تبليغات
علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟


مشخصات سوال
zegzar_81722نام : علی رضاامتیاز : 3درصد بهترین پاسخ : 0%علی رضا (20)i

21 شهریور 89 - 08:23علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 21 شهریور 89 (08:23)تاریخ بسته شدن سوال : 29 شهریور 89تعداد بازدید :119تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41351درصد بهترین پاسخ : 38%ارکید ارکید (32)i

89/6/21 (09:17)تیروئید غده‌ای است در گردن كه مقابل نای قرار گرفته است. این غده تولید، ذخیره و آزادسازی هورمون‌هایی را برعهده دارد كه كار قسمت‌های مختلف بدن را كنترل می‌كند. زمانی كه تیروئید شما خوب كار نكند مشكلات بسیاری به‌وجود می‌آید. هورمون‌های تیروئید به نوعی سرعت كار بدن را تنظیم می‌كند ؛ پس اگر كم شوند بدن به نوعی كند می‌شود و اگر زیاد شوند بدن سریع‌تر كار می‌كند.
پركاری تیروئید بیماری نسبتا شایعی است كه اكثر مردم از آن غافلند یا به تشخیص آن اهمیت چندانی نمی‌دهند.

پركاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود كه تیروئید به هر دلیلی بیش از حد عادی هورمون تولید كند. پركاری تیروئید بیشتر در سنین 40 - 20 سالگی رخ می‌دهد و زنان بیش از مردان دچار این بیماری می‌شوند.

نشانه‌ها

خستگی، كاهش وزن، اضطراب و بیقراری قابل توجه، تند،‌ نامنظم و كوبنده بودن ضربان قلب، تعریق زیاد، احساس گرما یا داغی، تغییرات عادت ماهیانه، اسهال، افزایش اشتها، لرزش دست‌ها و پاها، عدم تحمل گرما، ریزش مو و خارش‌ پوست‌ جزو علائم شایع این بیماری است. معمولا مبتلایان به این بیماری با وجود‌ این‌ كه‌ زیادتر از حد عادی‌ غذا می‌خورند دچار كاهش‌ وزن‌ می‌شوند. بی‌حوصلگی و تحریك‌پذیری شدید، كاهش تمركز، تنش‌های عصبی، مشكلات بینایی و دو تا دیدن‌ و بیرون‌زدگی غیرطبیعی كره چشم نیز جزو علائمی كه ممكن است دیده شود.

چرا پركار

پركاری تیروئید می‌تواند به علل مختلفی رخ دهد. شایع‌ترین علت شكل پركاری تیروئید بیماری خودایمنی است كه در آن بدن پادتن‌هایی تولید می‌كند. این پادتن‌ها تیروئید را وادار به تولید تیروكسین بیشتری می‌كنند. این بیماری گریوز نام دارد. در بیماران مبتلا به گریوز چشم‌ها به طور غیرعادی بیرون می‌زنند و پوست ساق پا ورم می‌كند. پركاری تیروئید می‌تواند بر اثر یك تومور خوش‌خیم در تیروئید یا یك گواتر مولتی‌ندولر باشد. در موارد نادر، تیروئید می‌تواند بر اثر یك عفونت ویروسی پركار شود. این بیماری كه التهاب تیروئید است، می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون‌های ذخیره شده شود.

درمان

پركاری‌ تیروئید را در اكثر بیماران‌ می‌توان‌ با دارو كنترل‌ كرد. برای این كار داروهای‌ ضدتیروئید برای‌ مهار فعالیت در زمان ابتلا تجویز می‌شود؛ گاهی نیز داروهایی برای‌ كم كردن تعداد ضربان‌ قلب‌ افزایش‌ یافته‌ تجویز می‌شود. گاهی لازم است از ید رادیواكتیو كه‌ سلول‌های‌ تیروئید را به طور انتخابی‌ نابود می‌سازد استفاده شود.

عمل‌ جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ قسمتی‌ از تیروئید در بعضی‌ از بیماران‌ توصیه‌ می‌شود. این روش برای كسانی مفید است كه تیروئید آنها بزرگ شده و مشكلاتی برای بلع و تنفس ایجاد می‌كند. البته در بیشتر بیماران، مصرف داروهای جایگزین هورمون‌های تیروئید پس از این شیوه لازم است.

10 نكته

1- تمام بیمارانی كه پركاری تیروئید و به دنبال آن درگیری چشمی ناشی از آن را دارند باید در فواصل معین جهت معاینات چشمی و بویژه كنترل فشار داخلی چشم به چشم‌پزشك مراجعه كنند.

2- رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ پروتئین‌ زیاد داشته‌ باشید تا بافت‌های‌ از دست‌ رفته‌ در اثر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بیش‌ از حد تیروئید بازسازی‌ شوند.

