تبليغات
علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟


مشخصات سوال
zegzar_81722نام : علی رضاامتیاز : 3درصد بهترین پاسخ : 0%علی رضا (20)i

21 شهریور 89 - 08:23علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 21 شهریور 89 (08:23)تاریخ بسته شدن سوال : 29 شهریور 89تعداد بازدید :119تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علائم تیروئید کم کار و تیروئید پر کار چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41351درصد بهترین پاسخ : 38%ارکید ارکید (32)i

89/6/21 (09:17)تیروئید غده‌ای است در گردن كه مقابل نای قرار گرفته است. این غده تولید، ذخیره و آزادسازی هورمون‌هایی را برعهده دارد كه كار قسمت‌های مختلف بدن را كنترل می‌كند. زمانی كه تیروئید شما خوب كار نكند مشكلات بسیاری به‌وجود می‌آید. هورمون‌های تیروئید به نوعی سرعت كار بدن را تنظیم می‌كند ؛ پس اگر كم شوند بدن به نوعی كند می‌شود و اگر زیاد شوند بدن سریع‌تر كار می‌كند.
پركاری تیروئید بیماری نسبتا شایعی است كه اكثر مردم از آن غافلند یا به تشخیص آن اهمیت چندانی نمی‌دهند.

پركاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود كه تیروئید به هر دلیلی بیش از حد عادی هورمون تولید كند. پركاری تیروئید بیشتر در سنین 40 - 20 سالگی رخ می‌دهد و زنان بیش از مردان دچار این بیماری می‌شوند.

نشانه‌ها

خستگی، كاهش وزن، اضطراب و بیقراری قابل توجه، تند،‌ نامنظم و كوبنده بودن ضربان قلب، تعریق زیاد، احساس گرما یا داغی، تغییرات عادت ماهیانه، اسهال، افزایش اشتها، لرزش دست‌ها و پاها، عدم تحمل گرما، ریزش مو و خارش‌ پوست‌ جزو علائم شایع این بیماری است. معمولا مبتلایان به این بیماری با وجود‌ این‌ كه‌ زیادتر از حد عادی‌ غذا می‌خورند دچار كاهش‌ وزن‌ می‌شوند. بی‌حوصلگی و تحریك‌پذیری شدید، كاهش تمركز، تنش‌های عصبی، مشكلات بینایی و دو تا دیدن‌ و بیرون‌زدگی غیرطبیعی كره چشم نیز جزو علائمی كه ممكن است دیده شود.

چرا پركار

پركاری تیروئید می‌تواند به علل مختلفی رخ دهد. شایع‌ترین علت شكل پركاری تیروئید بیماری خودایمنی است كه در آن بدن پادتن‌هایی تولید می‌كند. این پادتن‌ها تیروئید را وادار به تولید تیروكسین بیشتری می‌كنند. این بیماری گریوز نام دارد. در بیماران مبتلا به گریوز چشم‌ها به طور غیرعادی بیرون می‌زنند و پوست ساق پا ورم می‌كند. پركاری تیروئید می‌تواند بر اثر یك تومور خوش‌خیم در تیروئید یا یك گواتر مولتی‌ندولر باشد. در موارد نادر، تیروئید می‌تواند بر اثر یك عفونت ویروسی پركار شود. این بیماری كه التهاب تیروئید است، می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون‌های ذخیره شده شود.

درمان

پركاری‌ تیروئید را در اكثر بیماران‌ می‌توان‌ با دارو كنترل‌ كرد. برای این كار داروهای‌ ضدتیروئید برای‌ مهار فعالیت در زمان ابتلا تجویز می‌شود؛ گاهی نیز داروهایی برای‌ كم كردن تعداد ضربان‌ قلب‌ افزایش‌ یافته‌ تجویز می‌شود. گاهی لازم است از ید رادیواكتیو كه‌ سلول‌های‌ تیروئید را به طور انتخابی‌ نابود می‌سازد استفاده شود.

عمل‌ جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ قسمتی‌ از تیروئید در بعضی‌ از بیماران‌ توصیه‌ می‌شود. این روش برای كسانی مفید است كه تیروئید آنها بزرگ شده و مشكلاتی برای بلع و تنفس ایجاد می‌كند. البته در بیشتر بیماران، مصرف داروهای جایگزین هورمون‌های تیروئید پس از این شیوه لازم است.

10 نكته

1- تمام بیمارانی كه پركاری تیروئید و به دنبال آن درگیری چشمی ناشی از آن را دارند باید در فواصل معین جهت معاینات چشمی و بویژه كنترل فشار داخلی چشم به چشم‌پزشك مراجعه كنند.

2- رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ پروتئین‌ زیاد داشته‌ باشید تا بافت‌های‌ از دست‌ رفته‌ در اثر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بیش‌ از حد تیروئید بازسازی‌ شوند.

