تبليغات
مردها از چه صحبتهایی خوششان می اید؟


مشخصات سوال
zibamojganنام : شیوا کامکاریانامتیاز : 78درصد بهترین پاسخ : 0%شیوا کامکاریان (100)i

22 تیر 88 - 14:52مردها از چه صحبتهایی خوششان می اید؟تاریخ ایجاد سوال : 22 تیر 88 (14:52)تاریخ بسته شدن سوال : 30 تیر 88تعداد بازدید :207تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : جامعه و فرهنگ » آداب معاشرت- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
مردها از چه صحبتهایی خوششان می اید؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
jadougarنام : مسعود صامتیاز : 46درصد بهترین پاسخ : 22%مسعود ص (6)i

88/4/27 (23:38)نکته های راجع به زندگی (گوش دادن غیر تدافعی به صحبت های یکدیگر)
ریشه این تفاوت های احساسی پسرها و دختران در دوران رشد جست و جو می‌شود . تحقیقات بسیاری در مورد این دو دنیای جداگانه به عمل امده که محدوده آنها نه تنها از طریق بازی های متفاوتی که دختران و پسران دوست دارند بلکه از روش ترس بچه های کوچک در مورد تمسخر و تهمت قرار گرفتن مشخص شده است
براساس پژوهش های مربوط به اختلافات احساسات را بین دو جنس جمع بندی و خلاصه میکنند. می‌گویند دخترها خیلی سریع تر و آسان تر از پسرها به روانی بیان می‌رسند و همچنین می‌توانند تجربه بیشتری در جداسازی احساسات شان داشته باشند .
همچنین در کاربرد کلمات برای جایگزینی واکنش های احساسی مانند جنگیدن مهارت بیشتری درپسرها وجود دارد . پسرها تقریبا به نسبت وسیع و به سادگی به برخوردهای خشم آلود خود ادامه داده و از سیاست های پوشیده کاملا بی خبرند .
اگر توجه به بازی دختران و پسران کرده باشید متوجه این موضوع شده اید که وقتی دخترها بازی می‌کنند تاکیدشان بیشتر به حداقل خصومت و دعواست وبقیه را به کار گروهی و همکاری با یکدیگر دعوت می‌کنند و چنانچه دعوایی پیش اید سعی در آرام کردن آنها دارند .در حالی که وقتی پسرها بازی می‌کنند تاکیدشان بر رقابت است .
روان شناسان می‌گویند : ازاین اختلاف عملکرد در بازی به عنوان تفاوت کلیدی بین دو جنس یاد می‌کنند ، پسرها دارای غرور و عدم وابستگی هستند در حالی که دختران از همان ابتدا به صورت تارهای متصل کننده است بدین ترتیب خواندن احساسات از چهره یک زن بسیار اسان تر از چهره یک مرد است . این مطلب تا اندازه ای اختلاف کلیدی دیگری را باز می‌تاباند و نشان می‌دهد که زنان به طور متوسط تمام طیف احساسات را با شدت بیشتری از مردان تجربه می‌کنند
از این نظر زن ها واقعا احساسی تر از مردان عمل می‌کنند . می‌توان این گونه نتیجه گرفت که زنان با اراستگی برای مدیریت احساسات وارد حیطه ازدواج می‌شوند و در حقیقت مهم‌ترین عامل برای زنان در رضایت از ارتباط شان یک گفت و گوی خوب است که باید بین آنها وجود داشته باشد . بنابراین چگونگی بحث کردن زوج های روی این نکات حساس است که بیشتر در سرنوشت ازدواج آنها تاثیر می‌گذارد .

