تبليغات
بهترین رژیم غذایی برای افراد دیابتی چیه


مشخصات سوال
khanomkhoshkeleنام : ستاره نامتیاز : 83درصد بهترین پاسخ : 16%ستاره ن (2)i

11 اردیبهشت 87 - 10:21بهترین رژیم غذایی برای افراد دیابتی چیه تاریخ ایجاد سوال : 11 اردیبهشت 87 (10:21)تاریخ بسته شدن سوال : 27 اردیبهشت 87تعداد بازدید :120تعداد پاسخ ها : 10طبقه بندی : سلامتی » لاغری و تغذیه- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بهترین رژیم غذایی برای افراد دیابتی چیه  
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (151)i

87/2/11 (11:33)آب درمانی////////////////////////.45%دیگر پاسخ ها
vahdatiنام : hassan vahdatiامتیاز : 2927درصد بهترین پاسخ : 9%hassan vahdati (7)i

1.    87/2/11 (11:12)رژیم بدونه قند.
.10%
sorena2008نام : مهدی صالحیامتیاز : 812درصد بهترین پاسخ : 8%مهدی صالحی (3)i

2.    87/2/11 (11:12)هرچی قنده حذف کن..10%
mohsen_sniperنام : Amoo Mohsenامتیاز : 4213درصد بهترین پاسخ : 7%Amoo Mohsen (32)i

3.    87/2/12 (09:43)رژیم های غذایی بدون قند ..10%
armita87نام : مهرداد نامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مهرداد ن (0)i

4.    87/2/13 (11:21)salam kolan bayad ghand nakhori;estefade az mayeat be tore kheili ziad ;mive o sabziam ta mituni bokhor /berenjam kamesh kon ;movafagh bashi.5%
mahdieh_nosratiنام : سکوت امتیاز : 1179درصد بهترین پاسخ : 14%سکوت (18)i

5.    87/2/13 (11:38)تغذیه درمانی:

رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل بیماری دیابت بسیار ضروری و مهم است ولی از آن جایی که شیوه زندگی افراد، فرهنگ و یا وضعیت اقتصادی اجتماعی آنان کاملا متفاوت می باشد، بهتر است به جای توصیه رژیم یکسان واز پیش تعیین شده، دستورالعمل های تغذیه ای بر مبنای اهداف درمان و نیاز هر فرد دیابتی زیر نظر یک متخصص تغذیه انجام شود.چگونه و چه وقت غذا بخوریم؟

به منظور کنترل قند خون روزانه 6 وعده غذا شامل سه وعده غذایی اصلی (صبحانه، ناهار و شام) و سه میان وعده توصیه میشود.

سعی کنید غذاهای اصلی و میان وعده ها را در ساعات معینی مصرف کنید.

مصرف میان وعده قبل از خواب در کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از کاهش قند خون در طول شب و قبل از خواب جلوگیری می کند.

میان وعده شب بهتر است از یک ماده پروتئینی مانند پنیر یا شیر که همراه با نان تهیه شود، باشد .رعایت توصیه های زیر در کنترل قند خون نقش موثری دارد:

1- همراه هر وعده غذایی، از سبزیجات استفاده کنید.

2- نان سنگگ و یا بربری ازنان لواش و ساندویچی بهتر است.

3- مصرف غذاهای چرب مثل کباب کوبیده، سوسیس، کالباس و غذاهای سرخ شده را محدود کنید.

4- لبنیات کم چربی مصرف کنید.

5- از حبوبات و پروتئین سویا، در برنامه غذایی خود بیشتر استفاده کنید.

6- در هفته بیش از 2 عدد زرده تخم مرغ مصرف نکنید .

7- در طول روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

8- غذا را به صورت کم نمک مصرف کنید.

9- ترجیحاً از روغن مایع( به خصوص کلزا) استفاده کنید.

برای سرخ کردن مواد غذایی، از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که مصرف غذاهای سرخ کردنی را باید محدود کنید .

10-از مصرف الکل و کشیدن سیگار خودداری نمایید یا دست کم مصرف آنها را محدود کنید.آیا مصرف میوه برای بیماران دیابتی مفید است؟

مصرف انواع میوه ها برای تمام افراد ازجمله بیماران دیابتی نه تنها مفید بلکه ضروری است.

چون افراد دیابتی بیشتر به بیماری های عفونی مبتلا می شوند لازم است سیستم دفاعی بدن خود را تقویت کنند. میوه نقش اساسی در بالا بردن قدرت دفاعی بدن دارد اما لازم به ذکر است که مصرف برخی از انواع میوه ها مانند موز، انگور، کشمش، انجیر، هندوانه، خربزه و طالبی باید به یک تا دو بار در هفته محدود شود.انواع میوه ها


مقدار مصرف

هندوانه، خربزه، طالبی


یک و یک چهارم لیوان( بهتراست از قسمت های نزدیک به پوست استفاده شود)

انگور


10 عدد به اندازه یک خوشه کوچک

خرما


دو عدد

کشمش


دو قاشق غذاخوری

انجیر


5/1 عدد

موز


نصف موز( به اندازه 10 سانتی متر)


باید توجه داشت که در روز فقط از یک نوع از میوه های ذکر شده در جدول مصرف گردد.ورزش

فعالیت بدنی و ورزش، در پایین نگه داشتن قند خون و بهبود کیفیت زندگی بسیار موثر است. انجام ورزش را به صورت منظم شروع نموده و سعی کنید آن را به صورت یک عادت در آورید.