3- تشخیص قطعی بیماری پركاری تیروئید انجام آزمایشات خون است.

4- پركاری تیروئید در بین زنان شایع‌تر از مردان (4 به 1) است.

5- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین‌ها، در این بیماری استفاده از مكمل ویتامین ث، ویتامین ب كمپلكس خصوصا ویتامین‌های ب 1، ب 2 و ب 12 توصیه می‌شود.

6- در این بیماری باید از مصرف زیاد ید پرهیز شود.

7- علائم و نشانه‌های این بیماری در كودكان نیز همانند بزرگسالان است.

8- مصرف تمامی غذاها و نوشیدنی‌های تحریك‌كننده مانند شكلات،قهوه و نوشابه باید در این بیماران محدود شود.

9- در این بیماری استفاده از سبزیجات خانواده كلم، اسفناج،شلغم،گلابی و هلو كه كار تیروئید را كاهش می‌دهند توصیه می‌شود.

10- به این بیماران توصیه می‌شود، روزانه 4 - 3 لیترآب مصرف كنند البته به شرطی كه مشكل كلیوی یا قلبی نداشته باشند.
پركاری تیروئید سبب تپش قلب می‌شود
گروه سلامت‌: یك متخصص قلب و عروق گفت: پركاری تیروئید سبب تپش قلب می‌شود. در این بیماری فرد ضربان سریع و نامنظم قلب خود را احساس می‌كند.

بابك شریف‌كاشانی در گفتگو با فارس افزود: تپش قلب در اكثر موارد به دلیل بیماری قلبی نیست؛ اضطراب، بی‌خوابی، خستگی و كم‌خونی می‌تو‌انند سبب تپش قلب شود. كسی كه آمادگی جسمانی ندارد، با انجام كارهای سنگین دچار تپش قلب می‌شود و ضربان قلب خود را حس می‌كنند.وی گفت: تپش‌ قلب می‌تواند به دلیل درگیری‌های قلبی باشد؛ اما همیشه كسی كه دچار تپش قلب می‌‌شود، به دلیل بیماری قلبی نیست.
ضربان قلب در افراد بزرگسال 60 تا 100 ضربه در دقیقه طبیعی است و در كودكان بیشتر هم می‌تواند باشد.شریف‌كاشانی اضافه كرد: پایین نگاه داشتن سطح فشار خون، دریافت رژیم غذایی كم‌چرب، كاهش وزن اضافی، ترك سیگار و تغییر در نحوه زندگی از عوامل پیشگیری‌كننده تپش قلب است.
امروزه تیروئید، از شایع‌‌ترین بیماری‌هایی محسوب می‌شود كه در همه سنین بروز می‌كند و می‌توان یكی از مهم‌ترین دلایل بروز این دسته از بیماری‌ها را ناشی از استرس‌های روانی اجتماعی و گرفتاری‌های هیجانی ذكر كرد.

دكتر فرید فتاحی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد، تیروئید را غده‌ای با وزن تقریبی 20 گرم در جلوی گردن معرفی می‌كند كه به صورت خیلی فعال، ید را جذب می‌كند.

این پزشك متخصص در گفتگو با جام‌جم می‌افزاید: «ید» توسط سلول تیروئید جذب شده و هورمون تیروئید ساخته می‌شود كه در جاهای مختلف بدن، اثرات گوناگونی دارد، مثلا این هورمون یكی از فاكتورهای مهم ساخت و عمل عضله قلب است و در انبساط و انقباض آن نقش مهمی دارد.
وی همچنین در ادامه نقش دیگر هورمون تیروئید را پمپ سدیم و پتاسیم می‌داند كه باعث می‌شود سلول از نظر اسمزی (تعادل یون‌ها، آب و املاح)‌ در حالت تعادل قرار بگیرد، چرا كه این پمپ در بدن تولید حرارت می‌كند و در واقع از این جهت هورمون تیروئید در حرارت بدن نیز نقش دارد.

نقش مهم دیگر این هورمون اثر در رشد قد، موها و تقویت فكری است، تحقیقات نشان می‌دهد هورمون تیروئید در مغز باعث رشد سلول‌های عصبی شده و باعث فعالیت سیناپس‌های عصبی (اتصالات سلول‌های عصبی)‌ می‌شود.

به گفته دكتر فتاحی در 2 سال اول زندگی و دوران جنینی، این اتصالات عصبی رشد می‌كنند و هر قدر كه این سیناپس‌ها بیشتر و فعال‌‌تر باشد، هوش فرد بیشتر می‌شود.

