تبليغات
راههایه مبتلا شدن مردان به بیماری واریکوسل


مشخصات سوال
sss_ooo_aydinنام : آیدین موسویانامتیاز : 85درصد بهترین پاسخ : 0%آیدین موسویان (66)i

16 آذر 87 - 13:23راههایه مبتلا شدن مردان به بیماری واریکوسلتاریخ ایجاد سوال : 16 آذر 87 (13:23)تاریخ بسته شدن سوال : 2 دی 87تعداد بازدید :2068تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : سلامتی » مردان- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
راههایه مبتلا شدن مردان به بیماری واریکوسل 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
sahel_67نام : ساحل عمادیامتیاز : 3803درصد بهترین پاسخ : 25%ساحل عمادی (29)i

87/9/16 (13:38)دکتر مجید حقیقت

بیماری واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه در 10درصد مردان بالغ مشاهده می گردد و شایعترین عامل ناباروری مردان می باشد و تنها درمان قطعی آن جراحی می باشد. نوع شدید یا درجه 3 آن معافیت دائمی پزشکی از خدمت سربازی خواهد داشت.بیماری واریکوسل چیست ؟ واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه شایعترین بیماری مردان پس از بلوغ می باشد و 10درصد مردان بالغ به آن مبتلا می باشند. واریکوسل شایعترین عامل ناباروری مردان می باشد. سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ و یا بلافاصله پس از بلوغ می باشد ولی در سن کمتر یا سن بالا نیز ممکن است ایجاد گردد.عامل ایجاد بیماری واریکوسل چیست ؟ بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشادشدن عروق وریدی (سیاهرگهای) بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است.این نوع عامل عمده واریکوسل است و 90درصد در سمت چپ می باشد. نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد درصد کمی از واریکوسل ها را شامل میشود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است.علاوم بیماری واریکوسل چیست ؟ بیمار ممکن است با شکایت بزرگی، یا عدم تقارن بیضه ها، یا درد بیضه، و یا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. ولی شایعترین فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حین معاینه، متوجه آن می گردند. درمعاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در حالت خوابیده از بین می رود (درصورتیکه تورم عروق درحالت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد.)افتراق واریکوسل ازنظر شدت بیماری : بیماری واریکوسل ازنظر شدت به 3 درجه تقسیم بندی می گردد. در نوع درجه 1 اتساع عروق فقط حین فشار شکمی در لمس توسط پزشک قابل لمس، و تشخیص می باشد. در نوع درجه 2 با فشار شکمی، اتساع عروق، قابل مشاهده می گردد. و در نوع درجه 3 حتی بدون فشار شکمی، اتساع عروق، درحالت ایستاده قابل مشاهده می باشد. لازم به ذکر است نوع درجه 3 آن ازنظر قانون خدمت سربازی در ایران معافیت دائم و انواع درجه 1 و 2 معافیت از رزم خواهد داشت.

چه بیماری احتیاج به درمان دارد ؟ همانگونه که گفته شد 10درصد مردان پس از سن بلوغ درجاتی از واریکوسل دارند ولی همه آنها احتیاج به درمان ندارند. اگر واریکوسل برای فرد، عارضه ای ایجاد کند لازم است درمان انجام گردد. درغیراینصورت احتیاج به درمانی نیست.عوارض واریکوسل چیست ؟ عوارض واریکوسل شامل ایجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سایز و نرم شدن قوام بیضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واریکوسل دردی با کیفت احساس سنگینی، که با فعالیت و ایستادن تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد.آیا بیمار مبتلا به واریکوسل بدون عارضه احتیاج به پیگیری دارد ؟ بلی؛ همانگونه که گفته شد اگر واریکوسل عارضه ای ایجاد نکند احتیاج به درمان نیست. ولی لازم است بیمار بصورت ماهانه، خود را معاینه کند. و درصورت کوچک شدن سایز بیضه، و یا تغییر در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاینه شود.

