تبليغات
علایم بیماری وسواس فکری


مشخصات سوال
mary_haskelنام : ماری هاسکلامتیاز : 68درصد بهترین پاسخ : 0%ماری هاسکل (10)i

10 فروردین 87 - 09:19علایم بیماری وسواس فکری اطلاعات بیشتر : علایم بیماری وسواس فکری چیست و دارو های درمان آن؟تاریخ ایجاد سوال : 10 فروردین 87 (09:19)تاریخ بسته شدن سوال : 26 فروردین 87تعداد بازدید :125تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علایم بیماری وسواس فکری 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
yusef_49نام : یوسف طالبیامتیاز : 1613درصد بهترین پاسخ : 13%یوسف طالبی (90)i

87/1/11 (10:05)وسواس فکری-عملی چیست؟

وسواس فکری-عملی بیماری است که در آن فرد افکاری ناخواسته داشته و اعمالی را بارها و بارها تکرار می کند. همه ی ما در زندگی عادی خود، عادات و روتین های بخصوصی داریم، مثل مسواک زدن دندان هایمان قبل از خواب. اما، افرادی که مبتلا به این روان رنجوری هستند، عادات رفتاری دارند که سد راه زندگی روزانه شان است.


اکثر افراد مبتلا به این روان رنجوری، خود می دانند که افکار و اعمالشان بی معنا و غیر ضروری است، اما قادر به نادیده گرفتن آن یا خودداری از انجام آن نیستند.


وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری شامل ایده ها، نظرات، انگیزه هایی است که مرتباً به ذهن فرد هجوم می آورد. فردی که مبتلا به این روان رنجوری است، به هیچ عنوان دوست ندارد چنین افکاری داشته باشد و آنها را آزار دهنده می داند، اما قادر به کنترل آنها نیست. گاهی اوقات این افکار هر از گاهی به سراغ فرد می آیند و گاهی اوقات مرتباً ذهن او را اشغال می کنند.


وسواس عملی چیست؟

افکار وسواسی فرد را مضطرب و هراسان می کند. این افراد سعی می کنند با انجام اعمالی بخصوص بنابر قانونی که برای خود می سازند، از شر این افکار خلاص شوند. این رفتارها، وسواس عملی نامیده می شود. برای مثال، فرد مبتلا به این روان رنجوری، ممکن است افکار وسواسی درمورد ترس از میکروب داشته باشد، از اینرو بعد از رفتن به توالت، دستهای خود را بارها و بارها می شوید. انجام این اعمال باعث میشود تا این افکار به طور موقت از فرد دور شوند. اما وقتی این اضطراب و ترس بازمیگردد، کار فرد مبتلا دوباره از نو آغاز می شود.برخی وسواس های فکری متداول


ترس از میکروب و کثیفی
اهمیت دان زیاد به نظم، دقت و درستی
نگرانی از اینکه کاری به خوبی انجام نشده باشد، حتی وقتی فرد می داند که این مسئله صحت ندارد
ترس از افکار شیطانی و گناهکارانه
فکر کردن تمام مدت درمورد یک صدا، تصویر، کلمه یا عدد بخصوص
نیاز به اطمینان مجدد
ترس از صدمه زدن به یکی از اعضاء خانواده با یکی از دوستان

برخی وسواس های عملی متداول


شستن و تمیز کردن، مثل شستن دست ها، دوش گرفتن یا مسواک زدن مداوم.
چک کردن مداوم قفل در و پنجره برای اطمینان یافتن از اینکه قفل هستند یا نه.
تکرار یک عمل، مثل رفتن و آمدن مدام، نشستن و پا شدن، یا دست زدن به یک چیز بخصوص برای دفعات زیاد.
منظم و مرتب کردن چیزها به طرق معین
اعدادی را مداوم حساب کردن
نگاه داشتن روزنامه ها، ایمیل ها یا چیزهایی که دیگر مورد نیاز نیست.
مدام به دنبال تصدیق و تایید دیگران بودن.

میزان شیوع بیماری

سالهای متمادی، این روان رنجوری بیماری بسیار نادر بود. تعداد دقیق افراد مبتلا به آن پنهان نگاه داشته می شد، چراکه مردم از روی خجالت مشکل خود را با کسی مطرح نمی کردند. تحقیقات اخیر نشان داده است حدوداً 3 میلیون نفر از آمریکایی بین سنین 18 تا 54 سال ممکن است در طول زندگی خود دچار این بیماری شوند. این بیماری مردان و زنان را به میزان مساوی مبتلا می کند.


