تبليغات
رنگ پارچه


مشخصات سوال
tahora133نام : طهورا فاطمیامتیاز : 44درصد بهترین پاسخ : 0%طهورا فاطمی (4)i

16 اردیبهشت 87 - 16:48رنگ پارچه اطلاعات بیشتر : برای رنگ زدن یک پارچه نخی از چه رنگی باید استفاده کرد. نحوه استفاده را هم توضیح بدهید. و مارک رنگ چه چیزی باشد؟
(می خواهم رنگ به صورت لکه لکه یا گلهای پراکنده باشد)تاریخ ایجاد سوال : 16 اردیبهشت 87 (16:48)تاریخ بسته شدن سوال : 1 خرداد 87تعداد بازدید :211تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : خانه و خانواده » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
رنگ پارچه 
ایجاد علامتدیگر پاسخ ها
zendonihayebimolaghatiنام : مهدی نامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%مهدی ن (73)i

1.    87/2/16 (19:31)عزیز دلم اخه من وقتی بلد نیستم جواب سوال را
چرا این سوال های سخت را می كنید
.33%
ultra_donkey84sنام : رضا جواهریامتیاز : 107درصد بهترین پاسخ : 5%رضا جواهری (11)i

2.    87/2/19 (00:59)معلوم نیست منظور شما از نخی چه نوع الیافی هست؟
الیاف سلولزی؟الیاف حیوانی؟الیاف سینیتیک؟پلی استر؟
چندین نوع هم رنگ داریم که برای الیاف بالا به کار میره مثل
رنگ دیسپرس ،رنگ کاتیونیک،رنگ کرومی،رنگ اسیدی، رنگ متال
کمپلکس ،رنگ راکتیو،رنگ گوگردی،رنگ دی آزو،
و نواع مختلف ماشین آلات رنگرزی مثل رنگرزی وینچ ، رنگرزی ژیگر،
ماشین فولارد ، رنگرزی بیم ، رنگرزی جت
به طور مثال برای رنگرزی ابریشم از رنگ های متال کمپلکس استفاده میشه.0%
shoabehrouzنام : زاپاتا زاپاتاییامتیاز : 785درصد بهترین پاسخ : 14%زاپاتا زاپاتایی (0)i

3.    87/2/20 (23:31)شما هیچی معلوم نکردی.

در ضمن توی پاتیل نباید رنگرزی بشن ، باید توی جت رنگرزی بشن.

.22%


تحقیقی در مورد چاپ پارچه


مشخصات سوال
vida_graphicنام : ویدا فامتیاز : 63درصد بهترین پاسخ : 0%ویدا ف (4)i

24 مهر 87 - 17:13تحقیقی در مورد چاپ پارچه اطلاعات بیشتر : سلام
تحقیقی در مورد چاپ پارچه میخواستم
متشكرم تاریخ ایجاد سوال : 24 مهر 87 (17:13)تاریخ بسته شدن سوال : 10 آبان 87تعداد بازدید :99تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : مراجع و تحصیلات » دانشگاهها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
تحقیقی در مورد چاپ پارچه 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mansourfashistنام : منصور تاتوامتیاز : 29899درصد بهترین پاسخ : 42%منصور تاتو (267)i

87/7/24 (19:20)سلام
شما در گوگل سرچ کنید چاپ پارچه
خیلی راحت سایتهایی رو به شما میده که در این مورد هست.
این سایتها هم هستش که مخصوص تحقیق هستن.
WWW.WIKIPEDIA.ORG
WWW.AFTAB.IR
WWW.DANESHNAMEH.ROSHD.IR
منصورتاتو.41%دیگر پاسخ ها
24hamed24نام : حامد دامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 33%حامد د (3)i

1.    87/7/24 (21:44)کتابخانه دانشکده نساجی و دانشکده پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر.16%
danial4292نام : دانیال امینی پورامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 16%دانیال امینی پور (2)i

2.    87/7/25 (09:00)من یه دونه توپشو دارم خواستی ایمل بزن
دانیال.8%
hossein_klippelنام : ح بامتیاز : 384درصد بهترین پاسخ : 56%ح ب (0)i

3.    87/7/25 (11:46)برو به سایت sid.irهر چی مقالهی دانشگاهی كه بخای توش هست.16%
pejman041نام : پژمان بهرامی سامانیامتیاز : 3600درصد بهترین پاسخ : 30%پژمان بهرامی سامانی (0)i

