تبليغات
روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟


مشخصات سوال
mohammad_rey7نام : محمد موسویامتیاز : 129درصد بهترین پاسخ : 0%محمد موسوی (4)i

26 اسفند 87 - 09:17روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 26 اسفند 87 (09:17)تاریخ بسته شدن سوال : 29 اسفند 87تعداد بازدید :49تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » ریاضی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
amnajafiنام : علیمحمد نجفیامتیاز : 5339درصد بهترین پاسخ : 77%علیمحمد نجفی (7)i

87/12/26 (09:36)سلام

دختر نه ساله ای از پله های سالنی در شهر «زوریخ» بالا رفت و مقابل حاضران كه بیشترشان استادان ریاضی بودند، قرار گرفت. یكی از آنها كه در ردیف اول نشسته بود، پرسید: حاصل ضرب ۴۴۸۹۳۲۴۲ در ۱۱ چیست؟ دختر در مدت زمان كوتاهی پاسخ داد: ۴۹۳۸۲۵۶۶۲ . داورها و تماشاچی ها با تعجب به دختر نگاه كردند باورشان نمی شد كه دختر كوچكی با استفاده از روشی كه معلمش به او یاد داده بود، بتواند به این سرعت به جواب برسد. البته دختر تنها كسی نبود كه آموخته هایش را مقابل همه به نمایش می گذاشت؛ دانش آموزان بسیاری بودند كه همگی می خواستند روش های
بسیار جالب «تراختنبرگ» در حساب را به دیگران نشان دهند.
«یاكوف تراختنبرگ» در ۱۷ ژوئن ۱۸۸۸ میلادی در شهر «ادسا»ی روسیه به دنیا آمد. در دوران ابتدایی، تعجب معلمانش را به خاطر محاسبه سریع چهار عمل اصلی برانگیخت. در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و در ۲۰ سالگی، پس از این كه توانست در این رشته رتبه نخست را كسب كند، به عنوان مهندس ناظر در شركتی مشغول به كار شد، در حالی كه نظارت بر كار ۱۱ هزار كارگر بر عهده او بود.
با شروع جنگ جهانی، به یكی از اردوگاه های كار اجباری تبعید شد. اما از این فرصت استفاده كرد و توانست بدون داشتن قلم و كاغذ، روش هایی محاسباتی را ابداع كند كه غالباً بر پایه ذهن و انگشتان دست استوار بود.
پس از رهایی از زندان، به زوریخ رفت و به آموزش روش های ابداعی خود در زمینه محاسبه سریع پرداخت. در آخرین سال های عمرش هم مركزی را تاسیس كرد كه مورد توجه و استقبال دانش آموزان و استادانی چون «اینشتین» قرار گرفت. او با این روش ها نشان داد كه تمام عملیات حساب از قانون های خاصی پیروی می كنند كه با یادگیری آنها ذهن پرورش می یابد و بدون ماشین حساب هم می توان در كمترین زمان ممكن به جواب رسید.
اما برای این كه به روش جالب تراختنبرگ در محاسبات ریاضی بیشتر پی ببرید، بهتر است با یكی از آنها آشنا شوید.
فرض كنید می خواهید یك عدد را در عدد ۱۱ ضرب كنید. برای این كار، ابتدا رقم یكان آن عدد را می نویسیم و سپس رقم دهگان (رقم سمت چپ) را با این رقم جمع می كنیم. این كار را ادامه می دهیم تا به رقم آخر برسیم و در نهایت، آن را هم می نویسیم. به عنوان مثال، می خواهیم عدد ۴۵۳ در ۱۱ ضرب كنیم. ابتدا ۳ را با ۵ جمع می كنیم و ۸ را به عنوان رقم دهگان می نویسیم. سپس ۵ را با ۴ جمع می كنیم و حاصل یعنی ۹ را می نویسیم. در پایان، عدد آخر، یعنی ۴ را می نویسیم. همان طور كه می بینید، حاصل، عدد ۴۹۸۳ خواهد شد. به همین ترتیب، با روش های ساده دیگری می توان هر عدد بزرگی را در عددهای دیگر ضرب كرد و به سرعت به جواب رسید.
می بینید كه با یادگیری این روش و البته تمرین كردن آن، محاسبات چه قدر راحت تر می شود. روش های محاسباتی تراختنبرگ بسیار گسترده است و شامل ضرب
دو انگشتی و تقسیم و جذر و... می شود.

