تبليغات
پرولابس بند ناف چیست؟


مشخصات سوال
iman_67نام : نیما مقیمیامتیاز : 13درصد بهترین پاسخ : 8%نیما مقیمی (3)i

8 خرداد 87 - 15:34پرولابس بند ناف چیست؟ اطلاعات بیشتر : مربوط به بند ناف جنین هنگام زایمام میباشد تاریخ ایجاد سوال : 8 خرداد 87 (15:34)تاریخ بسته شدن سوال : 24 خرداد 87تعداد بازدید :143تعداد پاسخ ها : 9طبقه بندی : علوم » پزشکی- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
پرولابس بند ناف چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
sarhadiنام : سیدفرهاد موسویامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 11%سیدفرهاد موسوی (3)i

87/3/8 (20:13)yani gere khordane an.36%دیگر پاسخ ها
ellika1353نام : امتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%E A (2)i

1.    87/3/8 (17:47)salam

mitoni shoma in loghat ra be latin benevisid
man motevajeh esmesh nemisham

sepas Elika.18%
zahra_tanhaنام : جوووووجوووو اکتیوامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 16%جوووووجوووو اکتیو (11)i

2.    87/3/8 (19:07)fekr mikonam yani omadane bande nafe bacheh ghabl az bedonya omadane khode bacheh.0%
taahereنام : الهام وفاامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%الهام وفا (2)i

3.    87/3/8 (22:17)سلام
هر وقت بند ناف جنین جلوتر از عضو نمایشی جنین باشه به ان پرولاپس میگن.یعنی در معاینه اول بند ناف به دست میخوره.که خطرناکه واحتمال مرگ جنین زیاده.بخاطر همین جزء موارد اورژانس محسوب میشه..0%
dr_nobakhtنام : وارلیق نوبختامتیاز : 2234درصد بهترین پاسخ : 57%وارلیق نوبخت (3)i

4.    87/3/9 (00:36)پرولاپس بند ناف :
پرولاپس بند ناف یكی از اورژانس های مهم مامایی است د راین عارضه خونرسانی به جنین مختل می شود بند ناف ممكن است بین سر جنین و سرویكس یا دیواره لگن گیر كرده و عروقش فشرده شود و یا در داخل یا خارج از واژن قرار گرفته و به علت سر بودن این نواحی عروقش به شدت منقبض شده و خونرسانی به جنین را مختل كند
در اختلالات بند ناف سزارین درمان انتخابی می باشد به شرطی كه فعالیت قلبی جنین وجود داشته باشد .
عوامل مستعد كننده پرولاپس بند ناف
1- پره ماچوریتی
2- نمایش غیر طبیعی
3- هیدروآمینوس
4- چند قلویی
5- عضو نمایش انگاژه شده
6- عدم تناسب جنین با مادر
7- انجام بعضی مانورها برای تسهیل زایمان
پرولاپس بند ناف : پایین افتادن بند ناف به دورسگمان تحتانی رحم اطلاق می شود. پرولاپس بند ناف ، به دلیل فشرده شدن متناوب جریان خون و هیپوكسی جنین حاصل از آن باعث میزان قابل توجهی عوارض مرگ و میر حوالی تولد می گردد.
هر عاملی كه مانع تماس مناسب عضو پرزانته با سرویكس شود، پرولاپس بند ناف را تحریك می كند علل شایع عبارتند : نارس بودن (كمتر از 34 هفته) ، پرزانتاسیون غیرطبیعی (بریچ، پیشانی) پوزسیون اكسیپوت خلفی ، تومورهای لگن ، جفت سرراهی ، جفت پایین LOW-LYING ، عدم تناسب سرجنین با لگن مادر، هیدرآمینیوس ،چند قلویی ، پارگی زودرس پرده ها قبل از انگلاژمان.
در خاتمه مجددا یاد آوری می کنم که ، پرولاپس بند ناف یكی از اورژانس های مهم مامایی است..36%
hr_big2002نام : حامد بیگامتیاز : 177درصد بهترین پاسخ : 2%حامد بیگ (91)i

5.    87/3/9 (09:06)salam
birun zadegi bande naf
ro guyand
ke yek az mavared orjansi ast
.0%
aaghyghنام : مائده محبیامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 0%مائده محبی (6)i

6.    87/3/9 (13:11)پرولاپس بند ناف زمانی اتفاق می افتد که بند ناف جایی تحت فشار قرار بگیرد. مثل اینکه دور بدن جنین بپیچد . در این حالت اکسیژن رسانی و خون رسانی جنین مختل میشود که عوارض زیادی به همراه دارد.0%
850554079نام : سمانه خامتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 0%سمانه خ (23)i

