تبليغات
عکس روی قلیون میوه ای


مشخصات سوال
mage_fozooli56نام : جلال درصد بهترین پاسخ : 7%جلال (62)i

2 بهمن 87 - 09:18عکس روی قلیون میوه ای اطلاعات بیشتر : آیا واقعا عکس روی قلیون میوه ای عکس شاه عباسه؟؟
اگه هست چرا عکسش رو گزاشتن؟؟؟؟
مگه با قلیون مخالف نبوده؟؟؟
خواهشا توضیح کاملی بدینتاریخ ایجاد سوال : 2 بهمن 87 (09:18)تاریخ بسته شدن سوال : 18 بهمن 87تعداد بازدید :87تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : هنر و سرگرمی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
عکس روی قلیون میوه ای 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
fr0334yadنام : فریاد سامتیاز : 131درصد بهترین پاسخ : 20%فریاد س (12)i

87/11/2 (15:20)با سلام
از فریاد

اینکه خوده شاه عباسه یانه هنوز بین علما اختلاف نظر هست

این عکسی که شما در موردش سوال کردید : اینکه مال یکی از فرزندان شاه عباس می باشد شاه عباس طی روایتی میره مسافرت اونجا بهش تریاک تعارف میکنند اون از خدا بی خبر می یاد و خاکستر روی ذغالهارو اول فوت کنه تا ذغال خوب سرخ بمونه ولی خاکستر ها میریزند روی زمینم و پخش میشند کمی اونجاهارو کثیف میکنه و بعد ایشان می فرمایند حالا که نکشیدم خاک بر سرم شد وای به حالی که بکشم
از این رو با قلیان مخلفت میکنه ولی پسر بی لیاقتش میره دنبال این کارها
و این عکس به خاطر محبوب بودن شاه عباس میباشد ایشان 50 سال حکومت کردند

ممنونم
از فریاد
.76%دیگر پاسخ ها
sigarianنام : مَهدی سیگاریان وفاامتیاز : 3543درصد بهترین پاسخ : 13%مَهدی سیگاریان وفا (59)i

1.    87/11/2 (15:32)دوست عزیز
تصویر ... تصویر شاه عباس است
اما باید توجه کنی که منظور طرح شاه عباسی است نه تصویر شاه عباس
این نوع قلیانها برگرفته شده از قلیان سلطنتی در زمان شاه عباس است.23%
reza0922نام : رضا کریمیامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%رضا کریمی (11)i

2.    87/11/4 (18:22)آره.0%


مضرات قلیون میوه ای با سیگار چه قد تفاوت داره؟


مشخصات سوال
hakem07نام : شوالیه سیاهامتیاز : 85درصد بهترین پاسخ : 10%شوالیه سیاه (87)i

30 آذر 87 - 13:20مضرات قلیون میوه ای با سیگار چه قد تفاوت داره؟تاریخ ایجاد سوال : 30 آذر 87 (13:20)تاریخ بسته شدن سوال : 30 آذر 87تعداد بازدید :40تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : سلامتی » غیره- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
مضرات قلیون میوه ای با سیگار چه قد تفاوت داره؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
donyazadehنام : دنیازده امتیاز : 332درصد بهترین پاسخ : 17%دنیازده (19)i

87/9/30 (14:11)قلیون نیکوتین و قطرانش کمتره ازاین جهت بهتر از سیگاره ام چون حجم دودی که با قلیون میدی تو بیشتره ضرر بیشتری واسه ریه داره.0%دیگر پاسخ ها
westboyنام : آرش سپهریامتیاز : 4469درصد بهترین پاسخ : 8%آرش سپهری (68)i

1.    87/9/30 (14:04)شنیدم که می گن هر پک قلیون اندازه 80 نخ سیگاره!!!.0%


من شنیدم قلیون خطرناک تر از سیگاره آیا درسته؟


مشخصات سوال
shahab_asemanنام : شهاب بامتیاز : 1درصد بهترین پاسخ : 0%شهاب ب (0)i

3 اسفند 86 - 15:29من شنیدم قلیون خطرناک تر از سیگاره آیا درسته؟تاریخ ایجاد سوال : 3 اسفند 86 (15:29)تاریخ بسته شدن سوال : 19 اسفند 86تعداد بازدید :1598تعداد پاسخ ها : 28طبقه بندی : سلامتی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
من شنیدم قلیون خطرناک تر از سیگاره آیا درسته؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
aazavvarنام : ДŁζ žامتیاز : 405درصد بهترین پاسخ : 15%ДŁζ ž (15)i

86/12/3 (17:09)http://www.joofer.blogfa.com/post-43.aspx

مضرات قلیان : هر پُك قلیان، یك لیتر دود سمی
ششمین كنگره ی سراسری بیماری‌های ریه بهانه‌ای بود تا متخصصان یك بار دیگر اعلام كنند که خطرات قلیان، اگر بیشتر از سیگار نباشد، كمتر نیست.