.100%پاسخی ارسال نشده است.


برنامه حل معادله به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله


مشخصات سوال
zohrehنام : ترنم پائیزامتیاز : 5درصد بهترین پاسخ : 16%ترنم پائیز (47)i

13 دی 86 - 20:25برنامه حل معادله به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله اطلاعات بیشتر : سلام من میخوام یه برنامه به زبان سی پلاس پلاس بنویسم که یه معادله رابگیره و ریشه اونو به روش دوبخشی بده. نمیدونم چه جوری باید بنویسم.کمک کنین ممنون میشم
تاریخ ایجاد سوال : 13 دی 86 (20:25)تاریخ بسته شدن سوال : 27 دی 86تعداد بازدید :21تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » برنامه نویسی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
برنامه حل معادله به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
fuzzyنام : محمد رحیمامتیاز : 171درصد بهترین پاسخ : 8%محمد رحیم (198)i

86/10/14 (02:35)این برنامه را دارم. mail بزنید تا ارسال کنم..100%پاسخی ارسال نشده است.


برنامه یافتن ریشه به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله


مشخصات سوال
vahid_plcنام : وحید اعتمادیامتیاز : 507درصد بهترین پاسخ : 31%وحید اعتمادی (5)i

8 دی 88 - 09:53برنامه یافتن ریشه به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله اطلاعات بیشتر : برنامه یافتن ریشه به روش دوبخشی برای هر معادله در بازه مشخص a ,b به زبان c
اصلا" الگوریتم خواندن هر معادله و تحلیل آن در c چگونه است
تاریخ ایجاد سوال : 8 دی 88 (09:53)تاریخ بسته شدن سوال : 24 دی 88تعداد بازدید :60تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » ریاضی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
برنامه یافتن ریشه به روش دوبخشی-پروژه محاسبات-برای هرمعادله  
ایجاد علامتبهترین پاسخ
parchamنام : مهندس امیر صادقیامتیاز : 2548درصد بهترین پاسخ : 43%مهندس امیر صادقی (61)i

