تبليغات
افزایش شیر مادر


مشخصات سوال
kfalah2004نام : کریم فلاح زادهامتیاز : 21درصد بهترین پاسخ : 23%کریم فلاح زاده (14)i

29 دی 87 - 17:15افزایش شیر مادر اطلاعات بیشتر : چه غذاهای باعث افزایش شیر دهی مادر می شود ؟تاریخ ایجاد سوال : 29 دی 87 (17:15)تاریخ بسته شدن سوال : 15 بهمن 87تعداد بازدید :5421تعداد پاسخ ها : 17طبقه بندی : سلامتی » زنان- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
افزایش شیر مادر 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
s_nematiنام : سعید نعمتیامتیاز : 9310درصد بهترین پاسخ : 56%سعید نعمتی (4)i

87/10/29 (17:24)http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=594

http://www.zibaweb.com/nozad2.htm

http://www.arums.ac.ir/tashkilat/moavanatbehdasht/ahc/educat04.html.30%دیگر پاسخ ها
hadiajorlooنام : هادی اجورلوامتیاز : 209درصد بهترین پاسخ : 19%هادی اجورلو (92)i

1.    87/10/29 (17:42)من خودم زیاد از اینچیزا سر در نمیارم اما برادرم تو یه شرکت کار میکنه که یکی از محصولاتش مکمل غذای مادر به اسم لیدی میل هستش شنیدم که شیر مادر رو زیاد میکنه و چون ویتامین سی هم داره برای خود مادر هم خوبه

موفق باشید.23%
red_9187_yellowنام : سارا ناصریامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 0%سارا ناصری (4)i

2.    87/10/29 (17:49)raziane va shivid baese afzaiesh e shire madar mishe in tarkibat tooie ghatreie shir afza hast ke mitoonid az darookhane begirid
age bache vazn girie khoobi dare va ia roozi 6 ta 7 bar pooshakesh ro khis mikone shire madaresh kafie.3%
elham51نام : الهام منصوریامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 0%الهام منصوری (2356)i

3.    87/10/29 (19:20)تغذیه مادرشیرده


مادرانی كه به فرزندان خود شیر می دهند روزانه 700تا850 میلی لیتر شیر تولید می نما یند كه محتوی330 میلی گرم كلسیم بازاء هر لیتر می باشد كه برای تولید آن حداقل باید 500 كا لری علاوه بر نیاز معمول یك خانم میانسال انرژی مصرف نمایید . تغذیه مناسب برای مادر و فرزند وی اهمیت ویژه ای دارد .

برای كیفیت شیر البته نیاز است كه مواردی از تغذیه وی حذف و مواردی افزون تر مصرف گردد . اما مقدار آن وابستگی شدید به مقدار رژیم غذایی مادر دارد . غذای مادر نه تنها برای وی بلكه برای آمادگی پس از تولد فرزند و تولیدشیر نیز مصرف می گردد .

اگر مادری تغذیه مناسب نداشته باشد ممكن است فرزندی سا لم داشته باشداما مطمئنا بر روی سلامت وی تاثیر خواهد گذاشت .

‹‹ اصول اصلی تقذیه ››مصرف آب خود را روزانه افزایش دهید ( حدود یك لیتر روزانه ) تا به حد 5/2 تا 3 لیتر روزانه برسد . مادران شیرده در ساعاتی از روز زمان شیردهی احساس تشنگی بیشتری دارند چون آب مصرفی آنها وارد شیر می شود .

الیته مصرف بیش از اندازه آب هم اثری معكوس خواهد گذاشت . ( یعنی میزان شیر را كاهش می دهد ) .

ـ میزان كا لری مصرفی خود را به حد 2500 كا لری در روز برسانید و اگر تصمیم به ادامه شیردهی در سه ماهه آینده دارید آن را به 2800 كا لری در روز برسانید .

آگاه باشید كه كا لری مورد نظر فقط از موارد شیرین تامین نگردد . بلكه تغذیه متعادل باید تركیبی از پروتئن ها ،كر بوهیدرات ها و چربی ها باشد .

میزان كا لری مورد مصرف خود را به 5 وعده غذایی تبدیل نماید . یعنی صبحانه ، نهار ، عصرانه ، شام و وعده آخر شب . هر وعده غیر اصلی زمانی است مناسب برای خوردن لبنیات كم چرب ،آب ویك قطعه میوه .

چون تولید شیر شما باید به صورت مداوم باشد بنابراین نیاز های كا لریك شما نیز باید منظم باشد .چه موادی مصرف نشودـ نیكوتین : از مصرف سیگار اجتناب نماید . اما اگر اجتناب آن برایتان غیر ممكن است حداقل فاصله یك ساعت بین مصرف آن و شیردهی قرار دهید .

ـ از مصرف ا لكل خودداری نمایید . پس از مصرف،ا لكل ظرف یك ساعت وارد شیر می شود و اگر مصرف آن زیاد باشد باعث توقف رشد شیر خوار خواهد شد .

ـ بدون مشاوره پزشك خود هرگز دارو مصرف ننمایید . بعضی از آنتی بیوتیك ها مانند داروهای سولفا ، مسهل های شیمیایی و همه داروهایی كه تركیب ید دارند مصرف آنها در دوران شیردهی ممنوع است .