بیماری‌های تیروئیدی‌

این پزشك متخصص، بیماری‌های تیروئیدی را به دو گروه عمده، كم‌كاری و پركاری تقسیم می‌كند. وی با بیان این كه كم‌كاری تیروئید می‌تواند مادرزادی و یا اكتسابی باشد، فرم مادرزادی این بیماری را در كشورها، مختلف ذكر كرده و می‌‌افزاید: اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود، عقب‌‌ماندگی ذهنی، اختلال در رشد، بروز می‌كند و همچنین با این كه غده تیروئید در جنین به صورت مستقل از غده تیروئید مادر است ولی در نواحی كمبود ید چون ید كمتری به جنین می‌رسد، اگر كم‌كاری مادرزادی تیروئید، وجود داشته باشد این اختلال بسیار شدیدتر بروز می‌كند.

این فوق تخصص غدد، علایم بیماری را در گروه‌های سنی، مختلف ذكر كرده و می‌افزاید: بیماری در بدو تولد همراه با اختلال در اجابت مزاج، طول كشیدن زردی، گریه‌های خشك و خشن است، ولی در كودكان سنین رشد به صورت اختلال رشد قدی و مغزی تشخیص داده می‌شود كه در سنین بالاتر با اختلالاتی در پیشرفت درسی بروز پیدا می‌كند. دكتر فتاحی در ادامه ابراز می‌كند: با آزمایش هورمون تیروئید در خون می‌توان از ظهور این بیماری در هر سنی باخبر شد.

علایم این بیماری در بزرگسالان بدون هیچ‌گونه علامتی شروع و تا اختلال در قاعدگی، نازایی، ریزش مو، ورم صورت، خشكی پوست، ریزش ابروها، اختلال فكر و افزایش چربی خون است كه معمولا پس از بروز این بیماری، شخص دیگردرمان نشده و مجبور است تا آخر عمر از دارو استفاده كند.

دكتر فتاحی بااعلام این مطلب می‌گوید: استفاده از داروهای این بیماری در زمان حاملگی، شیردهی و سنین رشد، ضرورت بیشتری پیدا می‌كند و با بالا رفتن سن نیاز به دارو كمتر احساس می‌شود.

گفتنی است در اغلب مواقع،‌ التهابات تیروئیدی باعث بروز و پیدایش كم‌كاری تیروئید در بالغین می‌شود كه در این میان، «ارث» نقش مهمی را ایفا می‌كند، این فوق تخصص غدد اظهار می‌كند: در این مواقع بدن، تیروئید را جسمی غریبه تلقی كرده و خود به خود شروع به تخریب آن می‌كند كه در دو گروه تحت حاد و مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

به گفته وی، در اشكال مزمن، تیروئید كاملا تخریب می‌شود كه به آن بیماری «هاشیموتو» گفته می‌شود و بیمار مجبور است تا آخر عمر از دارو استفاده كند ولی در اشكال تحت حاد، درصدبالایی از بیماری بهبود می‌یابد و بیشتر در زنان قابل مشاهده است. این تیروئیدها ویروسی‌اند و به آنها تیروئید‌های گذرا و یا تحت حاد گفته می‌شود كه معمولا با یك سرماخوردگی و یا التهاب شدید در تیروئید، اتفاق می‌افتد و با این كه در ابتدا علایم پر سر و صدایی دارد ولی در اغلب مواقع بعد از چند هفته كاملا از بین می‌رود.

این متخصص داخلی می‌افزاید: در پركاری تیروئید بدن نسبت به گیرنده‌های هورمون TSH واكنش نشان داده و تیروئید شروع به تحریك و پركاری می‌كند كه بیشتر در سنین جوانی مشهود است.

وی در ادامه همچنین خاطرنشان می‌كند: اغلب افراد رده سنی 20 تا 50 سال دچار پركاری (گریوز)‌ می‌شوند و اگر در كودكان و یا مردان اتفاق بیفتد، بسیار شدید بروز پیدا می‌كند و می‌تواند با فلج عضلانی همراه باشد.

تپش قلب، كاهش وزن، افزایش تعریق كه به صورت ناگهانی و تحت‌حاد اتفاق بیفتد، بیرون زدگی چشم‌ها، ریزش مو، خاكستری رنگ شدن موها و بلند شدن ناخن از بسترش رامی‌توان از علایم پركاری (گریوز)‌ نامید. دكتر فتاحی، ضمن اشاره به این مطالب، یادآور می‌شود؛ در بسیاری از مواقع افراد با مشاهده عرق كف دست خود حدس می‌زنند كه دچار پركاری تیروئید شده‌اند در صورتی كه این‌گونه نیست و حداقل باید ظرف 6 ماه گذشته دچار كاهش وزن و ... شده باشند كه در این صورت بیمار باید 6 ماه الی 5/1 سال دارو مصرف كند، كه در صورت عودهای متوالی، عمل جراحی و یا استفاده از قطره ید رادیو اكتیو چاره كار است.