رسیدن به توافق در مورد چگونگی مخالفت کردن می‌تواند کلید پایدار ماندن ازدواج باشد و در صورتی که در این زمینه غفلت کنند ، شکاف های احساسی در نهایت ممکن است رابطه را بگسلد توسعه این شکاف ها هنگامی است که یکی یا هر دو زوج از نظر هوشمندی احساسی ، کمبودهای داشته باشند .
خطوط غلط در ازدواج : " مرد : لباس هایم را از خشک شویی گرفتی ؟ " زن : مگر دفعه قبل لباس های منو گرفتی ؟ یادته بهت گفتم لباساموی از خشک شویی بگیرو نگرفتی ؟ من کلفت کسی نیستم . " " مرد: معلومه که کلفت کسی نیستی، اگه بودی لباس اتو کردن بلد بودی !!" این ها دعواهای زن ها و شوهران است
جرو بحث های که سر موضوعات بی اهمیت رخ می‌دهد . این لج و لجبازی ها در بحث ها گاهی به طلاق ختم می‌شود . آیا ارزش دارد ؟
آیا ارزش این را دارد که زندگی خود را تباه کنیم .؟؟
دقیق ترین تفسیری که می‌توان در مورد این موضوع گفت این است که ، جاذبه ی احساسی است که زوج ها را به هم وصل می‌کند .
در مقابل ، وجود احساس تباه کننده ای است که می‌تواند ازدواج ها را از هم بپاشد .

در اینجا نکته ای که مهم است تفاوت ساده بین گله کردن و انتقاد شخصی است .
در گله کردن ، زنان مشخصا ان چیزی را بیان می‌کنند که او را ناراحت کرده است و از عمل و رفتار شوهرش می‌کند نه خود شوهر این دو با هم تفاوت زیادی دارند انتقاد و می‌گوید عمل شوهرش چگونه احساسی را برای او به وجود آورده است .
مانند دیالوگ گفته شده در بالا که باعث شده زن احساس که شوهر به او اهمیتی نمی‌دهد ، این بیان اساس هوشمندی احساسی است اما در یک انتقاد شخصیتی تاکید زن مخصوصا بر یک حمله مهلک و سیاست مابانه به مرد بوده است .
این نوع حمله و انتقاد باعث می‌شود شخصی که ان را دریافت می‌کند احساس خجالت ، مورد بی‌مهری قرار گیرد ، تحقیر و بی عرضه گیری کند که نتیجه تمام آنها به احتمال زیاد پاسخی دفاعی است نه برداشتن قدم هایی در جهت بهتر کردن اوضاع .
گوش دادن غیر تدافعی به صحبت های یکدیگر :
مرد : داری سر من داد می‌زنی ؟ زن : البته که دارم داد می‌زنم . تو یک کلمه از حرف هایی که من می‌زنم را نمی‌شنوی ، داد می‌زنم که بشنوی ، تو اصلا گوش نمی‌دهی!!
گوش دادن مهارتی است که زوج ها را با هم نگاه میدارد . حتی در جریان بحث ها و بگو مگوها وقتی هر دو کنترل احساسی خود را از دست داده اند ، یکی از آنها و گاهی هر دوی می‌توانند خود را وادار کنند که از ورای خشم گوش بدهند و سخنان ترمیم کننده زوج را بشنوند و به آنها پاسخ دهند . زوج هایی که درمسیر طلاق قرار گرفته اند کسانی هستند که جذب خشم شده و روی نقاط مخصوصی از موضع دعوا گیر می‌کنند .
.0%دیگر پاسخ ها
3tareh_tنام : ستاره طلاییامتیاز : 894درصد بهترین پاسخ : 23%ستاره طلایی (31)i

1.    88/4/22 (18:27)بستگی داره طرفت کی باشه
تو باید ببینی علایقش چیه درباره اونا حرف بزنی یا ببینی در مورد چه چیزی اطلاعات داره و درباره ی اون خودتو مشتاق نشون بدی و سوال بپرسی.
یا در باره یک کار جالب یا سخت یا افتخار امیزی که انجام داده حرف بزنی
کلا مردا گفتگویی که باعث میشه بهشون غرور بده رو دوست دارن.60%
5482607نام : الهام نامتیاز : 88درصد بهترین پاسخ : 0%الهام ن (5)i

2.    88/4/22 (22:24)از اینکه هی ازشون تعریف مثبت بکنی و قربون صدقشون بری ! .20%
amir_as_83نام : امیر خانامتیاز : 102درصد بهترین پاسخ : 0%امیر خان (27)i

3.    88/4/26 (12:34)سعی کن یه غرور هیچ مردی آسیب نزنی چون براش مهمه اما اگه حرفهای دلت را به مرد (شوهر) بزنی و چیزی را از او پنهان نکنی بی شک اعتماد او جلب می شود و از این گونه حرفها لذت میبرد. هیچ چیز مثل حقیقت باعث لذت مرد نمی شود .
البته در صورت مجرد بودن فقط باید با مردی درد دل کرد که قابل اطمینان باشد ..10%