· بهترین ورزش برای مبتلایان به دیابت پیاده روی است

· روزانه دو نوبت و هر دفعه 20دقیقه پیاده روی انجام دهید

· وقتی قند خون از 250 میلی گرم در دسی لیتر بالاتر است ورزش نکنید.

هدف از تغذیه درمانی در دیابت، حفظ مقدار قند خون در محدوده طبیعی، بهبود سطح چربی های خون، كاهش فشار خون، درمان و جلوگیری از عوارض دیابت همچون بیماری های قلبی عروقی، رتینوپاتی(بیماری چشمی)، نفروپاتی(بیماری کلیوی) و نیز برآوردن نیازهای تغذیه ای فرد است.

در دیابت وابسته به انسولین یا نوع 1، غذا باید در زمان معین و مطابق با اثر انسولین تزریقی خورده شود. زمان اوج اثر انسولین، با زمان بالا رفتن قند خون بعد از غذا، باید هم زمان شود.

جدول زیر مدت زمان و میزان تبدیل مواد غذایی مختلف به قند را نشان می دهد.


نوع غذا درصد تبدیل به گلوكز زمان تبدیل
كربوهیدرات ساده 100 درصد 30-15 دقیقه
كربوهیدرات كمپلكس 100- 90 درصد 90-30 دقیقه
پروتئین 58 درصد 4-3 ساعت
چربی 30-10درصد چندین ساعت

- برای جلوگیری از بروزهیپوگلیسمی(کاهش قند خون) از حذف وعده‌های غذایی باید پرهیز شود.

- هدف این است كه قند خون ناشتا بین 180-120 میلی گرم در دسی لیتر و موقع خواب 140-100 میلی گرم در دسی لیتر حفظ شود.

- برای افرادی كه انسولین دریافت می كنند، جلوگیری از افزایش وزن، مسئله ی مهمی است. انسولین درمانی امكان اضافه وزن را افزایش می دهد. انجام فعالیت فیزیكی منظم، بهترین راه برای جلوگیری از افزایش وزن ناشی از مصرف انسولین است.

- برای صرف میان وعده هایی كه در برنامه غذایی در نظر گرفته نشده اند، هم احتیاج به تزریق انسولین است.

- برای جلوگیری از هیپوگلیسمی، توزیع كالری در طول روز اهمیت دارد. یك الگوی رایج این است كه 20درصد كل كالری روزانه به صبحانه، 35 درصد به ناهار،30 درصد به شام و 15 درصد به وعده ی آخر شب اختصاص داده شود. وعده ی قبل از خواب، برای جلوگیری از هیپوگلیسمی در هنگام خواب توصیه می شود.

- با این وجود ممكن است برای هر فرد و هر سبک زندگی، توزیع متفاوتی از كالری انجام شود. در مورد توزیع كربوهیدرات ها، بهتر است در هر وعده غذایی 5-2 واحد كربوهیدرات (حدود 60 گرم) مصرف شود.

در دیابت نوع 2، محدودیت كالری و كاهش وزن به حد متوسط (به میزان9-5/4کیلو گرم) باعث كنترل قند خون، كاهش مقاومت به انسولین، بهبود کاهش چربی خون و كاهش فشارخون می شود، حتی اگر فرد به وزن نرمال نرسیده باشد. این كاهش وزن وقتی بیشترین اثر و فایده را دارد كه بلافاصله بعد از تشخیص دیابت نوع 2 اعمال شود، یعنی وقتی كه ترشح انسولین هنوز به حد كافی صورت می گیرد.

محدودیت كالری، بیشتر و سریع تر از كاهش وزن، قند خون را در افراد دیابتی كنترل می كند. یعنی مسئله ی كالری در دیابت نوع 2، مهم تر از مسئله ی وزن است. این محدودیت باید طوری باشد كه فرد 500-250 كالری كمتر از دریافت روزانه ی خود، دریافت كند.

در كل برای افرادی كه وزن نرمال و فعالیت متوسط دارند، 30 کیلو کالری به ازای كیلوگرم وزن در روز، برای افراد كم فعالیت كه هدف كاهش وزن دارند 25 کیلو کالری به ازای کیلوگرم زن در روز و به منظور افزایش وزن 35 کیلو کالری به ازای کیلوگرم وزن بدن، انرژی توصیه می شود.

مكمل ویتامین- مینرال به طور روتین در افراد دیابتی تجویز نمی شود. به نظر می رسد تنها در افرادی كه كمبود تغذیه ای دارند و نیز در مواردی همچون حاملگی و شیردهی، مصرف رژیم های بسیار كم كالری، گیاه خواری، سالمندی، گلیكوزوری(دفع گلوکز از ادرار) و نیز در بیمارانی كه تحت درمان بالینی شدید هستند، مكمل ها جواب می دهند.

- كروم عنصری است كه از آن به عنوان ( فاكتور تحمل گلوكز ) یاد می شود و روی عملكرد انسولین تأثیر می گذارد. در حیوانات آزمایشگاهی كمبود كروم باعث افزایش قند، كلسترول و تری گلیسیرید خون می شود. با این وجود، مصرف مكمل كروم در بهبود سطح قند و چربی خون در افراد دیابتی از نظر علمی هنوز مورد تایید نیست و در دست مطالعه است و به نظر می رسد كه بسته به درجه ی كمبود كروم و مقدار تحمل گلوكز، پاسخ افراد دیابتی به مكمل كروم متفاوت باشد. تجویز مكمل كروم فقط در صورت وجود علائم كمبود این عنصر، توصیه می شود.

