تبليغات
افزایش شیر مادر


مشخصات سوال
kfalah2004نام : کریم فلاح زادهامتیاز : 21درصد بهترین پاسخ : 23%کریم فلاح زاده (14)i

29 دی 87 - 17:15افزایش شیر مادر اطلاعات بیشتر : چه غذاهای باعث افزایش شیر دهی مادر می شود ؟تاریخ ایجاد سوال : 29 دی 87 (17:15)تاریخ بسته شدن سوال : 15 بهمن 87تعداد بازدید :5421تعداد پاسخ ها : 17طبقه بندی : سلامتی » زنان- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
افزایش شیر مادر 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
s_nematiنام : سعید نعمتیامتیاز : 9310درصد بهترین پاسخ : 56%سعید نعمتی (4)i

87/10/29 (17:24)http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=594

http://www.zibaweb.com/nozad2.htm

http://www.arums.ac.ir/tashkilat/moavanatbehdasht/ahc/educat04.html.30%دیگر پاسخ ها
hadiajorlooنام : هادی اجورلوامتیاز : 209درصد بهترین پاسخ : 19%هادی اجورلو (92)i

1.    87/10/29 (17:42)من خودم زیاد از اینچیزا سر در نمیارم اما برادرم تو یه شرکت کار میکنه که یکی از محصولاتش مکمل غذای مادر به اسم لیدی میل هستش شنیدم که شیر مادر رو زیاد میکنه و چون ویتامین سی هم داره برای خود مادر هم خوبه

موفق باشید.23%
red_9187_yellowنام : سارا ناصریامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 0%سارا ناصری (4)i

2.    87/10/29 (17:49)raziane va shivid baese afzaiesh e shire madar mishe in tarkibat tooie ghatreie shir afza hast ke mitoonid az darookhane begirid
age bache vazn girie khoobi dare va ia roozi 6 ta 7 bar pooshakesh ro khis mikone shire madaresh kafie.3%
elham51نام : الهام منصوریامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 0%الهام منصوری (2356)i

3.    87/10/29 (19:20)تغذیه مادرشیرده


مادرانی كه به فرزندان خود شیر می دهند روزانه 700تا850 میلی لیتر شیر تولید می نما یند كه محتوی330 میلی گرم كلسیم بازاء هر لیتر می باشد كه برای تولید آن حداقل باید 500 كا لری علاوه بر نیاز معمول یك خانم میانسال انرژی مصرف نمایید . تغذیه مناسب برای مادر و فرزند وی اهمیت ویژه ای دارد .

برای كیفیت شیر البته نیاز است كه مواردی از تغذیه وی حذف و مواردی افزون تر مصرف گردد . اما مقدار آن وابستگی شدید به مقدار رژیم غذایی مادر دارد . غذای مادر نه تنها برای وی بلكه برای آمادگی پس از تولد فرزند و تولیدشیر نیز مصرف می گردد .

اگر مادری تغذیه مناسب نداشته باشد ممكن است فرزندی سا لم داشته باشداما مطمئنا بر روی سلامت وی تاثیر خواهد گذاشت .

‹‹ اصول اصلی تقذیه ››مصرف آب خود را روزانه افزایش دهید ( حدود یك لیتر روزانه ) تا به حد 5/2 تا 3 لیتر روزانه برسد . مادران شیرده در ساعاتی از روز زمان شیردهی احساس تشنگی بیشتری دارند چون آب مصرفی آنها وارد شیر می شود .

الیته مصرف بیش از اندازه آب هم اثری معكوس خواهد گذاشت . ( یعنی میزان شیر را كاهش می دهد ) .

ـ میزان كا لری مصرفی خود را به حد 2500 كا لری در روز برسانید و اگر تصمیم به ادامه شیردهی در سه ماهه آینده دارید آن را به 2800 كا لری در روز برسانید .

آگاه باشید كه كا لری مورد نظر فقط از موارد شیرین تامین نگردد . بلكه تغذیه متعادل باید تركیبی از پروتئن ها ،كر بوهیدرات ها و چربی ها باشد .

میزان كا لری مورد مصرف خود را به 5 وعده غذایی تبدیل نماید . یعنی صبحانه ، نهار ، عصرانه ، شام و وعده آخر شب . هر وعده غیر اصلی زمانی است مناسب برای خوردن لبنیات كم چرب ،آب ویك قطعه میوه .

چون تولید شیر شما باید به صورت مداوم باشد بنابراین نیاز های كا لریك شما نیز باید منظم باشد .چه موادی مصرف نشودـ نیكوتین : از مصرف سیگار اجتناب نماید . اما اگر اجتناب آن برایتان غیر ممكن است حداقل فاصله یك ساعت بین مصرف آن و شیردهی قرار دهید .

ـ از مصرف ا لكل خودداری نمایید . پس از مصرف،ا لكل ظرف یك ساعت وارد شیر می شود و اگر مصرف آن زیاد باشد باعث توقف رشد شیر خوار خواهد شد .

ـ بدون مشاوره پزشك خود هرگز دارو مصرف ننمایید . بعضی از آنتی بیوتیك ها مانند داروهای سولفا ، مسهل های شیمیایی و همه داروهایی كه تركیب ید دارند مصرف آنها در دوران شیردهی ممنوع است .

ـ آلوده كنندهای محیط مانند حشره كش ها براحتی از شیر عبور می نمایند .

