تبليغات
عوارض قرص متادون چیست


مشخصات سوال
meysmgolamyنام : میثم غلامیامتیاز : 98درصد بهترین پاسخ : 0%میثم غلامی (0)i

15 مرداد 87 - 09:49عوارض قرص متادون چیست اطلاعات بیشتر : آیا قرص متادون در آزمایشات اپیوم نشان میدهد وعوارض آن چیست تاریخ ایجاد سوال : 15 مرداد 87 (09:49)تاریخ بسته شدن سوال : 28 مرداد 87تعداد بازدید :73تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
عوارض قرص متادون چیست  
ایجاد علامتبهترین پاسخ
al58نام : غزل صبوریامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 14%غزل صبوری (1)i

87/5/15 (13:15)متادون چیست؟
دارویی است كه مشابه مورفین و دیگر داروهای مخدر عمل می‌كند. با دوز مناسب ایجاد سرخوشی یا رخوت نكرده ‏‌اما ولع را مرتفع می‌كند. دركشور ما به شكل قرص وجود دارد، اما در كشورهای دیگر پودر و شربت آن نیز موجود است.
تفاوت متادون با هروئین و داروهای دیگر مخدر چیست؟

با مصرف منظم متادون، به تدریج میزان آن در بدن بیشتر شده و ذخیره می‌گردد. بنابراین مدت بیشتری در بدن دوام می‌آورد. ضمن این كه حس نشئه و سرخوشی برای فرد ایجاد نمی‌كند. بنابراین امكان زندگی با ثبات را فراهم می‌آورد.

درمان نگهدارنده با متادون چه فایده‌ای دارد؟
از ایجاد علایم ترك جلوگیری كرده، فرد را راضی نگه داشته و از ولع بیمار برای مصرف داروهای غیر قانونی جلوگیری به عمل می‌آورد، و باعث می‌شود مواد مخدر خیابانی بر بیمار تأثیری نداشته باشند.

ولع چیست؟
احساس نیاز شدید به مصرف مواد مخدر است تا به آن حد كه فرد به جز مواد به چیز دیگری فكر نمی‌كند، مرتب خواب آن را می‌بیند، و ممكن است برای به دست آوردن مواد كارهایی را انجام دهد كه به طور معمول انجام نمی‌داده است.
آیا صحیح است كه متادون وارد استخوان بدن شده و موجب ضعف آن می‌گردد؟
خیر، ‌متادون وارد سیستم استخوان نمی‌شود و به هیچ شكل دیگری هم به سیستم استخوانی آسیب نمی‌رساند. دردهای استخوانی در حین درمان با متادون كه در عده كمی از بیماران اتفاق می‌افتد، احتمالاً علامت خفیف ترك است و با تنظیم دوز متادون تسكین می‌یابد.
آیا صحیح است كه ترك متادون سخت‌تر از ترك یك ماده مخدر است؟
بعضی بیماران ترك متادون را مشكل‌تر از ترك ماده مخدر می‌دانند چون علایم ترك بیشتر طول می‌كشد، از طرفی عده دیگری از بیماران علایم ترك متادون را خفیف‌تر از علایم ترك موادمخدر می‌دانند.