- در افرادی كه قند خون در آنها كنترل نمی شود و یا آنهایی كه دیورتیك(داروی ادرار آور) دریافت می‌ كنند، مكمل منیزیوم مفید است. كمبود منیزیوم باعث كاهش حساسیت به انسولین می شود. منیزیوم كوفاكتور بسیاری از واكنش های گلیكولیتیك است.

- از آنجایی كه ویتامین C و گلوكز در جذب با هم رقابت می كنند، افزایش سطح ویتامین C پلاسما می ‌تواند با كاهش جذب گلوكز همراه باشد. بعضی محققین مصرف 600-200 میلی گرم ویتامین C و 100IU ویتامین E (به عنوان آنتی اكسیدان) را توصیه می كنند. در افرادی كه نوروپاتی (اختلالات‌ عصبی‌) خفیف تا متوسط دارند، دوز فارماكولوژیك ویتامین E باعث بهبود هدایت عصبی می شود.

- مصرف سیر در مقادیر زیاد به نظر می رسد باعث كاهش قند و چربی خون در افراد دیابتی می شود.

- دیده شده كه سلنیوم خطر بیماری های قلبی عروقی و پرفشاری خون را می ‌كاهد.

- پتاسیم اغلب باعث كاهش فشارخون می شود و دیده شده كه كمبود پتاسیم عدم تحمل گلوكز را وخیم تر می كند.

- وانادیوم در یك سری مطالعات دیده شده كه در افراد دیابتی حساسیت به انسولین را افزایش داده و نیاز به انسولین را كاهش می دهد..20%
nimajamesنام : nima etemadiامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%nima etemadi (0)i

6.    87/2/13 (15:22)hafteyi yek bar moraje be clinic dyabet va estefade az salad va ghazahaye bedone ghand.hatta berenj ham nakhor.dar sorate dyabete bala estefadeye rozane az ampole ansolin.0%
veterineryنام : اراز ازادددددددددددددددددددددددددامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%اراز ازاددددددددددددددددددددددددد (54)i

7.    87/2/14 (01:37)مصرف عسل طبیعی ، توت خشک و خرما در رژیم غذایی.0%
ghabdanنام : هادی آقاجانیامتیاز : 113درصد بهترین پاسخ : 2%هادی آقاجانی (10)i

8.    87/2/14 (17:42)
سلام
اول خدا انشاا... شفات بده دوم فقط مراجعه به پزشک مربوطه و لا غیر خدانگهدارت باشه . بای.0%
rvr1356نام : ا امتیاز : 25951درصد بهترین پاسخ : 8%ا (0)i

9.    87/2/14 (22:59)به طور کلی، دو نوع دیابت وجود دارد، دیابت نوع 1 و 2. شیوع دیابت نوع 1 کمتر از دیابت نوع 2 است و قبل از سن 40 سالگی اتفاق می افتد.

دیابت نوع 1 با کمبود انسولین همراه است و بدون انسولین کافی فرد قادر نخواهد بود میزان نرمال از گلوکز خون را حفظ کند. این مسئله باعث بالا رفتن قند خون می شود که موقعیتی بسیار خطرناک است.

دیابت نوه 2 شیوع بیشتری دارد و دیرتر اتفاق می افتد، معمولاً زمانیکه فرد اضافه وزن زیادی داشته باشد و وضعیت غذایی و فیزیکی او نیز جالب نباشد. در دیابت نوع 2، مشکل مقاومت دربرابر انسولین است نه کمبود انسولین. البته نتیجه آن یکسان است و این مورد نیز باعث بالا رفتن قند خون می شود.

رژیم غذایی و توصیه هایی که در زیر ارائه می شود صرفاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 داده شده است. 4 قانون کلی وجود دارد:

1. رسیدن به وزن ایدآل
2. دنبال کردن یک رژیم غذایی مخصوص دیابت
3. ورزش منظم و روزانه
4. استفاده از دروهای دیابت در صورت لزوم

پزشکتان وزن ایدآل شما را می داند. وزن ایدآل برحسب نوع استخوان بندی و عوامل ژنتیکی در هر فرد متفاوت است. از اینرو بهتر است پزشک وزن ایدآلتان را به شما بگوید و بعد شما برای رسیدن به آن وزن باید تلاش کنید.

رژیم غذایی دیابتی در زیر معرفی شده است.

ورزش روزانه، به ویژه پیاده روی، برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار عالی است.

پزشکتان ممکن است داروهایی نیز برایتان تجویز کند؛ شما نیز باید مطابق با دستورالعمل تجویز آنها را مصرف کنید.

رژیم غذایی

به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رژیم های غذایی 1800-1500 کالری برای کاهش وزن و حفظ آن توصیه می شود. این مسئله برحسب سن، جنسیت، میزان فعالیت، وزن کنونی و نوع و ساختار بدن متفاوت است. افراد چاق تر ابتدا باید کالری بیشتری مصرف کنند تا زمانیکه وزنشان کمتر شود.

این به آن دلیل است که جثه بزرگتر به میزان بیشتری کالری نیاز دارد و یک رژیم غذایی 1600 کالری کاهش وزنی را ایجاد می کند که بسیار سریع بوده و مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت. همچنین، افرادیکه میزان فعالیتشان پایین است، باید مقدار کمتری کالری در روز مصرف کنند.