4.    87/7/25 (11:47)سلام

چاپ پارچه
قدیمی ترین مدرک مربوط به چاپ پارچه را از نقش دیواره های مقابر مصری مربوط به دو هزار هزار و صد سال ق.م بدست آورده اند و کهن ترین نشانه های موجود که از ساختن قالبهای شبیه قالبهای قلمکار حکایت دارد نیز در همین زمان با پارچه های باز یافته از قبور " سکاها" مکشوفه در سرزمین مصر است.
قدیمی ترین قالبهای تراشیده شده از سنگ همراه با آثار سفالی سده های چهارم و پنجم میلادی در حفاریهای نیشابور بدست آمده اند که در فواصل نقوش آن آثار باقی مانده از پشم به چشم می خورد. باتیک یکی از انواع چاپ سنتی است که بوسیله ماده ای مقاوم (ترکیبی از سقز, موم و پارافین ) بر روی پارچه ابریشم انجام می شود. صورت ابتدایی این پارچه در کشور چین و سپس در جزیره جاوه اندونزی رایج شد و به تدریج در کشورهای دیگر دیگر صادر شد. هر سرزمین با توجه سنت, سلایق و ذوق خود در آن تحولی ایجاد کرد. این هنر قبل از اسلام از طریق جاده ابریشم و بوسیله تجار آذربایجانی به ایران آمد و در آغاز بصورت ابتدایی آن (باتیک تک رنگ) در شهر تبریز رایج بود. صورت ابتدایی چاپ باتیک بدین ترتیب بود که از ترکیب برگ درخت مو, سود سوز آور و خاک رس ماده ای مقاوم و چسبناک بدست می آوردند و قسمتهایی از پارچه را بوسیله قلم مو با این ماده می پوشانده و تمامی پارچه را رنگرزی میکردند. پس از شستشوی پارچه قسمتهایی آغشته به چسب به رنگ اصلی پارچه و قسمتهای دیگر رنگین می شد.
در ایران به جای برگ موز از پیه گوسفند , موم خالص عسل و سقز خام این ماده را می ساختند که نام بین المللی آن " واکس باتیک " و در آذربایجان به "روغن کلاقه ای" موسوم است. در بدو ورود به ایران, چاپ باتیک به رنگ سفید بر زمینه مشکی انجام می شد که طرحهای آن به پر کلاغ شبیه بود و از این رو بنام کلاغه ای یا کلاقه ای شهرت یافت. پس از مدتی رنگ قرمز را با رنگ سفید بکار بردند که بصورت خال هایی بر زمینه سیاه یا سرمه ای ایجاد می شود. و به آن " سفید فلفلی" می گفتند و بر روی کرباس و با قابهای چوبی در اصفهان انجام می شد. از دوره صفویه, چاپ پارچه ابریشم به روش کلاقه ای در اسکو, کهنمو و باویل آذربایجان شرقی رواج یافت. چاپ قلمکار نوعی دیگر چاپ سنتی روی پارچه کتان, کرباس و ... می باشد که نقش های روی آن بوسیله قالب یا مهر چوبی ایجاد شده است. علت نامگذاری " قلمکار " به شیوه ابتدایی تولید آن باز می گردد, که در گذشته با قلم روی پارچه طرحهای مورد نظر را نقاشی ( به اصطلاح قلم گیری ) کرده و سپس با مواد شیمیایی ویژه ای, رنگها را بر آن تثبیت می کردند. به مرور و به جهت دسترسی و ایجاد یکنواختی و هماهنگی نقوش, استفاده از مهرهای چوبی, جایگزین قلم مو شد. به نوشته محققین, قلمکار سازی از اوایل قرن هفتم هجری قمری و هم زمان با حمله مغول در ایران رایج بود. قدیمی ترین قلمکار ابریشمی در مجموعه " ژرم پشون" نگهداری می شود و متعلق به قرن 12 ه.ق است و ظاهرآ متعلق به اصفهان می باشد. رونق قلمکار سازی ایران از دوره صفوی آغاز و به اواسط دوره قاجار ختم می شود. شهر اصفهان یکی از مراکز عمده این هنر بود. در این شهر هنرمندان قلمکار ساز به تولید و عرضه محصولات مختلف قلمکار با عالیترین کیفیت می پرداختند. یزد از دیگر مراکز تهیه پارچه قلمکار بود. از میان قلمکارهای ویژه البسه یک نوع به نام " دگله " معروف بود که بر لباسهای مردانه و زنانه تهیه می شد. قلمکار کاربردهای دیگری نظیر پارچه های سفره, دستمال, سجاده, پرده, رو میزی, رو تختی, رویه کوسن و ... دارد

مراحل چاپ كلاقه ای باتیك

صمغ گیری ابریشم
قبل از چاپ ، پارچه را رنگ پذیر می كنند . مقداری آب وصابون را در ظرف مسی تا 50درجه سانتی گراد حرارت می دهند ، سپس كربنات دو سود را به آن افزوده و حل میكنند . پارچه را به مدت نیم ساعت در این محلول قرار داده ، می جوشانند تا كاملا" سفید شود . سپس با آب سرد آبكشی ، خشك و اطو می كنند تا برای چاپ آماده شود .