آیا متادون به كبد آسیب می‌‹ساند؟
خیر،‌ در واقع متابولیسم (شكستن و آماده‌سازی) متادون برای كبد از خیلی از داروهای دیگر ساده‌تر است. كسانی كه هپاتیت یا بیماری شدید كلیوی دارند می‌توانند متادون را با احتیاط مصرف كنند.
آیا متادون به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند؟
خیر،‌ در حقیقت در چند مطالعه بر بیماران HIV مثبت تحت درمان با متادون، این بیماران سالم‌تر بوده و بیشتر از بیماران HIV مثبت كه متادون نمی‌گرفته‌اند زندگی كرده‌اند.
آیا دوزهای پایین‌تر متادون بهتر از دوزهای بالاتر متادون است؟
دوزهای پائین متادون علایم ترك را كاهش داده، اما دوزهای بالاتر ولع را از بین می‌برد. دوز معمول متادون 80-60 میلی گرم است. با این حال تعداد كمی از بیماران در دوزهای پائین‌تر احساس خوبی دارند،‌ و تعدادی از بیماران هم دوزهای بالاتری لازم دارند.
آیا متادون باعث خواب آلودگی و رخوت می‌شود؟
احساس خواب آلودگی و رخوت در بیمارانی كه روی دوز ثابت متادون هستند بیشتر از حالت طبیعی نیست.
آیا در هنگام مصرف متادون می‌توان از داروهای دیگر استفاده كرد؟
بعضی از داروها را اصلاً نباید همراه با متادون مصرف كرد چون باعث ایجاد علائم ترك می‌شوند، این داروها عبارتند از: نالتركسون، پنتازوسین و ترامادول. بعضی داروها باعث دفع سریع‌تر متادون می‌شوند و نیاز به متادون را بالا می‌‌برند مانند فنی توئین،‌كاربامازپین، رینامپین، و بعضی از داروهای درمان HIV. بعضی داروها متابولیسم متادون را كند می‌كنند و در نتیجه سطح متادون خون بالا می‌رود مانند آمی‌تریپتیلین، سایمتیدین، فلوواكسامین، كتوكونازول. بعضی داروها در ابتدا با متادون تداخل كرده و ایجاد رخوت می‌كنند اما بعد اثر متضادی دارند و باعث ایجاد علایم ترك می‌شوند، مانند بنزودیازپین‌ها، الكل، باربیتورات‌ها.
آیا صحیح است كه گاهی اوقات عادت ماهیانه زنان با شروع متادون قطع می‌شود؟
بله، اما دلایل زیاد دیگری هم برای نامنظم شدن یا قطع عادت ماهیانه وجود دارد مانند حاملگی، استرس، رژیم غذایی نامناسب، اضافه شدن یا كاهش وزن، یائسگی، مشكلات دیگر طبی، داروهای دیگر.
آیا در حاملگی می‌توان متادون مصرف كرد؟
بله، متادون درمان انتخابی برای اعتیاد به هروئین و مواد مخدر دیگر در حاملگی است و برای جنین در حال رشد مضر نبوده و باعث ناهنجاری‌های جنینی نمی‌گردد. نیز می‌تواند مانع از سقط، ناراحتی جنین و زایمان زودرس گردد.
آیا مادری كه متادون مصرف می‌كند می‌تواند به نوزاد خود شیر دهد؟
بله، ‌سطح متادون در شیر مادر بسیار كم است و مقادیر كمی متادون می‌تواند به بچه منتقل شود.
در درمان نگه‌دارنده با متادون، مراجعه به درمانگاه و تحویل گرفتن دارو به چه نحو است؟
در دو ماه اول بیمار باید هر روز و حتی روزهای تعطیل به درمانگاه مراجعه كند. در ماه سوم برای دو روز آخر هفته و در ماه چهارم یك روز در میان متادون را به خانه می‌برد. در ماه پنجم حداقل دوبار در هفته و از ماه ششم به بعد حداقل یك بار در هفته باید مراجعه كند. یعنی تا انتهای در مان هفته‌ای یك روز به درمانگاه مراجعه می‌كند، داروی آن روز را در مقابل پرستار مصرف می‌كند و داروی 6 روز دیگر را به صورت محلول و 6 شیشه جداگانه تحویل می‌گیرد.
نگهداری متادون برده شده به منزل چگونه است؟
متادون می‌بایست در محلی امن و دور از دسترس كودكان باشد و روی آن برچسب واضح وجود داشته باشد تا كسی اشتباهاً آن را مصرف نكند. میزان كمی از متادون می توان برای یك كودك یا بزرگسال كه نسبت به آن تحمل ندارد كشنده باشد. نیز متادون را باید در محلی كه نه سرد و نه گرم است نگه داشت.

آیا با مصرف متادون امكان بیش از مصرف وجود دارد؟

بله، اما در صورتی كه دوز به طور مناسب تنظیم شده باشد این احتمال از بین می‌رود. برای تنظیم صحیح دوز، لازم است میزان مصرف مواد به طور صحیح به پرسنل درمانی اعلام شود. اگر خیلی كم گفته شود، دوز مناسب داده نمی‌شود و اگر زیاد گفته شود، ممكن است بیش مصرف ایجاد شود.
آیا ممكن است در حین مصرف متادون با هروئین بیش از مصرف اتفاق بیفتد؟
بله، اگر هروئین زیادی مصرف شود این احتمال وجود دارد. نیز اگر همراه با هروئین داروهای رخوتزا، الكل یا داروهای دیگر استفاده شود.