وی با بیان این كه پركاری تیروئید می‌تواند علل زیادی داشته باشد، عنوان می‌كند: ندول (گره)‌ گرم سمی می‌توانند فعالیت سایر مناطق تیروئید را سركوب كنند كه عملیات تشخیصی آن توسط اسكن امكان‌پذیر است و درمان آن از طریق قطره ید رادیو اكتیو و یا جراحی صورت می‌گیرد، ولی در تیروئیدهای چند گره‌ای كه در افراد مسن دیده می‌شود شروع آن با بروز گواتر ساده در دوران كودكی است كه طی گذشت سالیان سال باعث سمی شدن آن می‌شود، و در این میان به گره‌هایی كه از خود فعالیتی ندارند، گره سرد و گره‌هایی كه توان سلول‌سازی و ترشح دارند، گره گرم (ندول گرم)‌ گفته می‌شود كه بیشتر در افراد مسن با بیماری قلبی مشهود است.

توصیه‌های ضروری‌

دكتر فتاحی ضمن اظهار این كه اگر در كم‌كاری تیروئید دارو مصرف نشود، بیماری عود خواهد كرد، متذكر می‌شود، در پركاری تیروئید، عدم مصرف دارو باعث مقاوم شدن بیماری به دارو شده و در نتیجه احتیاج به قطره ید رادیو اكتیو و عملیات جراحی می‌شود، پس بهتر است در هر دو نوع این بیماری، مصرف داروهای تجویزی فراموش نشود و برای جلوگیری از بیماری‌های تیروئیدی، هفته‌ای چند بار از غذاهای دریایی و نمك یددار استفاده نمود.
هیپو تیروئیدی یا کم کاری تیروئید (غدد تیروئید کم فعال) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید میزان هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیتهای بدن است. گرچه کم کاری تیروئید می تواند موقتی باشد، ولی معمولاً یک وضعیت دائمی است. برخی مطالعات نشان می دهند که 10 درصد زنان و 3 درصد مردان کم کاری تیروئید دارند.


نشانه های هیپوتیروئیدی چیست؟

در مراحل ابتدایی ممکن است علائم کمی بروز کند چرا که بدن توانایی جبران نسبی غده تیروئید از کار افتاده را با افزایش تحریک آن دارد. این مسئله بسیار شبیه فشار دادن پدال گاز برای حرکت با سرعت قبلی در وقتی که ماشین از تپه بالا می رود است. به هرحال به دلیل آنکه تولید هورمون تیروئید کاهش یافته و متابولیسم بدن کند شده است نشانه های مختلفی می تواند بروز کند.

- خستگی فراگیر

- خواب آلودگی

- فراموشکاری

- مشکلات یادگیری

- ناخن و موی خشک و شکننده

- پوست خشک و خارش دار

- صورت پف آلود

- یبوست

- ناراحتی عضلات

- اضافه وزن و احتباس ادراری

- جریان قاعدیگی سنگین یا غیر طبیعی

- افزایش فراوانی سقط

- افزایش حساسیت به داروهاعلل هیپو تیروئیدی چیست؟

هیپوتیروئیدی خود ایمنی

دستگاه ایمنی بدن می تواند واکنشی در غده تیروئید ایجاد کند که باعث کم کاری تیروئید می شود و اکثر اوقات باعث گواتر می گردد (بزرگی تیروئید). دیگر بیماریهای خود ایمنی ممکن است همراه با این اختلال بوده و سایر اعضای خانواده نیز دچار این حالت باشند.

درمان با ید رادیو اکتیو

هیپو تیروئیدی به میزان زیادی پس از استفاده از ید رادیواکتیو به عنوان یک هدف درمانی برنامه ریزی شده برای پر کاری تیروئید اتفاق می افتد.
شروع خودبخودی

ممکن است بدون علت واضحی تولید هورمون تیروئید کاهش پیدا کند.

جراحی تیروئید

هیپوتیروئیدی می تواند به علت جراحی بر روی غده تیروئید بخصوص زمانی که بیشتر غده برداشته می شود اتفاق بیفتد.

داروها

لیتیوم، دوز بالای ید، و آمیودارون می توانند باعث هیپو تیروئیدی شوند.

التهاب تیروئیدی تحت حاد

التهاب دردناک تیروئید که علت آن نامشخص است می تواند پس از یک دوره بیش فعالی (هیپر تیروئیدی) باعث هیپوتیروئیدی شود. گرچه هیپوتیروئیدی معمولاً موقتی است ولی در درصد کمی از موارد می تواند دائمی شود.