ـ آلوده كنندهای محیط مانند حشره كش ها براحتی از شیر عبور می نمایند .

- همیشه از چربی های غیر اشباع استفاده نمایید روغن آفتاب گردان ذرت ة روغن زیتون برای دستگاه عصبی مركزی شیر خوار ضروری هستند .چه چیزهایی باید به تغذیه افزوداسید فولیك در زنان حا ملگی ضروری است و بسیاری از مطا لعات توصیه می كنند كه مصرف آن را در دوران شیردهی تداوم دهید اما بسیاری از غذاهای موجود حاوی مقادیری اسید فولیك هستند مانند مارچوبه ، كلم ، ذرت نخود ؛ اسفناج غذاهای دیگر مانند گندم ،آب پرتقال نیزممكن است با آن غنی شوند.

ـ مكمل های روی : در مطا لعات كشور انگلستان توصیه به مصرف روزانه 15 تا 20 میلی گرم تركیب روی می شود .ا لبته روی در غلات ، تخم مرغ ، گوشت ، و آرد كامل وجود دارد .

ـ با مصرف مكمل های ویتا مین A به اقتصاد خود ضرر وارد ننماید . غذاهای حاوی هویج، سبزیجات ،كره، ماهی گوشت سرشار از آن هستند و نیازی به مصرف جداگانه وجود ندارند .‹‹ غذاهایی كه باعث ناراحتی شیرخوارگی می شود ››روزانه توصیات زیادی از اطرافیان در مورد غذاهای مختلف و ممنوعیت آن در زمان بارداری می شنوید مانند شلغم ،كرفس ، شاهی ، تره فرنگی وگل كلم كه باعث ایجاد نفخ و تغییر مزه شیر در شیرخوار می شود یا بعنوان مثال بعضی از مردم اعتقاد دارند كه سیر باعث نفخ می شود . اما به طور كلی قانون فراگیری در مورد نوع غذاها نداریم .

فرهنگ های مختلف می تواند تفاوتی فاحش در نوع مصرف غذاها داشته باشند . یعنی یك فرهنگ خاص غذایی خاص را نادرست می دانند ولی فرهنگی دیگر آن را پسندیده برای شیرخوار می دانند . هر كودكی واكنشی متفاوت به مصرف غذاهای مادران نشان می دهند . اگر مشاهده نمودید كه كودكتان در یك روز ناراحت و آشفته است سعی به خاطر آوردن مصرف غذاهای روز گذشته داشته باشید و اگر غذایی را عامل آن می دا نید برای مدتی آن را از رژیم غذایی حذف نمایید .مواردی كه باعث افزایش شیردهی می شوند .مكمل های غذایی زیادی وجود دارند كه تولید كنندگان آن مدعی اند كه باعث افزایش شیر مادر می شوند . در واقع تاثیر هیچكدام از آن ها به اثبات نرسیده است و بیشتر اثر روانی دارد تا حقیقی

ـ دقت نمایید بعضی از این مكمل ها مقادیر زیادی مواد قندی دارند .

بعضی از افراد توصیه می نمایند كه رازیانه و آبجو باعث افزایش شیر وجعفری باعث كاهش آن می شود كه از نظر علمی با ثبات نرسیده است .http://drbadeli.blogfa.com/8509.aspx.15%
amirehsekeنام : امیره سکه چیامتیاز : 20519درصد بهترین پاسخ : 21%امیره سکه چی (8)i

4.    87/10/29 (20:09)خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است .
توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد .
به گزارش ایونا ، نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.

دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود .
مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود.

لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود .
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد .
از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است .
از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند . .11%
taabadiyatنام : دریا سکوتامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%دریا سکوت (13)i

5.    87/10/29 (22:03)خوردن رازیانه در افزایش شیر مادر موثر است.7%
m_negarنام : * *امتیاز : 98درصد بهترین پاسخ : 0%* * (22)i

6.    87/10/29 (22:12)salam shirdone gav baraye afzayesh shir madar kheyli khobe.3%
www_behnam_87_blogfa_comنام : بهنام فخرامتیاز : 121درصد بهترین پاسخ : 0%بهنام فخر (20)i

7.    87/10/29 (22:30)شیر تازه پاستریزه.0%
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

8.    87/10/29 (23:05)تنوع غذایی و ندشاتن محدودیت یا رژیم غذایی خاص برای مادر و استفاده از هر نوع غذایی نخصوصا غذاهای دریایی تازه . در واقع مرد باید سر کیسه شو شل کنه اما نه واسه هله هوله!.0%
mahdi2002irنام : مهدی معینیامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 13%مهدی معینی (11)i

9.    87/10/30 (00:34)به غیر از غذا یا مكمل ها و غیره مكیدن بیشتر باعث تولید شیر بیشتر میشود .0%
asdoseinنام : س مامتیاز : 115درصد بهترین پاسخ : 25%س م (0)i

