تبليغات
طرز کار قلم نوری


مشخصات سوال
meisamskyنام : بچه مثبت امتیاز : 86درصد بهترین پاسخ : 0%بچه مثبت (56)i

25 آبان 87 - 08:17طرز کار قلم نوری اطلاعات بیشتر : من 1 مقاله چند صفحه در مورد طرز کار قلم نوری می خوام اگه کسی مطلب ، اطلاعات یا سایتی در این مورد بهم بده ممنون میشم .
تاریخ ایجاد سوال : 25 آبان 87 (08:17)تاریخ بسته شدن سوال : 11 آذر 87تعداد بازدید :39تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » سخت افزار- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
طرز کار قلم نوری 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
akam22نام : آکام حبیبیامتیاز : 16649درصد بهترین پاسخ : 54%آکام حبیبی (24)i

87/8/25 (08:34)قلم نوری (Light pen)

جدیداً وسیله دیگری شبیه به قلم به بازار آمده است كه عملكردی شبیه به ماوس داشته و تنها ازجهت تسهیل كار با كامپیوتر در برنامه های حساس ، از آن استفاده می شود.

این وسیله نیز همانند ماوس، یك صفحه مسطح دارد كه با حركت دادن قلم نوری بروی این صفحه، یك اشاره گر روی صفحه نمایش به حركت در می آید و با هدایت نمودن آن می توان موارد گوناگونی را انتخاب و عملیات مربوط به آن را انجام داد.

گاهی پیش می آید که می خواهیم با رایانه یک طرح یا یک آرم بخصوص را رسم کنیم. ممکن است پیاده سازی طرح مورد نظر بر روی کاغذ برای ما راحت باشد ، اما طراحی آن با نرم افزارهای گوناگون کمی مشکل باشد. نقاشی با ماوس نیز از دقت کافی برخوردار نیست. آنجاست که آرزو می کنیم که کاش صفحه نمایش مانند صفحه کاغذ بود و ما می توانستیم بامداد روی آن طراحی کنیم و این طرح ما خود به خود به درون رایانه می رفت. قلم نوری این خیال ما را به حقیقت مبدل می سازد. تاکنون قلم های نوری متفاوتی ساخته و به بازار عرضه شده اند ، اما طرز کار هر یک از آنها از یک سری اصول و قواعد خاص پیروی می کند. قلم نوری یک وسیله الکترونیکی دستی است که در نوک آن یک عدسی از جنس یک پلیمر خاص شفاف وجود دارد که وظیفه آن متمرکز کردن پرتوهای نوری بر روی یک نقطه است. این ماده از شیشه نرم تر است که به هنگام تماس صفحه نمایش به سطح آن آسیب نرساند.