7.    87/3/11 (11:29)سلام
در پرولاپس بند ناف مکن است بند ناف بین سر جنین وسرویکس یا دیواره لگن گیر کرده و عروق ان فشرده شود و یا در داخل یا خارج واژن قرار گیرد و به علت سرد بودن این نواحی عروق ان به شدت منقبض و خونرسانی به جنین را مختل می کند . که عوارض ان شامل: هیپوکسی , ضایعات مغزی , و مرگ جنین است .9%
fitileنام : حماسه ...امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%حماسه ... (24)i

8.    87/3/12 (23:55)پرولاپس بند ناف یا cord prollaps یک پدیده مامایی است که به معنی تغییر مکان بند ناف و در واقع پایین افتادن آن می باشد .همانطور که می دانید بند ناف عامل تغذیه جنین بوده و در خونرسانی و سلامتی او بسیار نقش دارد . در موارد پایین افتادن بند ناف ، اگر بند ناف بین بدن جنین و بافت مادر تحت فشار قرار گیرد باعث اختلال در خونرسانی و تغییر ضربان قلب جنین و در صورت متوجه نشدن باعث مرگ وی می شود . به طور کلی پرولاپس بند ناف از عوارض مهم بارداری و زایمان است که نیاز به اقدام فوری و تخصصی پزشکی دارد . .0%


پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چی


مشخصات سوال
godfather_74نام : صادی ساکیامتیاز : 149درصد بهترین پاسخ : 0%صادی ساکی (55)i

30 آذر 87 - 14:19پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 30 آذر 87 (14:19)تاریخ بسته شدن سوال : 30 آذر 87تعداد بازدید :60تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : جامعه و فرهنگ » غيره- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mistressofpuppetsنام : Ellen TimeRiderامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 11%Ellen TimeRider (0)i

87/9/30 (17:12)خوب خیلی راهته، پنت هاوس که انباری معنی میده، زونکن که پوشه معنی میده، کوریدور که راهرو معنی میده ، میزانسن که چیدمان صحنه در تئاتر معنی میده یا بهتر بگم اینکه در هر صحنه حرکت ها چطوری باشه و چه اتفاقاتی بیفته ... دیزالو هم یه نوع تکنیک سینمایی است به این معنی که مثلا یک نما در یک نمای دیگر محو می شود. .0%دیگر پاسخ ها
zigmuondfroidنام : لئون تروتسکیامتیاز : 27831درصد بهترین پاسخ : 65%لئون تروتسکی (27)i

1.    87/9/30 (16:01)اگه برای هر کدومشون 5 دقیقه وقت بزاری میتونی جواب همشونو تو گوگل پیدا کنی.0%
beh_kebriaنام : بهنام کریمیامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 5%بهنام کریمی (8)i

2.    87/9/30 (17:51)MAN FAQAT MIDONAM PENT HOUSE ESME YE FILME KHAFANE!.0%


بیماری پی ام سی چیست/ ؟علاعم ان چیست؟درمان ان چیست؟


مشخصات سوال
afsane_barbyنام : امتیاز : 74درصد بهترین پاسخ : 0%Princess princess (40)i

28 اردیبهشت 89 - 10:17بیماری پی ام سی چیست/ ؟علاعم ان چیست؟درمان ان چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 28 اردیبهشت 89 (10:17)تاریخ بسته شدن سوال : 31 اردیبهشت 89تعداد بازدید :157تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بیماری پی ام سی چیست/ ؟علاعم ان چیست؟درمان ان چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
senorita_mariaنام : ماریا سنیوریتاامتیاز : 737درصد بهترین پاسخ : 47%ماریا سنیوریتا (21)i

89/2/29 (04:08)PMS مخفف ( premenstrual Syndrome ) یا سندرم قبل از قاعدگی ( عادت ماهانه ) می باشد . به نحوی که شخص مبتلا به PMS ممکن است انواع وسیعی از علائم را که ظاهراً مرتبط با هم نیستند احساس کند . به همین دلیل تشخیص آن مشکل است . علیرغم وجود علائم بسیار ، هر خانم مبتلا به PMS معمولاً علائمی خاص خود به صورت دوره ای دارد .

محققین اظهار می کنند که ۴۰ درصد زنان در سن باروری به PMS مبتلا می شوند . در مورد بسیاری PMS دلیل مشخصی ندارد اما ممکن است پس از تولد فرزند ، بستن لوله های رحم ، برداشتن رحم ، شروع و یا قطع مصرف قرصهای ضدبارداری یا درپی یک استرس به عنوان شوکی برای سیستم غدد درون ریز ظاهر شود . PMS ارثی است . ممکن است با بالا رفتن سن شدت آن بیشتر شود . از آنجا که در این دوران بانوان به درک و همدلی همسران و اطرافیان نیاز دارند و این نیاز می تواند در روابط بین فردی و شغلی افراد تأثیر گذار باشد ، از این رو پرداختن به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