10.    87/10/30 (01:41) پاسخگو : مصرف گیاه گزنه (با نام علمی UTRICADIACIA )، سبب افزایش شیر مادران شیرده می‌‏شود
گیاه گزنه با نام علمی UTRICADIACIA از رده UTRICACEAE، گیاه بوته‌ای با ارتفاع ۱۵ تا ۶۵ سانتی‌متر است كه بیشتر در مناطق مربوط و در كنار رودخانه‌ها یافت می‌شود.
منطقه پراكنش این گیاه در اروپا در فرانسه و سوئیس است و در ایران در ییلاق‌‏های اطراف تهران، شمیرانات، كرج، جنگل‌های شمال ارسباران و در دامنه سهند در آذربایجان است.
این گیاه حاوی “سكرتین” است كه این ماده بهترین عامل برای تحریك و به كار انداختن غدد ترشح هاضمه در معده، روده، كبد، لوزالمعده و كیسه صفرا است و در واقع در تنظیم چربی خون و قند خون بسیار موثر است.
گیاه گزنه با ساختن گلبول‌های قرمز باعث می‌شود، تنفس سلولی بهتر صورت گرفته و گردش خون تسریع شود؛ همچنین این گیاه صفرابر، مفرح و التیام‌دهنده است و از خونریزی‌های داخلی جلوگیری می‌كند.
گزنه در رفع دانه‌های جلدی روی پوست و بهبود بیماری‌های تنفسی و طهال موثر است و قرار دادن جوشانده آن بر اعضای مختلف سبب رفع آماس، تومور و واریس می‌شود و پاشیدن گرد خشك آن بر زخم‌ها در رفع التهاب موثر است.
این گیاه به صورت پخته، مانند اسفناج مصرف می‌شود و سرشار از مواد مقوی و مغزی است كه برای تولید شیر در مادران بسیار موثر است؛ همچنین قرقره محلول آن در دهان خاصیت ضدعفونی كننده دارد و از “لوسیون” آن برای تهیه كمپرس‌های مراقبت كننده و زیبایی پوست استفاده می‌شود.
این گیاه برای جلوگیری از ریزش مو و آكنه‌های روی پوست موثر است و در بیماری‌های مانند وبا مصرف آن به خاطر خاصیت ضدا سهال بسیار مفید است.
***********

عوامل مؤثر در میزان شیر

در چند هفته اول، برخی كودكان غالبا می‌خوابند و خیلی كم تقاضای شیر می‌كنند.

حجم شیر دریافتی نوزاد:
شیر دادن نوعی جریان عرضه و تقاضاست. شیر در صورتی تولید می‌شود كه كودك شیر بخورد و میزان شیری كه می‌خورد به بدن می‌فهماند كه چه مقدار شیر نیاز دارد. هر شیشه شیر خشك و آب و‌ آبمیوه كه كودك می‌گیرد باعث می‌شود كه بدن شیر كمتری تولید كند.
تغذیه با شیشه:
برای كودك، استخراج شیر از شیشه راحت تر از استخراج شیر از سینه مادر است و در نتیجه با شیشه شیر دادن به كودك هم باعث می‌شود كه كودك نتواند سینه را بخوبی بگیرد و هم ترجیح بدهد که برای راحتی بیشتر با شیشه تغذیه كند.
پستانك:
مکیدن پستانک باعث می شود که کودک با نحوه شیر خوردن از سینه مادر مشكل پیدا کند و همچنین باعث می‌شود مقدار زمانی كه كودك با سینه مادر ارتباط برقرار می‌كند كمتر شود؛ در نتیجه، میزان شیر مادر کاهش می یابد.
محافظ نوك سینه:
این نیز ممکن است منجر به «مشكل با نوك سینه» شود. همچنین، باعث می‌شود كه تحریك نوك سینه كه در انتقال شیر نقش مهمی دارد كم شود و - در نتیجه - میزان تولید شیر كاهش یابد.
كودك خواب آلوده:
در چند هفته اول، برخی كودكان غالبا می‌خوابند و خیلی كم تقاضای شیر می‌كنند؛ اما شما در هر صورت هر دو ساعت یك بار در روز و هر 4 ساعت در شب به كودك شیر دهید تا میزان شیرتان كم نشود.
زمانبندی برای شیردهی:
نباید طبق زمانبندی خاصی به كودكتان شیر داد. اگر هر وقت كه كودك احساس گرسنگی بكند و شما به او شیر دهید، باعث ازدیاد شیرتان می‌گردد؛ اما زمانبندی مشخص برای شیردهی به تولید و ازدیاد شیر لطمه وارد می‌كند.
قطع شیردهی مادر:
قطع شیردهی به تولید شیر و میزان آن آسیب می‌رساند. همچنین، باعث می‌شود كه چربی موجود در شیر - كه موجب وزن گرفتن كودك و پر انرژی ماندن او در بین فواصل شیردهی می‌شود - به او نرسد.
توجه: اگر تمایل دارید كه شیر شما افزایش یابد، بگذارید كودك در هر وعده كامل از یك سینه تغذیه كند و سپس سینه دیگر را به او بدهید
مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و كافی در دوران شیردهی، مادر را در تداوم شیردهی موفقیت آمیز خود كمك می كند .
به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، تغذیه مناسب مادر در این دوران برای حفظ بنیه، سلامت و اعتماد به نفس مادر و همچنین تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد ضروری می باشد. توجه به تغذیه دوران شیردهی از جهت حفظ و نگهداری ذخایر بدن مادر نیز اهمیت زیادی دارد .
از فواید شیردهی مادر می توان به نكات ذیل اشاره كرد :
1- افزایش سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونتهای حاد تنفسی و اسهال و تامین انواع املاح و ویتامین ها به مقدار لازم و كافی (در صورت تغذیه مناسب مادر) برای شیرخوار .
2- مصرف كالری در بدن مادر و بازگشت وزن او به وزن قبل از دوران بارداری حجم شیر مادر رابطه مستقیمی با تكرر شیردهی دارد. تغذیه مكرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای كمكی و كاهش خواه ناخواه دفعات شیـــردهی، حجم شیر تولید شده نیز كاهش می یابد و تبعا" نیاز افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود .
خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است .
توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد .
به گزارش ایونا ، نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.

دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود .
مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود.

لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود .
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد .
از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است .
از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند .

همچنین توصیه می شود جهت پایدار ماندن ید در غذاها، نمك در انتهای پخت به غذا اضافه شود .

بنابراین در هر حال تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تامین انواع املاح ضروری مخصوصا" كلسیم، آهن و ید برای سلامتی مادر و شیرخوار ضروری است .
از نظر مكملها، لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد .
مصرف برخی غذاها مانند سیـر، انواع كلـم، پـیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهـای پرادویه و پـر چاشنی ممكن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیرخوردن شود. با توجه به تاثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیر خوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد خودداری كرده یا مصرف آن را محدود كنند .
كاهش وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تاثیر نگذارد .

لازم به ذكر است كه شیردهی خود سبب كاهش تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط كه مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر تامین شود .

كاهش وزن در دوران شـیردهی باید بیشـتر متكی بر افزایش تحرك و انجام فعالیت های بدنی باشد تا كم خوری و محدود كردن رژیم غذایی. وزن گــیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی بخصوص 6 ماه اول نشان دهنده كافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از كافی بودن شیرخود می تواند كمتر از 450 گرم در هفته كاهش وزن داشته باشد .
تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شدید ممكن است از سایر مادران كمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI كمتر از 8/19 می باشد مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 كیلو كالری) افزیش دهند. در این خصوص استفاده از توصیه های تغذیه ای مناسب برای خانم های باردار لاغر (BMI كمتر از 8/19) در فصل سوم جهت بهبود وضعیت سلامت مادر شیرده و افزایش تولید شیر پیشنهاد می شود .
مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد می تواند شیر تولید كند اما باید توجه داشت كه در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف ، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از كودك را نخواهد داشت. بنابراین تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه او كه هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از كودك اختلال ایجاد می كند حائز اهمیت است .
پس از اتمام دوران شیردهی، نیازهای تغذیه ای مادر به وضعیت عادی باز می گردد .
در صورت تغذیه نادرست و ناكافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود و با عوارضی همچون پوكی استخوان، مشكلات دندانی، كم خونی و ..... مواجه خواهد شد .
فعالیت بدنی:
فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است .
به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، اگـر چـه ورزش مـنـظـم و در حد متعادل در زنانی که قبل از بارداری از نظر جسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده ، به علت ورود اسید لاكتیك به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می كند .
در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوزشیر خوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار كمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد .
**************
تغذیه مادران شیرده
دكتر ربابه شیخ الاسلام، دكتر پریسا ترابی
مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و كافی در دوران شیردهی، مادر را در تداوم شیردهی موفقیت آمیز خود كمك می كند. تغذیه مناسب مادر در این دوران برای حفظ بنیه، سلامت و اعتماد به نفس مادر و همچنین تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد ضروری می باشد. توجه به تغذیه دوران شیردهی از جهت حفظ و نگهداری ذخایر بدن مادر نیز اهمیت زیادی دارد.
از فواید شیردهی مادر می توان به نكات ذیل اشاره كرد:
1- افزایش سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونتهای حاد تنفسی و اسهال و تامین انواع املاح و ویتامین ها به مقدار لازم و كافی (در صورت تغذیه مناسب مادر) برای شیرخوار.
2- مصرف كالری در بدن مادر و بازگشت وزن او به وزن قبل از دوران بارداری
حجم شیر مادر رابطه مستقیمی با تكرر شیردهی دارد. تغذیه مكرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای كمكی و كاهش خواه ناخواه دفعات شیـــردهی، حجم شیر تولید شده نیز كاهش می یابد و تبعا" نیاز افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود.
خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد.
• نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود. دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود.
• مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود. لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود.
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد.
• از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است.
• از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند. همچنین توصیه می شود جهت پایدار ماندن ید در غذاها، نمك در انتهای پخت به غذا اضافه شود. بنابراین در هر حال تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تامین انواع املاح ضروری مخصوصا" كلسیم، آهن و ید برای سلامتی مادر و شیرخوار ضروری است.
• از نظر مكملها، لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد.
• مصرف برخی غذاها مانند سیـر، انواع كلـم، پـیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهـای پرادویه و پـر چاشنی ممكن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیرخوردن شود. با توجه به تاثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیر خوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد خودداری كرده یا مصرف آن را محدود كنند.
• كاهش وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تاثیر نگذارد. لازم به ذكر است كه شیردهی خود سبب كاهش تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط كه مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر تامین شود. كاهش وزن در دوران شـیردهی باید بیشـتر متكی بر افزایش تحرك و انجام فعالیت های بدنی باشد تا كم خوری و محدود كردن رژیم غذایی. وزن گــیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی بخصوص 6 ماه اول نشان دهنده كافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از كافی بودن شیرخود می تواند كمتر از 450 گرم در هفته كاهش وزن داشته باشد.
• تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شدید ممكن است از سایر مادران كمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI كمتر از 8/19 می باشد مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 كیلو كالری) افزیش دهند. در این خصوص استفاده از توصیه های تغذیه ای مناسب برای خانم های باردار لاغر (BMI كمتر از 8/19) در فصل سوم جهت بهبود وضعیت سلامت مادر شیرده و افزایش تولید شیر پیشنهاد می شود.
• مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد می تواند شیر تولید كند اما باید توجه داشت كه در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از كودك را نخواهد داشت. بنابراین تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه او كه هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از كودك اختلال ایجاد می كند حائز اهمیت است.
پس از اتمام دوران شیردهی، نیازهای تغذیه ای مادر به وضعیت عادی باز می گردد.
در صورت تغذیه نادرست و ناكافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود و با عوارضی همچون پوكی استخوان، مشكلات دندانی، كم خونی و ..... مواجه خواهد شد.
فعالیت بدنی:
فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است.
اگـر چـه ورزش مـنـظـم و در حد متعادل در زنانی که قبل از بارداری از نظر جسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده ، به علت ورود اسید لاكتیك به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می كند. در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوزشیر خوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار كمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد..0%
slow_dieنام : پرنیان نظریامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%پرنیان نظری (1)i