همچنین اگر بیمار مبتلا به واریکوسل ازدواج نکرده و یا خواستار داشتن فرزند دیگری در آینده می باشد، بایستی هر 6 ماه با آزمایش اسپرم، ازنظر باروری بررسی گردد و درصورت شروع تقییرات و ضعیف شدن نطفه احتیاج به درمان دارد.آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد ؟ جواب : خیر.

درمان واریکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غیردرمان خوراکی یا دریافت دارو ازطریق تزریق) می باشد. در ساده ترین روش تزریق مواد ایجادکننده انسداد عروق از طریق پوست بداخل وریدهای بیضه مبتلاست که این روش درصد موفقیت کمتر و عارضه درد مزمن و یا هیدروسل بیشتری می باشد.روشهای جراحی واریکوسل چیست ؟ جراحی واریکوسل یا به اصطلاح پزشکی واریکوسلکتومی اقدام به بستن وریدهای بیضه مبتلا می باشد که پس از انسداد این وریدها بتدریج بدلیل عدم حرکت خون، وریدهای مسدود شده کوچک شده و از بین می رود و واریکوسل برطرف می گردد. این اقدام از طریق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتیمتر قابل انجام است.روشهای جدید جراحی واریکوسلکتومی چیست ؟ روشهای جدید واریکوسلکتومی یکی انسداد عروق از طریق کاتتریزاسیون وریدی و انسداد عروق مبتلا است. که هزینه آن بالاست و درصد موفقیت آن بالا نیست ولی بصورت سرپایی و با کمترین درد انجام می گردد.روش لاپاروسکوپی ( laparoscopic varicocelectomy ) که امتیاز آن برش کوچکتر و بزرگنمایی حین جراحی، ولی بدلیل عدم دسترسی جراح به وریدهای فرعی، احتمال عود واریکوسل بیشتر است و همچنین سه برش بر روی پوست بجای یک برش انجام می گیرد.روش میکروسرجری ( microsurgical varicocelectomy ) که به عقیده بسیاری بهترین روش جراحی واریکوسلکتومی می باشد. امتیازات آن بزرگنمایی حین جراحی و دسترسی به تمامی وریدهای فرعی می باشد ولی مدت زمان جراحی طولانی تر می گردد و ازنظر تکنیکی نیز مشکل می باشد.

امتیازات روش میکروسرجری نسبت به روش معمولی واریکوسلکتومی چیست ؟ در روش میکروسرجری با توجه به استفاده از میکروسکوپ حین جراحی و بزرگنمایی جراح، قادر است با دقت بیشتر وریدها را از شریان ( سرخرگ ) و عروق لنفاتیک ( عروق برنده آب ) جدا کند و فقط وریدها را مسدود نماید.همچنین وریدهای با سایز کوچک را که استعداد واریسی شدن در آینده دارد و منشاء عود واریکوسل درآینده خواهد بود. در روش جراحی معمولی قابل تشخیص نمی باشد درحالیکه در روش میکرسرجری بدلیل بزرگنمایی 6-4 برابر توسط میکروسکوپ، جراح قادر است این وریدهای کوچک را نیز مشاهده کند و از عروق لنفاتیک و شریان مجزا نماید و مسدود کند.در نتیجه شانس عود واریکوسل در این روش بسیار کمتر و حدود نیم درصد ( یعنی موفقیت 5/99 درصد ) می باشد همچنین بدلیل قابلیت بهتر در تمایز شریان و لنفاتیک و حفظ آنها احتمال آتروفی بیضه بدنبال جراح و یا ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) بسیار نادر می باشد.آیا واریکوسلکتومی عارضه ای دارد ؟ درجواب بایستی گفت که هر اقدام پزشکی احتمال عارضه دارد همانگونه که عدم درمان واریکوسل نیز احتمال بروز عارضه دارد.عوارض واریکوسلکتومی شامل :