التهاب تیروئید پس از زایمان

مدت کوتاهی پس از زایمان ممکن است تیروئید وارد یک دوره هیپرتیروئیدی و به دنبال آن هیپو تیروئیدی شود و اکثراً پس از آن به عملکرد طبیعی خود باز می گردد.

وضعیت های مادرزادی

نوزاد ممکن است با میزان ناکافی بافت تیروئید یا نقص آنزیمی که اجازه تولید طبیعی هورمون تیروئید را نمی دهد متولد شود. اگر این وضعیت به سرعت درمان نشود ممکن است عقب ماندگی رشد جسمی یا آسیب ذهنی (کرتینیسم) اتفاق بیفتد.

هیپوتیروئیدی هیپوفیزی

هر بیماری تخریب کننده غده هیپوفیز می تواند باعث آسیب رسیدن به سلول هایی شود که هورمون تحریک کننده تیروئید ترشح میکنند. این هورمون، تیروئید را تحریک به تولید میزان طبیعی هورمون تیروئید می کند. این یک علت بسیار نادر هیپوتیروئیدی است.هیپوتیروئیدی چگونه تشخیص داده می شود؟

نشانه های مشخص کننده و علائم فیزیکی که می توانند به وسیله یک پزشک تشخیص داده شوند می توانند نشانه ای از هیپوتیروئیدی باشند. اما به هر حال این وضعیت می تواند بسیار کند پیش برود تا جایی که بسیاری از بیماران متوجه نمی شوند که بدنشان تغییر کرده است و بنابراین انجام تستهای آزمایشگاهی به شدت برای تأیید تشخیص و تعیین علت هیپوتیروئیدی اهمیت دارد.

آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

سطح افزایش یافته هورمون TSH در خون تقریباً یک نشانگر دقیق از هیپو تیروئیدی اولیه (غیر هیپوفیزی). تولید این هورمون هیپوفیزی زمانی که تولید هورمون غده تیروئید حتی به میزان جزیی کم شده باشد افزایش می یابد.سایر آزمایشات

T4 آزاد (تیروکسین) هورمون تیروئید فعال در خون. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که در خون افراد طبیعی دامنه ای از هورمون T4 درست مثل دامنه قد و وزن وجود دارد که محدوده طبیعی تلقی می شود و مقدار هورمون تیروئید برای جمعیت عمومی امکان دارد که برای یک فرد خاص مناسب نباشد.

پادتن های ضد تیروئید ? احتمال وجود التهاب تیروئید خود ایمنی را که می تواند عامل هیپوتیروئیدی باشد نشان می دهند.

یک پزشک عمومی می تواند تشخیص هیپوتیروئیدی را بگذارد اما غالباً به کمک یک متخصص غدد، پزشکی که در بیماریهای تیروئید تخصص دارد، نیاز می شود.هیپوتیروئیدی چگونه درمان می شود؟

هیپوتیروئیدی با یک درمان تک دوز روزانه لووتیروکسین که به صورت قرص داده می شود درمان
می گردد. یک پزشک با تجربه می تواند دوز و شکل صحیح را برای بازگشت تیروئید به وضعیت طبیعی تجویز نماید. در بیماران مسنی که بیماریهای زمینه ای ماند بیماری قلبی دارند معمولاً دوز پایین دارو شروع می شود در حالیکه در بیماران جوان و سالم دوز کامل درمانی به یکباره جایگزین می شود. هورمون تیروئید در بدن بسیار کند عمل می کندو بنابراین چند ماه پس از شروع درمان طول می کشد تا درعلایم بهبودی مشاهده شود.از آنجا که بسیاری از موارد هیپوتیروئیدی، دائمی و اغلب پیشرونده هستند ضروری است که درمان این وضعیت در طول زندگی فرد ادامه پیدا کند. اندازه گیری دوره ای سطح TSH و وضعیت بالینی برای اطمینان از اینکه دوز مناسب تجویز شده است ضروری است چرا که ممکن است نیاز به تعدیل دوزهای درمانی در زمانهای مختلف وجود داشته باشد. تعدیل مطلوب برای هورمون تیروئید حیاتی است چرا که بدن بسیار حساس به تغییرات حتی جزیی هورمون تیروئید است. قرصها در 10 قدرت مختلف تولید می شوند و ضروری است که آنها را در هر روز به طور ثابتی دریافت نمود.

دوزی از هورمون تیرویی که کم باشد ممکن است نتواند از بزرگ شدن غده پیشگیری کند و باعث پایدار ماندن نشانه ها همراه با افزایش سطح کلسترول خون شود که به نوبه خود می تواند خطر تصلب شرایین و بیماری قلبی را افزایش دهد. دوزی از هورمون تیرویی که خیلی زیاد باشد می تواند باعث بروز نشانه های هیپر تیروئیدی شود و بار اضافی بر روی قلب ایجاد کرده و منجر به افزایش خطر بروز پوکی استخوان گردد.