11.    87/10/30 (03:30)باید آب ، شیر ، غذاهای آبکی ، چای کم رنگ در طول روز زیاد مصرف بشه....3%
soli_fنام : دیانا رهنماامتیاز : 126درصد بهترین پاسخ : 8%دیانا رهنما (58)i

12.    87/10/30 (10:25)تخم رازیانه را از عطاری تهیه کنید و شب هنگام خواب یک لیوان مثل چای دم کرده همراه با نبات بنوشید کلا مایعات زیاد مصرف شو.0%
feryhoseinyنام : سام سامیامتیاز : 24درصد بهترین پاسخ : 3%سام سامی (0)i

13.    87/11/2 (01:38)اب کله پاچه و ابجو که هیچ خطری برای نوزاد نداره ونوشیدن فراوان شیر دقیقا" قبل از خواب.0%
mona_crazy_in_loveنام : mona امتیاز : 1713درصد بهترین پاسخ : 17%mona (26)i

14.    87/11/5 (09:04)مصرف مایعات بهترین شیرافزاست. بخصوص شیر و انواع آبمیوه طبیعی..0%
arp_2002نام : آرش اامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 0%آرش ا (58)i

15.    87/11/6 (16:38)یه داروی گیاهی هست بنام شیر افزا كه داروخانه ها دارند
خوردن پلو
خوردن مایعات.0%
jojixنام : سمیرا عامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 2%سمیرا ع (7)i

16.    87/11/7 (20:53)آب قلم و آب گوشت و سوپ و شیر خیلی خوبه.0%


مادر برد کیبرد رو نمیشناسه حتی سی دی مادر برد رو هم اجرا می


مشخصات سوال
m_53نام : مجید جعفرزادهامتیاز : 99درصد بهترین پاسخ : 0%مجید جعفرزاده (16)i

2 تیر 87 - 10:50مادر برد کیبرد رو نمیشناسه حتی سی دی مادر برد رو هم اجرا می کنم فقط استاندارد می شناسه چیکار کنم؟تاریخ ایجاد سوال : 2 تیر 87 (10:50)تاریخ بسته شدن سوال : 18 تیر 87تعداد بازدید :161تعداد پاسخ ها : 13طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » سخت افزار- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
مادر برد کیبرد رو نمیشناسه حتی سی دی مادر برد رو هم اجرا می کنم فقط استاندارد می شناسه چیکار کنم؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
arian_radeonنام : . . امتیاز : 1466درصد بهترین پاسخ : 15%. . (0)i

87/4/2 (11:31)متوجه نشدم كه اصلا كیبرد كار نمیكنه یا اینكه استاندارد میشناسه و فقط كلید های multymedia كار نمیكنه
اگه اصلا كار نمیكنه به احتمال زیاد كیبرد مشكل داره
میتونی با یه تبدیل ps2 به usb امتحان كنی اگه كار كرد سوكت مادربرد خرابه اگه نه كیبرد
اگه هم فقط كلیدهای multymedia اشكال داره كه تقریبا 80% كیبرد ها این مشكل رو دارن
بجای سی دی مادربرد سی دی كیبرد رو نصب كن شاید راه بیفته.34%دیگر پاسخ ها
sahar_gole_ordibeheshtiنام : امتیاز : 19530درصد بهترین پاسخ : 36%بی نام ... (6)i

1.    87/4/2 (11:01)مادر بورذت قسمتی که کیبورد بهش وصل میشه خراب شده باید بدی تعمیر به سی دی مادر برد هم کار نداره.25%
reza0312نام : رضا فروغیامتیاز : 136درصد بهترین پاسخ : 33%رضا فروغی (6)i