دكتر روزبه نقشین، دبیر انجمن متخصصان ریه تاكید كرد:

"كشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را كاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباكوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌كند."

او با انتقاد از رواج استفاده از اسانس در تركیب تنباكوها گفت: "این تركیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ كند كه عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد."

دبیر اجرایی ششمین كنگره ی سراسری بیماری‌های ریه، قلیان را اعتیادآور دانست و گفت:

"كشیدن یك یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ كننده را دچار اعتیاد می ‌كند، در حالی ‌كه تصور غلط جامعه این است كه دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود."
هر وعده قلیان برابر یك پاكت سیگار

مانند بسیارى از كشورهاى خاورمیانه، قلیان یكى از وسایل تفریحى رایج در ایران است كه اگرچه بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی مصرف آن در اماكن عمومی و به خصوص سفره‌خانه‌های سنتی منع شده،‌ اما ظاهراً به راحتی نمی ‌شود، شر آن را از چنین مكان‌هایی كم كرد.

متخصصان اعلام می‌ كنند كه مصرف‌ كنندگان قلیان، در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با كشیدن یك نخ سیگار دریافت می‌ كنند.

افراد سیگاری كه به طور متداول ‌8 تا ‌12 نخ سیگار در روز مصرف می‌ كنند، به طور متوسط با ‌40 تا ‌75 پُك كه به مدت ‌5 تا ‌7 دقیقه به طول می ‌انجامد، حدود ‌5 تا 6 لیتر دود استنشاق می‌ كنند و این در حالی ‌است كه مصرف ‌كننده ی قلیان در هر وعده مصرف كه به طور متداول ‌20 تا ‌80 دقیقه طول می ‌كشد، حدود ‌50 تا ‌200 پُك می ‌زند كه هر پك به طور متوسط حاوی ‌15/0 تا یك لیتر دود است.
دود به همراه رطوبت

دكتر ایرج خسرو‌نیا،‌ رئیس انجمن پزشكان داخلی ایران، با اشاره به اینكه دود قلیان همان مضرات سیگار را دارد، در مورد سایر عوارض كشیدن قلیان می‌ گوید:

"به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می ‌تواند عامل مهمی جهت رشد میكروب ها و قارچ ها باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند كه كشت مواد داخل لوله ی قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میكروب بوده و این میكروب‌ها و قارچ ها به راحتی توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و ایجاد عفونت های مزمن می‌ كند.

در ابتدا شخص متوجه بیماری خود نمی ‌شود، ولی سال های بعد به دلیل نفوذ این قارچ ها و میكروب ها در لایه‌های مختلف ریه، بیماری هایی مثل برونشیت،‌ برونشكتازی،‌ آمفیزم ریه و در نهایت آسم ایجاد می شود. این در حالی است كه شخص هنگامی به بیماری خود پی می ‌برد كه متأسفانه چاره‌ای جز تحمل بیماری تا آخر عمر نخواهد داشت."

دكتر خسرونیا با اشاره به اینكه شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و كشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شك مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد، اضافه می ‌كند:"متأسفانه به اكثر تنباكو‌هایی كه در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود كه این اسانس ها علاوه بر تحریك دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذكر شده، رینیت آلرژیك و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد."
دود قلیان بیشتر از سیگار است

بنا به اعتقاد كارشناسان مصرف یک نخ سیگار بین 500 سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده ی یک بار از قلیان 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد کرد. مدت زمان استعمال سیگار معمولاً 10 دقیقه است، اما قلیان با وجود دفعات کمتر استفاده در مقایسه با سیگار، در هر بار مصرف برای 40 تا 60 دقیقه استفاده می ‌شود. به این ترتیب اثرات مضر قلیان، كمتر از سیگار نیست، اما در فرهنگ جامعه ی ما به این حقیقت علمی توجهی نمی ‌شود.

دكتر خسرونیا با اشاره به اینكه حتی دیده شده والدین برای خندیدن و سرگرمی، نی قلیان را به دهان افراد زیر 5 سال هم گذاشته و آنها را وادار به قلیان كشیدن می ‌كنند، می‌ گوید: "رسانه‌ها باید آگاهی لازم را به مردم بدهند تا مردم لااقل از استعمال قلیان در مكان‌های عمومی و منازل، به خصوص اماكنی كه به فضای آزاد راه ندارند، خودداری كنند."
انتقال بیماری از طریق قلیان

اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود! این جمله‌ای است كه از زبان بسیاری از مصرف ‌كنندگان قلیان شنیده می‌ شود.