3- تشخیص قطعی بیماری پركاری تیروئید انجام آزمایشات خون است.

4- پركاری تیروئید در بین زنان شایع‌تر از مردان (4 به 1) است.

5- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین‌ها، در این بیماری استفاده از مكمل ویتامین ث، ویتامین ب كمپلكس خصوصا ویتامین‌های ب 1، ب 2 و ب 12 توصیه می‌شود.

6- در این بیماری باید از مصرف زیاد ید پرهیز شود.

7- علائم و نشانه‌های این بیماری در كودكان نیز همانند بزرگسالان است.

8- مصرف تمامی غذاها و نوشیدنی‌های تحریك‌كننده مانند شكلات،قهوه و نوشابه باید در این بیماران محدود شود.

9- در این بیماری استفاده از سبزیجات خانواده كلم، اسفناج،شلغم،گلابی و هلو كه كار تیروئید را كاهش می‌دهند توصیه می‌شود.

10- به این بیماران توصیه می‌شود، روزانه 4 - 3 لیترآب مصرف كنند البته به شرطی كه مشكل كلیوی یا قلبی نداشته باشند.
پركاری تیروئید سبب تپش قلب می‌شود
گروه سلامت‌: یك متخصص قلب و عروق گفت: پركاری تیروئید سبب تپش قلب می‌شود. در این بیماری فرد ضربان سریع و نامنظم قلب خود را احساس می‌كند.

بابك شریف‌كاشانی در گفتگو با فارس افزود: تپش قلب در اكثر موارد به دلیل بیماری قلبی نیست؛ اضطراب، بی‌خوابی، خستگی و كم‌خونی می‌تو‌انند سبب تپش قلب شود. كسی كه آمادگی جسمانی ندارد، با انجام كارهای سنگین دچار تپش قلب می‌شود و ضربان قلب خود را حس می‌كنند.وی گفت: تپش‌ قلب می‌تواند به دلیل درگیری‌های قلبی باشد؛ اما همیشه كسی كه دچار تپش قلب می‌‌شود، به دلیل بیماری قلبی نیست.
ضربان قلب در افراد بزرگسال 60 تا 100 ضربه در دقیقه طبیعی است و در كودكان بیشتر هم می‌تواند باشد.شریف‌كاشانی اضافه كرد: پایین نگاه داشتن سطح فشار خون، دریافت رژیم غذایی كم‌چرب، كاهش وزن اضافی، ترك سیگار و تغییر در نحوه زندگی از عوامل پیشگیری‌كننده تپش قلب است.
امروزه تیروئید، از شایع‌‌ترین بیماری‌هایی محسوب می‌شود كه در همه سنین بروز می‌كند و می‌توان یكی از مهم‌ترین دلایل بروز این دسته از بیماری‌ها را ناشی از استرس‌های روانی اجتماعی و گرفتاری‌های هیجانی ذكر كرد.

دكتر فرید فتاحی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد، تیروئید را غده‌ای با وزن تقریبی 20 گرم در جلوی گردن معرفی می‌كند كه به صورت خیلی فعال، ید را جذب می‌كند.

این پزشك متخصص در گفتگو با جام‌جم می‌افزاید: «ید» توسط سلول تیروئید جذب شده و هورمون تیروئید ساخته می‌شود كه در جاهای مختلف بدن، اثرات گوناگونی دارد، مثلا این هورمون یكی از فاكتورهای مهم ساخت و عمل عضله قلب است و در انبساط و انقباض آن نقش مهمی دارد.
وی همچنین در ادامه نقش دیگر هورمون تیروئید را پمپ سدیم و پتاسیم می‌داند كه باعث می‌شود سلول از نظر اسمزی (تعادل یون‌ها، آب و املاح)‌ در حالت تعادل قرار بگیرد، چرا كه این پمپ در بدن تولید حرارت می‌كند و در واقع از این جهت هورمون تیروئید در حرارت بدن نیز نقش دارد.

نقش مهم دیگر این هورمون اثر در رشد قد، موها و تقویت فكری است، تحقیقات نشان می‌دهد هورمون تیروئید در مغز باعث رشد سلول‌های عصبی شده و باعث فعالیت سیناپس‌های عصبی (اتصالات سلول‌های عصبی)‌ می‌شود.

به گفته دكتر فتاحی در 2 سال اول زندگی و دوران جنینی، این اتصالات عصبی رشد می‌كنند و هر قدر كه این سیناپس‌ها بیشتر و فعال‌‌تر باشد، هوش فرد بیشتر می‌شود.