به نظر شما مردها با چه هدفی ازدواج می کنن؟


مشخصات سوال
hailfellowنام : زهرا گامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%زهرا گ (14)i

3 تیر 87 - 16:29به نظر شما مردها با چه هدفی ازدواج می کنن؟ اطلاعات بیشتر : دوست دارم با منطق و واقعیتهای جامعه مون به این سوال جواب بدین
با تشکرتاریخ ایجاد سوال : 3 تیر 87 (16:29)تاریخ بسته شدن سوال : 19 تیر 87تعداد بازدید :527تعداد پاسخ ها : 37طبقه بندی : خانه و خانواده » خانواده- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
به نظر شما مردها با چه هدفی ازدواج می کنن؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
p_khanevadehنام : خانواده پاسخگوی خانوادهامتیاز : 1917درصد بهترین پاسخ : 34%خانواده پاسخگوی خانواده (536)i

87/4/6 (02:38)سلام
1. انسان در راستای رشد خود به مرحله‌ای می‌رسد كه زندگی‌ِ تنها و بی‌خانواده برای او، علاوه بر نیاز جسمی‌، همراه با فشارهای روحی ـ روانی است‌.
2. خاستگاه این فشارها، تنها برطرف كردن نیاز جنسی نیست‌ چرا كه پسر و دختر، هر كدام‌، افزون بر این نیاز نیازهای جدید دیگری را در سن ازدواج در خود احساس می‌كنند.
3. بعضی از نمادها و جلوه‌های چنین نیازهایی در پسر، عبارت است از احساس مردانگی و كنار گذاشتن حالت‌های ویژه جوانی‌، پذیرش مسئولیت و اداره زندگی‌، احساس نیاز به استقلال و وابسته نبودن به پدر و مادر و... .
.
.
پاسخگوی خانوادگی.22%دیگر پاسخ ها12
amirehsekeنام : امیره سکه چیامتیاز : 20519درصد بهترین پاسخ : 21%امیره سکه چی (8)i

1.    87/4/3 (16:46) ازدواج واسه همه شده هدف در حالی که وسیله هست جهت تکامل و اسایش. ولی متاسفانه در اغلب مواقع این وسیله ترقی و آسایش موجبات عدم آسایش انسان رو فراهم میکنه ..11%
saeid_1356نام : سعید رضائی امتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%سعید رضائی (43)i

2.    87/4/3 (16:57)ازدواج یك هدف بزرگ است به دلایل زیر

1-طبق روایات كسی كه ازدواج نكرده ایمانش كامل نشده . پس به خاطر تكمیل ایمان باید ازدواج كرد

2-كسی كه ازدواج نكرده نمی تواند صاحب خانه . ماشین . ولوازمات خانه گردد

3- ازدواج كردن باعث می شود تا در آینده یاد و نسل وی ادامه داشته باشد به وسیله فرزندان

5-پس نتیجه می گیریم برای اینكه حال وآینه بهتری داشته بهتر است ازدواج بكنیم .14%
manelly20نام : مانلی *امتیاز : 451درصد بهترین پاسخ : 6%مانلی * (2)i

3.    87/4/3 (16:59)برا اینکه یوقت از بقیه عقب نمونن.0%
hamidrm4نام : سیدحمید رضا میرکریمیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%سیدحمید رضا میرکریمی (7)i

4.    87/4/3 (17:03)بنظرم با یه جمله و چند کلمه نمیشه جواب این سوال رو داد چون مولفه های زیادی درگیر این موضوع هست.0%
now1970نام : زیبا احمدیامتیاز : 433درصد بهترین پاسخ : 37%زیبا احمدی (0)i