در این رژیم، P از کالری های روزانه را کربوهیدرات تشکیل خواهد داد. قانون کلی این است که هرچه میزان کربویدرات مصرفی کمتر باشد، قند خون نیز پایین تر خواهد آمد. فواید رژیم های غذایی کم کالری با مشکلات ناشی از رژیم های غذایی با چربی بالا که جایگزین میزان کم کربوهیدرات شده است، از بین می رود. برای مقابله با این وضعیت می توانید چربی های اشباع را با چربی های غیراشباع مونو و پلی جایگزین کنید.

کربوهیدرات های مصرفی خود ر ا شمارش کنید

می توانید فرض کنید که هر گرم کربوهیدرات معادل چهار کالری است. فرد دیابتی که از رژیم غذایی 1600 کالری استفاده می کند، باید P از کالری های مصرفی روزانه خود را از کربوهیدرات ها تامین نماید که می شود چیزی درحدود 800 کالری یا 200 گرم کربوهیدرات (4 کالری به ازای هر گرم). می توانید از جدول های موادغذایی که معمولاً در کتاب های رژیم وجود دراد استفاده کنید.

برخی موادغذایی هستند که می توانید بدون شمارش کالری های آن، آزادانه از آن مصرف کنید. برخی از این موادغذایی عبارتند از:

* آبگوشت
* آب معدنی
* سودا
* چای یا قهوه
* نوشابه های رژیمی
* نوشابه های انرژی زا رژیمی
* آنبات بدون قند
* ژله بدون قند
* آدامس بدون قند
* مرباهای کم شیرین (2 قاشق غذاخوری)
* شربت بدون قند

می توانید از موادغذایی که کمی شکر دارند هم استفاده کنید اما این مواد هم مقدار کالری ها و هم کربوهیدرات های مصرفی شما را با ارزش غذایی بسیار پایینی که دارند کم می کند. می توانید از میوه ها استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت می توانند از هر نو میوه ای، صرفنظر از میزان قند آن استفاده کنند.

برای همه افراد خوب است که در روز حداقل 5 وعده از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. مصرف پراکنده آنها در طول روز از بالا رفتن ناگهانی قند خونتان هم جلوگیری میکند.

گرچه برخی میوه ها شاخص گلیکوژن پایینی دارند که نشان می دهد چطور بر سطح قند خون بدن تاثیر می کند، مسئله مهم این است که مقدار مصرف میوه خود را افزایش دهید و از انواع مختلف میوه استفاده کنید. خوردن مقدار زیادی میوه علاوه بر تضمین سلامتیتان، به کاهش وزنتان هم کمک میکند.

همچنین می توانید به هر مقدار که می خواهید از سبزیجات استفاده کنید. مصرف هیچیک از سبزیجات برای شما ممنوع نیست، مگر اینکه سیب زمینی را هم جزء سبزیجات به حساب آورید. سیب زمینی جزء سبزیجات نیست. هدف این است که از باکیفیت ترین موادغذایی استفاده کنید، P از کالری های مصرفی روزانه تان را از کربوهیدرات ها تامین کنید و آنقدر وزن کم کنید تا به وزن ایدآلتان برسید. به همراه این توصیه های رژیمی و داروهای مصرفیتان، باید به دنبال یک شیوه سالم و طبیعی برای زندگی کردن باشید.0%


رژیم غذایی درست برای بیماران دیابتی چیست؟


مشخصات سوال
karoon_sarsharنام : کارون سرشارامتیاز : 84درصد بهترین پاسخ : 0%کارون سرشار (13)i

19 فروردین 88 - 13:15رژیم غذایی درست برای بیماران دیابتی چیست؟ اطلاعات بیشتر : در رابطه با رژیم غذایی صحیح برای مردی 55 ساله كه میزان قند خونش بالاست و باید كنترل بشه، نیاز به راهنمایی دارم. لطفاً كمكم كنید.تاریخ ایجاد سوال : 19 فروردین 88 (13:15)تاریخ بسته شدن سوال : 24 فروردین 88تعداد بازدید :118تعداد پاسخ ها : 10طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
رژیم غذایی درست برای بیماران دیابتی چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
sarajoonmanنام : سارا *امتیاز : 155درصد بهترین پاسخ : 55%سارا * (2)i

88/1/22 (08:02)هدف اصلی از رژیم درمانی در بیماران دیابتی، استفاده از موادغذایی به صورت متعادل است. اصولاً رژیم غذایی ای كه توسط كارشناسان و متخصصان تغذیه برای افراد دیابتی تهیه می شود دارای اهداف زیر است:

- رساندن قند خون به سطح طبیعی

- حفظ سطح چربی های خون در حد طبیعی

- كاهش مشكلات خاص بیماران دیابتی

- به دست آوردن و حفظ وزن ایده آل

- رساندن مواد مغذی به بدن به میزان لازم

- تأمین انرژی موردنیاز بدن جهت انجام فعالیت های لازم

- جلوگیری از بروز عوارض و مشكلات ناشی از دیابت


توصیه های تغذیه ای برای بیماران مبتلا به دیابت نوع اول

1. سعی كنید برنامه غذایی خود را به طور منظم تنظیم كنید. به نحوی كه هر روز در ساعات معینی غذا بخورید.

2. روزانه بین 4 تا 5 وعده غذا بخورید.