1- احتمال عود واریکوسل که در روش معمولی و سنتی واریکوسلکتومی 25% - 5% ذکر شده و در روش میکروسرجری نیم درصد می باشد.2- ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) که احتمال آن در روش معمولی جراحی واریکوسلکتومی 15- 5 درصد و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است.3- عارضه سوم احتمال آتروفی بیضه که در روش جراحی معمولی کمتر از 3% و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است. ( اینجانب طی حدود 700 مورد واریکوسلکتومی میکروسرجری که انجام داده ام 4 مورد عود و هیچ مورد هیدروسل یا آتروفی نداشته ام. در حالیکه بیش از 200 مورد از این بیماران، مواردی بوده اند که قبلا در مراکز مختلف تحت عمل واریکوسلکتومی به روش معمولی قرار گرفته بودند ولی واریکوسل برطرف نشده بوده و یا عود کرده بود که مجددا تحت عمل واریکوسلکتومی میکروسرجری قرار گرفتند و موفق بوده است.)
عقاید و نظرهای گوناگونی در مورد چگونگی بوجود آمدن واریكوسل و مبتلا كردن افراد وجود دارد :
1ـ درجه بیضه دان. بیضة برآمدة طولانی درجة حرارت زیانبخشی كه موجب تولید اسپرم می شود.
2ـ تراكم غیر طبیعی غدة فوق كلیوی و اجسام كلیوی ممكن است مانع رشد عادی اسپرم شود.
3ـ جریان غیرعادی خون سیاهرگ از رشد بیضه دان جلوگیری كرده تولید محصولات زائد سوخت و ساز را افزایش می دهد و كاهش دستیابی به اكسیژن مغزی و ضروری برای رشد اسپرم را موجب میشود.
4ـ جریان غیر طبیعی خون می تواند مانع تراكم تستوسترون شود كه این تغییر می تواند مانع تولید اسپرم گردد.