2.    87/4/2 (11:27)2 تا احتمال وجود داره
1- کابل صفحه کلیدشما خراب شده
2- پورت PS2 مادربرد شما خراب شده
.21%
omidmusic87نام : یکی را دوست میدارم @ کاش کی تو باشی همسفره منامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 9%یکی را دوست میدارم @ کاش کی تو باشی همسفره من (14)i

3.    87/4/2 (11:41)دوست عزیز شما میتوانید یک کیبورد دیگه رو امتحان کنید ولی اگر بازم نشناخت اشکال از پانلهای مادربردتون است ..3%
chegovara_2008نام : علی علی زادهامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 7%علی علی زاده (4)i

4.    87/4/2 (11:51)ok.0%
salexنام : محمد سالکامتیاز : 1592درصد بهترین پاسخ : 31%محمد سالک (7)i

5.    87/4/2 (11:58)اگر كیبوردت PS2 هست همونطور كه دوست قبلی گفت با یه تبدیل USB امتحان كن.اگر نشد قید كیبردتو بزن و یه كیبرد USB بگیر.به هر حال از مادربرد ارزونتره..6%
eshghebarunimanنام : فرزاد نگفته بهترهامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%فرزاد نگفته بهتره (14)i

6.    87/4/2 (13:37)با سلام دوست عزیز شما اول ps2 از سیستم جدا کنید وسیستمو خاموش کنید بعد وصلش کنید وسیستمو روشنش کنید.اگه نشد همونطور که دوست دیگمون گفتن میتونید usp رو امتحان کنید .بازم اگه نشد با یه کیبورد دیگه امتحان کنید که اصلا" درگاه سالمه یا نه اگه کار نکرد باید درگاه رو عوض کنید..0%
pourang_usنام : پورنگ امتیاز : 1706درصد بهترین پاسخ : 15%پورنگ (1)i

7.    87/4/2 (15:29)سلام
دوست عزیز شما اگر سی دی نصب خود كی بورد رو نصب بكنید اون رو میشناسه دوستان فكر كردن كه كیبورد شما اصلا دیتكت نمیشه! این در حقیقت ویندوز شماست كه باید عملگرهای اضافی كیبورد شما رو بشناسه پس با نصب سی دی كیبورد اون هم نگارش مناسب با ویندوز شما میتونه مشكل شما رو حل كنه
موفق باشی.3%
love_hope_life_dieنام : به نام خدا میثم مرویامتیاز : 126درصد بهترین پاسخ : 7%به نام خدا میثم مروی (12)i

8.    87/4/2 (16:39)به نام خدا
یك احتمال دیگه اینه كه ممكنه در setup مادربورد تنظیماتی مربوطه به كیبورد باشه .
و اگر این كه نمیشناشه یعنی انگار كه كیبورد وصل نیست در همون ابتدا كه سیستم روشن می شه تمام سه led كیبورد باید روشن بشه كه اگه نشه یعنی ممكنه كیبورد وصل نباشه
یا
خراب باشه
یا در تنظیمات setup اون رو به نحوی از كار انداخته باشن.

می تونید با مراجعه به دفترچه مین setup رو ریست كنید تا تنظیمات به حالت اولیه برگرده.0%
mohammadlatifنام : محمد لطیفامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 22%محمد لطیف (4)i

9.    87/4/2 (16:48)پورت های کام ( مادربرد و موس ) را تکون بده اگه اتصالی داشته باشه مشخص میشه تعمیرشم کار تو نیست . اگه گارانتی داره بده بره گارانتی اگه هم نداره بده به یه تعمیرکار خوب تا برات عوضش کنه هزینه تعمیرشم بیشتر از 5-6 هزار تومن نیست .0%
aminsbنام : محمد امین ناجیامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%محمد امین ناجی (62)i

10.    87/4/2 (17:51)سلام
شما میتونید اسم مادر برد و نوع اون رو بنویسید و از سایت سازنده نرم افزار اصلی اون رو دریافت کنید
انشالله مشکلتون حل میشه.0%
saeeid_rafigiنام : سعید رفیقیامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0%سعید رفیقی (2)i

11.    87/4/2 (22:48)سلام
این می تونه دوتا اشكال داشته باشه یا خوده كیبورد خرابه منظور كابلش یا اون فیشی كه بع مادربرد میره یاخوده مادربردجایی كه ماوس را می اندازی خرابه اگه ازكیبورد بود می تونی یكی دیگه بخری با یك كیبرددیگه امتحان كن اگه از مادربرد باشه باید بدی تعمیراگه گارانتی داشته باشه می فرستی گارانتی واگرهم كیبوردت پی اس تو هست وازمادربرد هست می تونی یك كیبوردیواس بی بخری ازاون استفاده كنی وبه تعمیر ندی راحت..6%
tanha_tanha649نام : محمد تنهاامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محمد تنها (13)i

12.    87/4/3 (10:21)سلام دوست عزیز در این حالت که شما می گین 4 تا مشکل به وجود میاد که این جوری می شه:
1- خرابی بوردی که روی کیبورد هستش
2- خرابی سیم رابط
3- مشکل دار بودن ویندوز
4- که احتمالش خیلی خیلی کمه مشکل مادربورد یا ماین بورد هستش که امکان داره جای پرد اون خراب شده یا خوده مادر بورد قسمت هایی که به کیبورد ربط داره سوخته باشه.
و توصیه من اینه که شما یک کی بورد سالم دیگه ای رو امتحان کنید اگه کیبورد کار کرد که مشکل از بورد کیبورد یا سیم رابطه اگه کار نکرد مشکل از مادربورد یا ویندوزه تویه می کنم حتماً امتحان کن
ok
by
.0%