بیماری‌های تیروئیدی‌

این پزشك متخصص، بیماری‌های تیروئیدی را به دو گروه عمده، كم‌كاری و پركاری تقسیم می‌كند. وی با بیان این كه كم‌كاری تیروئید می‌تواند مادرزادی و یا اكتسابی باشد، فرم مادرزادی این بیماری را در كشورها، مختلف ذكر كرده و می‌‌افزاید: اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود، عقب‌‌ماندگی ذهنی، اختلال در رشد، بروز می‌كند و همچنین با این كه غده تیروئید در جنین به صورت مستقل از غده تیروئید مادر است ولی در نواحی كمبود ید چون ید كمتری به جنین می‌رسد، اگر كم‌كاری مادرزادی تیروئید، وجود داشته باشد این اختلال بسیار شدیدتر بروز می‌كند.

این فوق تخصص غدد، علایم بیماری را در گروه‌های سنی، مختلف ذكر كرده و می‌افزاید: بیماری در بدو تولد همراه با اختلال در اجابت مزاج، طول كشیدن زردی، گریه‌های خشك و خشن است، ولی در كودكان سنین رشد به صورت اختلال رشد قدی و مغزی تشخیص داده می‌شود كه در سنین بالاتر با اختلالاتی در پیشرفت درسی بروز پیدا می‌كند. دكتر فتاحی در ادامه ابراز می‌كند: با آزمایش هورمون تیروئید در خون می‌توان از ظهور این بیماری در هر سنی باخبر شد.

علایم این بیماری در بزرگسالان بدون هیچ‌گونه علامتی شروع و تا اختلال در قاعدگی، نازایی، ریزش مو، ورم صورت، خشكی پوست، ریزش ابروها، اختلال فكر و افزایش چربی خون است كه معمولا پس از بروز این بیماری، شخص دیگردرمان نشده و مجبور است تا آخر عمر از دارو استفاده كند.

دكتر فتاحی بااعلام این مطلب می‌گوید: استفاده از داروهای این بیماری در زمان حاملگی، شیردهی و سنین رشد، ضرورت بیشتری پیدا می‌كند و با بالا رفتن سن نیاز به دارو كمتر احساس می‌شود.

گفتنی است در اغلب مواقع،‌ التهابات تیروئیدی باعث بروز و پیدایش كم‌كاری تیروئید در بالغین می‌شود كه در این میان، «ارث» نقش مهمی را ایفا می‌كند، این فوق تخصص غدد اظهار می‌كند: در این مواقع بدن، تیروئید را جسمی غریبه تلقی كرده و خود به خود شروع به تخریب آن می‌كند كه در دو گروه تحت حاد و مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

به گفته وی، در اشكال مزمن، تیروئید كاملا تخریب می‌شود كه به آن بیماری «هاشیموتو» گفته می‌شود و بیمار مجبور است تا آخر عمر از دارو استفاده كند ولی در اشكال تحت حاد، درصدبالایی از بیماری بهبود می‌یابد و بیشتر در زنان قابل مشاهده است. این تیروئیدها ویروسی‌اند و به آنها تیروئید‌های گذرا و یا تحت حاد گفته می‌شود كه معمولا با یك سرماخوردگی و یا التهاب شدید در تیروئید، اتفاق می‌افتد و با این كه در ابتدا علایم پر سر و صدایی دارد ولی در اغلب مواقع بعد از چند هفته كاملا از بین می‌رود.

این متخصص داخلی می‌افزاید: در پركاری تیروئید بدن نسبت به گیرنده‌های هورمون TSH واكنش نشان داده و تیروئید شروع به تحریك و پركاری می‌كند كه بیشتر در سنین جوانی مشهود است.

وی در ادامه همچنین خاطرنشان می‌كند: اغلب افراد رده سنی 20 تا 50 سال دچار پركاری (گریوز)‌ می‌شوند و اگر در كودكان و یا مردان اتفاق بیفتد، بسیار شدید بروز پیدا می‌كند و می‌تواند با فلج عضلانی همراه باشد.

تپش قلب، كاهش وزن، افزایش تعریق كه به صورت ناگهانی و تحت‌حاد اتفاق بیفتد، بیرون زدگی چشم‌ها، ریزش مو، خاكستری رنگ شدن موها و بلند شدن ناخن از بسترش رامی‌توان از علایم پركاری (گریوز)‌ نامید. دكتر فتاحی، ضمن اشاره به این مطالب، یادآور می‌شود؛ در بسیاری از مواقع افراد با مشاهده عرق كف دست خود حدس می‌زنند كه دچار پركاری تیروئید شده‌اند در صورتی كه این‌گونه نیست و حداقل باید ظرف 6 ماه گذشته دچار كاهش وزن و ... شده باشند كه در این صورت بیمار باید 6 ماه الی 5/1 سال دارو مصرف كند، كه در صورت عودهای متوالی، عمل جراحی و یا استفاده از قطره ید رادیو اكتیو چاره كار است.