3. در هر وعده مقادیر متناسبی از كربوهیدرات ها را مصرف كنید تا دچار عوارض ناشی از نوسانات قندخون نشوید.

4. چربی دریافتی از طریق موادغذایی را محدود كنید.

5. مصرف قندهای ساده مانند شكر، شكر قرمز، عسل و شربت ذرت را محدود كنید.

6. مصرف فیبر را تا میزان 25 میلی گرم به ازای هر 1000 كیلوكالری دریافتی افزایش دهید. جهت اطلاع از میزان كالری موردنیاز روزانه خود، با متخصص تغذیه مشورت نمایید. منابع غذایی فیبر عبارتند از : انواع میوه و سبزی، حبوبات و غلات سبوس دار.

7. تلاش كنید از محصولات بدون قند مانند نوشابه های بدون قند، ژله بدون قند و بیسكوئیت های بدون قند استفاده كنید.

8. از میوه های تازه و كلوچه های كم چربی و غلات به عنوان میان وعده استفاده كنید.

9. هر روز صبح، غلات پرفیبر را برای صبحانه انتخاب كرده و از مصرف غلات دارای مقادیر زیاد شكر خودداری كنید.

10. به جای آب میوه از میوه تازه استفاده كنید.

11. از شیرهای كم چربی استفاده كنید.

12. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.


توصیه های تغذیه ای برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم

از آنجایی كه بیماران دیابت نوع دوم در سنین بالاتری قرار دارند، مهم ترین كار در این بیماران، كنترل وزن می باشد. بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم باید توصیه های ذیل را مدنظر قرار دهند:

1. مصرف فیبرهای محلول به میزان 25 گرم به ازای هر 1000 كیلوكالری ضمن ایجاد احساس سیری ، می تواند به كنترل قندخون كمك كند. یكی از انواع فیبرهای محلول پكتین می باشد كه در سیب ، مركبات مثل پرتقال، لیمو و گریپ فروت ، توت فرنگی ، هویج و غلات سبوس دار وجود دارد . غیر از این مواد غذایی، منابعی فیبری كه در بالا ذكر شده اند را نیز مصرف كنید.

2. تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید.

3. حتما قبل از صرف غذا از سالاد یا موادغذایی كم كالری مانند كاهو، كرفس، ژله بدون قند و سوپ های ساده و كم كالری استفاده كنید.

4. از مصرف آب میوه در صبح و به صورت ناشتا خودداری كرده و به جای آن در طول روز از میوه تازه استفاده كنید.

5. از نوشیدنی ها و دسرهای بدون قند استفاده كنید.

6. آرد گندم كامل را جانشین آرد سفید كنید.

7. از مصرف روغن ماهی و مكمل نیاسین خودداری كنید زیرا باعث افزایش قند خون می شوند.

8. مصرف چربی ها را در برنامه روزانه غذایی خود طبق نظر متخصص تغذیه كاهش دهید.

9. روزانه 8 لیوان آب بنوشید.


نكات مهم و قابل توجه برای خانواده ها و بیماران

1. افراد دیابتی مبتلا به بیماری كلیوی نیز باید به تغذیه خود توجه خاصی داشته باشند، زیرا بیماری كلیوی با عمل بسیار از مواد مغذی تداخل دارد. لذا مصرف مكمل های تغذیه ای مگر با اجازه متخصص تغذیه توصیه نمی شود.

2. از آن جایی كه كمبود بعضی از ویتامین ها باعث تشدید بیماری دیابت می گردد، باید سعی كرد تا مقادیر متناسب ویتامین ها از طریق موادمغذی دریافت شوند. به دلیل افزایش نیاز به ویتامین ها در این بیماران باید مكمل ویتامینی مصرف شود، ولی برای جلوگیری از عوارض مصرف بیش از حد آنها با متخصص تغذیه مشورت كنید.

3. ویتامینC برای ورود به داخل سلول، نیاز به انسولین دارد. تحقیقات نشان می دهد كه مقدار این ویتامین در افراد دیابتی پایین تر از حد طبیعی می باشد؛ لذا مصرف میوه و سبزی فراوان و همچنین مكمل ویتامینC ضروری است.

4. بعضی از داروهای خوراكی كاهش دهنده قند خون، باعث كمبود ویتامینB12 در بدن می شوند. بنابراین در این مورد نیز باید با یك متخصص تغذیه مشورت كنید، زیرا كمبود این ویتامین می تواند باعث تخریب بافت عصبی شود.

5. بیماری دیابت می تواند باعث كمبود بیوتین در بدن شود. از آن جایی كه كمبود این ماده مهم می تواند باعث تخریب بافت عصبی در بازوها و ساق پا شود، مشورت با متخصص جهت آشنایی با منابع مصرف و میزان مورد نیاز آن ضروری است.
.30%دیگر پاسخ ها
forever_livingنام : آلوئه وراامتیاز : 264درصد بهترین پاسخ : 21%آلوئه ورا (107)i

1.    88/1/19 (17:15)من بهتون چند تا مکمل غذایی معرفی می کنم که خیلی در بهبود بیماری تون میتونن موثر باشن، این مکمل ها محصول کمپانی امریکایی Forever هستند:

کمپانی Forever : بزرگترین تولید کننده محصولات طبیعی با بالاترین کیفیت جهت سلامتی و زیبایی از آلوئه ورا، زنبور عسل و دیگر گیاهان دارویی باارزش در جهان