5.    87/4/3 (17:12)سلام
اهداف ازدواج ( چه برای مردان و جه زنان ) چند مورد است. مردان و زنان با ازدواج می توانند به موارد ذیل برسند:
1 - در امدن از وضعیت مجردی و تنهایی . بدیهی است شخص مجرد بنوعی احساس تنهایی کرده دوست دارد کسی شریک غم ها و شادی هایش باشد.دوستان بعد از مدت زمانی به دنبال کار خود می روند و پدر و مادران نیز به کهنسالی خواهند رسید و بالاخره در جوار حق تعالی ارام خواهند گرفت ( البته خداوند عمر ایشان را دراز فرماید) این حقیقتی است که نمی توان آن را انکار کرد. بنابر این شخص مجرد نیاز به یار و همدم در طول عمر خویش احساس خواهد کرد.
2 - رسیدن به ارامش و سکون روانی : بدیهی است که اشخاص پس از تاهل در خود احساس ارامش نسبت به زمان مجردی می کنند و علت آن این است که همدم و یاوری در مراحل زندگی دارند که پشتیبان انهاست.
3 - رفع نیاز جنسی و نیاز به داشتن فرزند: اینکه نیاز جنسی نیازی است که از سوی حق تعالی در وجود مرد و زن نهاده شده شکی وجود ندارد. ازدواج نیاز فوق را براورده می سازد و مرد و زن به یکنوع ارامش جسمی و روانی می رسند ضمن اینکه عشق و علاقه شدید انسانها به داشتن فرزند با ازدواج رفع می گردد .
4 - انسانها با ازدواج می توانند از نظر اقتصادی نیز رشد پیدا کنند و زوجین می توانند دست به دست هم داده با برنامه ریزی بسوی اینده ای درخشانتر حرکت کرده نیاز های اقتصادیشان را براورده سازند.
5 - انسانها دوستار محبت هستند دوست دارند محبت کنند و محبت ببینند. دوست داشته باشند و دوست داشته شوند و این با ازدواج براورده می شود انسانها با ازدواج کردن مهر و محبت خانواده و همسر را بخود جذب می کنند و آرامش روانی می یابند.
و بالاخره با توجه به منطق و جامعه مون ازدواج نیاز همه انسانها است . با توجه به 5 مورد ذکر شده این حق طبیعی و شرعی هر انسان است که ازدواج کرده تشکیل خانواده داده به قول معروف سرو سامان بگیرد و به رفع نیاز های جسمی و روحی خود و همسرو فرزندش بپردازد. در شریعت مقدس اسلام خانواده در نزد خداوند نهاد محبوبی بوده و به این امر مقدس تاکیدات فراوان شده است . منجمله فرمایش رسول گرامی اسلام ( ص ) که می فرمایند : ازدواج سنت من است . هر که از سنت من روی بگرداند از من نیست و ....13%
hassan_m251نام : *.*حسن*.* 26امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%*.*حسن*.* 26 (37)i

6.    87/4/3 (17:13)براى ایجاد زندكى.1%
ahmadmalakiنام : احمد ملکیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%احمد ملکی (20)i

7.    87/4/3 (17:27)سلام زهرا
نمی دانم علت سوال شما چیست؟ شناخت آقایان یا شناخت ازدواج ....
اما زهرا جان در ازدواج جنسیت مهم نیست جامعه مهم است در جامعه ما علت ازدواج آقایان و خانمها را و همچنیین علت عدم ازدواج سنت های كلیشه ایی می باشد
نه جنسیت نه مهر نه عشق نه متاهلی هیچ كدام دلیل ازدواج نیست
بلكه ما دچار روز مرگی هستیم
یك عادت وسواس گونه
ما باید بزرگ شویم بریم دانشگاه و سربازی بعد ازدواج بعد مشكلات بعد بچه و بعد مرگ
چرا نمی پرسی چكار كنیم كه دچار روز مرگی نشویم؟؟
.3%
jibraنام : علی شبیریامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 8%علی شبیری (0)i

8.    87/4/3 (17:56)جواب شماره 2 : البته از عكستون پیداست چه روحیه ای دارید و چرا این سوال را پرسیدید ..0%
rashaنام : راشا رادینامتیاز : 37049درصد بهترین پاسخ : 57%راشا رادین (32)i

9.    87/4/3 (19:23)بقای نسل خانومها.3%
6042نام : koochooloo bicharehامتیاز : 180درصد بهترین پاسخ : 0%koochooloo bichareh (25)i