وی با بیان این كه پركاری تیروئید می‌تواند علل زیادی داشته باشد، عنوان می‌كند: ندول (گره)‌ گرم سمی می‌توانند فعالیت سایر مناطق تیروئید را سركوب كنند كه عملیات تشخیصی آن توسط اسكن امكان‌پذیر است و درمان آن از طریق قطره ید رادیو اكتیو و یا جراحی صورت می‌گیرد، ولی در تیروئیدهای چند گره‌ای كه در افراد مسن دیده می‌شود شروع آن با بروز گواتر ساده در دوران كودكی است كه طی گذشت سالیان سال باعث سمی شدن آن می‌شود، و در این میان به گره‌هایی كه از خود فعالیتی ندارند، گره سرد و گره‌هایی كه توان سلول‌سازی و ترشح دارند، گره گرم (ندول گرم)‌ گفته می‌شود كه بیشتر در افراد مسن با بیماری قلبی مشهود است.

توصیه‌های ضروری‌

دكتر فتاحی ضمن اظهار این كه اگر در كم‌كاری تیروئید دارو مصرف نشود، بیماری عود خواهد كرد، متذكر می‌شود، در پركاری تیروئید، عدم مصرف دارو باعث مقاوم شدن بیماری به دارو شده و در نتیجه احتیاج به قطره ید رادیو اكتیو و عملیات جراحی می‌شود، پس بهتر است در هر دو نوع این بیماری، مصرف داروهای تجویزی فراموش نشود و برای جلوگیری از بیماری‌های تیروئیدی، هفته‌ای چند بار از غذاهای دریایی و نمك یددار استفاده نمود.
هیپو تیروئیدی یا کم کاری تیروئید (غدد تیروئید کم فعال) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید میزان هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیتهای بدن است. گرچه کم کاری تیروئید می تواند موقتی باشد، ولی معمولاً یک وضعیت دائمی است. برخی مطالعات نشان می دهند که 10 درصد زنان و 3 درصد مردان کم کاری تیروئید دارند.


نشانه های هیپوتیروئیدی چیست؟

در مراحل ابتدایی ممکن است علائم کمی بروز کند چرا که بدن توانایی جبران نسبی غده تیروئید از کار افتاده را با افزایش تحریک آن دارد. این مسئله بسیار شبیه فشار دادن پدال گاز برای حرکت با سرعت قبلی در وقتی که ماشین از تپه بالا می رود است. به هرحال به دلیل آنکه تولید هورمون تیروئید کاهش یافته و متابولیسم بدن کند شده است نشانه های مختلفی می تواند بروز کند.

- خستگی فراگیر

- خواب آلودگی

- فراموشکاری

- مشکلات یادگیری

- ناخن و موی خشک و شکننده

- پوست خشک و خارش دار

- صورت پف آلود

- یبوست

- ناراحتی عضلات

- اضافه وزن و احتباس ادراری

- جریان قاعدیگی سنگین یا غیر طبیعی

- افزایش فراوانی سقط

- افزایش حساسیت به داروهاعلل هیپو تیروئیدی چیست؟

هیپوتیروئیدی خود ایمنی

دستگاه ایمنی بدن می تواند واکنشی در غده تیروئید ایجاد کند که باعث کم کاری تیروئید می شود و اکثر اوقات باعث گواتر می گردد (بزرگی تیروئید). دیگر بیماریهای خود ایمنی ممکن است همراه با این اختلال بوده و سایر اعضای خانواده نیز دچار این حالت باشند.

درمان با ید رادیو اکتیو

هیپو تیروئیدی به میزان زیادی پس از استفاده از ید رادیواکتیو به عنوان یک هدف درمانی برنامه ریزی شده برای پر کاری تیروئید اتفاق می افتد.
شروع خودبخودی

ممکن است بدون علت واضحی تولید هورمون تیروئید کاهش پیدا کند.

جراحی تیروئید

هیپوتیروئیدی می تواند به علت جراحی بر روی غده تیروئید بخصوص زمانی که بیشتر غده برداشته می شود اتفاق بیفتد.

داروها

لیتیوم، دوز بالای ید، و آمیودارون می توانند باعث هیپو تیروئیدی شوند.

التهاب تیروئیدی تحت حاد

التهاب دردناک تیروئید که علت آن نامشخص است می تواند پس از یک دوره بیش فعالی (هیپر تیروئیدی) باعث هیپوتیروئیدی شود. گرچه هیپوتیروئیدی معمولاً موقتی است ولی در درصد کمی از موارد می تواند دائمی شود.