کد ۰۱۵ ژل نوشیدنی آلوئه ورا (Aloe Vera Gelly)
کد ۰۳۹ امگا 3 و امگا 9 (Forever Arctic-Sea)
کد ۰۶۸ (Fields of Greens): حاوی جوانه گندم،جو، یونجه ، فلفل قرمز و کلروفیل
کد ۲۰۰ چای گیاهی آلوئه (Aloe Blossom Herbal Tea )

آدرس:
http://aloevera.blogfa.com

با آرزوی سلامتی.20%
dalton_2009نام : محسن سلیمانیامتیاز : 142درصد بهترین پاسخ : 14%محسن سلیمانی (15)i

2.    88/1/19 (17:57)سلام
استفاده از نان سنگک یا جو
" " " " " " توت خشک
" " " " " " " فروکتز و لاکتوز به جای گلوکز.0%
baabulنام : نرگس پوریامتیاز : 1456درصد بهترین پاسخ : 12%نرگس پوری (11)i

3.    88/1/19 (23:05)با سلام شما حتماً به دکتر مراجعه کرده اید که می دانید قندتان بالا است بهتر بود از دکتر برنامه غذایی می گرفتید. همسر من هم تقریباً همسن شماست و قند دارد البته با ورزش کردن آن را کنترل می کند روزی یک تا دو ساعت پیاده روی می کند. البته باید بدانید که دیابت انواع مختلف دارد. می تواند ارثی باشد، یا عصبی و در یک برهه از زمان به سراغتان بیاید که اینها را بهتر است با پزشکتان مطرح کنید تا او بهترین کمک را به شما بکند. ولی کمکی که من می توانم به شما بکنم از روی تجربه ای که دارم اینها است: از نظر غذایی مواد نشاسته ای مثل ماکارونی، برنج و نانهایی که با آرد سفید باشد را مصرف نکنید. از خوردن قند و نوشابه و حتی نوشابه رژیمی پرهیز کنید. اگر اهل مشروبات الکلی هستید اصلاً استفاده نکنید چون بخاطر الکلی که دارد قند بالایی دارد. داروهایتان را مرتب بخورید. و یک دستگاه تست قند بخرید و مرتب قند خود را چک کنید. تمام این رژیمها تا زمانی است که قندتان قابل کنترل نباشد ولی بعد از مدتی که قندتان را کنترل کردید می توانید در حد تعادل از همه چیز استفاده کنید. در ضمن کدو و خیار خیلی برای شما خوب است امیدوارم با انجام ورزش بزودی خوب شوید و سلامتی خود را بدست آورید..20%
mardok_godنام : مینو امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مینو (56)i

4.    88/1/20 (12:23)بهترین نان مصرفی برای افراد دیابتی نان جو است.ودر کل نانهای سبوس دار مثل سنگک و...است از نان باگت کمتر استفاده کنید چون ارزش غذائی ندارد .•سعی کنید مواد نشاسته ای پرچربی و سرخ شده مانند چیپس ذرت ، چیپس سیب زمینی ، شیرینی ، بیسکویت و ... کمتر مصرف کنید.ماست و شیر کم چربی یا بدون چربی تهیه نمایید.به جای سس مایونز از خردل یا آب لیمو استفاده کنید.سعی در انتخاب مواد غذایی ، انواع بدون چربی یا کم چربی آن را مصرف کنید.•به جای کره ، روغن های حیوانی یا مارگارین از روغن مایع ( ذرت ، آفتاب گردان و ... ) استفاده کنید.در ضمن برای کنترل عوارض دیابت به پزشک مراجعه کنید..5%
benyamin1987نام : بنیامین ****امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%بنیامین **** (25)i

5.    88/1/20 (15:10)بهترین راه درمان و مقابله با قند بالای خون ، ورزش و داشتن یک رژیم غذایی مناسب است
برای ارائه یک رژیم غذایی مناسب نیاز به دانستن برخی اطلاعات شخصی مانند وزن،قد،سن و ... است . ولی به عنوان یک راهنمایی مفید شما بایستی مصرف قندهای ساده را حذف و از مصرف ترکیبات نشاسته ای کاسته و به مصرف میوه و سبزیجات بیافزائید و از گوشت و لبنیات به اندازه کافی استفاده نمائید.5%
ahora7نام : مهراهورا فانیامتیاز : 1263درصد بهترین پاسخ : 40%مهراهورا فانی (328)i

6.    88/1/20 (15:12)درود دوست گرامی
اگر مایل هستی به بنده پیغام بده تا برات یه سی دی تغذیه ارسال كنم كه اگر رعایت كنی معجزه می كنه.
CD آقای جمشید خدادادی.
و همچنین كتابش رو باید پیدا كنی. اسم هست:
پانزده روز تا سلامتی
جلد یك و دو داره.
حتما تهیه كن
.0%
gole_yakhzadeنام : امتیاز : 140درصد بهترین پاسخ : 22%voroojak voroojak (1)i

7.    88/1/20 (17:02)نباید از شیرینی های ساده استفده کنه مثل قند و شکر.20%
foadshiraniنام : فواد شیرانیامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%فواد شیرانی (8)i

8.    88/1/21 (13:43)یه وب هست كه فكر میكنم مطالبش به دردتون بخوره بورو ببین:
www.fiek.persianblog.ir.0%
hamid_m12000نام : حمید سلامیامتیاز : 473درصد بهترین پاسخ : 5%حمید سلامی (1)i