- همیشه از چربی های غیر اشباع استفاده نمایید روغن آفتاب گردان ذرت ة روغن زیتون برای دستگاه عصبی مركزی شیر خوار ضروری هستند .چه چیزهایی باید به تغذیه افزوداسید فولیك در زنان حا ملگی ضروری است و بسیاری از مطا لعات توصیه می كنند كه مصرف آن را در دوران شیردهی تداوم دهید اما بسیاری از غذاهای موجود حاوی مقادیری اسید فولیك هستند مانند مارچوبه ، كلم ، ذرت نخود ؛ اسفناج غذاهای دیگر مانند گندم ،آب پرتقال نیزممكن است با آن غنی شوند.

ـ مكمل های روی : در مطا لعات كشور انگلستان توصیه به مصرف روزانه 15 تا 20 میلی گرم تركیب روی می شود .ا لبته روی در غلات ، تخم مرغ ، گوشت ، و آرد كامل وجود دارد .

ـ با مصرف مكمل های ویتا مین A به اقتصاد خود ضرر وارد ننماید . غذاهای حاوی هویج، سبزیجات ،كره، ماهی گوشت سرشار از آن هستند و نیازی به مصرف جداگانه وجود ندارند .‹‹ غذاهایی كه باعث ناراحتی شیرخوارگی می شود ››روزانه توصیات زیادی از اطرافیان در مورد غذاهای مختلف و ممنوعیت آن در زمان بارداری می شنوید مانند شلغم ،كرفس ، شاهی ، تره فرنگی وگل كلم كه باعث ایجاد نفخ و تغییر مزه شیر در شیرخوار می شود یا بعنوان مثال بعضی از مردم اعتقاد دارند كه سیر باعث نفخ می شود . اما به طور كلی قانون فراگیری در مورد نوع غذاها نداریم .

فرهنگ های مختلف می تواند تفاوتی فاحش در نوع مصرف غذاها داشته باشند . یعنی یك فرهنگ خاص غذایی خاص را نادرست می دانند ولی فرهنگی دیگر آن را پسندیده برای شیرخوار می دانند . هر كودكی واكنشی متفاوت به مصرف غذاهای مادران نشان می دهند . اگر مشاهده نمودید كه كودكتان در یك روز ناراحت و آشفته است سعی به خاطر آوردن مصرف غذاهای روز گذشته داشته باشید و اگر غذایی را عامل آن می دا نید برای مدتی آن را از رژیم غذایی حذف نمایید .مواردی كه باعث افزایش شیردهی می شوند .مكمل های غذایی زیادی وجود دارند كه تولید كنندگان آن مدعی اند كه باعث افزایش شیر مادر می شوند . در واقع تاثیر هیچكدام از آن ها به اثبات نرسیده است و بیشتر اثر روانی دارد تا حقیقی

ـ دقت نمایید بعضی از این مكمل ها مقادیر زیادی مواد قندی دارند .

بعضی از افراد توصیه می نمایند كه رازیانه و آبجو باعث افزایش شیر وجعفری باعث كاهش آن می شود كه از نظر علمی با ثبات نرسیده است .http://drbadeli.blogfa.com/8509.aspx.15%
amirehsekeنام : امیره سکه چیامتیاز : 20519درصد بهترین پاسخ : 21%امیره سکه چی (8)i

4.    87/10/29 (20:09)خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است .
توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد .
به گزارش ایونا ، نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.

دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود .
مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود.

لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود .
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد .
از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است .
از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند . .11%
taabadiyatنام : دریا سکوتامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%دریا سکوت (13)i

5.    87/10/29 (22:03)خوردن رازیانه در افزایش شیر مادر موثر است.7%
m_negarنام : * *امتیاز : 98درصد بهترین پاسخ : 0%* * (22)i

6.    87/10/29 (22:12)salam shirdone gav baraye afzayesh shir madar kheyli khobe.3%
www_behnam_87_blogfa_comنام : بهنام فخرامتیاز : 121درصد بهترین پاسخ : 0%بهنام فخر (20)i

7.    87/10/29 (22:30)شیر تازه پاستریزه.0%
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

8.    87/10/29 (23:05)تنوع غذایی و ندشاتن محدودیت یا رژیم غذایی خاص برای مادر و استفاده از هر نوع غذایی نخصوصا غذاهای دریایی تازه . در واقع مرد باید سر کیسه شو شل کنه اما نه واسه هله هوله!.0%
mahdi2002irنام : مهدی معینیامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 13%مهدی معینی (11)i

9.    87/10/30 (00:34)به غیر از غذا یا مكمل ها و غیره مكیدن بیشتر باعث تولید شیر بیشتر میشود .0%
asdoseinنام : س مامتیاز : 115درصد بهترین پاسخ : 25%س م (0)i