ساخت قالب
برای ساختن قالب ، ابتدا نقشه اصلی را روی كاغذ كشیده ، رنگ می كنند . سپس نقشه را به تفكیك رنگ روی كاغذ های دیگر كپی كرده ، هرقطعه را با چسب روی تخته سه لا چسبانده و اطراف آنرا می برند . برای طرحهای ظریف ورقه آهنی مناسب تر است . با چسباندن قطعه های بریده شده روی سطح قالب ، دیگر قالبهای مثبت ومنفی آماده می شود .

تهیه واكس باتیك
سقز را در ظرف مسی و با حرارت ذوب می كنند بطوریكه پخته و كف آن كاملا" از بین برود . در مرحله بعد پیه و سپس موم را افزوده و می جوشانند تا بخوبی مخلوط شود . در پایان محلول حاصل را از صافی ریز عبور داده تا آماده مصرف شود . با این ماده مقاوم به وسیله قابهای نقش یا لوله های هدایت كننده ماده مقاوم ( تیان ) می توان به طرح اندازی بر روی پارچه پرداخت . پس از رنگ آمیزی ، این ماده مقاوم از روی پارچه برداشته می شود .

رنگرزی
سه نوع رنگ برای رنگرزی ابریشم طبیعی موجود است
رنگهای ری اكتیو
رنگهای جوهری رنگهای بازیك و بازیكا
رنگهای گیاهی

باتیك گیری
به معنی زدودن پارچه از واكس باتیك در پایان رنگرزی می باشد . بدینصورت كه مقداری پیه خالص گاو یا گوسفند را در ظرفمسی ریخته با حرارت دادن آب می كنند و پارچه
چاپ شده را در ظرف غوطه ور می كنند و مرتب حركت می دهند تا بدینوسیله واكس باتیك در پیه حل شود ، پارچه را بیرون آورده ، می فشارند ، تا درجریان هوا سرد شود .

شستن پارچه
برای شستشوی پارچه باید از صابون بدون سود و رنده شده استفاده كرد . صابون رنده شده را در ظرف آب حل می كنند و روی حرارت بتدریج می جوشانند . پارچه باتیك گیری شده را در ظرف آب گرم دیگری قرار داده و با آب صابون تهیه شده می شویند. در بعضی موارد پس از شستشو و خشك شدن پارچه ، آنرا با نشاسته و سریشم آهار می دهند.

:شیوه های گوناگون چاپ باتیك

چاپ مستقیم
در این شیوه چاپ ، رنگ بصورت مستقیم و به وسیله قلم موی پهن ، روی استامپ قالب ، بر روی پارچه قرار می گیرد .

چای برداشت
در این روش ابتدا پارچه رنگرزی و سپس به كمك چاپ ، رنگ زمینه پارچه طبق طرح برداشته می شود.
چاپ با شابلون
با قرار دادن شابلون نقش بر روی پارچه و استفاده از غلطك رنگ ، طرح و رنگ بر روی پارچه منتقل می شود .

:نقاشی باتیك بر روی پارچه ابریشمی


در این روش قسمتهایی از پارچه به كمك ماده مقاوم و به وسیله قلم مو تیان ( Tiyan) پوشانده می شود و بخش های دیگر به وسیله قلم موی مخصوص آبرنگ و با استفاده از رنگهای ری اكتیو ، بازیك ، رنگهای خمیری مانند اكرولیك و ... ، رنگ گذاری می شود .

:شیوه تار عنكبوت باتیك شكسته


پس ازایجاد طرح به كمك ماده مقاوم و رنگ آمیزی پارچه ، قبل از برداشتن ماده مقاوم ، با مچاله كردن پارچه ، موم روی آنرا تركدار می كنند و مجددا" پارچه را رنگ آمیزی می كنند . بدین ترتیب رنگ در تركهای موم نفوذ كرده و نقوش جالبی بر روی پارچه پدید می آید .