علل بیماری

کسی تا به حال علت روشن و آشکاری برای ابتلا به وسواس فکری-عملی پیدا نکرده است. برخی تحقیقات ثابت کرده است که احتمالاً بعضی مواد شیمیایی موجود در مغز، که سِروتونین خوانده می شوند از انجام کاری به طور مکرر توسط فرد جلوگیری به عمل می آورد. فرد مبتلا به این رواتن رونجوری ممکن است میزان کافی سِروتونین در مغز نداشته باشد. بعضی از این بیماران با استفاده از داروهایی که میزان سِروتونین را در مغز افزایش می دهد، تقریباً بهبود می یابند.


سایر بیماری های مرتبط با وسواس فکری-عملی

افراد مبتلا به این روان رنجوری معمولاً مبتلا به سایر اضطراب ها مثل فوبیا (ترس بی پایه و اساس) –مثل ترس از عنکبوت یا ترس از پرواز کردن) و یا حملات وحشتزدگی نیز می باشند.


این افراد همچنین ممکن است مبتلا به افسردگی، اختلال تغذیه، یا اختلال در یادگیری مثل خوانش پریشی نیز باشند.


داشتن یک یا دو مورد از این بیماری ها باعث دشوارتر شدن تشخیص و درمان میشود. از اینرو، بهتر درمورد هر علائمی که در خود مشاهده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید، حتی اگر آن اختلال باعث خجالت شما شود.


طریقه ی درمان

برای درمان روان رنجوری وسواس فکری-عملی، داروهای زیادی موجود می باشد. این داروها شامل کلومیپرامین (آنافرانیل)، فلوئوکستین (پروزاک)، سِرترالین (زولوفت)، پاروکستین (پاکسیل)، و فلووکسامین (لوواکس) می باشد. این داروها می توانند عوارض جانبی مثل خشکی دهان، حالت تهوع و خواب آلودگی داشته باشد. گاهی اوقات روی عملکرد جنسی فرد نیز تاثیرگذار است.


تحت راهنمایی های یک متخصص درمانی خوب، رفتار درمانی نیز برای مداوای این روان رنجوری انجام می گیرد. در رفتار درمانی، افراد مبتلا با موقعیت هایی روبه رو می شوند که اضطراب و وسواس فکری آنها را افزایش می دهد. بعد متخصص آنها را تشویق میکند تا دست به آن اعمال وسواسی نزند و احساسات عصبی خود را کنترل کند. مثلاً کسی که وسواس فکری درمورد میکروب و کثیفی دارد، ترغیب می شود تا از یک دستشویی عمومی استفاده کرده و دست های خود را فقط یک مرتبه بشوید. برای استفاده از این متد، فرد مبتل باید قادر باشد میزن بالای اضطراب تحمیل شده بر او را تحمل کند. در طول زمان رفتار درمانی باعث از بین رفتن علائم این بیماری خواهد شد..54%دیگر پاسخ ها
pooladنام : زهرا پامتیاز : 4228درصد بهترین پاسخ : 5%زهرا پ (21)i

1.    87/1/13 (19:17)doostan goftan hamechizo dige chi mishe goft!.9%
faribakhanoom65نام : ☆•.¸.•o0ofafao0o☆•.¸.• .امتیاز : 197درصد بهترین پاسخ : 8%☆•.¸.•o0ofafao0o☆•.¸.• . (2)i

2.    87/1/17 (13:23)اختلال وسواس فکری عملی اغلب موضوع لطیفه‌ها ، بذله گویی‌ها و شوخی‌ها بوده است. برخلاف الگوهای کلیشه‌ای ، اختلال وسواس فکری عملی واقعی موضوعی خنده‌دار نیست. وسواس یک اختلال اضطرابی دارای پایه زیست شناختی است که اغلب از کودکی شروع می‌شود و ممکن است الگوی خانوادگی داشته باشد. اختلال وسواس فکری – علمی با وسواس‌های فکری ، رفتارهای اجباری و یا هر دو آنها مشخص می‌گردد.

وسواس‌های فکری افکار یا تجسم‌های نا خوانده‌ای هستند که به صورت مکرر وارد آگاهی می‌گردند. در حالی که رفتارهای اجباری ، در ظاهر امر رفتارها و عادات مکرر غیر قابل توقف هستند که شخص با هدف کاهش ناراحتی و اضطراب خود آنها را انجام می‌دهد. هم افکار وسواسی و هم رفتارهای اجباری معمولا توسط خود مبتلایان به آنها غیر واقع گرایانه و غیر منطقی ارزیابی می‌شوند، اما مبتلایان ، خود را ناتوان از متوقف کردن آنها می‌دانند.

