تبليغات
روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟


مشخصات سوال
mohammad_rey7نام : محمد موسویامتیاز : 129درصد بهترین پاسخ : 0%محمد موسوی (4)i

26 اسفند 87 - 09:17روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 26 اسفند 87 (09:17)تاریخ بسته شدن سوال : 29 اسفند 87تعداد بازدید :49تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم » ریاضی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
روش محاسبات تراختنبرگ چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
amnajafiنام : علیمحمد نجفیامتیاز : 5339درصد بهترین پاسخ : 77%علیمحمد نجفی (7)i

87/12/26 (09:36)سلام

دختر نه ساله ای از پله های سالنی در شهر «زوریخ» بالا رفت و مقابل حاضران كه بیشترشان استادان ریاضی بودند، قرار گرفت. یكی از آنها كه در ردیف اول نشسته بود، پرسید: حاصل ضرب ۴۴۸۹۳۲۴۲ در ۱۱ چیست؟ دختر در مدت زمان كوتاهی پاسخ داد: ۴۹۳۸۲۵۶۶۲ . داورها و تماشاچی ها با تعجب به دختر نگاه كردند باورشان نمی شد كه دختر كوچكی با استفاده از روشی كه معلمش به او یاد داده بود، بتواند به این سرعت به جواب برسد. البته دختر تنها كسی نبود كه آموخته هایش را مقابل همه به نمایش می گذاشت؛ دانش آموزان بسیاری بودند كه همگی می خواستند روش های
بسیار جالب «تراختنبرگ» در حساب را به دیگران نشان دهند.
«یاكوف تراختنبرگ» در ۱۷ ژوئن ۱۸۸۸ میلادی در شهر «ادسا»ی روسیه به دنیا آمد. در دوران ابتدایی، تعجب معلمانش را به خاطر محاسبه سریع چهار عمل اصلی برانگیخت. در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و در ۲۰ سالگی، پس از این كه توانست در این رشته رتبه نخست را كسب كند، به عنوان مهندس ناظر در شركتی مشغول به كار شد، در حالی كه نظارت بر كار ۱۱ هزار كارگر بر عهده او بود.
با شروع جنگ جهانی، به یكی از اردوگاه های كار اجباری تبعید شد. اما از این فرصت استفاده كرد و توانست بدون داشتن قلم و كاغذ، روش هایی محاسباتی را ابداع كند كه غالباً بر پایه ذهن و انگشتان دست استوار بود.
پس از رهایی از زندان، به زوریخ رفت و به آموزش روش های ابداعی خود در زمینه محاسبه سریع پرداخت. در آخرین سال های عمرش هم مركزی را تاسیس كرد كه مورد توجه و استقبال دانش آموزان و استادانی چون «اینشتین» قرار گرفت. او با این روش ها نشان داد كه تمام عملیات حساب از قانون های خاصی پیروی می كنند كه با یادگیری آنها ذهن پرورش می یابد و بدون ماشین حساب هم می توان در كمترین زمان ممكن به جواب رسید.
اما برای این كه به روش جالب تراختنبرگ در محاسبات ریاضی بیشتر پی ببرید، بهتر است با یكی از آنها آشنا شوید.
فرض كنید می خواهید یك عدد را در عدد ۱۱ ضرب كنید. برای این كار، ابتدا رقم یكان آن عدد را می نویسیم و سپس رقم دهگان (رقم سمت چپ) را با این رقم جمع می كنیم. این كار را ادامه می دهیم تا به رقم آخر برسیم و در نهایت، آن را هم می نویسیم. به عنوان مثال، می خواهیم عدد ۴۵۳ در ۱۱ ضرب كنیم. ابتدا ۳ را با ۵ جمع می كنیم و ۸ را به عنوان رقم دهگان می نویسیم. سپس ۵ را با ۴ جمع می كنیم و حاصل یعنی ۹ را می نویسیم. در پایان، عدد آخر، یعنی ۴ را می نویسیم. همان طور كه می بینید، حاصل، عدد ۴۹۸۳ خواهد شد. به همین ترتیب، با روش های ساده دیگری می توان هر عدد بزرگی را در عددهای دیگر ضرب كرد و به سرعت به جواب رسید.
می بینید كه با یادگیری این روش و البته تمرین كردن آن، محاسبات چه قدر راحت تر می شود. روش های محاسباتی تراختنبرگ بسیار گسترده است و شامل ضرب
دو انگشتی و تقسیم و جذر و... می شود.

.100%پاسخی ارسال نشده است.


هوش مصنوعی و محاسبات نرم


مشخصات سوال
hosein_computerنام : حسین عباس زادهامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%حسین عباس زاده (0)i

22 تیر 87 - 08:26هوش مصنوعی و محاسبات نرم اطلاعات بیشتر : مقاله ای در مورد هوش مصنوعی و محاسبات نرمتاریخ ایجاد سوال : 22 تیر 87 (08:26)تاریخ بسته شدن سوال : 7 مرداد 87تعداد بازدید :29تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » نرم افزار- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
هوش مصنوعی و محاسبات نرم 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mohammad_c84نام : محمد امتیاز : 153درصد بهترین پاسخ : 31%محمد (29)i

87/4/22 (09:59)من دارم maileto بده بفرسم
mohammad_c84@yahoo.com.100%پاسخی ارسال نشده است.