التهاب تیروئید پس از زایمان

مدت کوتاهی پس از زایمان ممکن است تیروئید وارد یک دوره هیپرتیروئیدی و به دنبال آن هیپو تیروئیدی شود و اکثراً پس از آن به عملکرد طبیعی خود باز می گردد.

وضعیت های مادرزادی

نوزاد ممکن است با میزان ناکافی بافت تیروئید یا نقص آنزیمی که اجازه تولید طبیعی هورمون تیروئید را نمی دهد متولد شود. اگر این وضعیت به سرعت درمان نشود ممکن است عقب ماندگی رشد جسمی یا آسیب ذهنی (کرتینیسم) اتفاق بیفتد.

هیپوتیروئیدی هیپوفیزی

هر بیماری تخریب کننده غده هیپوفیز می تواند باعث آسیب رسیدن به سلول هایی شود که هورمون تحریک کننده تیروئید ترشح میکنند. این هورمون، تیروئید را تحریک به تولید میزان طبیعی هورمون تیروئید می کند. این یک علت بسیار نادر هیپوتیروئیدی است.هیپوتیروئیدی چگونه تشخیص داده می شود؟

نشانه های مشخص کننده و علائم فیزیکی که می توانند به وسیله یک پزشک تشخیص داده شوند می توانند نشانه ای از هیپوتیروئیدی باشند. اما به هر حال این وضعیت می تواند بسیار کند پیش برود تا جایی که بسیاری از بیماران متوجه نمی شوند که بدنشان تغییر کرده است و بنابراین انجام تستهای آزمایشگاهی به شدت برای تأیید تشخیص و تعیین علت هیپوتیروئیدی اهمیت دارد.

آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

سطح افزایش یافته هورمون TSH در خون تقریباً یک نشانگر دقیق از هیپو تیروئیدی اولیه (غیر هیپوفیزی). تولید این هورمون هیپوفیزی زمانی که تولید هورمون غده تیروئید حتی به میزان جزیی کم شده باشد افزایش می یابد.سایر آزمایشات

T4 آزاد (تیروکسین) هورمون تیروئید فعال در خون. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که در خون افراد طبیعی دامنه ای از هورمون T4 درست مثل دامنه قد و وزن وجود دارد که محدوده طبیعی تلقی می شود و مقدار هورمون تیروئید برای جمعیت عمومی امکان دارد که برای یک فرد خاص مناسب نباشد.

پادتن های ضد تیروئید ? احتمال وجود التهاب تیروئید خود ایمنی را که می تواند عامل هیپوتیروئیدی باشد نشان می دهند.

یک پزشک عمومی می تواند تشخیص هیپوتیروئیدی را بگذارد اما غالباً به کمک یک متخصص غدد، پزشکی که در بیماریهای تیروئید تخصص دارد، نیاز می شود.هیپوتیروئیدی چگونه درمان می شود؟

هیپوتیروئیدی با یک درمان تک دوز روزانه لووتیروکسین که به صورت قرص داده می شود درمان
می گردد. یک پزشک با تجربه می تواند دوز و شکل صحیح را برای بازگشت تیروئید به وضعیت طبیعی تجویز نماید. در بیماران مسنی که بیماریهای زمینه ای ماند بیماری قلبی دارند معمولاً دوز پایین دارو شروع می شود در حالیکه در بیماران جوان و سالم دوز کامل درمانی به یکباره جایگزین می شود. هورمون تیروئید در بدن بسیار کند عمل می کندو بنابراین چند ماه پس از شروع درمان طول می کشد تا درعلایم بهبودی مشاهده شود.از آنجا که بسیاری از موارد هیپوتیروئیدی، دائمی و اغلب پیشرونده هستند ضروری است که درمان این وضعیت در طول زندگی فرد ادامه پیدا کند. اندازه گیری دوره ای سطح TSH و وضعیت بالینی برای اطمینان از اینکه دوز مناسب تجویز شده است ضروری است چرا که ممکن است نیاز به تعدیل دوزهای درمانی در زمانهای مختلف وجود داشته باشد. تعدیل مطلوب برای هورمون تیروئید حیاتی است چرا که بدن بسیار حساس به تغییرات حتی جزیی هورمون تیروئید است. قرصها در 10 قدرت مختلف تولید می شوند و ضروری است که آنها را در هر روز به طور ثابتی دریافت نمود.

دوزی از هورمون تیرویی که کم باشد ممکن است نتواند از بزرگ شدن غده پیشگیری کند و باعث پایدار ماندن نشانه ها همراه با افزایش سطح کلسترول خون شود که به نوبه خود می تواند خطر تصلب شرایین و بیماری قلبی را افزایش دهد. دوزی از هورمون تیرویی که خیلی زیاد باشد می تواند باعث بروز نشانه های هیپر تیروئیدی شود و بار اضافی بر روی قلب ایجاد کرده و منجر به افزایش خطر بروز پوکی استخوان گردد.