نشانه‌های وسواس
گرچه انواع افکار و رفتارها در اغلب موارد از شخصی به شخص دیگر فرق می‌کند، بعضی از الگوها مشترک هستند. به عنوان مثال ، مبتلایان به وسواس امکان دارد در وارسی‌های مکرر درگیر گردند. این عمل ممکن است به صورت وارسی درها و کلیدها جهت کسب اطمینان ، خاموش کردن همه وسایل ، قرار دادن کلیدها در مکان خاص و از قبیل آنها باشد. بعضی از مردم ممکن است بصورت افراطی از طریق دست شستن و تمیز کردن مکرر از میکروب‌ها اجتناب نمایند.

بعضی از مردم ممکن است تشریفات رفتاری ویژه‌ای در مورد فعالیت‌های روزمره داشته باشند، از قبیل: پوشیدن یا در آوردن لباس به شیوه و نظم خاص ، وارد شدن یا ترک کردن خانه یا اتاق به شیوه‌ای معین ، سعی در تکرار (یا اجتناب از تکرار) یک عمل یا فکر خاصی به تعداد مشخص جهت بدست آوردن خوشبختی و غیره. در بعضی موارد رفتارهای مرتبط با سایر اختلال‌ها ، از قبیل بی‌اشتهایی عصبی ، پراشتهایی و جنون موکندن (کندن موها ، کندن مژه‌ها) می‌توانند کیفیت وسواس به خود بگیرند.

خیلی مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از مردم بعضی از الگوهای رفتاری و فکری فوق را در دوره‌ای از زندگی خود تجربه می‌کنند، بدون اینکه به اختلال وسواس فکری – عملی مبتلا باشند. به عنوان مثال ، وارسی درها جهت ایجاد امنیت بیشتر و یا شستن دست‌ها بعد از مواجه شدن با میکروب‌ها امری طبیعی است.

آیا هر نوع توجه به پاکیزگی نشانه وسواس است؟
نشان دادن درجاتی از پاکیزگی و توجه به جزئیات متناسب به نظر می‌رسد و حتی به هنگام رشد و بالغ شدن به عنوان نشانه‌هایی از بلوغ در کودکان در نظر گرفته می‌شود. همین طور ، هر کسی یک شیوه و اسلوب برای انجام کارهای خود دارد. فقط زمانی که افکار و رفتارها به طور افراطی مکرر بود ، و یا به جای کمک ، در فعالیتهای روزمره زندگی تداخل کرد، باید به اختلال وسواس مظنون بود. بنابراین ، افراد دارای اختلال وسواس زمان زیادی را صرف انجام تشریفات یا اجتناب از رفتارهای (خاص) می‌کنند، طوری که مسائل مهم زندگی‌شان مورد غفلت قرار می‌گیرد.

آنها آن‌قدر زمان صرف بهداشت شخصی خود می‌کنند که از کلاس جا می‌مانند. آنها ممکن است آنقدر نگران میکروب و آلودگی باشند که از صرف غذا در سالن غذاخوری و به همراه دوستان‌شان خودداری نمایند. آنها همچنین ممکن است به خاطر ترس و شرمندگی از فاش شدن نشانه‌های وسواسی‌شان در پیش دیگران از فعالیتهای اجتماعی خودداری کنند.

دریافت کمک
اگر شما فکر می‌کنید که خودتان و یا کسی که شما می‌شناسید، از اختلال وسواس رنج می‌برد (می‌برید) با یک متخصص بهداشت روانی مشاوره نمایید. اختلال وسواس فکری ـ عملی، اختلالی است که می‌توان به آن از طریق مشاوره ، رفتار درمانی و یا دارو درمانی کمک کرد.