بسیار مهم است که دوز دارو در زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند به خوبی تنظیم شود چرا که هیپوتیروئیدی می تواند بر رشد و نمو جنین تأثیر بگذارد. غالباً در طی حاملگی جایگزینی هورمون تیروئید تغییر میکند و بنابراین مراقبت بیشتری لازم است. داروها و مکملهای مختلفی (خصوصاً آهن) می توانند مشخصاً بر جذب هورمون تیروئید تآثیر بگذارند و بنابراین سطح هورمون نیاز به مراقبتهای بیشتری در طی بیماری یا تغییر داروها دارد.

هورمون تیروئید برای کارکرد و نمو طبیعی مغز در جنین و نوزاد حیاتی است و شیرخوارنی که به درمان جایگزین با هورمون تیروئید نیاز دارند نباید با محلولهای مایع در بازار درمان شوند، چرا که هورمون فعال ممکن است پس از حل شدن خراب شود و نوزاد هورمون تیروئید کافی دریافت نکند. به جای آن شیرخواری که هیپوتیروئیدی دارد باید به وسیله شکستن قرص به اندازه صحیح و سپس حل نمودن آن در یک قاشق چایخوری مایع درمان شود. مدیریت مناسب در درمان هیپوتیروئیدی نیاز به مراقبت پیوسته توسط یک پزشک مجرب دارد
.100%پاسخی ارسال نشده است.


وظیفه غده تیروئید چیست؟


مشخصات سوال
parandboy69نام : مصطفی قاسمیامتیاز : 117درصد بهترین پاسخ : 5%مصطفی قاسمی (221)i

30 تیر 88 - 14:48وظیفه غده تیروئید چیست؟ اطلاعات بیشتر : ؟تاریخ ایجاد سوال : 30 تیر 88 (14:48)تاریخ بسته شدن سوال : 6 مرداد 88تعداد بازدید :260تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : علوم » پزشکی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
وظیفه غده تیروئید چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
morteza_3ipنام : مرتضی امتیاز : 254درصد بهترین پاسخ : 12%مرتضی (8)i

88/4/30 (17:55)کار غده تیروئید ساخت آزادسازی وترشح هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین که این هورمون ها در رشد و تکامل بدن و همچنین نمو مغز نقش دارن و همچنین غده تیروئید ساخت آزادسازی وترشح هورمون کلسی تونین رو هم برعهده داره که این هورمون باعث افزایش رسوب کلسیم در بافت های استخوانی میشه.33%دیگر پاسخ ها
bodybuilder_boyنام : جی کاتلر مستر المپیا امتیاز : 760درصد بهترین پاسخ : 9%جی کاتلر مستر المپیا (12)i

1.    88/4/30 (15:02)با ترشح هورومونهای t3 و t4 از چاق شدن جلوگیری می کنند . .66%
papi_joolنام : ЯȜƵД♥ Йامتیاز : 144درصد بهترین پاسخ : 33%ЯȜƵД♥ Й (12)i

2.    88/4/30 (15:15)غده تیروئید تو سن پایین مخصوصا نوزاد باعث افزایش رشد و سن بالا باعث افزایش هوشیاری میشه اگر اطلاعات كامل می خوای :
http://www.bazyab.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=43636&Itemid=49.0%
ariubarzan_persiaنام : رضا آریاییامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0% رضا آریایی (0)i

3.    88/5/1 (02:40)كارای مختلفی انجام میده و یكی از مهمترین كاراش دخالت در استخوان سازی و رسوب كلسیم در بافت استخوانیه كار دیگش تنظیم رشد هستش
.0%
faride1328نام : ...... .امتیاز : 501درصد بهترین پاسخ : 8%...... . (0)i

4.    88/5/2 (23:47)مسول سوخت و ساز بدن است..0%


تیروئید پرکار چیه؟


مشخصات سوال
y9swbنام : فرانک دختر بارانامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 10%فرانک دختر باران (103)i

25 فروردین 88 - 10:06تیروئید پرکار چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 25 فروردین 88 (10:06)تاریخ بسته شدن سوال : 10 اردیبهشت 88تعداد بازدید :63تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
تیروئید پرکار چیه؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
delnaz19نام : دلناز مهدویامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 50%دلناز مهدوی (19)i