10.    87/10/30 (01:41) پاسخگو : مصرف گیاه گزنه (با نام علمی UTRICADIACIA )، سبب افزایش شیر مادران شیرده می‌‏شود
گیاه گزنه با نام علمی UTRICADIACIA از رده UTRICACEAE، گیاه بوته‌ای با ارتفاع ۱۵ تا ۶۵ سانتی‌متر است كه بیشتر در مناطق مربوط و در كنار رودخانه‌ها یافت می‌شود.
منطقه پراكنش این گیاه در اروپا در فرانسه و سوئیس است و در ایران در ییلاق‌‏های اطراف تهران، شمیرانات، كرج، جنگل‌های شمال ارسباران و در دامنه سهند در آذربایجان است.
این گیاه حاوی “سكرتین” است كه این ماده بهترین عامل برای تحریك و به كار انداختن غدد ترشح هاضمه در معده، روده، كبد، لوزالمعده و كیسه صفرا است و در واقع در تنظیم چربی خون و قند خون بسیار موثر است.
گیاه گزنه با ساختن گلبول‌های قرمز باعث می‌شود، تنفس سلولی بهتر صورت گرفته و گردش خون تسریع شود؛ همچنین این گیاه صفرابر، مفرح و التیام‌دهنده است و از خونریزی‌های داخلی جلوگیری می‌كند.
گزنه در رفع دانه‌های جلدی روی پوست و بهبود بیماری‌های تنفسی و طهال موثر است و قرار دادن جوشانده آن بر اعضای مختلف سبب رفع آماس، تومور و واریس می‌شود و پاشیدن گرد خشك آن بر زخم‌ها در رفع التهاب موثر است.
این گیاه به صورت پخته، مانند اسفناج مصرف می‌شود و سرشار از مواد مقوی و مغزی است كه برای تولید شیر در مادران بسیار موثر است؛ همچنین قرقره محلول آن در دهان خاصیت ضدعفونی كننده دارد و از “لوسیون” آن برای تهیه كمپرس‌های مراقبت كننده و زیبایی پوست استفاده می‌شود.
این گیاه برای جلوگیری از ریزش مو و آكنه‌های روی پوست موثر است و در بیماری‌های مانند وبا مصرف آن به خاطر خاصیت ضدا سهال بسیار مفید است.
***********

عوامل مؤثر در میزان شیر

در چند هفته اول، برخی كودكان غالبا می‌خوابند و خیلی كم تقاضای شیر می‌كنند.

حجم شیر دریافتی نوزاد:
شیر دادن نوعی جریان عرضه و تقاضاست. شیر در صورتی تولید می‌شود كه كودك شیر بخورد و میزان شیری كه می‌خورد به بدن می‌فهماند كه چه مقدار شیر نیاز دارد. هر شیشه شیر خشك و آب و‌ آبمیوه كه كودك می‌گیرد باعث می‌شود كه بدن شیر كمتری تولید كند.
تغذیه با شیشه:
برای كودك، استخراج شیر از شیشه راحت تر از استخراج شیر از سینه مادر است و در نتیجه با شیشه شیر دادن به كودك هم باعث می‌شود كه كودك نتواند سینه را بخوبی بگیرد و هم ترجیح بدهد که برای راحتی بیشتر با شیشه تغذیه كند.
پستانك:
مکیدن پستانک باعث می شود که کودک با نحوه شیر خوردن از سینه مادر مشكل پیدا کند و همچنین باعث می‌شود مقدار زمانی كه كودك با سینه مادر ارتباط برقرار می‌كند كمتر شود؛ در نتیجه، میزان شیر مادر کاهش می یابد.
محافظ نوك سینه:
این نیز ممکن است منجر به «مشكل با نوك سینه» شود. همچنین، باعث می‌شود كه تحریك نوك سینه كه در انتقال شیر نقش مهمی دارد كم شود و - در نتیجه - میزان تولید شیر كاهش یابد.
كودك خواب آلوده:
در چند هفته اول، برخی كودكان غالبا می‌خوابند و خیلی كم تقاضای شیر می‌كنند؛ اما شما در هر صورت هر دو ساعت یك بار در روز و هر 4 ساعت در شب به كودك شیر دهید تا میزان شیرتان كم نشود.
زمانبندی برای شیردهی:
نباید طبق زمانبندی خاصی به كودكتان شیر داد. اگر هر وقت كه كودك احساس گرسنگی بكند و شما به او شیر دهید، باعث ازدیاد شیرتان می‌گردد؛ اما زمانبندی مشخص برای شیردهی به تولید و ازدیاد شیر لطمه وارد می‌كند.
قطع شیردهی مادر:
قطع شیردهی به تولید شیر و میزان آن آسیب می‌رساند. همچنین، باعث می‌شود كه چربی موجود در شیر - كه موجب وزن گرفتن كودك و پر انرژی ماندن او در بین فواصل شیردهی می‌شود - به او نرسد.
توجه: اگر تمایل دارید كه شیر شما افزایش یابد، بگذارید كودك در هر وعده كامل از یك سینه تغذیه كند و سپس سینه دیگر را به او بدهید
مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و كافی در دوران شیردهی، مادر را در تداوم شیردهی موفقیت آمیز خود كمك می كند .
به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، تغذیه مناسب مادر در این دوران برای حفظ بنیه، سلامت و اعتماد به نفس مادر و همچنین تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد ضروری می باشد. توجه به تغذیه دوران شیردهی از جهت حفظ و نگهداری ذخایر بدن مادر نیز اهمیت زیادی دارد .
از فواید شیردهی مادر می توان به نكات ذیل اشاره كرد :
1- افزایش سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونتهای حاد تنفسی و اسهال و تامین انواع املاح و ویتامین ها به مقدار لازم و كافی (در صورت تغذیه مناسب مادر) برای شیرخوار .
2- مصرف كالری در بدن مادر و بازگشت وزن او به وزن قبل از دوران بارداری حجم شیر مادر رابطه مستقیمی با تكرر شیردهی دارد. تغذیه مكرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای كمكی و كاهش خواه ناخواه دفعات شیـــردهی، حجم شیر تولید شده نیز كاهش می یابد و تبعا" نیاز افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود .
خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است .
توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد .
به گزارش ایونا ، نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.

دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود .
مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود.

لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود .
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد .
از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است .
از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند .

همچنین توصیه می شود جهت پایدار ماندن ید در غذاها، نمك در انتهای پخت به غذا اضافه شود .