.9%


بیمار اختلالات دو قطبی هستم و بیماری وسواس فکری و عملی دارم


مشخصات سوال
pharmatonنام : شهریار محجوبامتیاز : 1درصد بهترین پاسخ : 0%شهریار محجوب (2)i

20 آذر 87 - 07:55بیمار اختلالات دو قطبی هستم و بیماری وسواس فکری و عملی دارم اطلاعات بیشتر : یکسال قرصهای دپاکین و الانزاپین و لووکس خورده ام و نتیجه چندانی نگرفته ام به غیر از خواب و سستی بیحالی و سه ماه است که دارو ها را قطع کرده امتاریخ ایجاد سوال : 20 آذر 87 (07:55)تاریخ بسته شدن سوال : 6 دی 87تعداد بازدید :166تعداد پاسخ ها : 9طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بیمار اختلالات دو قطبی هستم و بیماری وسواس فکری و عملی دارم 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (153)i

87/9/20 (08:56)همین موارد رو با پزشک معالجتون در میان بگذارید.38%دیگر پاسخ ها
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

1.    87/9/20 (11:50)باید بحثای جدیدی برای خودت درست کنی.
می تونی از اینجا شروع کنی:
www.naria.ir
موفق باشید..11%
hassansنام : پیام روح الامینامتیاز : 410درصد بهترین پاسخ : 11%پیام روح الامین (174)i

2.    87/9/20 (14:02)سلام:)
کلا ریشه اصلی همه بیماری ها ذهنی هست.
قرص و ... کار می کنن اما درمان موقت هستن.
کتاب شفای زندگی اثر لوییز هی راه ریشه ای و درمان بیماری هارو خیلی خوب بیان کرده.نویسنده خودش سرطان وخیم پیشرفته داشته که به صورت ذهنی بیماریشو درمان می کنه.
و بعد تجربیاتشو تو این کتاب می نویسه.
درباره تغییر حالت ظاهری هم کتاب راز رو مطالعه کنید تا با قدرت دهن خودتون تغییراتی که می خواهید انجام بدین. تصویر ذهنی و تصور ما از خودمون جسم مارو دگرگون می کنه و به همون صورت درمیاره، و با تغییر این دید فیزیک ما هم عوض می شه. تو کتاب و فیلم راز این موضوع عالی وکاربردی توضیح داده می شه. الان بعضی پزشک ها برای لاغری آینه هایی رو پیشنهاد می دن که شمارو لاغر نشون به دلی تعقر تحدبش و شما صرفا روزی چندین دقیقه خودتونو توی اون نگاه می کنید،بعد از یه مدت شبیه همون میشید!
توی دوره پیشرفته کانون تحول کیمیا هم راه کسب سلامتی دائم از این روش به صورت کارگاهی آموزس داده می شه.کسی رو داشتیم که عینکی بوده و بعد خود به خود بعد از خودسازی بدون نیاز به عینک شده:)
www.kimiagari.com
شاد باشین :).22%
sheida13نام : شیدا اصغریامتیاز : 747درصد بهترین پاسخ : 6%شیدا اصغری (149)i

3.    87/9/20 (17:10)شما میتونید با فرادرمانی درمان بشید.11%
darya_sadafiنام : دریا صدفیامتیاز : 139درصد بهترین پاسخ : 4%دریا صدفی (100)i

4.    87/9/22 (11:17)سلام آقای محجوب..
من برای بیماری شما روش فرادرمانی رو توصیه میکنم و میدونم بیماری شما توسط حلقه های رحمانیت الهی و به لطف او قابل درمانه ، لطفا درصورت خواستن این روش درمانی که از راه دور و بصورت رایگان انجام میگیره با من تماس بگیرید و جهت کسب اطلاعات بیشتر به کلوب عرفان کیهانی حلقه بزنید...
شاد باشید و سلامت. .0%
faride1328نام : ...... .امتیاز : 501درصد بهترین پاسخ : 8%...... . (0)i

5.    87/9/23 (14:58)دوست عزیز آیا پزشکان بشما اعلان کرده اند که بیماری دو قطبی دارید یا خودتان این فکر را میکنید.
اگر دکتر بیماری شما را تائید کرده است. بهترین راه مدارا کردن با بیماری و استفاده دارو با تجویز پزشک هست. در بیماری دو قطبی شخص مورد نظر گاهی دچار افسردگی شدید( دپرسیو ) و گاه دچار سرخوشی کاذب ( مانیا ) میشود. که بیمار خیلی اذیت میشود. حالتی که در شما بوجود آمده اگر از بیماریتان میباشد .فقط دارو چاره ساز است و بس . نگران نباشید شما این بیماری را احتمالا اکتسابی بدست آورده اید یعنی در خانواده و اقوام نزدیک شما یک نوع بیماری وجود داشته یا دارد بعضی ها فقط حالت مانیا را دارند که برای خود بیمار بهتر است . بعضی ها فقط حالت دپرسیو را دارند که بیمار در رنج است ولی بیماری دو قطبی شامل هر دوی اینهاست. در این بیماری اگر دارو نخورید بعدها دچار عارضه جسمی احتمال دارد بشوید حتی فشارهای عصبی شما را میتواند بیمار کند.و فکر نکنید این بیماری خیلی مهم هست خیلی ها دچار هستند منتها یا خودشان متوجه نییستند یا شما همه آنها را نمی شناسید ولی من بتجربه دیده ام که خیلی ها مشکل دارند. بنا براین باید درمان کنید. به امید بهبودی شما. .11%
kikeykojaنام : کاوه ---امتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 0%کاوه --- (3)i