10.    87/4/3 (20:33)برای سکس!
برای اینکه با خیال راحت برن دوست دختربازی!
برای اینکه بچه بیارن!
برای اینکه ژست بگیرن که زن گرفتن!
بعضی وقتا برای پول بابای دختره!
بعضی وقتا برای خوشگلی دختره!
برای اینکه غذاشون آماده باشه و لباسشون اتو باشه!
خدافظ.18%
bachanنام : ماهان صحراگردامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%ماهان صحراگرد (140)i

11.    87/4/3 (22:13)واس خوشبختی -وداشتن اینده روشن.1%
eshghebipayanنام : متین البرزیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%متین البرزی (24)i

12.    87/4/4 (00:46)salam . omidvaram haletun khub bashe .
vala az nazare man bastegi be fardesh dare
baziha yenafaro dust daran ; baziha mikhan zendegishun saro samun begire ;baziha bekhatere in ke migan sonate payambar hast ezdevaj mikonan ; va baziha ham (ba arze mazerat) bekhatere havasbazi hast
vali yevaght suee tafahom nasheha man az 2 dateye aval hastam
.0%
2ramtinjanنام : رامتین لطفیامتیاز : 1427درصد بهترین پاسخ : 10%رامتین لطفی (24)i

13.    87/4/4 (05:52)به خاطر همون هدفی كه خانوما ازش نهایت سو استفاده رو میكنن.0%
sama1نام : ع ع امینیامتیاز : 192درصد بهترین پاسخ : 7%ع ع امینی (14)i

14.    87/4/4 (08:46)برای رضای خدا و خلق خدا و بقای نسل وعمل به دستور غرایض.3%
doodنام : لباسیص لبنعفامتیاز : 162درصد بهترین پاسخ : 1%لباسیص لبنعف (1)i

15.    87/4/4 (15:00)با سلام
اول از همه من ازدواج میکنم تا به اون کسیکه دوستش دارم برسم و اونو به مالکیت خودم در بیارم
دوم اینکه تشکیل خانواده بدم و به نوعی پایه روابط اجتماعی خودمو محکمتر کنم
سوم هم داشتن تجربه از مرحله جدید زندگی و دست پیدا کردن به استقلال و مستقل شدن
اینا اهداف شخصی خودم بودن و نظر دیگران هم محترم.1%
danialjoonنام : امیرسالار میرزاییامتیاز : 3022درصد بهترین پاسخ : 50%امیرسالار میرزایی (41)i

16.    87/4/4 (16:37)من نظری ندارم
بدبختا فکر مکنند خوشبخت میشن
وای چقدر دل من خون بودا اینقدر نوشتم.1%
kasrafrنام : پندار نیک کردار نیک گفتار نیکامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 14%پندار نیک کردار نیک گفتار نیک (20)i

17.    87/4/4 (17:13)درود
بهتر بود در مورد سوال بیشتر دقت میکردین.(مردها)شما نمیتونین در مورد هدف ازدواج که به عقیده , طرز تفکر و ... برمیگرده اینطور کلی و جمع بندی شده سوالی مطرح کنید.
انسان ها چه مرد و چه زن با توجه به بسیاری از شرایط قابل بحث در سیر وگذر زمان به نتیجه ای میرسن که با توجه به اون در مورد زندگی تصمیم میگیرن , بسیار مختلف و متفاوت.این جمع بندی منطقی نیست.هیچ کسی نمیتونه به نمایندگی از همه ی مرد ها به این سوالتون پاسخ معقول بده..0%
nfs_co2نام : حامد سی او توامتیاز : 75درصد بهترین پاسخ : 0%حامد سی او تو (40)i

18.    87/4/5 (09:41)bebin azizam nazare harkasi bara khodesh mohem va gabele ehterame , vali be nazare man ino nemishe fahmid ke mardha be che hadafi ezdevaj mikonan , fagat mikham ino begam ke eshge gable ezdevaj ye masaleye kamelan mobhame mikham rok begam khaheshan narahat nashid , eshge gable ezdevaj ye eshge GALBI va SEXI e vali eshge bade ezdevaj eshge GALBI va AAGLI e , yani age kasi khodesham bokoshe ke gable ezdevaj ashegetam man be hich vajh nemitunam gabulesh konam , pas hadaf bade ezdevaj malum mishe aziz , vagti rafti zire ye sagf ounvagt hadafet malum mishe , nazare shakhsie man ine . .1%
amir_aragon_021نام : امیر کوتیامتیاز : 160درصد بهترین پاسخ : 7%امیر کوتی (18)i