بنابراین در هر حال تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تامین انواع املاح ضروری مخصوصا" كلسیم، آهن و ید برای سلامتی مادر و شیرخوار ضروری است .
از نظر مكملها، لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد .
مصرف برخی غذاها مانند سیـر، انواع كلـم، پـیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهـای پرادویه و پـر چاشنی ممكن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیرخوردن شود. با توجه به تاثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیر خوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد خودداری كرده یا مصرف آن را محدود كنند .
كاهش وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تاثیر نگذارد .

لازم به ذكر است كه شیردهی خود سبب كاهش تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط كه مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر تامین شود .

كاهش وزن در دوران شـیردهی باید بیشـتر متكی بر افزایش تحرك و انجام فعالیت های بدنی باشد تا كم خوری و محدود كردن رژیم غذایی. وزن گــیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی بخصوص 6 ماه اول نشان دهنده كافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از كافی بودن شیرخود می تواند كمتر از 450 گرم در هفته كاهش وزن داشته باشد .
تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شدید ممكن است از سایر مادران كمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI كمتر از 8/19 می باشد مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 كیلو كالری) افزیش دهند. در این خصوص استفاده از توصیه های تغذیه ای مناسب برای خانم های باردار لاغر (BMI كمتر از 8/19) در فصل سوم جهت بهبود وضعیت سلامت مادر شیرده و افزایش تولید شیر پیشنهاد می شود .
مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد می تواند شیر تولید كند اما باید توجه داشت كه در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف ، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از كودك را نخواهد داشت. بنابراین تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه او كه هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از كودك اختلال ایجاد می كند حائز اهمیت است .
پس از اتمام دوران شیردهی، نیازهای تغذیه ای مادر به وضعیت عادی باز می گردد .
در صورت تغذیه نادرست و ناكافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود و با عوارضی همچون پوكی استخوان، مشكلات دندانی، كم خونی و ..... مواجه خواهد شد .
فعالیت بدنی:
فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است .
به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، اگـر چـه ورزش مـنـظـم و در حد متعادل در زنانی که قبل از بارداری از نظر جسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده ، به علت ورود اسید لاكتیك به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می كند .
در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوزشیر خوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار كمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد .
**************
تغذیه مادران شیرده
دكتر ربابه شیخ الاسلام، دكتر پریسا ترابی
مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و كافی در دوران شیردهی، مادر را در تداوم شیردهی موفقیت آمیز خود كمك می كند. تغذیه مناسب مادر در این دوران برای حفظ بنیه، سلامت و اعتماد به نفس مادر و همچنین تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد ضروری می باشد. توجه به تغذیه دوران شیردهی از جهت حفظ و نگهداری ذخایر بدن مادر نیز اهمیت زیادی دارد.
از فواید شیردهی مادر می توان به نكات ذیل اشاره كرد:
1- افزایش سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونتهای حاد تنفسی و اسهال و تامین انواع املاح و ویتامین ها به مقدار لازم و كافی (در صورت تغذیه مناسب مادر) برای شیرخوار.
2- مصرف كالری در بدن مادر و بازگشت وزن او به وزن قبل از دوران بارداری
حجم شیر مادر رابطه مستقیمی با تكرر شیردهی دارد. تغذیه مكرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای كمكی و كاهش خواه ناخواه دفعات شیـــردهی، حجم شیر تولید شده نیز كاهش می یابد و تبعا" نیاز افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود.
خستگی مادر شایعترین علت كاهش تولید شیر خصوصا" در 4 تا 6 ماه اول شیردهی می باشد. مادر شیرده را باید تشویق كرد تا در طول روز به اندازه كافی استراحت كند، حجم كارهای خود را كاهش دهد و از اطرافیان در كارهای خود كمك بگیرد. حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی:
هرم غذایی و سهم های توصیه شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد.
• نیاز مادر شیرده به كالری حدود 500 كیلوكالری بیش از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این مقدار كالری علاوه بر مواد غذایی مقوی (شامل انواع چربی ها و پروتئین، كه لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود. دریافت كالری ناكافی سبب كاهش تولید شیر می شود.
• مادران شیرده جهت پیشگیری از كم آبی بدن باید به اندازه كافی (حدود 10-8 لیوان در روز) مایعات شامل شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آب دار مانند انواع خورش ها بنوشند. به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر، آب میوه یا آب در هر وعده غذا وهر نوبت شیردهی توصیه می شود. لازم به ذكر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود.
از طرف دیگر، مصرف نوشابه های كافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، كوكاكولا و ..... باید كاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممكن است سبب تحریك پذیری، بی اشتهایی و كم خوابی شیرخوار شود.همچنین از آشامیدن الكل نیز باید خودداری كرد.
• از نظر ویتامینها، غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعكاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است.
• از نظر املاح معدنی، برخی از این مواد مانند كلسیم، فسفر، آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر، از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح همچون ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از نمك یددار تصفیه شده به مقدار كافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده كنند یعنی با نگهداری نمك یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمك را حفظ كنند. همچنین توصیه می شود جهت پایدار ماندن ید در غذاها، نمك در انتهای پخت به غذا اضافه شود. بنابراین در هر حال تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تامین انواع املاح ضروری مخصوصا" كلسیم، آهن و ید برای سلامتی مادر و شیرخوار ضروری است.
• از نظر مكملها، لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد.
• مصرف برخی غذاها مانند سیـر، انواع كلـم، پـیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهـای پرادویه و پـر چاشنی ممكن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیرخوردن شود. با توجه به تاثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیر خوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد خودداری كرده یا مصرف آن را محدود كنند.
• كاهش وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تاثیر نگذارد. لازم به ذكر است كه شیردهی خود سبب كاهش تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط كه مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر تامین شود. كاهش وزن در دوران شـیردهی باید بیشـتر متكی بر افزایش تحرك و انجام فعالیت های بدنی باشد تا كم خوری و محدود كردن رژیم غذایی. وزن گــیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی بخصوص 6 ماه اول نشان دهنده كافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از كافی بودن شیرخود می تواند كمتر از 450 گرم در هفته كاهش وزن داشته باشد.
• تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شدید ممكن است از سایر مادران كمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI كمتر از 8/19 می باشد مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 كیلو كالری) افزیش دهند. در این خصوص استفاده از توصیه های تغذیه ای مناسب برای خانم های باردار لاغر (BMI كمتر از 8/19) در فصل سوم جهت بهبود وضعیت سلامت مادر شیرده و افزایش تولید شیر پیشنهاد می شود.
• مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد می تواند شیر تولید كند اما باید توجه داشت كه در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از كودك را نخواهد داشت. بنابراین تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه او كه هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از كودك اختلال ایجاد می كند حائز اهمیت است.
پس از اتمام دوران شیردهی، نیازهای تغذیه ای مادر به وضعیت عادی باز می گردد.
در صورت تغذیه نادرست و ناكافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود و با عوارضی همچون پوكی استخوان، مشكلات دندانی، كم خونی و ..... مواجه خواهد شد.
فعالیت بدنی:
فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است.
اگـر چـه ورزش مـنـظـم و در حد متعادل در زنانی که قبل از بارداری از نظر جسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده ، به علت ورود اسید لاكتیك به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می كند. در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوزشیر خوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار كمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد..0%
slow_dieنام : پرنیان نظریامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%پرنیان نظری (1)i