دورة طولانی واریكوسل باعث میشود جریان خون مانع تولید معمولی دو جنسیتی در مردان شود.
واریكوسل جانبی سمت چپ در 85% از مردان با این مسئله (برگشت غیر طبیعی خون ) و واریكوسل سمت راست در 15% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) این مسئله در 20% از مردان مشاهده شده. در طول مدت زمان طولانی یك واریكوسل یك طرفه ممكن است دو بیضه را مبتلا كند. بیشترین شرح احتمالی برای رشد معمولی واریكوسل روی سمت چپ تنهاست زیرا رگ چپی اسپرم درازتر از راستی است.
منعقد كردن رگ چپی در رگ كلیة چپ به سمت راست ( نزدیكتر به محل تراكم سرخرگ منستریك ) مدتی كه رگ اسپرم راست فشار ضعیفی به سمت درونی واناكا وا دارد جریان برگشتی خون را در رگ اسپرم چپی به وجود می آورد. در حوضچه خون افزایش دما و تراكم در بیضه بوجود می آید و در بسیاری از مردان واریكوسل اصلی ممكن است بعدا و توسط مطالعه آثار آسیب دیده شده به بیضه ظاهر شود در این زمان دیگر با واریكوسل كوچكتر ساس سینیكال روبرو هستیم و ممكن است فرد مبتلا عقیم شود.
نتایج یك واریكوسل روی كیفیت و كمیت اسپرم است . بنابراین تشریح و پیش بینی آن مشكل بوده و به اصطلاح فشار نمونه غالباٌ به ایجاد كردن واریكوسل كه شامل یك كاهش رشد اندام های غیر عادی اسپرم و كاهش ماكیلیت است ختم میشود. تشخیص واریكوسل معمولاٌ می تواند روی مطالعات فیزیكی بیضه دان روی بیماران مستمر انجام شود.
احساس واریكوسل معمولاٌ مانند یك كیسه دماست و هنگامی كه بیمار دراز كشیده باشد به طور چشمگیری كوچك میشود و یا از بین میرود. بیماران می تواند به پایین نگه داشتن زیاد جوابی دهند و غالباً جریان برگشتی خون می تواند در رگ های سمت چپ باشد گاهی اوقات یك واریكوسل ممكن است برآمده باشد كه تشخیص آن می تواند از میان مشاهدات پوستی صورت گیرد.
اغلب بیضه روی یك طرف از واریكوسل كوچكتر از طرف دیگر است. در دسترس نبودن سونوگرافی باید به ساختن یك راه صحیح برای تأیید شدن ابتلا به واریكوسل منتهی شود. اندازة رگ ها و جریان غیرعادی خون می تواند به صورت سنجیده و حساب شده در سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد. اصلاح و ترمیم بیضه ها باید وقتی باشد كه منشأ عذاب یا درد یك واریكوسل یك تفاوت مهم در میان اندازة دو بیضه بوجود آورد.
امكانات درمانی برای كمك در برداشتن جراحی باروری و اصلاح واریكوسل عبارتند از : آنژوگرافی، ایمبولیزیشن، بارورسازی آزمایشگاهی و تلقیح درون رحمی و روانپزشكی با كلوماید.
انجام جراحی و رسیدن به نتیجه بهبودی كامل در بالای 75% از مردان پیش بینی شده است. و توانایی بارداری برای بالای 65% از این افراد بعد از گذشت دو سال از ترمیم موفقیت آمیز بیضه این مردان بدست آمده است .
حتی این مردان در بدترین جایی كه موارد مناسب برای بارورسازی آزمایشگاهی نبود توانستند قدرت بارداری خود را بدست آورند.
باز گرداندن واریكوسل اسپرم یا ماتیلستی در 55 تا 69% از بیماران موفقیت آمیز بوده است كه 20 نفر از این مردان قادرند بعد از اصلاح واریكوسل بیرونی بدون مساعدت های دیگری پدر شوند. یك عمل جراحی داخلی و یك نیم اینچ شكاف در زیر خط كمر ساخته شده با یك گوشی تكنیكی میكروسورجیكال اینگوآنیال موجب ترمیم واریكوسل میگردد.
در این عمل رگهایی كه زائد شناخته شده اند از اطراف حوضچه خون و بیضه جدا میشوند و پس از مسدود كردن آنها پوست را دوباره بخیه می زنند.
كل زمان مورد نیاز برای انجام این عمل جراحی سرپایی حدود 30 دقیقه و تا تكمیل كامل آن در نهایت دقت 45 دقیقه زمان لازم است . لازم به ذكر است كه تا كنون نزدیك به 95/. از افرادی كه مورد عمل جراحی قرار گرفته اند به بهبودی كامل رسیده و میزان عدم موفقیت این روش 1/. بوده است

.85%دیگر پاسخ ها
jmt_raنام : جعفر مظلوم زادهامتیاز : 2565درصد بهترین پاسخ : 10%جعفر مظلوم زاده (28)i

1.    87/9/16 (21:28)سلام

یه چیزی که همه دارن ولی منتهای مراتب مال بعضی ها جوش میخوره ولی بعضی ها نه . که 98 درصد دچار واریکوسل طرف چپ هستند .

من خودم داشتم عمل کردم جراحیش هم خیلی آسون و ترسناک نیست ..10%
sigarianنام : مَهدی سیگاریان وفاامتیاز : 3543درصد بهترین پاسخ : 13%مَهدی سیگاریان وفا (59)i

2.    87/9/25 (01:49)مردانی که شغل آنها ایستاده است ( مانند آرایشگران ) به این بیماری مبتلا میشوند
استفاده از شورتهای گشاد هم بی تاثیر نیست.5%
cool_water54نام : منصور پزشکیامتیاز : 2595درصد بهترین پاسخ : 5%منصور پزشکی (9)i

3.    87/10/1 (17:27)بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشادشدن عروق وریدی (سیاهرگهای) بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است.این نوع عامل عمده واریکوسل است و 90درصد در سمت چپ می باشد. نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد درصد کمی از واریکوسل ها را شامل میشود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است.