9.    88/1/24 (02:04)پاسخ2.0%


بك رژیم غذایی مناسب برای بیمار دیابتی كه متنوع باشه ؟؟؟؟؟


مشخصات سوال
azxxنام : azadeh azyامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 28%azadeh azy (71)i

6 اردیبهشت 88 - 09:38بك رژیم غذایی مناسب برای بیمار دیابتی كه متنوع باشه ؟؟؟؟؟ اطلاعات بیشتر : برای خانم دیابتی 55 ساله
با قند كنترل نشده كه روی 180 تا 200 متغییره
وهنوز دچار عوارض دیابت نشده
وفقط از قرص استفاده میكنه
رژیم متنوع وخوشمزه كه باعث كنترل قندش بشه
اگه دارویی گیاهی مناسبی برای كاهش وكنترل قند امتحان كرده اید واز نزدیك نتایجش را دیدین بهم معرفی كنین

ممنون میشم كامل جواب بدین تاریخ ایجاد سوال : 6 اردیبهشت 88 (09:38)تاریخ بسته شدن سوال : 22 اردیبهشت 88تعداد بازدید :100تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » لاغری و تغذیه- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بك رژیم غذایی مناسب برای بیمار دیابتی كه متنوع باشه ؟؟؟؟؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
dusti_baنام : بهراد ادرموندامتیاز : 213درصد بهترین پاسخ : 8%بهراد ادرموند (10)i

88/2/6 (09:51)من از شما خواهش میکنم برای نحوه صحیح تغذیه برای دیابت حتما به موسسه گابریل مراجعه کنید هر هفته کلاس جدید تشکیل میشه با مدرترین روشهای جدیدمراگز تغذیه دنیا در ارتباط هستند و این کلاس دو سه جلسه ای را که بگذرانید بشدت روی سلامت تا تاثیر خواهد داشت هزینه کل دوره حدود ده هزار تومان میباشد ولی بسیارضروری است حتما حتما فراموش نکنید اگر شما تلفن آنرا از مرکز تلفن پیدا نکردی اطلاع دهید تا برای شما ارسال کنم .55%دیگر پاسخ ها
mahmoudsardarنام : محمود ظروفچیامتیاز : 826درصد بهترین پاسخ : 25%محمود ظروفچی (4)i

1.    88/2/6 (09:40)سلام
به نظر من این سوالها اینجا پرسیده نشه بهتره چون بیشتر ما شاید تجربه این کار رو داشته باشیم ولی تخصص این کارو نداریم پس بهتره با پزشک مشورت کنید.22%
nama22نام : مینا مبینیامتیاز : 411درصد بهترین پاسخ : 7%مینا مبینی (2)i

2.    88/2/7 (18:31)دوست عزیز این سوالات باید بعد از معاینه ی کامل توسط پزشک پاسخ داده بشه
شما راهی به جز مراجعه به پزشک ندارید!.0%
maysam1355نام : میثم کسرویامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%میثم کسروی (52)i

3.    88/2/12 (09:41)سلام ، این مقاله از سایت Mardoman.net است که مطالب متنوعی در مورد بیماری شما دارد، امیدوارم مفید باشد.
رژیم غذایی برای بیماران دیابتی
به طور کلی، دو نوع دیابت وجود دارد، دیابت نوع 1 و 2. شیوع دیابت نوع 1 کمتر از دیابت نوع 2 است و قبل از سن 40 سالگی اتفاق می افتد.

دیابت نوع 1 با کمبود انسولین همراه است و بدون انسولین کافی فرد قادر نخواهد بود میزان نرمال از گلوکز خون را حفظ کند. این مسئله باعث بالا رفتن قند خون می شود که موقعیتی بسیار خطرناک است.

دیابت نوه 2 شیوع بیشتری دارد و دیرتر اتفاق می افتد، معمولاً زمانیکه فرد اضافه وزن زیادی داشته باشد و وضعیت غذایی و فیزیکی او نیز جالب نباشد. در دیابت نوع 2، مشکل مقاومت دربرابر انسولین است نه کمبود انسولین. البته نتیجه آن یکسان است و این مورد نیز باعث بالا رفتن قند خون می شود.

رژیم غذایی و توصیه هایی که در زیر ارائه می شود صرفاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 داده شده است. 4 قانون کلی وجود دارد:

1. رسیدن به وزن ایدآل
2. دنبال کردن یک رژیم غذایی مخصوص دیابت
3. ورزش منظم و روزانه
4. استفاده از دروهای دیابت در صورت لزوم

پزشکتان وزن ایدآل شما را می داند. وزن ایدآل برحسب نوع استخوان بندی و عوامل ژنتیکی در هر فرد متفاوت است. از اینرو بهتر است پزشک وزن ایدآلتان را به شما بگوید و بعد شما برای رسیدن به آن وزن باید تلاش کنید.

رژیم غذایی دیابتی در زیر معرفی شده است.

ورزش روزانه، به ویژه پیاده روی، برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار عالی است.

پزشکتان ممکن است داروهایی نیز برایتان تجویز کند؛ شما نیز باید مطابق با دستورالعمل تجویز آنها را مصرف کنید.