6.    87/9/24 (07:55)با سلام به شما دوست عزیز
من حدود 4 سال هست که تحت درمان به دلیل افسردگی دو قطبی هستم
دوست عزیز شما نباید بدون نظر پزشک درمان را قطع کنید داروهائی که نام بردید در صورت قطع مصرف عوارض بیماری شما را تشدید میکنند
به هر حال این بیماری درمان قطعی نداره پس به دنبال کنترل بیماری باش نه درمان آن
تو این بیماری دوره هائی از افسردگی و شیدائی بروز میکنه که با مصرف درست و کامل دارو تا حد بسیار زیادی بیماری کنترل میشه
اگر به فکر بهتر شدن هستی سعی کن درمان را ادامه بدی نهایتا به دکتر دیگه ای مراجعه کن ولی قطع مصرف دارو عوارض بدتری به دنبال داره
خوش باشی.0%
shervinshabgardنام : علی حسینیامتیاز : 3110درصد بهترین پاسخ : 5%علی حسینی (15)i

7.    87/9/24 (13:38): شما میتونید با فرادرمانی درمان بشید.0%
sigarianنام : مَهدی سیگاریان وفاامتیاز : 3543درصد بهترین پاسخ : 13%مَهدی سیگاریان وفا (59)i

8.    87/9/29 (00:45)بیماری شما با هیپنوتیزم کمرنگ و قابل حل شدنه
به یک روانشناس (هیپنوتراپ) مراجعه کنید.5%


اصلاح سوال برای روش تحقیق رابطه ی بین کمالگرایی و وسواس فکری


مشخصات سوال
due_sheevaنام : شیوا وامتیاز : 823درصد بهترین پاسخ : 13%شیوا و (3)i

8 اسفند 86 - 17:14اصلاح سوال برای روش تحقیق رابطه ی بین کمالگرایی و وسواس فکری اطلاعات بیشتر : سلام برای درس روش تحقیق به منابعی معتبر در مورد سوال زیر نیاز دارم
ـرابطه ی بین کمالگرایی و وسواس فکری
ممنون میشوم اگر سوال ایراد دارد ان را هم اصلاح کنیدجزئیات : بابا اصلا نخواستم...
گفتم در منابع فارسی زبان اینترنتی به صورت علمی اش وجود ندارد. وگرنه خودم سرچ می کردم...چقدر می گویم
خواهشا به مطالب غیر علمی اشاره نکنید
فایده ندارد که...
تاریخ ایجاد سوال : 8 اسفند 86 (17:14)تاریخ بسته شدن سوال : 15 اسفند 86تعداد بازدید :262تعداد پاسخ ها : 1طبقه بندی : علوم اجتماعی » روان شناسي- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
اصلاح سوال برای روش تحقیق رابطه ی بین کمالگرایی و وسواس فکری 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (151)i

86/12/15 (09:56)سلام عزیزم
اگر ناراحت نمیشوید پیشنهاد میکنم یه سری به جهاد دانشگاهی بزنید کتابهای خوبی در این مورد چاپ نموده همچنین دوره های مختلف روش تحقیق زیر نظر آموزش مدیریت دولتی برگزار شده حتما کتب یا جزوات بدرد بخوری برایتان دارند موفق باشید////////.100%پاسخی ارسال نشده است.


ساير مطالب :
* سلام میخواستم بدونم گوشی موبایل G900 خوبه یا c901 ؟ گوشی های
* نحوه انصراف از سایت؟
* چطوری میتونم لینك رو برای همه داغ كنم، نه دوستان؟
* بیروزی عسلویه
* یاهو مسنجر چطور از فایروال شبکه داخلی اجرا کنم کنم
* علوم اقتصادی چه جور رشته ایه؟
* كافی شاپ خوب در تهران
* چرا تم روی نوکیا n96 میریزم سرعتش کم میکنه یه دفعه هم هنگ م
* سلام من یه لینک یاکس دارم با آمار 20000
* با توجه به تعریف شفافیت كه انعكاس نور است در تاریكی مطلق كه