88/1/25 (10:33)امروزه تیروئید ، از شایع‌‌ترین بیماری‌هایی محسوب می‌شود كه در همه سنین بروز می‌كند و می‌توان یكی از مهم‌ترین دلایل بروز این دسته از بیماری‌ها را ناشی از استرس‌های روانی اجتماعی و گرفتاری‌های هیجانی ذكر كرد.
تیروئید غده‌ای با وزن تقریبی ۲۰ گرم در جلوی گردن است، كه به صورت خیلی فعال، ید را جذب می‌كند.
«ید» توسط سلول تیروئید جذب شده و هورمون تیروئید ساخته می‌شود كه در جاهای مختلف بدن، اثرات گوناگونی دارد، مثلا این هورمون یكی از فاكتورهای مهم ساخت و عمل عضله قلب است و در انبساط و انقباض آن نقش مهمی دارد.
نقش دیگر هورمون تیروئید پمپ سدیم و پتاسیم است كه باعث می‌شود سلول از نظر اسمزی (تعادل یون‌ها، آب و املاح)‌ در حالت تعادل قرار بگیرد، چرا كه این پمپ در بدن تولید حرارت می‌كند و در واقع از این جهت هورمون تیروئید در حرارت بدن نیز نقش دارد.
در پركاری تیروئید بدن نسبت به گیرنده‌های هورمون TSH واكنش نشان داده و تیروئید شروع به تحریك و پركاری می‌كند كه بیشتر در سنین جوانی مشهود است.
اغلب افراد رده سنی ۲۰ تا ۵۰ سال دچار پركاری (گریوز)‌ می‌شوند و اگر در كودكان و یا مردان اتفاق بیفتد، بسیار شدید بروز پیدا می‌كند و می‌تواند با فلج عضلانی همراه باشد.
تپش قلب، كاهش وزن، افزایش تعریق كه به صورت ناگهانی و تحت‌حاد اتفاق بیفتد، بیرون زدگی چشم‌ها، ریزش مو، خاكستری رنگ شدن موها و بلند شدن ناخن از بسترش رامی‌توان از علایم پركاری (گریوز)‌ نامید.
در بسیاری از مواقع افراد با مشاهده عرق كف دست خود حدس می‌زنند كه دچار پركاری تیروئید شده‌اند در صورتی كه این‌گونه نیست و حداقل باید ظرف ۶ ماه گذشته دچار كاهش وزن و... شده باشند كه در این صورت بیمار باید ۶ ماه الی ۵/۱ سال دارو مصرف كند، كه در صورت عودهای متوالی، عمل جراحی و یا استفاده از قطره ید رادیو اكتیو چاره كار است.
در پركاری تیروئید، عدم مصرف دارو باعث مقاوم شدن بیماری به دارو شده و در نتیجه احتیاج به قطره ید رادیو اكتیو و عملیات جراحی می‌شود، پس بهتر است، مصرف داروهای تجویزی فراموش نشود و برای جلوگیری از بیماری‌های تیروئیدی، هفته‌ای چند بار از غذاهای دریایی و نمك یددار استفاده نمود. .66%دیگر پاسخ ها
samuel_sooshiantنام : samuel sooshiantامتیاز : 98درصد بهترین پاسخ : 0%samuel sooshiant (1)i

1.    88/1/25 (10:55)هیپر تیروئیدیسم یه بیمارییه که توی اون غده ی تیروئید پر کار میشه غده ها ارگان هایی هستند که ترکیبات پروتئینی بنام هورمون ترشح میکنند،که این هورمون ها فعالییت ارگانل های بدن رو کنترل میکنند،در نتیجه اختلال در عمل این غده ها باعث اختلالات ارگانل های بدن میشه غده ی تیروئید از غدد اندوکرینه و هورمونی بنامه پاراتورمونو ترشح میکنه که کارش یه جورایی تنظیم سوخت و ساز بدنه چون حالا تیروئیده پر کار شده هورمونم زیاد میسازه در نتیجه سوخت و ساز بدنت زیاد میشه و یه علائمی بروز میده علائم فیزیكی مثل بیرون‌زدگی چشم‌ها، ‌افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، اسهال، افزایش تیرگی پوست، كوتاه شدن تنفس یا احساس تنگی نفس و همچنین خستگی زودرس از علائم پر کاری تیروئیده دلیل پرکاری تیروئید یک بیماری خود ایمنی هست که «گریوز» نام دارد برا تشخیصم میشه بری پیشه یه فوق تخصص غدد یا اگه بخوای پول کمتری بدی بری پیشه متخصص داخلی ،یه آزمایش خون میدی مشخص میشه سه تا راه درمونم داره 1- دارو ضد تیروئیدی بخوری که جلو تولید هورمونو بگیره 2-یدرادیواکتیو بخوری 3- اگه 1و2 جواب نداد جراحی..22%
takpesar_gharn_14نام : محمد محمدامتیاز : 1163درصد بهترین پاسخ : 24%محمد محمد (2)i