رژیم غذایی

به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رژیم های غذایی 1800-1500 کالری برای کاهش وزن و حفظ آن توصیه می شود. این مسئله برحسب سن، جنسیت، میزان فعالیت، وزن کنونی و نوع و ساختار بدن متفاوت است. افراد چاق تر ابتدا باید کالری بیشتری مصرف کنند تا زمانیکه وزنشان کمتر شود.

این به آن دلیل است که جثه بزرگتر به میزان بیشتری کالری نیاز دارد و یک رژیم غذایی 1600 کالری کاهش وزنی را ایجاد می کند که بسیار سریع بوده و مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت. همچنین، افرادیکه میزان فعالیتشان پایین است، باید مقدار کمتری کالری در روز مصرف کنند.

در این رژیم، P از کالری های روزانه را کربوهیدرات تشکیل خواهد داد. قانون کلی این است که هرچه میزان کربویدرات مصرفی کمتر باشد، قند خون نیز پایین تر خواهد آمد. فواید رژیم های غذایی کم کالری با مشکلات ناشی از رژیم های غذایی با چربی بالا که جایگزین میزان کم کربوهیدرات شده است، از بین می رود. برای مقابله با این وضعیت می توانید چربی های اشباع را با چربی های غیراشباع مونو و پلی جایگزین کنید.

کربوهیدرات های مصرفی خود ر ا شمارش کنید

می توانید فرض کنید که هر گرم کربوهیدرات معادل چهار کالری است. فرد دیابتی که از رژیم غذایی 1600 کالری استفاده می کند، باید P از کالری های مصرفی روزانه خود را از کربوهیدرات ها تامین نماید که می شود چیزی درحدود 800 کالری یا 200 گرم کربوهیدرات (4 کالری به ازای هر گرم). می توانید از جدول های موادغذایی که معمولاً در کتاب های رژیم وجود دراد استفاده کنید.

برخی موادغذایی هستند که می توانید بدون شمارش کالری های آن، آزادانه از آن مصرف کنید. برخی از این موادغذایی عبارتند از:

آبگوشت
آب معدنی
سودا
چای یا قهوه
نوشابه های رژیمی
نوشابه های انرژی زا رژیمی
آنبات بدون قند
ژله بدون قند
آدامس بدون قند
مرباهای کم شیرین (2 قاشق غذاخوری)
شربت بدون قند

می توانید از موادغذایی که کمی شکر دارند هم استفاده کنید اما این مواد هم مقدار کالری ها و هم کربوهیدرات های مصرفی شما را با ارزش غذایی بسیار پایینی که دارند کم می کند. می توانید از میوه ها استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت می توانند از هر نو میوه ای، صرفنظر از میزان قند آن استفاده کنند.

برای همه افراد خوب است که در روز حداقل 5 وعده از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. مصرف پراکنده آنها در طول روز از بالا رفتن ناگهانی قند خونتان هم جلوگیری میکند.

گرچه برخی میوه ها شاخص گلیکوژن پایینی دارند که نشان می دهد چطور بر سطح قند خون بدن تاثیر می کند، مسئله مهم این است که مقدار مصرف میوه خود را افزایش دهید و از انواع مختلف میوه استفاده کنید. خوردن مقدار زیادی میوه علاوه بر تضمین سلامتیتان، به کاهش وزنتان هم کمک میکند.

همچنین می توانید به هر مقدار که می خواهید از سبزیجات استفاده کنید. مصرف هیچیک از سبزیجات برای شما ممنوع نیست، مگر اینکه سیب زمینی را هم جزء سبزیجات به حساب آورید. سیب زمینی جزء سبزیجات نیست. هدف این است که از باکیفیت ترین موادغذایی استفاده کنید، P از کالری های مصرفی روزانه تان را از کربوهیدرات ها تامین کنید و آنقدر وزن کم کنید تا به وزن ایدآلتان برسید. به همراه این توصیه های رژیمی و داروهای مصرفیتان، باید به دنبال یک شیوه سالم و طبیعی برای زندگی کردن باشید..11%
fariba_nedaنام : فریبا نامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%فریبا ن (63)i

4.    88/2/12 (09:52)آزاده جون سلام
اول اینکه این خانم باید از مصرف قند پرهیز کنه
شاید براش سخت باشه اما باید رفته رفته از حبه قندی که برای نوشیدنیش استفاده میکنه کم کنه
برنج و ماکارانی و سیب زمینی هم که از قبل میل میکرد هم کم کنه
حالا یه مورد هست که قند را پایین میاره اینکه گوجه فرنگی را داخل مخلوط کن میریزید به از اینکه کاملا خرد شد مخلوط کن را خاموش کنید و صبر کنید تا مواد و آب گوجه از هم جدا شود بعد موادی که بالای ظرف قرار دارد را برداشته وکنار بگذارید بعد آب گوجه فرنگی داخل ظرف که بهترین چیز برای پایین آوردنه قند خونه میتونید مصرف کنید.11%


ساير مطالب :
* آیا اعمال صبح تا شب ما برای رضای خداوند است ؟
* NPT وظیفش چیه . مخفف چیه این کلمه.. تعریف ساده ای از NPT چیه
* برای تقویت زبان با فیلم و زیرنویس
* مشـکل در Back Up بــا نـرم افـزار MaxBlast
* درمان البینیسم و نیستاگموس
* سیستم عامل(کمک)
* فایده ازدواج?
* ]چند تا پیشنهاد برای تبلیغ کافی نت
* سلام عزیزان یكی رو میخواستم كه Asp.netباد باشه من یه چند تا
* دلیل سرمایی بودن