19.    87/4/5 (18:34)چون نیاز به نیمه گم شده دارن.0%
greenrose61نام : مرتضی گامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%مرتضی گ (1)i

20.    87/4/6 (01:10)هر وقت تونستید مردها رو طبقه‌بندی كنید اون وقته كه می‌تونید راجع به هدفشون فكر كنید وگرنه نمیشه. چون هیچ دو نفری از این نظر توی یك گروه قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگه هم میشه گفت خیلی‌ها ازدواجو وسیله‌ای برای رسیدن به آرامش و خوشبختی میدونن نه هدف! به نظر من هم همینطوره!.0%12


چرا خدا در قرآن طرف صحبتش فقط با مردها بوده ؟


مشخصات سوال
sabafنام : صبا امتیاز : 42درصد بهترین پاسخ : 33%صبا (85)i

2 خرداد 88 - 09:19چرا خدا در قرآن طرف صحبتش فقط با مردها بوده ؟ اطلاعات بیشتر : چرا خدا در قرآن طرف صحبتش فقط با مردها بوده و به جز 2-3 تا سوره بقیه رو فقط واسه مردا نوشته ؟؟ مثلا همیشه میفرمایند
كافرون یا مومنون یا مسلمون و خیلی كم پیش آمده كه مونث بكار ببرند ...(مومنات و..)
"از امت من مردانی هستند كه به عهد خود وفادار هستند و ..."
تاریخ ایجاد سوال : 2 خرداد 88 (09:19)تاریخ بسته شدن سوال : 18 خرداد 88تعداد بازدید :100تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : مذهبی » قرآنی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چرا خدا در قرآن طرف صحبتش فقط با مردها بوده ؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
p_quraniنام : قرآن پاسخگوی قرآنیامتیاز : 1738درصد بهترین پاسخ : 52%قرآن پاسخگوی قرآنی (280)i