دكتر خسرو‌نیا، در این باره می ‌گوید:

"این تصور، تصوری كاملاً غلط است، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی كه دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی كه قلیان نمی‌ كشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد."

دكتر شهرام آگاه،‌ متخصص داخلی و عضو هیأت علمی دانشگاه ایران نیز در مورد مصرف قلیان می‌ گوید: "بر خلاف تصور عمومی كه عده‌ای معتقدند وجود آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،‌ بیشتر این مواد سمی از جمله نیكوتین و خاكستر وارد ریه می ‌شوند و به خاطر دَم‌های عمیقی كه فرد برای جذب دود می ‌زند،‌ تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌ شود."

وی با اشاره به اینكه سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، كبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند،‌ در مورد عوارض خوش‌خیم آن می ‌گوید:

"این عوارض شامل زخم‌های گوارشی هستند. همچنین قلیان باعث ریفلاكس معده(برگشت اسید معده به مری) می ‌شود كه در نتیجه ی ‌آن فرد سوزش شدیدی در سر دل دارد و دچار تهوع می گردد. حتی بیماری ریفلاكس در بعضی موارد منجر به سرطان مری نیز می‌ شود."

به گفته ی وی میزان و عمق دَم در حركت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

بنا به گفته ی متخصصان دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد.

به علاوه، دود قلیان مجموعه‌ای از مواد سرطان ‌زای دیگر را دارد که ناشی از سوختن زغال است و خطر انتقال بیماری‌‌های عفونی مانند سل را نیز افزایش می ‌دهد.

دكتر آگاه با اشاره به اینكه نیكوتین نقش بسیار مهمی در میزان و نحوه ی مصرف مواد دخانی به عهده دارد،‌ می ‌گوید:

"تحقیقات ثابت كرده است افراد سیگاری تا زمانی كه میزان نیكوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به كشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیكوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ كنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناك مثل منو‌اكسید‌كربن قرار می گیرند.

این موضوع مصرف‌ كنندگان قلیان و اطرافیان آنها را كه در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌كنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت."

هم اكنون سالانه 5 میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات، جان خود را از دست می ‌دهند كه با ادامه ی این روند تا 20 سال آینده تعداد قربانیان به 10 میلیون نفر در سال می ‌رسد.

بر اساس تازه‌ترین آمارهای ملی نیز 3 درصد نوجوانان ایرانی سیگار می‌ كشند و 14 درصد آنان از سایر مواد دخانی و عمدتاً از قلیان استفاده می ‌كنند.

منبع : www.Tebyan.net

و در آخر هم یک کلام از خودم بگم که استعمال هیچ گونه دخانیاتی کمتر از سیگار ضرر نداره. حالا دیگه تصمیم با خودتونه. ...

-----------------------------------------------------------------------
http://blog.360.yahoo.com/blog-gy.8yeAwd683nEpIqUSdsPN8ILb2?p=192
مضرات قلیان
قلیان‌كشیدن بسیار زیانبارتر از سیگار كشیدن
یك گزارش جدید علمی حاكی از آن است كه یك بار قلیان كشیدن به اندازه 15 تا 52 سیگار مونوكسید‌كربن و به اندازه 72 تا 102 سیگار قطران وارد بدن می‌كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گزارش آزمایشگاه ملی فرانسه كه سازمان ضددخانیات فرانسه به ان استناد كرده است، به گفته این سازمان ثابت می‌كند:‌ "قلیان یك منبع عمده آلودگی هوا در جاهای سرپوشیده و دربسته است

برتران دوتزنبرگ در این باره می‌گوید: "اگر این داده‌ها را با سیگار كشیدن منظم مورد مقایسه قرار دهیم، یك بار قلیان كشیدن به طور متوسط با 70 بار سیگار كشیدن معادل است

در آزمون‌های انجام شده بوسیله آزمایشگاه ملی فرانسه

سه پارامتر در تجزیه و تحلیل دود سیگار مورد اندازه‌‌گیری قرار گرفت:‌ مقدار قطران، نیكوتین و مونوكسیدكربن.

قلیان‌كش‌خانه‌ها در فرانسه از دولت این كشور درخواست كرده‌اند آنها را از شمول قانون منع استعمال دخانیات در كافه‌ها و رستوران‌ها كه از اول ژانویه سال آینده میلادی به اجرا در می‌آید، خارج كند، مانند كار مشابهی كه در ایالت كبك كانادا در مورد این محل‌ها به دلایلی فرهنگی در سال قبل انجام شد.