.0%


چه افرادی مبتلا به بیماری زونا می شوند؟


مشخصات سوال
najme1358نام : نجمه سامتیاز : 84درصد بهترین پاسخ : 0%نجمه س (6)i

7 اسفند 86 - 08:25چه افرادی مبتلا به بیماری زونا می شوند؟ اطلاعات بیشتر : چه افرادی مبتلا به زونا میشوند ؟ افرادی که قبلا آبله مرغان گرفته باشند یا نگرفته باشند؟تاریخ ایجاد سوال : 7 اسفند 86 (08:25)تاریخ بسته شدن سوال : 7 اسفند 86تعداد بازدید :630تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چه افرادی مبتلا به بیماری زونا می شوند؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
lucky_look_87نام : حمید فامتیاز : 204درصد بهترین پاسخ : 31%حمید ف (19)i

86/12/7 (09:41)سلام
زونا رو کسائی می گیرن که قبلا آبله مرغان گرفته باشن.
ویروس توی اعصاب فرد مخفی می شه و در مواقع ضعف ایمنی و توی پیری دوباره ممکنه فعال بشه اما این دفعه به جای آبله مرغان ، زونا رخ می ده
سلامت باشی
(زشته آدم یه مطلبو کپی کنه و جواب بده. پرسشگر ، خودشم می تونه با یه سرچ ،100 صفحه مطلب گیر بیاره. اما با مطرح کردن سوال توی این سات می خواد یه جواب خلاصه و کامل گیر بیاره. مثلا اینجا نخواسته که درمان زونا رو هم بدونه. اگه بد می گم بگین بد می گم. مرسی)
بای بای.16%دیگر پاسخ ها
avide_16نام : مهشید ماهامتیاز : 527درصد بهترین پاسخ : 4%مهشید ماه (4)i

1.    86/12/7 (09:50)سلام .من مادرم 3 هفته پیش زونا گرفت. تو بچگیشم ابله گرفته بود اصولا ویروس ابله مرغان در سنین بزرگسالی بصورت زونا بروز میکنه و محل ایجادش روی اعصابه.درد داره برخلاف ابله که خارش داره .0%
mahsaa55نام : مهسا مامتیاز : 591درصد بهترین پاسخ : 16%مهسا م (13)i

2.    86/12/7 (09:50)زونا رو معمولاً بزرگسالانی میگسرن که در بچگی آبله مرغان نگرفته باشند.
البته عامل عصبی هم داره ، یعنی افرادی که عصبی هستند یا استرس زیاد دارند بیشتر به این مرض مبتلا میشن..50%
par_shabنام : پروا پروازامتیاز : 354درصد بهترین پاسخ : 9%پروا پرواز (8)i

3.    86/12/7 (10:20)كسانی كه تو بچگی آبله مرغان نگرفتن. در ضمن ویروس زونا و طبخال یكی هستش
یعنی گاهی اوقات تبخال تبدیل به زونا میشه
.0%
rani60نام : شهرزاد امتیاز : 1928درصد بهترین پاسخ : 10%شهرزاد (12)i

4.    86/12/7 (10:38)زونا بیماری ویروسی است که عامل مولد آن شبیه ویروس آبله مرغان است. تاولهای منطقه‌ای یا زونا تاولهای کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می‌آید و با درد و سوزش همراه است. پوست سینه و پشت بیشتر به آن دچار می‌گردد. معالجه زونا داروی مسکن ، ویتامین B و اورومیسین است. روی تاولها گرد تالک می‌مالند. پس از بهبودی اثرات تاولها و زخمها باقی می‌ماند. بیماری زونا مصونیت ایجاد می‌کند. ویروس زونا با ویروس آبله و آبله مرغان از یک گروه است. زونا می‌تواند در هر سنی‌ رخ‌ دهد، اما در افراد بالای‌ 50 سال‌ شایع‌تر است‌.