88/3/2 (11:43)از دیدگاه قرآن ، افراد انسان (چه مرد و چه زن ) از نظر حقیقت انسانیت و مسائل ارزشى یكسانند و هیچ یك بر دیگرى جز به تقوا و عمل صالح بیشتر ، برترى ندارد : «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَیـكُمْ» (حجرات ، 13) ; «مَنْ عَمِلَ صَــلِحًا مِّن ذَكَر أَوْ أُنثَى وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ یَعْمَلُونَ ; (نحل ، 97) هر كس ، مرد یا زن ، كار شایسته كند و مؤمن باشد ; قطعاً او را با زندگى پاكیزه ]و نیكو[یى و حیات ]واقعى[ مى بخشیم و یقیناً بهتر از آن چه انجام داده اند به آنان پاداش مى دهیم .»
قرآن ، اگر در جایى از مردان شایسته اى همچون لقمان حكیم سخن مى گوید ، در جاى دیگر نیز از زنان شایسته نام مى برد ; مانند : حضرت مریم(علیها السلام) (آل عمران ، 42) و همسر فرعون (تحریم ، 11) و.. .
همان گونه كه مردان ، داراى اندیشه ، اراده و اختیارند و براى رسیدن به تكامل و قرب الهى ، وظایف و تكالیفى بر عهده آن هاست ، زن ها هم همین گونه هستند و در این جهت ، هیچ امتیازى بین زن و مرد وجود ندارد ; ولى در بعضى احكام و وظایف با یكدیگر متفاوتند . وظایفى ، به عهده مردان است و بر عهده زنان نیست و بالعكس ; و این تفاوت به خاطر این است كه طبیعت و آفرینش زن و مرد متفاوت است .
خداى متعال ، به مقتضاى حكمت بالغه خود و مصالح و مفاسدى كه پشتوانه احكام اوست ، وظایفى براى مرد و وظایفى براى زن معین كرده است ; همان طور كه مرد نمى تواند فرزندى به دنیا بیاورد ، زن هم نمى تواند برخى از كارهاى طاقت فرسا ، چون : امامت ، رهبرى ، سیاست و كشوردارى را به عهده بگیرد . (هر كسى را بهر كارى ساختند .) در علم فیزیولوژى هم گفته شده كه زنان از نظر مغز ، قلب ، شریان ها ، اعصاب و عضلات بدنى ، با مردان تفاوت دارند . در زندگى زنان ، «احساس » و در حیات مردان تعقّل غلبه دارد (البته متوسط زنان و مردان این گونه هستند) ، و به خاطر همین تفاوتى كه در آفرینش زن و مرد وجود دارد ، قوانین اسلام هم با آفرینش انسان سازگار است ; به همین جهت ، در اسلام ، وظایف و تكالیف عمومى در اجتماع كه به تعقل و صلابت بیشترى نیاز دارد ، مانند : حكومت ، امامت ، قضاوت ، جهاد ابتدایى و.. . به عهده مردان قرار داده شده است و وظایفى را كه ارتباطش با احساس ، بیشتر از تعقّل است و زن ، بهتر از مرد مى تواند از عهده آن برآید ; مانند : پرورش و تربیت اولاد و آشنا كردن آن ها به وظایف اجتماعى ، تدبیر منزل و.. . مخصوص زنان قرار داده است .
از جهت دیگر ، به خاطر این كه عفت و عصمت زن اهمیت زیادى دارد ، خداوند متعال ، بعضى از كارهاى اجرایى ، مانند : امامت ، قضاوت و.. . را ـ كه سركار انسان با نامحرمان زیاد است ـ به عهده مردان گذاشته ; به هر حال ، این طور مسائل و تفاوت در وظایف ، دلیل برترى مرد بر زن نیست ; زیرا از نظر اسلام كمال هر انسان در چهره وظایف محوّله به او ظهور مى نماید و خوبى و برترى هر یك از زن و مرد ، در گرو این است كه در قبال مسئولیتى كه دارد ، متعهد و پرهیزگارتر باشد و خلاصه ، معیار برترى ، ایمان ، عمل صالح ، اخلاص و.. . كوشا بودن در عمل و تقوا و پرهیزگارى است ، و فضیلت و مقامى كه زن بوسیله گرم نگه داشتن محیط خانواده و تربیت فرزندان و خوب شوهردارى مى تواند به دست آورد ، كمتر از فضیلت جهاد در راه خدا نیست .
علاوه بر آن ، زن مى تواند مسؤولیت انجام دادن بعضى از كارهاى اجتماعى و هنرى از قبیل : امور تربیتى ، پزشكى ، خیاطى و دیگر امور هنرى را به عهده بگیرد .
تا این جا روشن شد كه در اسلام هیچ كمالى از كمالات معنوى ، مشروط به مرد بودن یا ممنوع بودن زن نیست ; نه مذكر بودن شرط كمال و نه مؤنث بودن مانعى براى آن است .
راه كمال براى هر دو گروه باز است و هر كسى به اندازه استعداد خاص خود این راه را طى مى كند و آن چه مورد تمایز است ، كارهاى اجرایى است كه مربوط به ساختمان بدن انسان است و بر اساس ویژگى هاى جسمى طرفین توزیع شده است .
در آن چه مایه كمال است ، تفاوتى بین زن و مرد نیست و آن چه موجب تفاوت است ، نقشى در كمال ندارد .
امّا این كه چرا ضمایر مربوط به خداى متعال ، مذكر است ، باید گفت كه این امر مربوط به قواعد زبان عربى است و چون قرآن به زبان عربى نازل شده از قواعد این زبان هم استفاده شده است ; طبق دستور زبان عربى ، لفظى كه مؤنث حقیقى و یا مجازى نبوده و یا لفظاً مؤنث نباشد مذكر محسوب شده و مثل مذكر با آن برخورد مى شود و بطور خلاصه مى توان گفت : مواردى كه مذكر و مؤنث ندارد و لفظاً نیز علامت تأنیث بهمراه ندارد ، در حكم مذكر است . لفظ جلاله «اللّه » و یا قرآن نیز از همین قبیل هستند .
با دقت در آیات قرآن كریم ، موارد دیگرى مى توان یافت كه تأییدى بر این كلام باشد . مثلاً : قرآن خورشید ، این مظهر نور و زیبایى را مؤنث و ماه را مذكر آورده : «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحَـیـهَا * وَ الْقَمَرِ إِذَا تَلَـیـهَا» (شمس ، 1 و 2) یعنى سوگند به خورشید و تابندگى اش و سوگند به ماه چون از پى ]خورشید[ رود . با اینكه روز روشنتر و زیباتر و ماه به خودى خود تاریك و بى فروغ است و نورش را از خورشید مى گیرد .
صفات شیطان مذكر آمده و صفات و ضمایر ملائكه ، مذكر و مؤنث آمده ، كه نشان دهنده توجّه به جنبه هاى لفظى و ادبى است .
.50%دیگر پاسخ ها
mahdi72نام : محمد مهدی زارع زادهامتیاز : 122درصد بهترین پاسخ : 16%محمد مهدی زارع زاده (31)i