چایخانه‌هایی كه قلیان‌های آبی سبك شرقی با تنباكو و میوه‌های معطر در اختیار مشتریان قرار می‌دهند بسیار محبوب شده‌اند و اغلب جامعه با تبار آفریقای شمالی این كشور به آنها رفت و آمد دارند

بر اساس آمار صنف قلیان‌‌خانه‌داران حدود 200 چایخانه دارای قلیان كه نیمی از آنها در پاریس هستند، هر سال به حدود یك میلیون نفر سرویس می‌دهند
-----------------------------------------------------------------------
http://yasaman46.blogfa.com/post-4.aspx
مضرات قلیان

بسیاری از مردم تصور میکنند که اثرات مسموم کننده توتونی که از طریق قلیان استفاده میشود کمتر از مصرف آن با سیگار است. اما محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون واشنگتن معتقدند افرادی که قلیان میکشند نمیدانند که با این کار چیزی معادل یک پاکت سیگار را در مدت 30 تا 60 دقیقه استنشاق میکنند و در مقایسه با افراد سیگاری کسانی که قلیان میکشند در معرض مقادیر بیشتری از نیکوتین، مونو اکسید کربن و برخی سموم دیگر قرار میگیرند. به گفته این محققان مردم تصور میکنند که آب سموم را جذب میکند اما این تصور فقط در صورتی صادق است که این سموم در آب قابل حل باشند! متاسفانه کشیدن توتون از طریق قلیان در سراسر خاورمیانه گسترش یافته و در غرب نیز در حال رواج است.
-----------------------------------------------------------------------
http://www.isnatums.com/news/archives/health/000643.php
یک فوق تخصص ریه هشدار داد: دود قلیان بسیار خطرناکتر از دود سیگار است
خبرگزاری دانشجویان ایران -واحد علوم پزشکی تهران

خبرگزاری دانشجویان ایران- واحد علوم پزشكی تهران
سرویس بهداشت ودرمان

یک فوق تخصص ریه به خانواده ها هشدار داد که علی رغم اینكه قلیان علائم بالینی اش دیر ظهور می‌كند اما مضرراتش از سیگار بیشتر است.
دكتر صمد قدرتی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت وگو با خبرنگار سرویس بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران واحد علوم پزشكی تهران گفت: توتون های استفاده شده درقلیان علاوه بر مضرراتی كه مشابه سیگار دارند به خاطر مواد افزودنی دیگری كه برای طعم بخشیدن و بو بخشیدن به آن اضافه می شود ایجاد یك سری علائم حسایت چه به صورت پوستی وچه به صورت تنفسی می كند و در پاره ای موارد باعث نمایان شدن آسم خفته در افراد می شود.
وی افزود: قلیان می تواند روی سیستم قلبی، عروقی و ریوی تأثیرات سوء داشته باشد همچنین دود سیگار و قلیان در مراحل اولیه باعث ایجاد تنگی درمجاری هوایی كوچك و به تدریج با افزایش میزان مصرف باعث تنگی مجاری هوایی بزرگتر و تشدید تنگی نفس می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد: استفاده از تنباكو بدلیل اینكه در مراحل اولیه اش تا چندین سال علائمی از لحاظ بالینی ایجاد نمی كند افراد احساس می كنند كه هیچ عارضه ای ندارد و حتی میزان مصرفش را نیز زیاد می كنند درحالی كه سموم داخل توتون و تنباكو یك حالت تجمعی پیدا می كنند و وقتی سطح سرمیشان از یك حد معینی بالاتر رفت باعث ایجاد اختلال در نحوه تنفس، تعداد تنفس و تست های تنفسی می شوند در نتیجه فرد علاوه بر اینكه دچار انسدادهای مزمن ریوی می شود مشكل آسم نیز به دنبالش اضافه می شود و برای كنترل بیماریش نیاز به اقدامات درمانی بیشتری پیدا می كند.
دكتر قدرتی با اشاره به اینكه معمولاً از قلیان در جمع های خانوادگی و دوستانه استفاده می شود گفت: مضررات استفاده از قلیان برای خانه ها خصوصاً زنان باردار همانند استفاده از سیگار است و همان طور كه دود سیگار برای اطرافیان مضرر است دود قلیان كه پدر یا مادر بكشند و درداخل محیط پخش شود همان اثرات سمی سیگار را برای كودكانشان به انضمام ناراحتی های حساسیتی كه ایجاد می كند، دارد.
وی افزود: آمارها نشان می دهد كه میزان شیوع سرطان ریه، آسم و بیماریهای انسدادی ریه در افرادی كه در معرض دود سیگارو یا قلیان هستند نسبت به افرادی كه اصلاً در معرض دود قرار ندارند بیشتر است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان گفت: مواجهه با دود توتون و تنباكو در كسانی كه زمینه فامیلی آسم، كهیر، حساسیت فصلی اگزما و یا سابقه مصرف یك سری داروهای خاص دارند و یا كسانی كه دارای بیماریهای قلبی عروقی و ریوی هستند ریسك ابتلا و تشدید بیشتری دارد
-----------------------------------------------------------------------
http://www.taranehaykoodakan.blogfa.com/post-55.aspx
سوسن دانش آموز كلاس اول راهنمایی است. دختر مؤدب و خوش اخلاقی است و همیشه به دنبال دانستن است . دلش می خواهد پاسخ همه ی پرسشهایش را پیدا كند. برای همین بیشتر اوقات كتاب می خواند و مطالعه می كند. مدتی پیش معلم دینی در مورد امر به معروف و نهی از منكر برایشان حرف زد و از آنها خواست اگر منكری را مشاهده كردند، جلوی آن را بگیرند تا جامعه سالم بماند. سوسن هم به چیزهایی كه دور و برش بود ، با دقت نگاه می كرد تا بفهمد چه كارهایی منكر و ناپسند هستند ؛ اما همان روز در خانه ی خودشان یك مورد را مشاهده كرد. مادربزرگ او روزهای پنجشنبه به خانه ی آنها می آمد تا به اتفاق مادرش سر خاك پدربزرگ مرحومش بروند. مادرش برای پذیرایی از مادربزرگ ، قلیان چاق می كرد و مادربزرگ با لذت به قلیان پك می زد و دودش را از دهان و بینی ، خارج می كرد. سوسن
می دانست كه قلیان كشیدن مضر است و افرادی كه قلیان می كشند، با این كار سلامتی خود را در معرض خطر قرار می دهند. او می خواست به مادربزرگ بگوید كه كارش درست نیست ، اما مادربزرگ آدمی نبود كه به حرف سوسن گوش بدهد. سوسن برادر كوچكی دارد به اسم سامان كه هنوز به مدرسه نمی رود. سامان از قلیان كشیدن مادربزرگ خیلی خوشش
می آید.داخل كوزه ی قلیان چندتا عروسك كوچولو هست كه باهربارپك زدن مادربزرگ ، توی آب بالا و پایین می روند و سامان كوچولو از دیدنشان لذت می برد. گاهی وقتها هم سامان هوس می كند قلیان بكشد، مادربزرگ هم سر قلیان ، یعنی جایی كه در آن آتش و تنباكو می گذارند را برمی دارد و نی قلیان را به سامان می دهد و سامان هم چندتا پك می زند و كلی تفریح می كند.