میدونم افزایش فشار باعث افزایش دما میشه ولی آیا باعث افزایش


مشخصات سوال
aminborjنام : امین برجامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%امین برج (1)i

13 اردیبهشت 88 - 16:50میدونم افزایش فشار باعث افزایش دما میشه ولی آیا باعث افزایش دمای جوش هم میشه؟ تاریخ ایجاد سوال : 13 اردیبهشت 88 (16:50)تاریخ بسته شدن سوال : 29 اردیبهشت 88تعداد بازدید :179تعداد پاسخ ها : 11طبقه بندی : علوم » فیزیک- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
میدونم افزایش فشار باعث افزایش دما میشه ولی آیا باعث افزایش دمای جوش هم میشه؟  
ایجاد علامتبهترین پاسخ
takruncoنام : فرهاد راشدامتیاز : 3931درصد بهترین پاسخ : 15%فرهاد راشد (19)i

88/2/13 (16:56)عزیز برادر سلام

از نظر علم علوم و تجربی
نقطه جوش هر چیز درجه اون مشخص شده هست
مثلا اب 100درجه هست هر کاری کنید اب رو نمیتونید به 101 درجه برسونید

چس نقطه جون هر مایع ای مشخص شده هست و افزایش نمیابد

موفق و سربلند باشید.23%دیگر پاسخ ها
miladmghنام : میلاد ...امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%میلاد ... (0)i

1.    88/2/13 (17:15)با توخه به ثابت بودن نقطه جوش در هر ماده فشار تاثیری برآن ندارد وفقط زمان ذوب یا جوش در اثر تغییر فشار عوض خواهد شد .15%
zapata11نام : sina azadiامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%sina azadi (5)i

2.    88/2/13 (17:17)bale age hajm sabet bashe ba bala raftan feshar damaie joosh bala mire choon molookoolha baraie tabkhir niaz be enerjie bishtari daran.15%
fery_astronomerنام : فرزانه حامتیاز : 116درصد بهترین پاسخ : 9%فرزانه ح (46)i

3.    88/2/13 (19:13)دمای جوش آب با افزایش فشار افزایش میابد
مثال بارز از این مطلب میتونیم زودپزو مثال بزنیم.دمای جوش با فشار رابطه ی مستقیمی دارن بطوریكه هرگاه فشار افزایش یابد دمای جوش افزایش میابد.
مثال دیگه اینكه پختن تخم مرغ در بالای یه كوه كه فشار كم است.
امیدوارم جوابم كامل و واضح بوده باشه..7%
kingnavidنام : نوید شهنماامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%نوید شهنما (2)i

4.    88/2/13 (21:45)سلام دوست عزیر
وقتی که ماده در حالت مایع و گاز با هم در حال تعادل باشند بخار اشباع ( سچوریت ) ایجاد میشود که در این حالت دمای جوش و ذوب تابعی مستقیمی از فشار هستند که با افزایش فشار دمای جوش هم افزایش می یابد و با کاهش فشار دمای جوش کاهش می یابد.
مثلا آب در شمال ایران در دمای 102.5 درجه سانتیگراد میجوشد که فشار هوا کمی بیش از 1 بار است به علت ارتفاع -28 از سطح دریای آزاد دریای خزر و در تهران در دمای 94-96 درجه مجوشد.
البته میزان سطح تماس آب با هوا برای بخار سطحی که تابع فشار بخار مواد نیز میباشد مهم است که رطوبت هما تاثیر مستقیم در دمای جوش دارد یعنی هر چه رطوبت بیشتر باشد تبخیر آرام تر اتفاق می افتد ..23%
mirzanejadنام : امیر میرزانژادامتیاز : 145درصد بهترین پاسخ : 44%امیر میرزانژاد (17)i

5.    88/2/13 (22:05)با سلام
افزایش فشار روی گازها البته اگه فرایند به شکل برگشت پذیر صورت نگیره (یا دیواره ظرف حالت آدیاباتیک داشته باشه) می تونه دمای اون رو بالا ببره. در غیر این صورت خیر.
می شه گفت افزایش فشار روی دمای مایعات تاثیر چندانی نداره و فقط فشار بخار اونا رو کاهش میده.
افزایش دمای جوش در مایعات عموماً به دو طریق قابل انجامه:

1) افزایش فشار روی مایع
2) حل کردن مواد حل شونده دیگه تو اون مایع (در فشار ثابت روی مایع)

با افزایش فشار روی مایع، مولکولهای مایع رو مجبور می کنید نیروهای بین مولکولی بیشتری داشته باشن و نتونن به راحتی به فاز بخار وارد بشن و در واقع آزادی مولکول ها رو محدود تر می کنید. در نتیجه برای این که مولکول ها بتونن بخار شده و بحال غلیان (جوش) دربیان نیاز به انرژی بیشتری داشته باشن؛ و انرژی بیشتر داشتن یعنی داشتن دمای بالاتر.

