از طرف شیطان است (احتمالاً هنگام غروب ۲۳) به طرف‌داری از سفیانی خواهد بود.

۴۸ - پیدایش صورت و سینه انسان در قرص خورشید. که همه او را خواهند شناخت. (بعضی می‌گویند این تصویر مربوط به علی (ع) و بعضی می‌گویند مربوط به عیسی (ع) است.

۴۹ - مردگانی زنده از قبرها بیرون آیند و به دنیا بازگردند و به دید و بازدید با همدیگر بپردازند. (این مورد مربوط به اصل رجعت می‌باشد و احتمالاً بعد از ظهور اتفاق خواهد افتاد)

۵۰ - در پایان همه، ۲۴ بار، باران پی در پی می‌آید و زمین خشک را پس از مرگش، زنده و سبز و خرّم می‌کند و به دنبال آن برکتهای زمین بروز می‌نماید و در دسترس قرار می‌گیرد. (این مورد احتمالاً بعد از ظهور اتفاق خواهد افتاد)

۵۱ - کشته شدن آخرین پادشاه عربستان به نام عبدالله.

همچنین در برخی روایات امامان شیعه آمده‌است که ابلیس در زمانی پس از ظهور مهدی به قتل خواهد رسید.[۱]
.0%بهترین پاسخ
hasan1449نام : حسن میرامتیاز : 224درصد بهترین پاسخ : 15%حسن میر (5)i

87/9/20 (13:30)سلام دوست عزیز
بنظر من اصلی ترین نشانه ظهور آمادگی قلب انسانهاست جهت وجود مبارك امام زمان والبته بعضی رویدادها هم از زبان ائمه اطهار در خصوص علائم ظهور آمده است
بطور مثال : عالم گیر شدن فساد وظلم ؛ نا امنی بسیار ؛ زنان ومردان لباسهای همدیگر را می پوشند و غیره ......0%دیگر پاسخ ها
taaebنام : ابراهیم صالحیامتیاز : 912درصد بهترین پاسخ : 22%ابراهیم صالحی (315)i

1.    87/9/20 (10:25)خیلی چیزهاست عزیز
به این راحتی نیست
ولی آخریش طلوع خورشید از غربه
اگه یه روز صبح پاشدی دیدی خورشید از غرب طلوع کرده بدون دیگه امتحان تمومه و باید ورقه ها رو گرفت بالا.40%
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (153)i

2.    87/9/20 (10:31)از مهمترین علایمش بلوغ فکری و عقلی در نزد عامه مردمه.20%
nafasborideنام : نفس بریده همینامتیاز : 223درصد بهترین پاسخ : 2%نفس بریده همین (1)i

3.    87/9/20 (10:41)سلام
همین سوال شما نشانه ظهوره.....30%
suzana05نام : سارا م نامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 7%سارا م ن (0)i

4.    87/9/20 (10:54)جا به جا شدن رفتارهای زنان و مردان درجامعه ..10%
emperes_medisنام : مدیس امپرسامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مدیس امپرس (12)i

5.    87/9/20 (11:03)علائم ظهور خیلی مورداش زیاده ولی یکیش اینه بچه ها به حرف مادر پدر گوش نمیدن یا علما بی سواد ترین قشر هستند و عامه ی مردم همون طور که گفته شد از بیشترین بلوغ فکری بر خوردارند
و این قائم موعود همراه 313 نفر از یارانش به پا می خیزد و با ایمان قوی جنگ می کند .....

.0%
korosh_rasiنام : سید محسن امتیاز : 131درصد بهترین پاسخ : 13%سید محسن (14)i

6.    87/9/20 (11:06)سلام
چیزهای زیادی هست که از علایم ظهوره من خودم هم نمیدونستم تا این که یک تقویم یا همون سال نامه دو کوهه رو خریدم به تو هم توسیه میکنم بخری چون هر چی که در این مورد میخواهی اونتو هست.0%
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

7.    87/9/20 (11:16)www.naria.ir
کتاب اسلام و شمشیر رو دانلود کن و بخون تا به سوالات امام زمانی جواب پیدا کنی!.0%
nastaran54نام : انسان هدفامتیاز : 236درصد بهترین پاسخ : 15%انسان هدف (10)i

8.    87/9/20 (13:25)فحش ناسزا بدگویی غیبت بی احترامی فحشا تعویض زنان به جای مردان و برعکس پسران چون شتران اراسته شوند و گیسوان خود را ببافند و هرکسی متمایز از اصلیتش باشد و ......0%
cloop_saraنام : سارا ساراامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%سارا سارا (5)i

9.    87/9/20 (13:39)salam doste aziz
zohore emame zaman vaghtist ke zolmo joro fesad hame ja ra fara gerefte va zanha o mardha be shamayele yekdigar dar miayand va rahmo morovato ensaniyat nesbat be hamno diga jaigahi nadarad.0%
hassansنام : پیام روح الامینامتیاز : 410درصد بهترین پاسخ : 11%پیام روح الامین (174)i

10.    87/9/20 (13:45)سلام
کتاب های علامه مجلسی رو درباره علائم ظهور جستجو کنید توی شبکه جواب های خوبی می گیرید.
اما کلا همان طور که در قرآن آمده خداوند سرنوشت هیچ گروهی را تغییر نمی دهد مگر آنکه تک تک اعضای آن قوم خود را تغییر دهند.
پس ما تا برای تعالی خودمون اقدام نکنیم هیچ بهبودی در هیچ صورتی رخ نخواهد داد.
در این زمینه از سایت کانون کیمیا و دوره های کارگاهی اون می تونید کمک بگیرید : www.kimiagari.com
شاد باشین.0%


ساير مطالب :
* کلید فا
* ارگ
* خرید سگ
* جزوه های کارشناسی ارشد
* چطوری میتونم تو آلبوم تصاویرم عکس بذارم
* شرکت adsl با قیمت مناسب میشه معرفی کنید؟
* بسته نرم افزاری king of programs از شرکت پرند
* درخواست اطلاعات جامع در رابطه با گیاه لاکی بامبو
* کسی نقدی از کتاب 23 سال علی دشتی داره؟
* وقت سربازی