تمام اینها فكر سوسن را به خودش مشغول كرده بود. او در فكر یافتن راهی برای منع كردن مادربزرگ از قلیان كشیدن بود. سوسن موضوع را با معلم دینی در میان گذاشت و خانم معلم هم راهی را به او پیشنهاد كرد كه می توانست مؤثر واقع گردد.

سوسن به توصیه ی خانم معلم، مطالبی در باره ی ضررهای استعمال دخانیات( استفاده از چیزهایی مثل سیگارو قلیان) از مجلات و اینترنت تهیه كرد و انشایی با این عنوان نوشت: آیا سیگار و قلیان به سلامتی آسیب می رسانند؟ و این انشا را برای مادربزرگ خواند تا مادربزرگ ببیند خوب نوشته است یا نه. متن انشا این بود:

« از زمانی كه كریستف كلمب به آمریكا پا گذاشت و در كوبا به مردمی برخورد كه توتون و تنباكو را به شكل عجیبی مصرف می كردند به این شكل كه دودی را كه از سوزاندن آنها حاصل می شد ، استنشاق می كردند.ا و به معرفی این كشف به مردم سراسر جهان اقدام كرد و زمان زیادی گذشت تا توتون و تنباكو به ایران رسید. بعد ایرانیها به اختراع وسیله ای به نام قلیان اقدام كردند كه قیافه و ظاهری كاملاً هنری داشت. اختراع این وسیله ، مصرف تنباكو را با سرعت بیشتری در ایران رواج داد. به علاوه قلیان از پاكستان و كشورهای عربی هم سر درآورد و جایگاهی برای خود پیدا كرد. بسیاری از مردم تصور می کنند که اثرات
مسموم کننده ی توتونی که از طریق قلیان استفاده می شود، کمتر از مصرف آن با سیگار است. اما محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون واشنگتن معتقدند افرادی که قلیان می کشند ،
نمی دانند که با این کار چیزی معادل یک پاکت سیگار را در مدت 30 تا 60 دقیقه استنشاق می کنند و در مقایسه با افراد سیگاری کسانی که قلیان می کشند در معرض مقادیر بیشتری از نیکوتین، مونو اکسید کربن و برخی سموم دیگر قرار می گیرند. به گفته این محققان مردم تصور می کنند که آب ، سموم را جذب می کند اما این تصور فقط در صورتی صادق است که این سموم در آب قابل حل باشند! متاسفانه کشیدن توتون از طریق قلیان در سراسر خاورمیانه گسترش یافته و در غرب نیز در حال رواج است. اما دودی كه از قلیان تولید می شود مقادیر زیادی سموم خطرناك دارد كه باعث بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی و عروقی و...
می شود. ضمن اینكه نیكوتین قلیان مثل سایر مواد دخانی اعتیاد آور است. تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داده است مضرات قلیان بسیار خطرناك تر از مضرات سیگار است. آنها اعلام كرده اند میزان مونوكسید كربن به فلزات سنگین و تركیبات شیمیایی سرطانزا كه از زغال یا مواد تشكیل دهنده قلیان متصاعد می شود به مراتب اثرات سوء بیشتری نسبت به سیگار دارد. علاوه بر خطرناك بودن دود قلیان برای سلامت دستگاه تنفس و قلبی و عروقی ، عامل منفی دیگر قلیان، انتقال بیماریهای مختلف از طریق دهان و دندان آلوده به وسیله استفاده مشترك چند نفر از یك نی قلیان است كه باعث انتقال بیماریهایی مثل سل، هپاتیت و... می شود.