بسیار مهم است که دوز دارو در زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند به خوبی تنظیم شود چرا که هیپوتیروئیدی می تواند بر رشد و نمو جنین تأثیر بگذارد. غالباً در طی حاملگی جایگزینی هورمون تیروئید تغییر میکند و بنابراین مراقبت بیشتری لازم است. داروها و مکملهای مختلفی (خصوصاً آهن) می توانند مشخصاً بر جذب هورمون تیروئید تآثیر بگذارند و بنابراین سطح هورمون نیاز به مراقبتهای بیشتری در طی بیماری یا تغییر داروها دارد.

هورمون تیروئید برای کارکرد و نمو طبیعی مغز در جنین و نوزاد حیاتی است و شیرخوارنی که به درمان جایگزین با هورمون تیروئید نیاز دارند نباید با محلولهای مایع در بازار درمان شوند، چرا که هورمون فعال ممکن است پس از حل شدن خراب شود و نوزاد هورمون تیروئید کافی دریافت نکند. به جای آن شیرخواری که هیپوتیروئیدی دارد باید به وسیله شکستن قرص به اندازه صحیح و سپس حل نمودن آن در یک قاشق چایخوری مایع درمان شود. مدیریت مناسب در درمان هیپوتیروئیدی نیاز به مراقبت پیوسته توسط یک پزشک مجرب دارد
.100%پاسخی ارسال نشده است.


چه میوه هایی برای تیروئید پر کار و چه میوه هایی برای علائم ت


مشخصات سوال
zegzar_81722نام : علی رضاامتیاز : 3درصد بهترین پاسخ : 0%علی رضا (20)i

21 شهریور 89 - 08:23چه میوه هایی برای تیروئید پر کار و چه میوه هایی برای علائم ت اطلاعات بیشتر : چه میوه هایی برای علائم تیروئید پر کار و چه میوه هایی برای علائم تیروئید کم کار مفید استتاریخ ایجاد سوال : 21 شهریور 89 (08:23)تاریخ بسته شدن سوال : 29 شهریور 89تعداد بازدید :109تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چه میوه هایی برای تیروئید پر کار و چه میوه هایی برای علائم ت 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41351درصد بهترین پاسخ : 38%ارکید ارکید (32)i

89/6/21 (09:22)رژیم غذایی در کم کاری تیروئید:
1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.

2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.

3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.

4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.

5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.

6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است. لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:

* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .

* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.

* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.

* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .

* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.

* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.

*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.

*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.

* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و ...

* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.

* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.

* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.

* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.

با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد.

رژیم غذایی در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)
1- از آنجا که میزان انرژی مورد نیاز در این شرایط 60-50 درصد درصد افزایش می یابد، بیماران باید از رژیم پرکالری (حدود 40 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) استفاده نمایند. بهتر است بیماران تعداد وعده های غذایی را افزایش دهند و در مقابل، از حجم هر وعده مقداری کم کنند.

2- دریافت پروتئین نیز باید بین 75/1 – 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش یابد. گنجاندن تخم مرغ، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و ترکیب غلات و حبوبات در رژیم غذایی برای تأمین نیاز پروتئینی توصیه می شود. در صورت تخلیه ی ذخایر پروتئینی بدن، استفاده از مکمل های پروتئینی به ویژه قبل و بعد از عمل جراحی زیر نظر متخصص تغذیه، می تواند مفید باشد.

3- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین ها، استفاده از مکمل ویتامین C، ویتامین B کمپلکس خصوصاً ویتامین های B1 ، B2 ، و B12 همراه رژیم غذایی بسیار مفید می باشد. به طور کلی استفاده از مولتی ویتامین و مولتی مینرال توصیه می شود. منابع غذایی ویتامین های فوق که باید در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شوند عبارت اند از: انبه، مرکبات ، کیوی ، شیر و فرآورده های آن، سبزیجات سبز رنگ، جوانه ی حبوبات و ماهی .

به نظر می آید مقادیر زیاد ویتامین A باعث مهار عملکرد غده ی تیروئید و بهبود علایم بیماری گریو می شوند. مکمل ویتامین C نیز برای بهبود علایم و شرایط متابولیکی مفید است. لازم است بدانید دریافت غیرضروری ویتامین ها در بدن مانند دارو، اثر خواهند کرد و می توانند اثرات جانبی متعددی بر سلامت شما داشته باشند.

4- از مصرف زیاد ید پرهیز شود. لازم به ذکر است از آن جا که بعضی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، دارای مقادیری ید نیز هستند، مبتلایان به پرکاری تیروئید، باید از مصرف این قبیل مکمل ها و هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علف ها و جلبک های دریایی هم که غنی از ید هستند، باید اجتناب نمایند.