با حل کردن یه ماده توی مایع خالص، نیروهای بین مولکولی رو تقویت می کنید. (حل شدن یه ماده در مایع نشون میده که نیروهای بین مولکول حل شونده و حلال بیشتر از خود حلال بوده که ماده تونسته تو مایع قرار گرفته و درش حل بشه).
این تقویت نیروهای بین مولکولی باعث میشه که برای جدا شدن دسته جمعی مولکول از توده مایع و رفتن به حالت بخار انرژی بیشتری صرف بشه؛ که انرژی صرف شده خودش رو به صورت افزایش دما نشون می ده.

توجه داشته باشیم:
این که زمان بیشتری صرف بخار کردن مقدار مشخصی از مایع بکنیم (با همون دمای جوش قبلی) تقریباً غیر ممکنه، و دمای جوش مایعات در هر فشاری ثابته که در اون دما، فشاری که مایع روی خودش و با مولکولهای خودش ایجاد می کنه برابر فشار کلیه که روی مایع وجود داره.
اساساً پدیده جوش طی انجام، در دمای ثابتی رخ میده (این اساس جدا کردن مواد در ستون تقطیره)

برای گرفتن پاسخهای قانع کننده در این زمینه می تونید به کتابهای ترمودینامیک فیزیک و شیمی فیزیک مراجعه کنید.
برای فیزیک: کتاب حرارت و ترمودینامیک زیمانسکی
برای شیمی فیزیک: جلد دوم کتاب شیمی فیزیک لواین .7%
b1990mنام : بهنام محمدیامتیاز : 55درصد بهترین پاسخ : 0%بهنام محمدی (0)i

6.    88/2/13 (23:12)سلام.
وقتی فشار زیاد بشه ، مثل اینه كه یكی از بالای سطح مایع یه نیروی بیشتری وارد میكنه تا نذاره مولكولها از سطح جدا بشن .
پس باید دما رو بالاتر ببریم تا جنبش مولكولها بیشتر بشه و بتونه بر این نیروی مضاعف شده غلبه كنه . پس دمای جوش بالاتر میره.
.0%
comet0نام : ا اامتیاز : 97درصد بهترین پاسخ : 0%ا ا (56)i

7.    88/2/13 (23:17)بله دوست عزیز
ببینید دمای جوش چه دماییه؟ دماییست كه در آن دما فشار بخار ماده با فشار محیط برابر شود خب حالا هرچی فشار محیطو ببریم بالا برای جوشش فشار بخار بیشتر و در نتیجه دمای بالاتری نیاز داریم..7%
aidin004نام : آیدین حافظیامتیاز : 213درصد بهترین پاسخ : 15%آیدین حافظی (4)i

8.    88/2/14 (00:07)سلام عزیزم
همونطور که خیلی از دوستان گفتند دمای جوش به نسبت فشار تغییر میکنه. واسه همینه که آب توی ارتفاع زودتر جوش میاد که به خاطر فشار کم هوا هست.
یه مثال جالب که واسه این موضوع میشه زد در مورد موتور بخاره. می دونی دمای جوش آب توی موتور بخار مساوی 460 درجه سانتیگراده.
اما..............
برای اینکه بشه شاخص درستی واسه مقایسه دماهای جوش به دست آورد، دمای جوش به این صورت تعریف میشه که دمایی که در اون دما فشار بخار مایع برابر یک اتمسفر هست، دمای جوش اون ماده هست.
با این تعریف دمای جوش آب فقط و فقط 100 درجه هست.
شاد باشی؛ تاهمیشه....
AiDiN004.0%
abtin_1155نام : آبتین كیانیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%آبتین كیانی (0)i

9.    88/2/14 (00:25)سلام نه وقتی دما را زیاد میكنیم سیال ما به نقطه جوش میرسه و اگه دما را زیادتر كنیم سیال ما به حالت super heated میره.0%
armandodvنام : آرمان خامتیاز : 11609درصد بهترین پاسخ : 41%آرمان خ (48)i

10.    88/2/23 (22:51)شما میتونید این مطلب رو به صورت كامل در مبحث تعادل فازی مطالعه كنید.
از دوستان دیگه هم تقاضا دارم وقتی اطلاعاتتون كافی نیست قسم حضرت عباس نخورین.
اما این رو بدون كه همیشه افزایش فشار باعث بالا رفتن دما نمیشه. بعضی از مواد رفتارهایی غیر عادی دارن. بالا رفتن دمای مواد در حالی كه بهشون فشار وارد میكنیم، در واقع حاصل از كاری هست كه ما روشون انجام میدیم..0%


ساير مطالب :
* چطور به درگاه ‏USB ‎‏ خود راه پیدا کنم؟ ‏
* ویروس یاب های رایانه میتوانند ویروس های موبایل رو هم پاک کنن
* در مورد همسترام
* دوربین نیمه حرفه ای تا قیمت 400 هزار تومان؟
* دعوتنامه بالاترین
* دیوار آتش چیست؟
* سوالی در مورد مولتی مدیا بلیندر ؟؟؟
* ساخت قالب وبلاگ
* امکان حذف پروفایل 360 بدون حذف شدن ID و Email هست؟
* چگونه میتونم با دوستان ارتباط برقرارکنم؟