در سالهای گذشته استفاده از قلیان به سنین بالا محدود می شد، در حالی كه در چند سال اخیر استفاده از قلیان افزایش یافته و نوجوانان و جوانان به طرفداران اصلی آن تبدیل شده اند. یكی از دلایل این امر راه افتادن رستورانهای سنتی رنگارنگ و شیك است كه قلیان و شكل جدیدتر آن یعنی قلیان میوه ای كه باز هم به دلیل استفاده از اسانسهای معطر میوه ای شیمیایی اثرات مضر بیشتری دارند، جزو جدایی ناپذیر آنهاست.

به این ترتیب بر هر انسان مسئول ومتعهدی واجب است كه از استعمال دخانیات پرهیز كند و دیگران را نیز از این كار برحذر دارد كه حفظ سلامتی بسیار مهم و باارزش می باشد.»

انشای سوسن كه تمام شد ، مادربزرگ شانه هایش را بالا انداخت و با دلخوری گفت:« اگر منظورت از این انشانویسی اینه كه به من بگی قلیون نكشم، كور خوندی. من سالهاست كه این كار را می كنم و تا حالا هم بیمار نشده ام. برو این حرفها را برای كسی بگو كه بیماری قلبی و عروقی داره و دستش بند دوا ودكتره... برو جونم، وقتت را تلف نكن.»

سوسن خیلی ناراحت شد ولی چیزی نگفت. روز بعد جریان را برای معلمش تعریف كرد. خانم معلم لبخندی زد و گفت:« یه ضرب المثلی هست كه می گه نرود میخ آهنین در سنگ ، بعضی از افراد در مقابل خیرخواهی دیگران موضع منفی می گیرند و حاضر نیستند حرف گوش كنند. مادربزرگ تو هم یكی از این افراده. اما تو اصلاً ناراحت نباش. تو به وظیفه ی الهی خودت عمل كرده ای.تو مادربزرگ را به ترك قلیان دعوت كردی. درسته كه او به حرفت توجهی نكرده، ولی من مطمئنم كه یك روز متوجه اشتباه خودش می شه و می فهمه كه چقدر دوستش داری.»

مدتی گذشت . یك روز بازهم مادربزرگ به خانه ی آنها آمد و مادر هم برایش قلیان چاق كرد. سوسن كه از دود قلیان بدش می آمد، به اتاق خودش رفت ولی سامان و پدر و مادرش در كنار مادربزرگ ماندند. مادربزرگ به قلیان پك می زد و با آنها صحبت می كرد كه ناگهان دردی در قفسه ی سینه اش احساس كرد و لحظه ای بعد به سرفه افتاد و حالش خراب شد. مادر با نگرانی قلیان را از جلو ی او برداشت و یك لیوان آب به دستش داد. اما حال مادربزرگ خوب نشد. او را به درمانگاه بردند. دكتر بعد از گرفتن نوار قلب ، گفت كه قلبش دچار مشكل شده و مدتی باید تحت درمان باشد واز دود سیگار و قلیان و هوای آلوده هم باید پرهیز كند.

مادربزرگ در خانه ی آنها ماند و مادر سوسن به مراقبت از او پرداخت. مدتی طول كشید تا حال مادربزرگ بهتر شد. یك روز سوسن در اتاق مشغول نوشتن تكالیفش بود كه مادربزرگ او را صدا زد و گفت:« برو انشایی را كه یك بار برایم خواندی بیار و بازهم بخوان.» سوسن گفت:« ولی شما كه از اون خوشتون نیومد.» مادربزرگ گفت :« ولی حق با تو بود. من اون روزاز دستت ناراحت شدم . اما حالا می فهمم كه تو از روی دلسوزی می خواستی مرا از كشیدن قلیون ، منع كنی . كاش به حرفت گوش داده بودم. اگر اون روز قلیون كشیدن را ترك كرده بودم، شاید امروز اینقدر بیمار و ضعیف نمی شدم. راستی برو اون قلیون راهم بشكن تا دیگه كسی هوس كشیدن به سرش نزنه ..»