11.    87/10/30 (03:30)باید آب ، شیر ، غذاهای آبکی ، چای کم رنگ در طول روز زیاد مصرف بشه....3%
soli_fنام : دیانا رهنماامتیاز : 126درصد بهترین پاسخ : 8%دیانا رهنما (58)i

12.    87/10/30 (10:25)تخم رازیانه را از عطاری تهیه کنید و شب هنگام خواب یک لیوان مثل چای دم کرده همراه با نبات بنوشید کلا مایعات زیاد مصرف شو.0%
feryhoseinyنام : سام سامیامتیاز : 24درصد بهترین پاسخ : 3%سام سامی (0)i

13.    87/11/2 (01:38)اب کله پاچه و ابجو که هیچ خطری برای نوزاد نداره ونوشیدن فراوان شیر دقیقا" قبل از خواب.0%
mona_crazy_in_loveنام : mona امتیاز : 1713درصد بهترین پاسخ : 17%mona (26)i

14.    87/11/5 (09:04)مصرف مایعات بهترین شیرافزاست. بخصوص شیر و انواع آبمیوه طبیعی..0%
arp_2002نام : آرش اامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 0%آرش ا (58)i

15.    87/11/6 (16:38)یه داروی گیاهی هست بنام شیر افزا كه داروخانه ها دارند
خوردن پلو
خوردن مایعات.0%
jojixنام : سمیرا عامتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 2%سمیرا ع (7)i

16.    87/11/7 (20:53)آب قلم و آب گوشت و سوپ و شیر خیلی خوبه.0%


Microwave و شیر مادر


مشخصات سوال
danial_golنام : دانیال امتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 25%دانیال (45)i

15 فروردین 88 - 17:26Microwave و شیر مادر اطلاعات بیشتر : آیا گرم كردن شیر مادر در Microwave.
خوب نیست و تمام ویتامین ها را از بین میبره.نظرتون چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 15 فروردین 88 (17:26)تاریخ بسته شدن سوال : 25 فروردین 88تعداد بازدید :201تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : بارداری و والدین » نوزاد- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
Microwave و شیر مادر 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mohsen1400نام : محسن عبداللهیامتیاز : 5211درصد بهترین پاسخ : 28%محسن عبداللهی (379)i

88/1/16 (00:22)به علت ساختار میکرو ویو در پخت غذا قطعا باعث ایجاد فرایند های شیمیایی در شیر شده و ترکیبات مفید شیر را از بین می برد و خواص شیر از دست می رود.100%دیگر پاسخ ها
aminarsalan87نام : امین خامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%امین خ (0)i

1.    88/1/16 (20:09)عزیزم شیر جوش بهترین راه حله..0%
pardis753نام : پردیس امتیاز : 5244درصد بهترین پاسخ : 24% پردیس (15)i

2.    88/1/25 (02:11)شیر مادر از نظر آلودگی که چیزی نداره
دماش هم مناسبه
مایکروویو چرا؟؟؟؟.0%


راه حل برای ازیاد شدن شیر مادر؟


مشخصات سوال
nany_minنام : مینا ابراهیمیامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%مینا ابراهیمی (21)i

8 دی 88 - 10:59راه حل برای ازیاد شدن شیر مادر؟ اطلاعات بیشتر : چه چیز هایی شیر رو زیاد میکنه؟تاریخ ایجاد سوال : 8 دی 88 (10:59)تاریخ بسته شدن سوال : 24 دی 88تعداد بازدید :1077تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : بارداری و والدین » نوزاد- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
راه حل برای ازیاد شدن شیر مادر؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
seida1نام : فرهاد شاهمرادیامتیاز : 862درصد بهترین پاسخ : 55%فرهاد شاهمرادی (23)i