5- مصرف کلیه ی غذاها و نوشیدنی های تحریک کننده مانند شکلات، نوشیدنی های کافئین دار( مانند چای ، قهوه ، کولا) و همچنین کشیدن سیگار باید در این بیماران محدود شود.

6- از گواتروژن های طبیعی استفاده شود. منظور از گواتروژن ها ترکیباتی هستند که باعث کاهش عملکرد غده ی تیروئید می شوند. بنابراین استفاده از آنها به هنگام پرکاری تیروئید موثر خواهد بود. منابع عمده ی گواتروژن ها عبارت اند از: سبزیجات خانواده ی کلم ،(از قبیل کلم ، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل) اسفناج، شلغم ، گلابی ، هلو، همچنین بادام زمینی و سویا . جالب است بدانید ترکیبات گواتروژن به دنبال حرات از بین می روند.

نسبت به دریافت توام گواتروژن های طبیعی با داروهای ضد تیروئید باید کاملاً احتیاط نمود، زیرا این ترکیبات می توانند باعث افزایش عوارض جانبی داروها شوند. البته همان طور که اشاره شد پخت مواد غذایی فوق می تواند این اثرات را کاهش دهد. سایر سبزیجات مفید در هیپرتیروئیدیسم عبارت اند از: هویج ، کرفس، فلفل سبز، جعفری، تره آبی، زردآلو ، سیب ، زغال اخته، گریپ فورت و آناناس.

با توجه به این که سوخت و ساز کلسیم در مبتلایان به بیماری گریو تغییر می کند این افراد بیشتر در معرض پوکی استخوان (استئوپروز) قرار دارند. بنابراین مصرف مکمل کلسیم زیر نظر متخصص می تواند مفید باشد.

در شرایطی که فرد مشکل کلیوی یا قلبی خاصی نداشته باشد، مصرف روزانه ی 4-3 لیتر آب در روز توصیه می شود. در بعضی از بیماران مبتلا به اگزوفتالمی نیز شاید مجبور به محدود کردن مقدار مایعات و نمک دریافتی باشیم
.100%پاسخی ارسال نشده است.


کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان


مشخصات سوال
be_your_selfنام : مسافر تنهاامتیاز : 1133درصد بهترین پاسخ : 39%مسافر تنها (18)i

21 آذر 88 - 08:51کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان اطلاعات بیشتر : میخواستم در خصوص کم کاری و پر کاری تیروئید بدونم؛
1)اینکه بر اثر چه عواملی به وجود میان؟
2)علائم هر کدوم چه چیزهاییه؟
3)نحوه درمان هرکدوم به چه ترتیبه؟تاریخ ایجاد سوال : 21 آذر 88 (08:51)تاریخ بسته شدن سوال : 7 دی 88تعداد بازدید :638تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
poyairanmaneshنام : پویا ایرانمنشامتیاز : 537درصد بهترین پاسخ : 21%پویا ایرانمنش (10)i

88/9/21 (14:26)با سلام به شما دوست گرامی:
قربونت برم این سوالی که شما پرسیدید شامل یک کتاب 100 صفحه ای می شود.
فکر نکنم کسی بتونه اینقدر برات جواب سوال بنویسه. بهتر است که شما در مورد این بیماری تحقیق کنید اگه به مشکلی برخوردید از دیگران مشاوره بگیرید..41%دیگر پاسخ ها
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

1.    88/9/21 (11:23)علت های زیادی داره كه بیشترین عللش اعصاب هستش .16%
mehrnaz2007lنام : نرگس شامتیاز : 419درصد بهترین پاسخ : 32%نرگس ش (0)i

2.    88/9/22 (09:57)با سلام پیشنهاد میکنم که به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید ولی اطلاعات مختصری را به عرض میرسانم:

تیروئید غده‌ای است در قسمت قدامی گردن و به صورت پروانه‌ای شکل،‌ دارای دولپ (چپ و راست) که هرگونه اختلال بر روی این غده منجر به کم کاری و یا پرکاری تیروئید می‌شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید باید در دوران جنینی و چند ماهه اول تولد بررسی شود.

کم کاری تیروئید در اثر کمبود شدید ید به وجود می‌آید که این کمبود می‌تواند در اثر عمل جراحی و مصرف ید رادیواکتیو بیماری‌های خود ایمنی به وجود آید.

کمبود شدید ید باعث از کار افتادن غده تیروئید و نیز کاهش سطح هورمون‌ها شده و در نتیجه منجر به ایجاد کم کاری تیروئید یا هایپوتیروئیدی ‌شود.