سوسن گونه ی مادربزرگ را بوسید و رفت تا قلیان را بشكند و دفتر انشایش را بیاورد . او خوشحال بود كه مادربزرگ به این نكته پی برده كه كشیدن قلیان ، سلامتی انسانها را به خطر می اندازد و كار درستی نیست.( توضیح: مطالبی كه در مورد مضرات استعمال دخانیات در متن داستان آوردم ،از اینترنت، با موضوع «مضرات كشیدن قلیان» گرفته شده است.) .37%دیگر پاسخ ها12
pardis753نام : پردیس امتیاز : 5246درصد بهترین پاسخ : 24% پردیس (15)i

1.    86/12/3 (15:39)منم شنیدم اگه بیشتر نباشه کمتر نیست
چون هردو جزء دخانیات هستن و دودشون برای ریه ها مضر و سرطان زاست.18%
mrakbarianنام : محمودرضا اکبریانامتیاز : 119درصد بهترین پاسخ : 18%محمودرضا اکبریان (23)i

2.    86/12/3 (16:45)بله درست است.چونکه دود قلیان از داخل آب عبور می نماید،میتواند قطرات بسیار ریز آب را به داخل ریه بفرستد که در بیشتر اوقات این ذرات ریز آب ممکن است آلوده بوده و یا رطوبت حاصله باعث بیماریهای تنفسی گردد.12%
ardeshir_arianaنام : امیر سامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%امیر س (1)i

3.    86/12/3 (16:52)قلیان از لحاظ گاز های دی اکسید و منوکسید کربن بیشتر مضر هست و اینگونه گاز ها را بیشتر در وجود خودش داره.ولی از لحاظ نیکوتین خیلی کمتر از سیگار نیکوتین داره به همین دلیل در صد اعتیاد پیدا کردن بهش هم کمتر هست. ولی به خاطر گاز هائی که گفتم به شدت به ریه آسیب می زنه .البته تمام اینها در مورد قلیان های میوه ای بود. وگرنه قلیان های خانسار(تنباکو)مثل سیگار درصد زیادی نیکوتین دارند..9%
ehsan_red83نام : مهاجر مامتیاز : 772درصد بهترین پاسخ : 14%مهاجر م (173)i

4.    86/12/3 (16:56)قلیون كه سهله خود سیگار هم مضره . بسیاری از ما جوانها به راحتی و بدون هیچ مشكلی از این دخانیات استفاده می كنیم اما عواقبی نظیر سوزش معده و مری و ناراحتی هایی از قبیل ترش كردن را داره در سنین كهولت هم سرطان و تنگی نفس . باور نمی كنی برو از اونایی كه سی یا چهل ساله كه از دخانیات استفاده می كنند بپرس.6%
rani60نام : شهرزاد امتیاز : 1928درصد بهترین پاسخ : 10%شهرزاد (12)i

5.    86/12/3 (17:14)بله . درسته.3%
sheytonak1نام : شیطونک شیطونکامتیاز : 104درصد بهترین پاسخ : 0%شیطونک شیطونک (8)i

6.    86/12/3 (17:53)zararesh ke kolan hamechi zarar dare ama vagty hame mikeshan dige che fargi dare ke sigar bekeshi ia gelyon?.0%
lovergod14paramourandنام : سید مامتیاز : 107درصد بهترین پاسخ : 0%سید م (0)i

7.    86/12/3 (18:49)اعوذ بالله من الشیطان الرجیم و النفس الاماره...
بسم الله النور...
یا((الله))(ج)...یا ائمة الهدی(ع)...
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و النصر فان حزب الله هم الغالبون فان حزب الله هم المفلحون...
السلام علیكم و رحمة الله و بركاته...
سیگار 40هزار ماده سمی داره كه ازین میان 15هزار كشنده و مرگبار هستش...
قلیان 70 برابر خطرناك تر از سیگار هستش...
یا حق با حق تا حق...