کار با قلم های نوری همانند کار با نمایشگرهای لمسی است. با این تفاوت که به جای استفاده از انگشت ، از یک بخش حساس به نور بهره می گیرد.
مزیت استفاده از قلم نوری نسبت به نمایشگرهای لمسی ، دقت زیاد ورودی است. همچنین قلم نوری به جای کار با نمایشگرهای بخصوص با لایه حساس به تماس ، قابلیت کار با انواع نمایشگرهای معمولی (CRT) را دارد. فشردن دکمه قلم نوری در مقابل صفحه نمایش سوئیچی را فعال می کند که امکان طراحی ، نقاشی ، انتخاب و دیگر اعمال ورودی را به کاربر می دهد. مکان نما نیز همراه با حرکت نوک قلم ، بر روی صفحه نمایش حرکت می کند. در برخی انواع قلم های نوری با یک ضربه ملایم با نوک قلم به صفحه نمایش و با پاسخ فوری نرم افزاری ، عمل کلیک انجام می شود.
نرم افزارهای راه انداز قلم های نوری ، کارایی و ویژگی های دیگری نیز به این دستگاه ها می دهند. از جمله می توان به امکان استفاده همزمان از قلم نوری و ماوس اشاره کرد. به طور کلی هنگامی که سخن از کارهای گرافیکی و طراحی به میان می آید ، قلم های نوری که دستگاه های ورودی تجاری هستند به مدعیان بزرگی در میان دستگاه های ورودی استاندارد تبدیل می شوند. استفاده و بکارگیری قلم های نوری ساده است. اما کار آنها نسبتا به سخت افزارهای نمایش وابسته است و این امر ، یکی از عمده ترین دلایل کاهش استفاده از آنها بوده است. این قلم ها به یک پورت مخصوص موجود روی کارتهای گرافیکی نیاز دارند. در حالی که ماوس به تنهایی و بدون وابستگی به قطعه ای ، قابل استفاده اند.
به علاوه راحت تر بودن کار با ماوس دلیل محبوب تر بودن آن است. کار با رایانه با استفاده از قلم نوری برای مدت های طولانی خسته کننده است. چون باید برای مدت ها دست خود را در مقابل صفحه نمایش نگاه دارید. بنابراین ممکن است موجب دردهای عضلانی گردد و این دلیل دیگری برای کاهش استفاده از آنهاست و اکثر کاربران استفاده از ماوس را ترجیح می دهند. اما بد نیست کمی هم با عملکرد این دستگاه آشنا شویم. در نمایشگرهای کاتدی معمولی ، تفنگ الکترونی دائما در حال اسکن خط به خط صفحه نمایش با یک لایه فسفری است. این کار از بالاترین نقطه سمت چپ آغاز شده و تا پایین ترین نقطه سمت راست ادامه می یابد و بعد از اتمام یک دور کامل ، این عمل دوباره از سر گرفته می شود. هنگامی که پرتوی الکترون به فسفر برخورد می کند ، شروع به درخشش می کند و به آرامی نور خود را از دست می دهد تا مجددا پرتو الکترونی به آن برخورد کند. این تغییرات نور لایه فسفری ، در چشم انسان نامحسوس خواهند بود. هنگامی که قلم نوری به یک نقطه اشاره می کند این روشنایی یا کم نوری را تشخیص می دهد و هنگامی که نقطه کم نور ، پرنور می شود ، یک سیگنال الکتریکی به تراشه ویدئویی ارسال می شود.
این تراشه نیز دو عدد را که بیانگر مختصات نقطه مورد نظر است به حافظه کارت گرافیکی ارسال می کند. سپس نرم افزار به تعداد موقعیتهای موجود درحافظه نگاه می کند و بدین طریق می تواند بگوید که به کدام نقطه یا نقاط صفحه نمایش نشانه روی شده است. موقعیت قلم نیز در هر بار اسکن صفحه نمایش به روزرسانی می شود. قلم نوری با حس کردن یک تغییر کوچک در روشنایی یک نقطه از صفحه نمایش هنگامی که تفنگ ، الکترون آن نقطه را تقویت می کند ، کار می کند. بنا به این گفته ها، قلمهای نوری با نمایشگرهای کم فرکانس و تفکیک پذیری پایین ، بهترین کارایی را از خود نشان می دهد. از این گفته ها نتیجه می شود که قلمهای نوری تنها با نمایشگرهای کاتدی (CRI) کار می کنند و بر نمایشگرهای LCD و TFT و همچنین ویدئو پروژکتورها و غیره بی اثرند. با پیشرفت فناوری ، شرکتهای تولیدکننده ادعا کرده اند که قلمهای نوری آنها طوری طراحی شده اند که قادرند با نمایشگرهایی با بالاترین قدرت تفکیک و با فرکانس بالا نیز براحتی کار کنند. همچنین کارتهای مخصوصی به بازار عرضه شده اند که با نصب بر روی شکافهای ISA و PCI و یا با اتصال به پورتهای سریال و USB ، امکان استفاده از قلمهای نوری را برای انواع رایانه ها فراهم می کنند، حتی اگر پورت مخصوص آنها بر روی کارت گرافیکی موجود نباشد.
همچنین این شرکتها ادعا کرده اند که با سبک تر کردن قلمها و اعمال تغییرات دیگر، استفاده طولانی مدت از قلمهای نوری خسته کننده نخواهد بود.
قلمهای نوری در ایران کمتر مصرف شخصی دارند و بیشتر در ادارات و مراکز طراحی های گرافیکی کاربرد زیادی دارند.
در مراکز آموزشی نیز گاهی این گونه وسایل ورودی به چشم می خورند. اما به طور کلی هر گاه به یک عمل ورودی سریع و دقیق نیازمند بودیم ، قلم نوری می تواند کارساز باشد.

http://keywan.mihanblog.com/post/44.100%دیگر پاسخ ها
cool_water54نام : منصور پزشکیامتیاز : 2595درصد بهترین پاسخ : 5%منصور پزشکی (9)i