آیا بیماری كه تحت درمان با متادون است می‌تواند رانندگی كند؟
بله، افرادی كه روی دوز صحیح متادون تثبیت شده‌اند می‌توانند رانندگی كنند، و متادون هیچ گونه عوارض جانبی روی توانایی تفكر، توانایی‌های حركتی، زمان و اكنش، توانایی یادگیری و تمركز و انجام قضاوت‌های پیچیده ندارد.
.46%دیگر پاسخ ها
sibehنام : سیبه --امتیاز : 1066درصد بهترین پاسخ : 12%سیبه -- (694)i

1.    87/5/15 (10:00)مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با پزشك خود تماس بگیرید ! .53%


متادون


مشخصات سوال
rsasنام : رویا سلیمانزادهامتیاز : 79درصد بهترین پاسخ : 11%رویا سلیمانزاده (26)i

26 دی 88 - 10:10متادون اطلاعات بیشتر : اكثر دكترها برای ترك مخدر از متادون استفاده میكنند در حالی كه اعتیاد به متادون خیلی بدتر از اعتیاد به مواد است.
اگه ممكنه علت این كار را توضیح بدید؟تاریخ ایجاد سوال : 26 دی 88 (10:10)تاریخ بسته شدن سوال : 27 دی 88تعداد بازدید :395تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : سلامتی » دارو- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
متادون 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
parchamنام : مهندس امیر صادقیامتیاز : 2548درصد بهترین پاسخ : 43%مهندس امیر صادقی (61)i

88/10/27 (12:16)سلام دوست عزیزم
متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیشتر در درمان وابستگى به سایر شبه‌افیونى‌ها نظیر هروئین، كدئین و مورفین كاربرد دارد
متادون یك شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعى است، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید. سایر شبه افیونى‌ها یا طبیعى هستند مانند مرفین و كدئین كه فرآورده‌هاى طبیعى بوته خشخاش هستند و یا شبه‌افیونیهاى نیمه‌مصنوعى هستند مانند هروئین، كه مرفینى است كه به طریقه شیمیایى پردازش شده است. (دى استیل مورفین)

متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولین بار براى تسكین درد به كار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون كه از بروز علائم ترك تریاك جلوگیرى كرده و تقاضاى آن را كاهش داده و یا از بین مى‌برد، براى اولین بار در سال‌هاى ۱۹۶۰ برای درمان اعتیاد به این ماده متداول شد.

استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد معتاد نمى شود، بلكه به عنوان جزئی از فرآیند درمان معتادان به مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افراد از حمایت هاى طبى و اجتماعى لازم براى تثبیت و بهبود زندگى بهره مند و تشویق مى شوند مادامى كه این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.

بیشتر كسانى كه متادون برای‌شان تجویز مى‌شود، براى وابستگى به مواد افیونى ها تحت درمان قرار گرفتهاند.

این افراد شامل كسانى هستند كه به داروهاى غیرقانونى مانند تریاک و هروئین و داروهاى تجویز شده توسط پزشك نظیر كدئین وابستگى پیدا كرده‌اند.

افراد معتاد به مواد شبه افیونى هاى كوتاه اثر مانند هروئین باید متادون را به طور منظم دریافت کنند تا از بروز علائم ترك جلوگیرى شود.

همچنین متادون براى كسانى كه به طور مرتب از مواد شبه افیونى به طو رتزریقی استفاده مى‌كنند و آلوده به ویروس ایدز HIV یا هپاتیت C هستند، تجویز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در این افراد كمك کند و خطر انتشار عفونت را از طریق استفاده از سوزن مشترك كاهش دهد.

متادون گاه در تسكین درد افراد مبتلا به درد شدید مزمن یا درد همراه با بیمارى هاى علاج ناپذیرى كه منجر به مرگ مى شوند، به كار مى رود.

متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌كند؟

برخى از افرادى كه درمان با متادون را شروع مى‌كنند، سرخوشى و آرامشى را احساس مى‌كنند كه در میان تمامى داروهاى شبه افیونى مشترك است.

با ادامه درمان و رسیدن به یك دوز ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد مى‌شود. كسانى كه در حال درمان با متادون هستند، غالباً احساس خویش را از استعمال متادون، "طبیعى" عنوان مى‌كنند.

درمان با متادون بر تفكر آنها تاثیرى ندارد، مى توانند كار كنند، به مدرسه بروند و یا از خانواده مراقبت كنند. متادون همچنین از تاثیر نشئه آور هروئین و سایر شبه افیونیها ممانعت مى‌كند و بدین ترتیب اثر این داروها را كاهش مى‌دهد.

درمان با متادون، عوارض جانبى هم ممکن است به همراه داشته باشد از جمله تعریق، یبوست و افزایش وزن.

اثرات متادون براى چه مدت باقى مى‌ماند؟

متادون ماده‌ای طولانی‌اثر است .شخصى كه به مواد شبه افیونى وابستگى دارد با یك دوز متادون در شبانه‌روز از علائم ترك مصون مى‌ماند. در مقابل كسى كه به هروئین براى پرهیز معتاد است، برای جلوگیری از بروز علائم ترک در خود باید سه تا چهار بار در روز این ماده را مصرف کند.