علایم‌ شایع‌
تاول‌های‌ قرمز و دردناک‌ که‌ امکان‌ دارد در هر جایی‌ از بدن‌ به‌ وجود آیند. این‌ تاول‌ها 5 - 4 روز پس‌ از آغاز علایم‌ اولیه‌ ظاهر می‌شوند. تاول‌ها معمولا در روی‌ یک‌ نوار پهن‌ پوست‌ قرمز در امتداد مسیر رشته‌های‌ عصبی‌ حسی‌ در یک‌ ناحیه‌ خاص‌ پوست‌ پدید می‌آیند. تاول‌ها را غالبا می‌توان‌ در ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌ دید که‌ البته‌ تنها در یک‌ طریف‌ بدن‌ گسترش‌ می‌یابند.


تب‌ و لرز خفیف


احساس‌ کسالت


تهوع‌ ، دل‌پیچه‌ یا اسهال‌ خفیف


درد روی‌ قفسه‌ سینه ‌، صورت‌ ، یا درد سوزشی‌ در پوست‌ شکم‌ بر حسب‌ ناحیه‌ای‌ که‌ گرفتار شده‌ است‌.
علل‌
زونا توسط‌ همان‌ ویروس‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد می‌شود. این‌ ویروس‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها در نخاع به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ بماند تا زمانی‌ که‌ در اثر یک‌ عامل‌ تحریکی‌ دوباره‌ بیدار شود. اما این‌ بار دیگر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد نمی‌شود، بلکه‌ زونا رخ‌ می‌دهد.


عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
سن‌ بالای‌ 50 سال‌
استرس
بیماری‌ هوجکین
وجود یک‌ بیماری‌ که‌ باعث‌ کاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد.
استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ یا ضد سرطان
جراحی‌ یا تاباندن‌ اشعه‌ به‌ نخاع‌
لوسمی یا لنفوم
پیشگیری‌
در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. واکسنهای‌ تحقیقاتی‌ که‌ برای‌ پیشگیری‌ از آبله‌ مرغان‌ در حال‌ آزمایش‌ هستند نتوانسته‌اند جلوی‌ زونا را بگیرند. البته‌ فرد با یک‌ بار گرفتن‌ زونا ، تا آخر عمر در برابر آن‌ ایمن‌ خواهد بود، مگر در موارد نادر.

عواقب‌ مورد انتظار
تاول‌های‌ پوستی‌ در عرض‌ 21 - 14 روز پاک‌ می‌شوند. البته‌ درد ممکن‌ است‌ تا یک‌ ماه‌ دیگر یا بیشتر طول‌ بکشد. با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، معمولا فرد در برابر آن‌ ایمنی‌ پیدا می‌کند، اما تعداد کمی‌ از افراد بوده‌اند که‌ بیش‌ از یک‌ حمله‌ زونا داشته‌اند.


عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در تاول‌های‌ زونا
درد مزمن ‌، خصوصا در سالمندان ‌، که‌ تا ماه‌ها یا سال‌ها در مسیر رشته‌های‌ حسی‌ محل‌ قبلی‌ وجود تاول‌ها باقی‌ می‌ماند.
زخم‌ قرنیه
عفونت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌
درمان‌
اصول‌ کلی‌
تشخیص‌ معمولا تا زمان‌ بروز بثور پوستی‌ امکان‌پذیر نیست‌. قبل‌ از آن‌، علایم‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ آپاندیسیت، جمع‌ شدن‌ مایع‌ دور ریه‌ یا سایر بیماری‌ها باشند.
ندرتا آزمایش‌ خون ‌، کشت‌ مایع‌ تاول‌ها و نمونه‌برداری‌ از پوست‌ انجام‌ می‌گیرد.


هدف‌ اصلی‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از تخفیف‌ خارش‌ و درد تا حدامکان‌، که‌ برای‌ این‌ کار معمولا از داروهای‌ مالیدنی‌ و خوراکی‌ استفاده‌ می‌شود. دردی‌ که‌ پس‌ از پاک‌ شدن‌ تاول‌ها باقی‌ می‌ماند را خیلی‌ مشکل‌ بتوان‌ درمان‌ کرد، و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.