:شیوه باندا
در این روش ، پس از تا كردن ، گره زدن یا پیچیدن پارچه ، آنرا با مقداری نخ نایلونی نازك محكم می بندند . به قسمتهای مورد نظر رنگ می زنند ( در رنگ فرو می برند و یا با قلم مو به پارچه رنگ می زنند ) . سپس پارچه را می شویند ، نخها و گره ها را باز می كنند و آنرا خشك می كنند . در این روش می توان به تعداد رنگهای مورد نظر این مرحله را تكرار كرد و مانند شیوه چاپ واكس گذاری و سپس واكس گیری كرد تا رنگها ثبات بیشتری داشته باشند .

شیوه بدون رنگرزی و بدون تهیه رنگ برای نقاشی
- چاپ با استفاده از شمعهای رنگی روی پارچه ابریشم طبیعی
- شیوه پاشیدنی : با اغشته كردن پر یا ساقه های جارو و ... در واكس باتیك داغ و پاشیدن آن بر روی پارچه و رنگ آمیزی آن .
- شیوه قلم موئی با استفاده از قلم موی پهن برای زدن واكس به پارچه و سپس رنگ زدن آن

http://www.apameh.com/info/jap parcheh.htm
http://www.farsnews.com/plarg.php?nn=M278514.jpg
http://www.pha1.com/
http://www.e-resaneh.com/Persian/honaree/batic.htm
http://www.dtgiran.com/
http://www.rugart.org/doc/doc.asp?id=967

موفق باشی.16%


واسه یه شلوار پارچه ای چه جنسی خوبه؟؟


مشخصات سوال
dj_frostنام : محسن (آهنگساز نسل جوان) ....امتیاز : 87درصد بهترین پاسخ : 0%محسن (آهنگساز نسل جوان) .... (11)i

6 فروردین 88 - 16:16واسه یه شلوار پارچه ای چه جنسی خوبه؟؟ اطلاعات بیشتر : واسه یه شلوار پارچه ای چه جنسی خوبه که هم رنگش نره هم برق نیفته؟؟تاریخ ایجاد سوال : 6 فروردین 88 (16:16)تاریخ بسته شدن سوال : 22 فروردین 88تعداد بازدید :147تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : زیبائی و آرایش » پوشاک- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
واسه یه شلوار پارچه ای چه جنسی خوبه؟؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
shaghayegh_25نام : شقایق الهه عشق و زندگیامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 33%شقایق الهه عشق و زندگی (11)i

88/1/6 (18:58)برای شما آقایون پارچه ی فاستونی از نوع ِ مرغوبش از همه بهتره..80%دیگر پاسخ ها
aramdidiنام : ارام موسویامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%ارام موسوی (4)i

1.    88/1/6 (16:49)salam aziz
rastesh man esmesho nemi2oonam
vali 1 parche hast ke khodesh bargh mizane
safam hast
yani aslan zebr nis
man alan 6 sale daram
na rangesh rafte,
na khoord mire,
va na sar zanoohash pare shode
ta hala sabeghe nadashte man az yeshalvar bishtar az 3 mah estefade konam vali in.................
kheili 20e
.20%
snowlily_naz_solarنام : نازی جون امتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%نازی جون (5)i

2.    88/1/9 (16:20) فاستونی.0%
mahdeyeنام : شایانه شایانامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 10%شایانه شایان (1)i

3.    88/1/11 (15:01)سلام فاستونی مات خوبه برق هم نمی افته فاستونی براق قشنگ تره یه پارچه جدیدهم اومده كه مدل ترك روش داره اونم قشنگه نه چروك میشه نه زانومیندازه.0%
ehsan_7نام : احسان اامتیاز : 450درصد بهترین پاسخ : 1%احسان ا (12)i

4.    88/1/13 (14:23)نمیدونم..
هرکس هر جور که دوست داره می پوشه خوب.0%
vans2007نام : محسن امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0% محسن (9)i

5.    88/1/14 (20:47)salam khobi??
az nazare man parechehaye fastoni mesle selkaye motahari behtarin parchehast chon nakhashon englandiye
babay.0%


ساير مطالب :
* بهترین انتی ویروس چیه
* بهترین دکترپوست ودر شیرازیااصفهان رومیخواستم؟
* چطور میتونم سرعت bluetooth گوشی مو زیاد کنم ؟
* نیم دایره ی پشت محوطه جریمه واسه چیه؟
* Grid
* کدام علفکش از فراریت بالاتری برخوردار هست ؟
* گیاهی که بخاطر داشتن کرکهای فراوان موقع قرار گرفتن در آب خیس
* × سوال درباره خرید لپ تاپ قوی از لحاظ گرافیکی. ؟! .
* علف مار به چه علف هرزی معروف است ؟
* بهترین روش کنترل سیاهک گالی ذرت ؟