1.    87/9/10 (16:51)در نمایشگرهای کاتدی معمولی ، تفنگ الکترونی دائما در حال اسکن خط به خط صفحه نمایش با یک لایه فسفری است. این کار از بالاترین نقطه سمت چپ آغاز شده و تا پایین ترین نقطه سمت راست ادامه می یابد و بعد از اتمام یک دور کامل ، این عمل دوباره از سر گرفته می شود. هنگامی که پرتوی الکترون به فسفر برخورد می کند ، شروع به درخشش می کند و به آرامی نور خود را از دست می دهد تا مجددا پرتو الکترونی به آن برخورد کند. این تغییرات نور لایه فسفری ، در چشم انسان نامحسوس خواهند بود. هنگامی که قلم نوری به یک نقطه اشاره می کند این روشنایی یا کم نوری را تشخیص می دهد و هنگامی که نقطه کم نور ، پرنور می شود ، یک سیگنال الکتریکی به تراشه ویدئویی ارسال می شود.
.0%


قیمت قلم نوری


مشخصات سوال
araz_azar66نام : حسین ام دی امامتیاز : 66درصد بهترین پاسخ : 38%حسین ام دی ام (11)i

23 مرداد 89 - 23:04قیمت قلم نوری اطلاعات بیشتر : قیمت قلم نوری که برای طراحی به کارمیره در چه حدوده؟تاریخ ایجاد سوال : 23 مرداد 89 (23:04)تاریخ بسته شدن سوال : 31 مرداد 89تعداد بازدید :53تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » سخت افزار- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
قیمت قلم نوری 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
rainbow_hkنام : حسین کاظمیامتیاز : 855درصد بهترین پاسخ : 39%حسین کاظمی (27)i

89/5/24 (01:35)به این لینک مراجعه کن و هر مارکی رو میخوای انتخاب کن تا قیمت قلم نوری مورد نظرت و ببینی

http://www.rayaneh.com/cat-215.aspx.100%دیگر پاسخ ها
hp_1996نام : حسین پامتیاز : 1271درصد بهترین پاسخ : 22%حسین پ (8)i

1.    89/5/24 (08:39)راهنمایی پاسخگوی شماره 1 کامل بود.0%


سوال در مورد قلم نوری


مشخصات سوال
mmahjoobنام : مهدی محجوبامتیاز : 2319درصد بهترین پاسخ : 33%مهدی محجوب (31)i

22 اسفند 88 - 11:04سوال در مورد قلم نوری اطلاعات بیشتر : قلم نوری برای انجام کارهای طراحی گرافیک:
1. مارکهای خوبش؟
2. دامنه قیمتهای قلم نوری؟
3. شیوه کار کردن باهاش.تاریخ ایجاد سوال : 22 اسفند 88 (11:04)تاریخ بسته شدن سوال : 7 فروردین 89تعداد بازدید :115تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » سخت افزار- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
سوال در مورد قلم نوری 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
sahar_gole_ordibeheshtiنام : امتیاز : 19416درصد بهترین پاسخ : 36%بی نام ... (6)i

88/12/27 (15:01)http://forum.p30world.com/showthread.php?t=264127
اینجا برو هم از تجربه دیگران استفاده کن هم جواب سوالتو بگیر .90%دیگر پاسخ ها
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (59)i

1.    89/1/3 (11:11)سلام خوبی
با1 موافق هستم.10%
rahman007نام : افشار تبریز اوشاقیامتیاز : 1731درصد بهترین پاسخ : 14%افشار تبریز اوشاقی (19)i

2.    89/1/5 (17:46)قیمت ها رو نمی دونم ولی استفاده های زیادی ازش میشه./
توی خیلی از طراحی ها.0%


ساير مطالب :
* موسس بانک صادرات چه کسی است؟
* می خواستم یه لب تاپ بگیرم. می خواستم نظرتون رو بدونم؟ متشکرم
* یه سوال از پاور پوینت
* در ویژوال بیسیک، Make project چه مواقعی روشن میشه؟
* یه سوال آسون از ویندوز...
* آیا نواختن ساز و یا آموزش دادن آن حرام است ؟!
* برنامه ای به زبان VB......
* لپ تاب توشیبا مدل S300 قیمتش و کاراییش چطوره؟خوبه بخرم
* کسی تا به حال از قرصهای مجیک اسلیم استفاده کرده
* چه جوری میتونم توی وبلاگم از عکس هایی که توی کامپیوترم هستش