در وان‌ آبی‌ بخوابید که‌ به‌ آن‌ نشاسته‌ ذرت یا پودر جو دوسر اضافه‌ شده‌ باشد.


سایر روش‌های‌ کاهش‌ درد نیز مطرح‌ هستند، اما تأثیر هیچ‌ کدام‌ به‌طور قطعی‌ اثبات‌ نشده‌ است‌. این‌ روش‌ها عبارتند از تحریک‌ یا مالش‌ متناوب‌، استفاده‌ از جریان‌ الکتریکی‌ در پوست‌ ، گرما ، اسپری‌ سرد ، و قطع‌ رشته‌های‌ عصبی‌ یا جراحی‌


داروها
لوسیون کالامین برای‌ تاول‌ها
برای‌ درد خفیف‌ می‌توان‌ از دارویی‌ مثل‌ استامینوفن استفاده‌ کرد.
در صورت‌ لزوم‌، ضد دردهای‌ قوی‌تر مورد استفاده‌ قرار خواهند گرفت‌.
داروهای‌ آرام‌بخش‌ برای‌ مدتی‌ کوتاه‌
داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ تخفیف‌ درد در موارد شدید
امکان‌ دارد آسیکلوویر (یک‌ نوع‌ داروی‌ ضد ویروسی‌) تجویز شود.
در موارد شدید می‌توان‌ رشته‌های‌ عصب‌ حسی‌ را با تزریق‌ ماده‌ بی‌حس‌ کننده‌ بلوک‌ کرد.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ زونا را دارید.
اگر علی‌رغم‌ درمان ‌، درد غیرقابل‌ تحمل‌ باشد.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.
.33%
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 42625درصد بهترین پاسخ : 38%ارکید ارکید (31)i

5.    86/12/7 (18:54)afrade bozorg sali ke dar kodaki abele morghan nagerefte bashand dar senine bozorgsali be in bimariye virosi mobtala mishavand.0%


حکم اسلام در مورد وضوی افراد مبتلا به بیماری های گوارشی


مشخصات سوال
ramin1turkنام : رامین فامتیاز : 907درصد بهترین پاسخ : 17%رامین ف (87)i

5 خرداد 88 - 10:20حکم اسلام در مورد وضوی افراد مبتلا به بیماری های گوارشی اطلاعات بیشتر : حکم اسلام در مورد وضوی افرادی که مبتلا به بیماری های گوارشی هستند و وضوی آنها دوام نمی آورد چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 5 خرداد 88 (10:20)تاریخ بسته شدن سوال : 21 خرداد 88تعداد بازدید :146تعداد پاسخ ها : 7طبقه بندی : مذهبی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
حکم اسلام در مورد وضوی افراد مبتلا به بیماری های گوارشی 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
badtarinbandehkhodaنام : امین مانیامتیاز : 214درصد بهترین پاسخ : 13%امین مانی (0)i

88/3/5 (18:31)سلام دوست عزیز

جواب شما را نمیدانم اما سوالتان نیاز به استفتاء دقیق از مرجع تقلیدتان دارد از ایشان سوال کنید.
امیدوارم مشکل کسی که این مشکل را دارد هم حل شود و مشمول شفای عاجل از سوی خداوند متعال شود.
موفق باشید.
یا علی.66%دیگر پاسخ ها
sahand511نام : سهند سراجامتیاز : 1041درصد بهترین پاسخ : 39%سهند سراج (19)i

1.    88/3/6 (08:39)دوست عزیز
باآ آرزوی بهروزی و تندرستی شما ، سوالات این چنینی خود را از "مركز ملی پاسخگویی به سوالات دینی" كه شماره تلفن آن 09640 برای كل كشور است و نیاز به كد گرفتن یا شماره اضافی ندارد، بپرسید. به بهترین نحو شما را راهنمایی می كنند..0%
akharindidarنام : رامین امیریامتیاز : 801درصد بهترین پاسخ : 26%رامین امیری (4)i