88/10/10 (13:01) به نام خدا
سلام
با توجه به مهم بودن موضوع شما,باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و از سایر منابع هم برای ارتقاء اطلاعات خودتون استفاده کنید.
5 مورد از اطلاعات خودمو به همراه یک مقاله معتبر از دکتر محمد شمس اردکانی برای شما نوشتم.
5 مورد خودم:
میزان شیر مادر بستگی به سابقه فامیلی داره,اما شما با رعایت موارد زیر میتونید میزان شیر خودتو رو بیشتر کنید.
1.شما باید میزان غذای دریافتی خودتون رو به تدریج بیشتر کنید,تا باعث شوک به بدنتون نشه و همچنین مصرف غداهای بی ارزش(فست فود,نوشابه,تنقلات و ...) و خیلی چرب رو به تدریج کم کنید.
2.سعی کنید میزان کالری(هر گرم چربی دارای 9 کیلو کالری و هر گرم کربوهیدارت و پروتئین داری 4 کیلو کالری) دریافتی خودتون رو به تدریج بیشتر کنید.برای مادر شیرده روزانه حدود 3000 کالری مورد نیازه.البته این میزان با توجه به وزن مادر و نوزاد و میزان شیر خورده شده توسط نوزاد متغیره.
3.از تمام مواد غذایی(نان,برنج,سیب زمینی,ماکارونی,انواع گوشت و لبنیات,سبزی و میوه,مغزهای خوراکی و آب استفاده کنید.
4.سعی کنید در طی یک روز حدود 6 وعده غذایی داشته باشید و غذاهاس سنگین رو در ابتدای روز و سبک رو در آخر روز مصرف کنید.
5.مورد آخر هم مربوط به نحوه شیر دادن شما میشه.خودم خیلی از مادران رو که دیدم,معمولآ طی یک وعده شیر زیادی رو به نوزاد میدن,این مورد باعث سنگین شدن شیر برای نوزاد میشه و درنهایت بالا آوردنش و همچنین باعث میشه شیر مادر هم زودتر تخلیه بشه,اما اگه تعداد دفعات شیر دادنو بیشتر کنید و مقدار شیر رو کمتر,هم به جذب شیر توسط نوزاد کمک کردین و هم میزان شیر خودتون خوب میشه و همچنین سعی کنید در هر بار شیر دادن فقط با یک سینه به نوزادتون شیر ندید.
مقاله دکتر محمد شمس اردکانی:
افزایش شیر مادران:
هنوز دارویی که قطعاً شیر را افزایش دهد گزارش نشده کیفی از این نوع فرآورده های محرک شیر موجود داست . شیردادن کودک مسئله عرضه و تقاضا است و به ترتیبی که شیردهی و تقاضا شیرخوار افزایش می یابد شیر مادر هم افزوده تا کمبودی برای تغذیه وی ایجاد نشود ، بهتر است خانمهای شیرده از باردار شدن جلوگیری نمایند تا تأثیر سوئی در کیفیت شیر آنان حاصل نگردد.

پستانک و شیر خشک : برخی مادران برای ساکت کردن و یا طولانی کردن فاصله شیردهی ها را به استفاده از پستانک و یا شیر افزودنی به کودک وی را ساکت و آرام نگه می دارند . این حرکت شاید تأثیر شایانی در شیر مادریکه شیردهی وی تثبیت شده نخواهد داشت لیکن از نظر روابط با کودک و مسائل عاطفه ای بیشتر بدان توجه شده است لذا در ابتدای امر از پستانک نباید بهره گرفت و شک نیست که زیاد شدن فاصله شیردهی به تدریج مقدار شیر را کاهش خواهد داد . نتیجه انیکه حتی الامکان از پستانک پرهیز شود و پس از استقرار شیردهی فواصل را زیاد نباید کرد .


فاصله شیردهی : تا آنجا که ممکنست فاصله شیردادن را زیاد نکنید و از قطع موقت شیردهی هم خودداری کنید ( به ویژه در 3 هفته اول شیردهی ) و اگر به دلیل ویژه ای مثل مسافرت یا بستری شدن در بیمارستان لازم است مادر و کودک جدا شوند شیردوش مادر فراموش نشود و از شیر جمع شده کودک را تغذیه کنید اگر به هنگام بستری شدن مادر دارویی را استفاده میکند که در شیر ترشح میشود و برای کودک صلاح نیست از آن شیر دوشیده شده به کودک ندهید . بلافاصله پس از رفع مانع ، نظم شیردهی مادر مستقیماً به کودک خود شروع میشود و روند قبلی ادامه خواهد یافت .

درد سینه ها : از عوامل شایع قطع شیردهی مادران همین دردهای سینه است که روی تک سینه و پرشدن سینه احساس میشود که عامل آن پرشیری ، التهاب و زخم سرسینه ها می باشد .

سینه پر : پرشدن و سفتی سینه بیشتر به علت تجمع شیر در لوله های شیردهی و پرخون شده و افزایش عروق خون رسانی به سینه است که سبب سفتی و سنگینی و احساس درد میشود . اگر روش شیردادن خوب نیست یا فاصله شیردهی زیاد شود و یا کودک خواب آلود باشد این پر شدگی پیش آمد می کند و راه حل مشکل بستگی به علت آن دارد که از جمله افزایش دفعات شیردهی بخوبی این پرشدگی را رفع خواهد کرد .