.0%
sh_love_65نام : بروا همیشگیامتیاز : 85درصد بهترین پاسخ : 0%بروا همیشگی (4)i

8.    86/12/3 (19:38)من هردو رو می کشم خیلی هم لذت می برم نه هردو مثل همن
.0%
sohrab1335نام : مسعود رضا مامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مسعود رضا م (3)i

9.    86/12/3 (20:15)لا تقر بنا یعنی کما بیش

هر جفتشون خطرناکه

اما قلیون مواد شیمیایش بیشتره.0%
behno0sh_artنام : سکوت امتیاز : 206درصد بهترین پاسخ : 20%سکوت (5)i

10.    86/12/3 (21:43)آره درسته.3%
mehrdad66نام : مهرداد حسن زادهامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مهرداد حسن زاده (193)i

11.    86/12/4 (00:29)bale zarare gaylun bishtar az sigare.har puke gaylun barabare 17 puke sigar.0%
zaionنام : alex del pieroامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%alex del piero (1)i

12.    86/12/4 (02:40)salam dost aziz
bale zarare ghelian be dalile inke bad az har pok zadan behesh dode hasele az sokhtane tanbako be hamrahe co2 ke az sokhtane zoghale sare gheliane varede ab dakhele on mishe va bad az obor az an varede rie shode. be dalile namnak bodane dod be rahati varede rie shode va be dakhele naijeha nofoz mikone ke bad az modati baese por shodan on mishe va bad saratan khelt va ......0%
h_satariنام : کوروش ستاریامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%کوروش ستاری (7)i

13.    86/12/4 (06:54)کاملا خطرناکه.بهتره که مصرف نکنید.0%
avide_16نام : مهشید ماهامتیاز : 527درصد بهترین پاسخ : 4%مهشید ماه (4)i

14.    86/12/4 (10:26)بله مخصوصا میوه ایش.0%
babak1363نام : بابک نظریامتیاز : 1644درصد بهترین پاسخ : 12%بابک نظری (17)i

15.    86/12/4 (12:45)هر دوش ضرر داره
ولی قلیون خطرناک تر از سیگاره .0%
mohsen02نام : مرد هولامتیاز : 119درصد بهترین پاسخ : 14%مرد هول (5)i

16.    86/12/4 (13:54)با عرض سلام خدمت همتون اصولا طبق نظریه جوادجون سیگار خیلی خطرناکه حسن قلیونم از اون خطرناکتره برابر با ده عدد سیگار است.0%
peyman4540نام : پیمان یارمحمدیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%پیمان یارمحمدی (421)i

17.    86/12/4 (15:28)are ye vaght nakeshi ghelyoono.6%
mohsensoberنام : محسن امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محسن (25)i

18.    86/12/4 (15:37)سلام
بله همین طوره چون دود قلیان از داخل آب رد میشه و دی اكسید بیشتری جذب میكنه و سرعت جذب نیكوتین به خون انسان در قلیان 7 برابر سیگار است.
مخصوصاً در قلیان میوه ای چون از مواد شیمیایی هم استفاده میشه من پیشنهاد میكنم هیچ كدوم نكشین ولی اگه خواستید قلیان بكشید خوانسار بكشید .0%
saphoraنام : صوفی مرادامتیاز : 434درصد بهترین پاسخ : 22%صوفی مراد (0)i

19.    86/12/4 (16:19)تمام موادی که از طریق استنشاق وارد ریه می شوند (و همه ی مواد اعتیاد اور - اما انچه د ر اینجا مورد بحث است : تنباکو و توتون )و در دسته بندی مواد دخانیاتی قرار میگیرند با اندکی تفاوت ایجاد بیماری میکنند فقط بسته به فراگیر بودن علائم تجاری و هوشیاری تولید کنندگان عمده و زیرکی و نفوذ (که بر هیچکس پوشیده نیست سود اوری اقتصادی ان !...) این اعداد و ارقام ضرر و زیان بین قلیان و سیگار دچار نوسان میشود ... اما مشخص است بخاطر فشار و حجم انبوه تولید سیگار ، میزان ضرر این فراورده ی تجاری باید بسیار کمتر از قلیان که پوشش دهی و سوداوری نسبی کمتری دارد ، باشد :)


خلاصه اینکه : تفاوت چندانی ندارند ...
پیروز باشید .
.0%
alians_2010نام : مهران ...امتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%مهران ... (10)i

20.    86/12/5 (21:57)bikhiyall baba zendegi 2 rooze. harchizi ke bordet fazaa khoobe ghamet nabashe.0%12


ساير مطالب :
* سلام انتی ویروس قوی برای ان73میخواستم چیزی که واقعاخوب باشه
* سلام من جوملا روی هاستم نصب کرد اما نمیدونم چطوری برم توی چن
* همیشه گرممه و میسوزم جه زمستون چه تابستون نمیدونم چرا
* جهان چند بعدی
* سایت متن ترانه های استانبولی
* معنی جمله انگلیسی زیر
* اولین اثار تاریخ تمدن بشریت کی؟ ودر کدام منطقه پیداشده است؟
* به نظر شما علت بقای سنت عید نوروز نسبت به سایر اعیاد باستانی
* بهترین نرم ابزار مشاهده تلویریون از اینترنت چیست؟
* آیا قطعه های رپ آهنگها هم دارای نت و آکورد است؟