روشهای محاسبات کوانتومی


مشخصات سوال
seyyedhoomanنام : سید هومنامتیاز : 71درصد بهترین پاسخ : 0%سید هومن (1)i

1 اردیبهشت 89 - 11:18روشهای محاسبات کوانتومی اطلاعات بیشتر : سلام به همه دوستان
ازتون خواهش میکنم اگر در مورد روشهای محاسبات کوانتومی مثل DFT و Ab initio و ... مقاله یا ایبوکی دارین لینک دانلود بدین
ممنون از همه تاریخ ایجاد سوال : 1 اردیبهشت 89 (11:18)تاریخ بسته شدن سوال : 11 اردیبهشت 89تعداد بازدید :356تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : علوم » شیمی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
روشهای محاسبات کوانتومی 
ایجاد علامتدیگر پاسخ ها
m_mirنام : معتاد کامپیوتر و اینترنتامتیاز : 1413درصد بهترین پاسخ : 19%معتاد کامپیوتر و اینترنت (422)i

1.    89/2/1 (22:58)سلام خوبی ؟ چطوری یابهتری؟ الحمدالله همه خوبن سلام میرسونن والا شرمنده من جواب سوال شما رو نمیدونم...................58%
msk68نام : مملی سوتی دهامتیاز : 224درصد بهترین پاسخ : 27%مملی سوتی ده (28)i

2.    89/2/2 (17:59)بطور کلی روشهای نیمه تجربی عبارتند از:

- روش هوکل توسعه یافته (EHMO)

- روش چشم پوشی از همپوشانی دیفرانسیلی دو اتمی

( NDDO )

- تصحیح شده به روش (MNDO) (AMI)

- روش ابقاء جزئی همپوشانی دیفرانسیلی دو اتمی (PRDDO)

- اصلاح شده روش چشم پوشی از همپوشانی دیفرانسیلی دو اتمی (MNDO)

-اصلاح شده روش چشم پوشی متوسط از همپوشانی دیفرانسیلی (MINDO)

-روش چشم پوشی کامل از همپوشانی دیفرانسیلی (CNDO)

روش چشم پوشی از همپوشانی دیفرانسیلی (INDO)

-روش اربیتال مولکول هوکل (HMO)

-روش اربیتال مولکول الکترون آزاد (FEMO)

-روش پاریز – پار- پاپل (PPPMO)

روش هارتری - فاک

اساس روش هارتری – فاک بر این رویکرد استوار است که مساله چند الکترونی را از طریق نوعی متوسط گیری از دافعه الکترون – الکترون به یک مسئله تک الکترون تبدیل می کند. این روش از مهمترین و ساده ترین روشها برای تعیین ساختار الکترونی مولکولها می باشد در واقع معادلات هاتری - فاک یک معادله شرودینگر تغییر یافته است که هامیلتونی کامل به وسیله یک عملگر تقریبی فاک جایگزین شده است. در این روش نمی توان اثر متقابل الکترونها بر روی یکدیگر را در نظر گرفت و در واقع ارتباط وضعیت و حرکت الکترونها با یکدیگر معلوم نمی شود. با چشم پوشی از دافعه های بین الکترونی، تابع موج مرتبه صفر مساوی با حاصلضرب توابع فضایی تک الکترونی می شود

تئوری تابعی چگالی : (DFT)

روش نظریه تابعی چگالی (DFT) به عنوان یک روش محاسباتی مناسب برای محاسبه همبستگی الکترونی رواج یافته است. در آغاز DFT برای استفاده در فیزیک حالت جامد (فیزیک جامدات) بسط داده شده بود و انرژی همبستگی الکترون (در بعضی موارد انرژی تبادلی) به عنوان تابعی از چکالی محاسبه می گردد روش DFT تنها کمی ارزشمندتر از HF می باشد، ولی در بعضی مطالعات شیمی کوانتومی مشاهده شده است که نتایج DFT غیر متمرکز در مورد بعضی خواص شیمیایی مانند ساختمان، انرژی واکنش فرکانسهای ارتعاشی به خوبی MP2 روش نسبتاً جدیدی است که در بعضی موارد کاستیهایی هم در آن به چشم می‌خورد که بعضی از آنها عبارتند از:

1- در مورد حالات گذار ضعیف عمل می کند

2- در این روش حالات برانگیخته اساساً قابل بررسی نیستند

3- انجام تصحیحات بصورت قانونمند انجام نمی گیرد.

مهمترین کمیت در این نظریه چگالی الکترونی است و اربیتالها بعداً به عنوان وسیله ای جهت محاسبه دقیق انرژی های جنبشی معرفی

می شوند در این روش همه خواص یک سیستم از جمله انرژی الکترونی حالت پایه یک اتم یا مولکول بر حسب چگالی الکترونی بیان می شود (چگالی الکترونی مربع تابع موجی می باشد) .41%


ساير مطالب :
* یه استاد خوب گیتار تو تبریز؟
* شرایط دانشگاه های بین المللی
* باز كردن فایل رر كه پسووردش رو ندارم؟
* چگونگی رایت بر روی یک دی وی دی؟
* تغییر رشته با کدوم رشته ها بهتره انسانی .ریاضی یا تجربی مرسی
* کسی در مورد پرو و پری بیوتیک چیزی میدونه
* چرا اقا امام زمان(عج) را پدر خطاب می کنیم؟
* ارسال فایل بوسیله بلوتوث به چند نفر
* نرم افزار مونیتور کردن پهنای باند بصورت ماهیانه
* سمفونی 40 موتزارت