درمان روزانه با متادون مى تواند تا بى نهایت ادامه یابد اما اگر فردى كه متادون دریافت مى كند و پزشك با وى براى پایان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به تدریج در طول هفته ها یا ماه هاى متعدد كاسته مى شود و فرآیند ترك تسهیل مى‌شود.

در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل پیچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى بروز خواهند كرد.

این علائم در طول یك تا سه روز پس از آخرین دوز شروع شده، در طول سه تا پنج روز به اوج خود رسیده و سپس به تدریج از بین مى روند، گر چه سایر علائم مانند اختلال خواب و تمایل به مصرف دارو مى تواند براى ماه ها ادامه یابد.


آیا متادون خطرناك است؟

زمانى كه متادون طبق تجویز پزشك دریافت مى شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفكر وارد نمى كند، حتى اگر براى سال ها به طور روزانه مصرف شود.

از سوى دیگر متادون یك داروى قوى است و مى‌تواند براى كسانى كه آن را به طور منظم دریافت نمى كنند فوق العاده خطرناك باشد، چرا كه این افراد نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نكرده اند.این دارو حتى دوزهاى بسیار پائین نیز مى‌تواند براى كودكان كشنده باشند.

از این رو تجویز متادون با دقت پایش و كنترل مى شود.

یك مزیت مهم متادون این است كه این ماده مصرف هروئین را كاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بى رویه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتیت C از راه كاربرد سوزن مشترك است. درمان متادون كمك مى كند كه فرد از فجایع ناشى از استعمال هروئین مصون بماند.

آیا متادون اعتیادآور است؟

تعاریف جدید از "اعتیاد"، عوامل متعددى را در ارزیابى مصرف دارو توسط فرد مدنظر قرار مى دهند. این عوامل شامل "تحمل" یا نیاز به افزایش مداوم دوز دارو براى رسیدن به اثر یكسان؛ "وابستگى جسمی" یا بروز علائم ترك با قطع مصرف و "استعمال همراه با اضطرار" به رغم نتایج منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستند.

برخى مى گویند كه متادون به همان اندازه هروئین اعتیادآور است. كسانى كه متادون مصرف مى كنند، مسلماً نسبت به برخى اثرات آن تحمل پیدا كرده و در صورتى كه دارو را به شكل منظم دریافت نكنند، دچار علائم ترك مى شوند.

اما اگر چگونگى و علت مصرف دارو را مورد توجه قرار دهیم، متادون در تعریف كامل "ماده اعتیادآور" نمى گنجد. اول از همه این كه تجویز متادون برای بیماران به عنوان یك درمان طبى در نظر گرفته مى شود و تنها براى كسانى تجویز مى شود كه خود هم اكنون وابسته به داروهاى شبه‌افیونى مانند هروئین هستند

. براى این افراد، متادون یك جایگزین مطمئن براى روش هاى خطرناكى چون استفاده از هروئین به شمار مى رود. متادون ایشان را از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها كرده و بدان ها امكان بهبود زندگى شان را مى بخشد.

متادون گاه به عنوان داروى خیابانى مورد استفاده قرار مى گیرد، اما استعمال آن بیشتر به منظور پیشگیرى از علائم ترك هروئین است. اثرات متادون كندتر از آن ظاهر مى شوند و بیشتر از آن مى پایند كه بتوان از آن به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف یاد كرد.

اثرات طولانى مدت متادون

درمان با دوز نگهدارنده متادون یك درمان طولانى مدت است. درمان از یك تا دو الى بیست سال و یا بیشتر به طول مى‌انجامد. این درمان طولانى مدت به لحاظ پزشكى بى خطر و موثرترین درمان موجود براى وابستگى به مواد شبه‌افیونى است.