88/10/17 (18:46)سلام دوست خوبم
الگوریتم‌های از اصول انتخاب طبیعی داروین برای یافتن فرمول بهینه جهت پیش‌بینی یا تطبیق الگو استفاده می‌کنند.الگوریتم‌ها اغلب گزینه خوبی برای تکنیک‌های پیش‌بینی بر مبنای رگرسیون هستند.
برای مثال اگر بخواهیم نوسانات قیمت نفت را با استفاده از عوامل خارجی و ارزش رگرسیون خطی ساده مدل کنیم،این فرمول را تولید خواهیم کرد : قیمت نفت در زمان t = ضریب 1 نرخ بهره در زمان t + ضریب 2 نرخ بیکاری در زمان t + ثابت 1 . سپس از یک معیار برای پیدا کردن بهترین مجموعه ضرایب و ثابت‌ها جهت مدل کردن قیمت نفت استفاده خواهیم کرد. در این روش 2 نکته اساسی وجود دارد. اول این که روش خطی است و مسئله دوم این است که ما به جای اینکه در میان "فضای پارامترها" جستجو کنیم، پارامترهای مورد استفاده را مشخص کرده‌ایم.
با استفاده از الگوریتم‌های ژنتیک ما یک ابر فرمول یا طرح، تنظیم می‌کنیم که چیزی شبیه "قیمت نفت در زمان t تابعی از حداکثر 4 متغیر است" را بیان می‌کند. سپس داده‌هایی برای گروهی از متغیرهای مختلف، شاید در حدود 20 متغیر فراهم خواهیم کرد. سپس الگوریتم ژنتیک اجرا خواهد شد که بهترین تابع و متغیرها را مورد جستجو قرار می‌دهد. روش کار الگوریتم ژنتیک به طور فریبنده‌ای ساده، خیلی قابل درک و به طور قابل ملاحظه‌ای روشی است که ما معتقدیم حیوانات آنگونه تکامل یافته‌اند. هر فرمولی که از طرح داده شده بالا تبعیت کند فردی از جمعیت فرمول‌های ممکن تلقی می‌شود.
متغیر‌هایی که هر فرمول داده‌شده را مشخص می‌کنند به عنوان یکسری از اعداد نشان داده‌شده‌اند که معادل [دی ان ای|دی.ان.ای](DNA) آن فرد را تشکیل می دهند.
موتور الگوریتم ژنتیک یک جمعیت اولیه از فرمول ایجاد می‌کند. هر فرد در برابر مجموعه‌ای از داده‌ها‌ی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و مناسبترین آنها (شاید 10 درصد از مناسبترین‌ها) باقی می‌مانند؛ بقیه کنار گذاشته می‌شوند. مناسبترین افراد با هم جفتگیری (جابجایی عناصر دی ان ای) و تغییر (تغییر تصادفی عناصر دی ان ای) کرده‌اند. مشاهده می‌شود که با گذشت از میان تعداد زیادی از نسلها، الگوریتم ژنتیک به سمت ایجاد فرمول‌هایی که دقیقتر هستند، میل می‌کنند. در حالی که شبکه‌های عصبی هم غیر‌خطی و غیر‌پارامتریک هستند، جذابیت زیاد الگوریتم‌های ژنتیک این است نتایج نهایی قابل ملاحظه‌ترند. فرمول نهایی برای کاربر انسانی قابل مشاهده خواهد بود، و برای ارائه سطح اطمینان نتایج می‌توان تکنیک‌های آماری متعارف را بر روی این فرمول‌ها اعمال کرد. فناوری الگوریتم‌های ژنتیک همواره در حال بهبود است و برای مثال با مطرح کردن معادله ویروس‌ها که در کنار فرمول‌ها و برای نقض کردن فرمول‌ها‌ی ضعیف تولید می‌شوند و در نتیجه جمعیت را کلاً قویتر می‌سازند.
مختصراً گفته می‌شود که الگوریتم ژنتیک (یا GA) یک تکنیک برنامه‌نویسی است که از تکامل ژنتیکی به عنوان یک الگوی حل مسئله استفاده می‌کند. مسئله‌ای که باید حل شود ورودی است و راه حلها طبق یک الگو کد‌گذاری می‌شوند که تابع fitness نام دارد و هر راه حل کاندید را ارزیابی می‌کند که اکثر آنها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند.