1.    88/3/4 (21:46)منم همینی که قبلی گفت.0%
ozvamنام : محمدرحیم كوهستانیامتیاز : 103درصد بهترین پاسخ : 0%محمدرحیم كوهستانی (1)i

2.    88/3/5 (12:38)من سئوال شما رو قبول ندارم چون معتقدم خدابرابری روتوقران اورده حتی سوره ای هم بنام زنان آورده است :سوره نساء
.10%
badtarinbandehkhodaنام : امین مانیامتیاز : 214درصد بهترین پاسخ : 13%امین مانی (0)i

3.    88/3/5 (17:06)سلام
اصلا اینگونه که فرمودید نیست چون به جز موارد استثناء خداوند هر جا از مردان صحبت کرده بعد از آن خانمها را هم مورد خطاب قرار داده مثل سوره مبارکه نور که حتی آیاتی از آن زنان مقدم بر مردان قرار گرفته اند مانند آیاتی که فرموده مردان پاک برای زنان پاک باشند و زنان پاک برای مردان پاک و مردان خبیث باشند برای زنان خبیث و زنان خبیث باشند برای مردان خبیث و بدکاره....
اما ظرائفی هم در این بین وجود دارد چون-البته ببخشید این صحبت را میکنم-خداوند در آیاتی که میفرماید دست مرد و زن سارق را قطع کنید اول مردان را خطاب قرار میدهد و میفرماید السارق و السارقه چون اینکار بیشتر به مردان نسبت داده میشود تا به یک زن اما در آیاتی که در مورد -العیاذ بالله- عمل شنیع و زشت زنا هست اول زن را مخاطب قرار میدهد و میفرماید الزانیه و الزانی...
در ضمن به قول یکی از علما که به شوخی می فرمودند اگر قرار باشد کسی طلبکار باشه ما مردهائیم چون سوره ای در قرآن به نام نساء هست اما سوره رجال وجود ندارد.
البته معنای نساء از تاخیر میاد چون حضرت حوا متاخر و بعد از حضرت آدم خلق شدند برای همین اسم زنان را عرب نساء خطاب قرار میدهد.مثلا ما در فارسی همین کلمه را میگذاریم نسیه یعنی پولی که با تاخیر پرداخت میکنیم و زنان هم چون با تاخیر آمدند- و البته هنوز هم مثل موارد مهمانی رفتن و آمدن و..._ادامه دارد نامشان شد نساء...
البته اینکه مردان مقدم بر زنان آمدند هم هیچ فضیلت و امتیازی برای آنها نیست چون خداوند فرموده هر کس تقوی پیشه کند چه مرد باشد و چه زن مقامش در نزد خدا بزرگتر است.
موفق باشید.
یا علی .30%
bereamooنام : امید شفیعی قهفرخیامتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 0%امید شفیعی قهفرخی (7)i

4.    88/3/11 (21:46)سلام
از آتجا که برای مخاطب "جمع"مونث +مذکر صیغه مذکر به کار می رود..10%


ساير مطالب :
* پروتوپلاسم چیست؟
* صدا به صورت سیگنال پیوسته است یا مثل چشم گسسته؟
* تست اختصاصی آرتریت روماتوئید چیست؟
* تا زدم س اسمم كامل زیرش نیاد؟
* بهترین لب تاپ چیه ؟
* کسی با استاد فاطمی نیا ارتباط نزدیک داره؟
* با سلام عزیزانم
* راحت ترین راه درمان گاستریت (ناراحتی معده)چیست؟
* با سلام .. به نظر شما --- رشته کامپیوتر بهتره یا علوم انسانی
* در رابطه با نرم افزار پارتیشن مجیک partition magic