2.    88/1/25 (10:55)تیروئید غده هست. کم کاریش عوارضی رو داره مثل کوتاهی قد. وقتی هم پرکار بشه عوارض دیگه ای داره. اگر کسی تیروئیدش مشکل داره حتما باید به پزشک مراجعه کنه.0%
sarafiنام : سارا آف آی امتیاز : 342درصد بهترین پاسخ : 24%سارا آف آی (5)i

3.    88/1/26 (09:13) پر کاری تیروئید (Hyperthyroidism)
در این بیماری، غده ی تیروئید مقدار اضافی هورمون تولید می کند و به این ترتیب سوخت و ساز بدن تسریع می شود. این بیماری هم مانند کم کاری تیروئید در زنان بسیار شایع تر از مردان می باشد. در برخی از موارد غده ی تیروئید بزرگ و قابل رویت هست.
علائم پركاری تیروئید:

*عصبی شدن

*تحریك پذیری

*افزایش تعریق

*نازك شدن پوست

*نازك و شكننده شدن موها

*ضعف عضلانی مخصوصا در بالای بازو و رانها

*لرزش دستها

*اضطراب و اختلال هراس

*بی خوابی

*تپش قلب

*افزایش حركات روده

*كاهش وزن علیرغم افزایش اشتها

*كم شدن تعداد و میزان خونریزی ماهیانه

بیماری خود ایمنی تیروئید:

بیشتر اختلالات تیروئید مانند پركاری یا كم كاری تیروئید مربوط به بیماریهای خود ایمنی است. در بیماری خود ایمنی شرایطی ایجاد می‌شود كه بدن توانایی خود در تشخیص بین بافتهای بدن با باكتریها، ویروسها و سایر عوامل بیماریزا را از دست می‌دهد. به همین دلیل سیستم ایمنی بر علیه این بافتها پادتن می‌سازد و اشتباها به این بافتها حمله می‌كند. در این بیماریها پادتنی كه علیه تیروئید ساخته می‌شود موجب تخریب تدریجی تیروئید می‌شود و كم كاری تیروئید ایجاد می‌كند و یا موجب می‌شود تا بیش از حد فعال شود و پركاری تیروئید ایجاد شود.

گواتر و توده های تیروئید:

برخی اوقات غده ی تیروئید بزرگ می‌شود. ممكن است این حالت در اثر بیماری هاشیموتو، گریوز، یا در اثر كمبود ید یا عدم تعادل هورمونهای تیروئید ایجاد شود. به بزرگی تیروئید گواتر گفته می‌شود.

ممكن است در برخی موارد توده های نرم یا سفت، برجستگی، كیست و یا تومور سرطانی ایجاد شود.

درصد كمی ‌از برجستگیها و توده های تیروئیدی ممكن است سرطانی باشند. سرطان تیروئید نادر است ولی میزان آن رو به افزایش است.

التهاب تیروئید:

ممكن است غده ی تیروئید در اثر تاثیر باكتریها یا ویروسها ملتهب شود و تیروئیدیت ایجاد شود.

درمان:

درمان بیماریهای تیروئیدی بستگی به نوع بیماری و شدت آن دارد. درمان دارویی در درمان بسیاری از بیماران نقش مهمی‌دارند. در كم كاری تیروئید بسته به علت آن ممكن است هورمون تیروئید به صورت دارو تجویز شود. در پركاری تیروئید از روشهای مختلفی میزان هورمون زیادی كاهش داده می‌شود. درمانهایی برای التهاب تیروئید و بیماریهای خود ایمنی وجود دارند.

برای درمان سرطان تیروئید معمولا جراحی به كار می‌رود. همچنین جراحی در درمان برخی از موارد گواتر یا بزرگ شدن تیروئید، توده های تیروئیدی و در موارد نادری از پركاری تیروئید به كار می‌رود.

.11%
nashenas_23نام : پریسا خامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%پریسا خ (4)i

4.    88/1/26 (10:17)thiroide por kar baese laghari mishavad va kam kam baese chaghi pas ba in nazar shoma khoshbakhat hastid ke por kar hastid chon thiroide kam kar baeese saratan mishavad.0%


ساير مطالب :
* چند روش برای تجارت اینترنتی میخوام
* چه جوری می شه به یه سیستم که توی یه شبکه ی local هست پیام فر
* من چه طور می تونم امار سایتم رو چند برابر کنم ؟؟www.new-worl
* راه درمان و علت بیماری وسواس چیست؟
* بهترین بازی با گرافیک 128وram512وcpu2.8چیست؟
* برای پر کردن بازو بدون خوردن قرص در عرض 1 ماه باید چه کرد؟
* چند گروه مسلک را بهم بگید؟
* با سلامبدنبال كارتون قدیمی خانواده وحوش هستم كسی اطلاعاتی دا
* چند مورد از موزه ای معروف جهان را بهم بگید؟؟
* پدر شعر فارسی ایران کیست؟