تک سینه : درد نوک پستان بویژه در روزهای اولیه شیردهی کمتر مادری را نگران نکرده است .عوامل آن عادت نداشتن به مکیدن نوزاد و ناجور قرار گرفتن سر سینه در دهان نوزاد و گاهی زخمها و خراش هایی استکه روی پوست آن بوجود میآید که ممارست آرام در شیردهی و استفاده از پماد و ویتامین دی و رعایت بهداشت و پوشانیدن نوک پستان بهبودی را به ارمغان میآورد .

سینه ملتهب : آزردگی ، قرمزی ، سختی توأم با تب و لرز بین 2 تا 10 درصد موارد در سه هفته اول شیردهی برای مادر بروز میکند و تب و لرز توأم است و درجه حرارت تا 40 درجه میرسد . ساده ترین علت گرفتگی لوله های شیر استکه با گرم کردن و ماساژ بسیار آرام قابل رفع شدن است و پرشدگی و دردناکی پستانها هم معمولاً دو طرفی و یا حوصله وآرامش بهبودی می یابد . گاهی بدخیمی سینه توأم با شیردهی پیش میآید که تشخیص اختراق آن با التهاب میکربی با توجه به سابقه معاینه سینه ها به راحتی امکانپذیر است اما از همه شایع تر التهاب سینه ها توسط ورود میکربهای اسقف و هموفیلدس و اشرشیا و انتروباکتریها میباشد که احتیاج به درمان با آنتی بیوتیکهای ویژه خود را دارد که برای کودک هم ضرر نخواهد داشت .

مصرف مسکن و دریافت مایعات توصیه شده ، در روزهای شدت بیمار پستان آلوده آرام دوشیده شود و پستان سالم برای تغذیه کودک مصرف میشود و پس از شروع بهبودی کودک از هر دو سینه میتواند تغذیه شود . چنانچه سریعاً به درمان ماستیت ( التهاب سینه ) نپردازند ممکنست تبدیل به آبسه شود و شروع به موقع آمپی سیلین ، سفالکسین ، آموکسی سیلین میتواند از بروز آبسه پستان جلوگیری به عمل آورد اگر مادر به داروهای فوق حساسیت دارد از ارتیرویسین ودیگر داروها هم میتوان بهره گرفت .

آبسه : پس از گذشتن بیش از یکی دو روز از التهاب میکربی سینه ها ممکنست توده نرم چرکی که آنرا آبسه پستان میگویند حادث شود که بایستی شکافته ومحتویات آن کاملاً خالی شود و اگر بیش از یک توده آبسه موجود است هم آنها باز میشود و با انگشت داخل آنها کاملاً تخلیه و زه کشی میشود و شیر مادر هم دوشیده میشود و بعد از 24 ساعت دوباره قابل استفاده است . اخیراً با استفاده از شیوه سونوگرافی آبسه را تخلیه میکنند و موفق هم بوده اند .

کار و شیردهی : مادران پس از گذراندن چندماه اول بعد از زایمان اغلب به کاری خارج از منزل اشتغال دارند و مایل هستند شیردهی را ادامه دهند در مراکز بزرگ کارفرمایان تسهیلات ویژه برای شیردهی و نگهداری مادران بهنگام کار آنان در آن مراکز تهیه کرده اند که هم موانع شیردهی را از جلو پای آنان بر میدارد ولی مادرانیکه چنین حمایت هایی را در محل کار ندارند میتوانند در ساعات منظم شیر خود را بدوشند و آنرا طی شرایطی که خواهد آمد ذخیره سازی کنند در ساعاتیکه بکار خارج اشتغال می ورزند دیگری آن شیر را به کودک ارائه کند .

همچنین از ساعات شیردهی و زودتر بخانه برگشتن هم راهی مناسب است که برخی از مؤسسات آنرا انتخاب میکنند. آنچه مسلم است هر گونه راهی که پیش گرفته شود که شیر مادر به کودک برسد موجب رشد و سلامت عمومی وی خواهد شد و به بهانه های مختلف نبایستی اجازه داد شیردهی مادر قطع گردد .

دوشیدن : دوشیدن با دو دست و از هر دو پستان درآن واحد صرفه جویی در دقت خواهد کرد اما استفاده از مکنده معمولی و برقی هم میتواند جایگزین آن باشد . رعایت بهداشت سینه ها و وسائل جمع آوری شیر و ذخیره سازی بایستی سرلوحه کار باشد و مادرانی هستند که در ساعات فراغت کار هم می توانند از این روشها استفاده کنند و شیر برای کودک ذخیره سازی نمایند . بهتر است مدیریتها متوجه شوند که اگر کارمندهای شرکت ها کودک خود را شیر بدهند سلامت کودک تأمین میشود و ساعتهای کار کارمندان که صرف پرستاری از کودک بیمار میشود کم میگردد و بازده کاری کارمندان افزایش خواهد یافت .

ذخیره سازی : اگر شیر را با رعایت شرایط بهداشتی بدوشند و بلافاصله آن را روی یخ قرار دهند یا در یخچال نگهداری کنند تا دو روز برای کودک قابل شرب است . اگر مایل هستید که مدت زمان بیشتری ذخیره سازی کنید بلافاصله شیر را یخ بزنید ( فریزر ) و هر چه سردتر باشد بهتر است و آنرا 3 تا 6 ماه هم میتوان نگهداری کرد . برای باز کردن شیر یخ زده از قرار دادن آن درهوای داخل و یا زیر آب ملول قراردادن استفاده کنید و از آب جوش و حرارت مستقیم و میکروفر استفاده نکنید . این شیر باز شده تا 24 ساعت بشرطی که در یخچال نگهداری شود برای شرب کودک ایرادی نخواهد داشت .