بازم هركاری داشتی پیام بزن با كمال میل در خدمتت هستم.
موفق و پیروز و سربلند باشی.
.0%دیگر پاسخ ها
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41587درصد بهترین پاسخ : 37%ارکید ارکید (32)i

1.    88/10/26 (12:02)متادون دارویی است كه مشابه مورفین و دیگر داروهای مخدر عمل می‌كند. با دوز مناسب ایجاد سرخوشی یا رخوت نكرده ‏‌اما ولع را مرتفع می‌كند.100%


عوارض قرص فینستراید چیست؟


مشخصات سوال
sinan_hoنام : سینان سامتیاز : 143درصد بهترین پاسخ : 12%سینان س (148)i

30 دی 87 - 16:52عوارض قرص فینستراید چیست؟ اطلاعات بیشتر : عوارض طولانی مدت و کوتاه مدتش چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 30 دی 87 (16:52)تاریخ بسته شدن سوال : 10 بهمن 87تعداد بازدید :252تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » دارو- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
عوارض قرص فینستراید چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
bahareh_20rنام : بهاره حیدریامتیاز : 464درصد بهترین پاسخ : 25%بهاره حیدری (4)i

87/11/10 (09:51)ایبوک کتاب اطلاعات دارویی رو برات میل کردم امیدوارم بدردت بخوره.0%دیگر پاسخ ها
r_basharنام : روزبه بشرامتیاز : 428درصد بهترین پاسخ : 18%روزبه بشر (79)i

1.    87/10/30 (17:09)سلام
در مطالعات كارآزمایی بالینی كه بر روی فیناستراید به مدت 12 ماه انجام شده است. 4/1 درصد از افرادیكه به مدت یك سال هر روزه این دارو را مصرف نموده اند بعلت عوارض جانبی دارو مجبور به قطع دارو شدند. عوارض جانبی عبارتند از:
1- كاهش میل جنسی
2- كم شدن حجم مایع منی
3- مشكل در نعوذ
4- مشكل در دفع منی

توجه:
این دارو تنها باید در مردان با سن بالای 18 سال تجویز گردد.
حتی لمس قرص فیناستراید برای بانوان ممنوع است.

صدمه به اعضایی مانند كلیه و كبد در مورد این دارو ثابت نشده است.
همچنین هیچگونه تداخل دارویی بین این دارو با داروهای دیگر مشاهده نشده است.
.77%
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

2.    87/10/30 (17:19)www.naria.ir
www.naria5.blogfa.com
البته جواب یکی تا حدی غلو داره!.4%
nasimavaنام : نسیم شامتیاز : 99درصد بهترین پاسخ : 0%نسیم ش (1)i

3.    87/10/30 (20:45)فیناستراید در درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات مصرف میشود.این دارو آنزیم_5 آلفاردوکتاز را که مسئول تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون میباشد به طور اختصاصی مهار میکند و باعث کاهش اندازه پروستات - بهبود سرعت جریان ادرار و رفع علایم انسدادی میگردد.
این دارو از طریق خوراکی به خوبی جذب میشود نیمی از دارو در کبد متابولیزه و از طریق مدفوع دفع میشود نیمه عمر دارو حدود 8 ساعت است و کمتر از 1 درصد دارو از طریق ادرار دفع میشود.
عوارض جانبی این دارو:
ناتوانی جنسی-کاهش میل جنسی و حجم مایع انزال-بزرگ شدن و احساس ناراحتی در پستانها-واکنشهای حساسیت مفرط(از جمله تورم لب و بثورات جلدی) از عوارض این دارو میباشن.
.18%
moamنام : محمد امرالهیامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 9%محمد امرالهی (0)i

4.    87/11/1 (22:43)سلام finasteride یک داروی ضد آندروژن: ضد همرمون مردانه تستوسترون می باشد.یعنی اثر آن را خنثی می کند. کاربرد بالینی: درمان تاسی سر به علت افزایش هورمون مردانه و نیز درمان BPH یا بزرگی خوش خیم غده پروستات آقایان. خوب عوارض عمده : پایین افتادن فشارخون بویژه موقع برخواستن،
ؤعوارض عمده شامل :کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا وImpotencyکاهش حجم منی
سایر عوارض: سرگیجه سردرد
بزرگی وحساس شدن سینه ها (در مردان) اختلال نعوظ یا بقول عامه راست کردن عوارض حساسیتی شامل خارش سوزش بویژه در صورت و لبها آسم درد بیضه ها
رفرنس : دارونامه رسمی ایران، therapeutic applied clinical use of drugs 8ed.0%


ساير مطالب :
* راههای افزایش سرعت وشتاب موتور؟
* رونالدو مهاجم برزیل در چند دوره جام جهانی حضور داشت ؟
* رم ddr2باس 667 رو چطور میشه بصورت dual روی سیستم بست. مادر ب
* دوستان یک استاد سه تار به من معرفی کنید
* تعبیر خواب گنجشک
* اطلاعاتی در مورد خرید حق تقدم سهام پلی اکریل می خواستم
* فوری فوری فوری
* علت درد در ناحیه چشم سوم چیست؟
* چاکرا چیست؟
* درباره ی سرویس ADSL