2.    88/3/6 (12:52)شامل کثیره میشه و باطل نیست ولی مستحب هست که زود به زود تجدید بشه.33%
meraj666نام : معراج پرتوی زادهامتیاز : 1384درصد بهترین پاسخ : 14%معراج پرتوی زاده (24)i

3.    88/3/8 (14:03)سلام
اون زمان خدا ازاین بیماری ها خبر نداشته پس دونبالش نگرد از مراجع که امروز هستند بپرسید امیدوارم همیشه سلامت باشید و برای سلامتی شما دعا می کنم ..0%
porseshgarjadidنام : پرسشگر جدیدامتیاز : 170درصد بهترین پاسخ : 24%پرسشگر جدید (0)i

4.    88/3/10 (01:53)سلام به رامین عزیز

به نظرم بحث اصلی شما روی وضو نباشه چون که وضو با خروج باد و ادرار و مدفوع قطعا از بین میره.

سوال شما در مورد نماز این دوستان است. این عزیزان باید فقط واجبات نماز رو اون هم در حد اضطرار بخونن.

یعنی مثلا برای خواندن نماز مغرب بدین صورت عمل می کند
1- گفتن تکبیرة الاحرام
2- خواندن سوره حمد
3- رفتن به رکوع و گفتن کوچکترین ذکر آن
4- رفتن به سجود و گفتن کوچکترین ذکر آن
5- برخاستن و خواندن سوره ی حمد
6- رفتن به رکوع
7- رفتن به سجود
8- تشهد
9- برخاستن و یک بار تسبیحات اربعه را گفتن
10- رفتن به رکوع
11- رفتن به سجود
12- تشهد و سلام آخر نماز.موفق و شاداب باشی
.0%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (62)i

5.    88/3/12 (11:44)سلام خوبی
پاسخ 1 درست است.0%
p_ahkamنام : احکام پاسخگوامتیاز : 1726درصد بهترین پاسخ : 48%احکام پاسخگو (504)i

6.    88/3/17 (19:04)با سلام :
دوست عزیز در مورد افرادی که مشکلی در جهت وضوء گرفتن دارند باید عرض کنم اگر مشکل افراد به این شکل است که اب برای بدن انها ضرر دارد و یا بهبودی مرض را دوچار اختلال می کند و این ضرر قابل توجه است در این صورت وظیفه این افراد تییم کردن است اما اگر فقط برای قسمتی از بدن انها اب ضرر دارد در این صورت باید وضوء را به شکل جبیره بگیرند . و در خصوص افرادی که بیماری گوارشی دارند باید عرض کنم به فتوای ایت الله مکارم شیرازی این افراد برای هر نوبت نماز یک وضو بگیرند کفایت می کند حال عین استفتائی که از معظم له در این خصوص شده خدمت شما تقدیم می کنم :
معلولینی که متوجه خروج بول یا باد معده نمی شوند
آیا افراد قطع نخاع كه قادر بر كنترل و حفظ وضوى خود نیستند، و متوجّه باطل شدن وضو نمى شوند، براى هر نماز باید وضوى جداگانه اى بگیرند، یا مثلا براى نماز ظهر و عصر یك وضو كفایت مى كند؟
براى نماز ظهر و عصر یك وضو كفایت مى كند
.0%


ساير مطالب :
* سلام ببخشید آخرین رتبه قبولی در كنكور برای بینایی سنجی و ژنت
* باز شدن برنامه های كامپیوتر با یك برنامه،یشكل شدن آیكن ها
* موقعی که به نت وصل میشم error win 32 میده . نت هم قطع میشه و
* active کردن ویندوز 7 و xp
* چرا سواریهای دیزل به ایران راه پیدا نمی کنند؟
* همزاد پنداری یعنی چی؟
* استیصال یعنی چی؟
* ایمیل تبلیغاتی با محتوای سایت شرکت
* من میخوام یکی برای از دوستانم دعوت بفرستم چطوری میشه ؟
* سفر به چین