جامعه و شیردهی : امروز شیردادن شایع تر از 30 سال قبل است و دستورات اجتماعی ، مذهبی هم حامی آن می باشد . درایران شیردهی تا دو سال جزء باورها است و کودکان را در مجامع و محافل و رستوران ها هم برای شیردهی میتوان به همراه مادران دید . پزشکان و بیمارستانها و ارائه دهندگان درمان و بهداشت حمایت خود را از این مادران دریغ نمی دارند .هر نوع مشوق که به مادران شیرده تعلق گیرد بازده بسیار ارزنده ای برای جامعه بدست خواهد آورد .

سنوات شیردهی : مسلم است که نوزاد 9 ماه تولد شده را باید تا 6 ماه فقط از شیر مادر تغذیه کرد زیرا بهترین ماده خوراکی برای تأمین رشد و نمو وی می باشد . ادامه شیردهی بعد از 6 ماه اول هم توصیه شده که درکنار آن به تغذیه با دیگر خوراکیها و بالاخره به مواد خوراکی جامد خواهد پیوست دراین زمان اضافه کردن افزودنی ها از جمله آهن هم توصیه میشود . شیردادن تا دو سال و بیش آن و حتی به هنگام بارداری بعدی یعنی ادامه شیردهی توأم با حاملگی هم اشکالی ندارد . فقط مادران بایستی متوجه پوکی استخوان باشند و از مصرف D-CA خودداری ننمایند . اما بهتر است فاصله بین دو حاملگی با احتساب دو سال شیردهی و قطع آن حدود سه سال در نظر گرفته شود .

برای خاتمه دادن به شیردهی بهترین راه کاستن از تعداد و دفعات شیردهی به تدریج و در مدت چندین روز می باشد . همچنین تغذیه کودک را با شیر خشک و شیر گاو آهن افزوده و خوراکیها دیگر تأمین و اشباع نمایید .و گاهی هم کودک خود ناگهان شیر مادر را ترک میکند که اگر پس از یک سالگی باشد بفال نیک گرفته میشود . اگر میخواهید شیر را ناگهان قطع کنید برای کودک کمی ناراحت کننده است ولی درمدت 3 تا 4 روز به شیر و خوراکیهای دیگر می پیوندد و خود را سیر میکند . مادر بایستی سینه ها را به بندد و اگر پرشد برای رفع ناراحتی مختصری بدوشد و از قرار دادن کیسه آبسرد هم میتوانند استفاده کنند و هورمونهای قطع شیردهی در اغلب مواقع لزومی نخواهد داشت .
منبع:www.doctorshams.ir
امیدوارم که مطالبم مورد استفاده شما قرار بگیره.
برای شما و کوچولویتونم به همراه پدرش آرزوی سربلندی و سلامتی رو دارم.
در پناه حق.85%دیگر پاسخ ها
lavendelنام : مریم مامتیاز : 2391درصد بهترین پاسخ : 42%مریم م (7)i

1.    88/10/15 (03:12)سلام دوست عزیز
خوراکیهای که به افزایش شیر کمک می کنند: چای از مخلوظ رازیانه، بادیان و زیره روزی 5 تا 6 لیوان . آب جو (بدونه الکل). فرنی بادام ، جو دو سر پر شده با شیر هنگام صبحانه و یا در سوپ ، قهوه تهیه شده از جو
(caro Instant)، ذرت و غذاهایی که با ذرت یا آرد ذرت تهیه می شوند ، شیر و فراوردهای شیری و برای شیرین کردن بیشتر از شیرین کننده های طبیی مانند عسل، شیره سیب و چغندر یا انگور استفاده کنید و کلا دقت کنید تغذیه سالمی داشته باشید و فراموش نکنید که در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید.

و از خوراکیهای مانند : چای سیاه ، قهوه ، کاکاو ، آب میوه های ترش ، ترشیجات و نوشیدنی های گاز دار خوداری کنید.

شاد و سلامت باشید..14%
nasim_parvizنام : نسیم قاسمیامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%نسیم قاسمی (10)i

2.    88/10/19 (19:34)سلام عزیزم خوبی مینا جون
همون چیزای دوستان گفتن درسته ولی.........
یه راه حل بسیار ساده وجود داره که ما تو بیمارستان به همه مادرانی که تازه بچه دار شدن میگیم اینکه
شیر افزا از داروخانه تهیه کنن
ولی نوشیدن مایعات زیاد به همراه شیر دادن زیاد را فراموش نکن
می بوسمت و مادر شدن مبارک.0%


ساير مطالب :
* دوربین فیلمبرداری با دی وی دی بهتره یا کاست ویدیو فرمت فیلمب
* برنامه تغییر صدا مرد به زن و برعکس رو از کجا باید دانلود کنم
* لینوکس SUZE بهتره یا Ubuntu
* می‌خواهم یک سایت یا وب سایت به صورته کاملا رایگان بزنم.
* ایا ایران موتور 2سیلندر زده
* هدف خداوند از افرینش انسان چه بوده است و راه رسیدن به ان؟
* "می خوام آخرین قیمت های روز قطعات کامپیوتر رو داشته باش
* اگه بخوام عکس هام بره تو تصاویر جالب باید چیکار کنم؟
* چگونه چند صفحه اول فایل word را بدون یا header كنم؟
* شخصی 3 تا از انگشتان پاش غیر از شصت بی حس هستند و وقتی روی ز