فتق ناف (بیرون زدگی ناف)، کاهش دفع مدفوع، اختلال در رشد، قد، وزن و دور سر و افزایش طول مدت بیماری زردی از علائم این بیماری در نوزادان است.

تشخیص این بیماری در نوزاد با گرفتن خون از پاشنه پای کودک و بررسی آزمایش انجام می‌شود. چنانچه این تشخیص قبل از یک ماهگی صورت پذیرد درمان موثرتر خواهد بود و در صورت عدم تشخیص آن در کودک، منجر به کاهش IQ و عقب ماندگی ذهنی می‌شود.

علائم کم کاری تیروئید در بلوغ و میانسالی اشاره :

کوفتگی و خستگی شدید،‌ ریزش مو (به خصوص در گوشه‌های خارجی ابرو)، خواب آلودگی، ‌فراموشی و کاهش حافظه‌، خشکی پوست و مو، کاهش وزن، کاهش ضربان قلب و احساس تپش قلب، یبوست و کاهش دفع از علائم این بیماری می‌باشد.

علل ایجاد این بیماری :

ید رادیواکتیو، عمل جراحی، ‌بیماری‌ هاشیموتوی تیروئیدی و استفاده از برخی داروها است.

با وجود این که ید در اختیار غده تیروئید قرار دارد ولی سنتز هورمون تیروئید کاهش یافته و منجر به کم کاری می‌شود. تشخیص و درمان این بیماری در معاینه فیزیکی شرح حال بیمار و انجام آزمایشات است و درمان این بیماری استفاده از قرص‌های لوویتروکسین است که در این بیماری مصرف دارو مادام العمر است و هر ۳ تا ۶ ماه یکبار آزمایش انجام می‌شود و بسته به نوع آزمایش مقدار قرص کمتر یا بیشتر می‌شود.

نکته قابل ذکر در مصرف این داروها آن است که حتما قرص‌ها با معده خالی مصرف شود؛ چرا که در صورت استفاده به همراه غذا از جذب این دارو جلوگیری می‌شود.

پرکاری تیروئید:

«گریوز» شایع‌ترین بیماری پرکاری تیروئید است که در زنان بیش از مردان می‌باشد.

در پرکاری تیروئید غده تیروئید، هورمون بیشتری را منتشر می‌کند و یکی از شایع‌ترین انواع پرکاری تیروئید بیماری «گریوز» است. این بیماری یک بیماری خود ایمنی می‌باشد و بدن بر علیه تیروئید موادی را تشرح می‌کند که در اثر ترشح این مواد تیروئید نزدیک شده و سنتز هورمون تیروئیدی افزایش می‌یابد.

«گریوز» شایع‌ترین نوع پرکاری تیروئیدی در زنان می‌باشد، در این بیماری بیرون زدگی چشم یا پروکتوزیسم یا اگزوستاسمی ایجاد می‌شود.

گروه‌های تیروئیدی:

هرگاه یک یا چند گره داخل تیروئید وجود داشته باشند فعال بودن هر کدام از این گره‌ها منجر به ایجاد گواتر سمی چند گره‌ای و تک گره‌ای می‌شود.

علائم پرکاری تیروئید

‌عصبانیت، بی قراری،‌ اضطراب، عرق کردن به خصوص عرق گرم،‌ لرزش دست،‌ ضربان قلب، خستگی و گاها افزایش فشار خون، ‌افزایش متابولیسم بدن که در نهایت منجر به کاهش وزن ‌شود .

بهترین راه درمان استفاده از داروهایی که علائم بیماری را کاهش دهد و در نهایت درمان قطعی را به دنبال داشته باشد است.
.41%
mahno88نام : مهناز جونامتیاز : 550درصد بهترین پاسخ : 8%مهناز جون (213)i

3.    88/9/24 (22:10)راست میگه بچه یکی یکی سوال کن
.0%
sarabeofoghنام : زهرا تهرانیامتیاز : 8330درصد بهترین پاسخ : 8%زهرا تهرانی (1)i

4.    88/10/6 (03:53)با پاسخ 1 موافقم.0%


ساير مطالب :
* چند نوع خط فیبر نوری داریم و تفاوت انها در ارایه اینترنت به
* نرم افزار گیم پورت و متغیر بودن ای پی خطوط فیبر نوری
* چرا اعتبار کلوپی من افزایش ندارد ؟
* بهترین نوع آنتن مخصوص LCD کدام است .
* چطوری میشه از عضویت کلوپ خارج شد
* سلام . در محیط كلوپ میشه به دیگران كروپ انتقال داد ؟ چطوری؟
* تلفن بدون هزینه
* برنامه viva
* گوشی 5800
* سوال در مورد ساخت سی دی لایو لینوکس فدورا