الگوریتم ژنتیک (GA) یک تکنیک جستجو در علم رایانه برای یافتن راه حل بهینه و مسائل جستجو است. الگوریتم‌های ژنتیک یکی از انواع الگوریتم‌های تکاملی‌اند که از علم زیست‌شناسی مثل وراثت، جهش، [انتخاب ناگهانی(زیست‌شناسی)|انتخاب ناگهانی]، انتخاب طبیعی و ترکیب الهام گرفته شده.
عموماً راه‌حلها به صورت 2 تایی 0 و 1 نشان داده می‌شوند، ولی روشهای نمایش دیگری هم وجود دارد. تکامل از یک مجموعه کاملاً تصادفی از موجودیت‌ها شروع می‌شود و در نسلهای بعدی تکرار می‌شود. در هر نسل، مناسبترین‌ها انتخاب می‌شوند نه بهترین‌ها.
یک راه‌حل برای مسئله مورد نظر، با یک لیست از پارامترها نشان داده می‌شود که به آنها کروموزوم یا ژنوم می‌گویند. کروموزوم‌ها عموماً به صورت یک رشته ساده از داده‌‌ها نمایش داده می‌شوند، البته انواع ساختمان داده‌های دیگر هم می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. در ابتدا چندین مشخصه به صورت تصادفی برای ایجاد نسل اول تولید می‌شوند. در طول هر نسل، هر مشخصه ارزیابی می‌شود وارزش تناسب (fitness) توسط تابع تناسب اندازه‌گیری می‌شود.
گام بعدی ایجاد دومین نسل از جامعه است که بر پایه فرآیندهای انتخاب، تولید از روی مشخصه‌های انتخاب شده با عملگرهای ژنتیکی است: اتصال کروموزوم‌ها به سر یکدیگر و تغییر.
برای هر فرد، یک جفت والد انتخاب می‌شود. انتخاب‌ها به گونه‌ای‌اند که مناسبترین عناصر انتخاب شوند تا حتی ضعیفترین عناصر هم شانس انتخاب داشته باشند تا از نزدیک شدن به جواب محلی جلوگیری شود. چندین الگوی انتخاب وجود دارد: چرخ منگنه‌دار(رولت)، انتخاب مسابقه‌ای (Tournament) ،... .
معمولاً الگوریتم‌های ژنتیک یک عدد احتمال اتصال دارد که بین 0.6 و 1 است که احتمال به وجود آمدن فرزند را نشان می‌دهد. ارگانیسم‌ها با این احتمال دوباره با هم ترکیب می‌شوند. اتصال 2 کروموزوم فرزند ایجاد می‌کند، که به نسل بعدی اضافه می‌شوند. این کارها انجام می‌‌شوند تا این که کاندیدهای مناسبی برای جواب، در نسل بعدی پیدا شوند. مرحله بعدی تغییر دادن فرزندان جدید است. الگوریتم‌های ژنتیک یک احتمال تغییر کوچک و ثابت دارند که معمولاً درجه‌ای در حدود 0.01 یا کمتر دارد. بر اساس این احتمال، کروموزوم‌های فرزند به طور تصادفی تغییر می‌کنند یا جهش می‌یابند، مخصوصاً با جهش بیت‌ها در کروموزوم ساختمان داده‌مان.
این فرآیند باعث به وجود آمدن نسل جدیدی از کروموزوم‌ها‌یی می‌شود، که با نسل قبلی متفاوت است. کل فرآیند برای نسل بعدی هم تکرار می‌شود، جفت‌ها برای ترکیب انتخاب می‌شوند، جمعیت نسل سوم به وجود می‌آیند و .... این فرآیند تکرار می‌شود تا این که به آخرین مرحله برسیم.
شرایط خاتمه الگوریتم‌های عبارتند از:
به تعداد ثابتی از نسل‌ها برسیم.
بودجه اختصاص داده‌شده تمام شود(زمان محاسبه/پول).
یک فرد(فرزند تولید شده) پیدا شود که مینیمم (کمترین) ملاک را برآورده کند.
بیشترین درجه برازش فرزندان حاصل شود یا دیگر نتایج بهتری حاصل نشود.
بازم هر كاری داشتی با كمال میل در خدمتم.پیام بزن
موفق و پیروز باشی
.100%پاسخی ارسال نشده است.


ساير مطالب :
* کمک در نصب prog dvb 5
* بنیان گذار ووشو در ایران چه کسی است؟
* چطوری میتونم ADSL خودم رو تبدیل به یه هاست بکنم یعنی تو نت
* دعوت دوستان
* آموزش مامبو میخوام
* در c++ آرایه ای
* سلام. سوال من در مورد تجهیزات پزشکی هست.در مورد شناسنامه تجه
* راهنمایی گوشی موبایل
* قیمت نوت بوک یا لب تاب
* دلال کیه؟ به چه کاری میگن دلال بازی؟