علائم PMS کدامند ؟

علائم از خانمی به خانم دیگر متفاوت است و به صورتهای مختلف ظاهر می شود . از خفیف به متوسط و تا حد ناتوانی گسترش می یابند . از مهمترین علائم مرتبط به PMS می توان به موارد زیر اشاره نمود : افسردگی ، کسالت ، خستگی ، زودرنجی ، عصبانیت ناگهانی و احساس خارج از کنترل بودن ، علائم دیگر شامل میگرن یا انواع سردرد ، مشکلات سینوسی ، ورم ، آکنه ، احساس اجبار برای غذاخوردن ، ویار به خوردن شیرینی یا غذاهای پرنمک و شور ، درد مفاصل ، احساس بی عرضگی ، کمردرد ، مشکلات چشمی ، افزایش وزن ، اختلالات روده ای و غش . به علاوه فکر یا اقدام به خودکشی ، ضعف تمرکز ، بدگمانی ، گریه و خشونت را نیز می توان به این علائم اضافه نمود .

با لحاظ نمودن گزارش های خانمها از وضعیت منحصر به فرد خود بیش از ۱۰۰ نشانه PMS مشاهده شده است . کلید تشخیص PMS مشاهده تعدادی از علائم مشخص فوق نمی باشد ، بلکه ظاهر شدن ادواری علائم بطور ماهانه ملاک تشخیص PMS می باشد .

بهر حال تحقیقات انجام شده علائم گسترده سندرم قبل از قاعدگی ( PMS ) را شناسایی نموده است .


این نشانه ها در طبقه بندیهای زیر مشاهده شده اند :

سیستم عصبی :

سردرد ، میگرن ، صرع ، سرگیجه ، غش

ارتوپدی :

کمردرد ، دردمفاصل ، خشکی مفاصل .

عضلانی :

کشیدگی عضلات ، ورم ، درد شکمی ، گرفتگی عضلات ( گرفتگی ماهیچه پا )

روانشناختی :

بی حوصلگی ، گریه ، تنش ، احساس ناامیدی ، وحشت ، خستگی ، پرخاشگری ، عصبانیت ، کسلی و بیحالی ، افسردگی ، اقدام به خودکشی ، سوءرفتار با فرزند ، خودزنی ، اعتیاد و یا سوء مصرف مواد .

بینایی :

ورم ملتحمه ، آب ریزش چشم ، سیاهی دور چشم ، تاری دید .

شنوایی :

گرفتگی صدا ، ( بیماریهای گوش و بینی و حلق ) خارش گلو ،‌التهاب لوزه .

دستگاه ادرار :

التهاب مجاری ادرار ، التهاب مثانه ، تکرر ادرار ، ورم ( جمع شدن آب )

معدی روده ای :

میل شدید به غذا ، درد شدید ، ورم شکمی ،

سینه ها :

درد سینه ها ، بزرگی سینه ها ، فیبروکیستیک ( کیست سینه ) .

دستگاه تنفس :

آب ریزش بینی و سرماخوردگی ، برونشیت ، آسم ، تورم مجاری تنفسی .

خون شناسی :

بیماریهای پوستی ، دانه های پوستی ، کورک ، کهیر ، تبخال .


شیوه های مقابله با این سندرم :

برای خانمهایی که احساس ابتلا به سندرم قبل از قاعدگی دارند ، یا فکر می کنند که ممکن است روزی این مشکل را پیدا کنند ، اطلاعات و اقدامات زیر پیشنهاد می گردد :

زمان PMS :

گر چه علائم این مشکل از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی بطور کلی چهارالگوی رایج به شرح زیر وجود دارد :

علائم ۵ تا ۷ روز قبل از عادت ماهیانه آغاز و با آغاز خونریزی پایان می یابد .

علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهیانه ( زمان تخمک گذاری )‌ شروع می شود و تقریبآً دو هفته و یا تا زمان شروع خونریزی به طول می انجامد .

علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهیانه آغاز می شود و تا ۳ هفته بعد ادامه می یابد و در واقع تا پایان زمان خونریزی خاتمه پیدا می کند .

علائم به مدت چند روز هنگام تخمک گذاری ( دو هفته قبل از عادت ) آغاز می شود ، سپس از شدت آن کاسته می شود و چند روز قبل از شروع خونریزی دوباره ظاهر می شود .

خانم مبتلا به PMS حداقل ۵ روز در ماه از علائم بیماری راحت است و این بیماری همیشگی نیست . اکثر خانمها فقط حدود ۷-۵ روز در ماه از این مشکل رنج می برند .بهترین راه برای تشخیص PMS جدول بندی علائم خاص خود شما بر روی تقویم به مدت ۲ ماه است . جهت کنترل این که آیا علائم ثبت شده با زمان عادت شما ارتباط دارد یا خیر ، لازم است شما علائم و نشانه هایی که در خود تجربه می کنید جدول بندی نمائید .

دانستن اینکه شما مبتلا به PMS هستید یا خیر ، احساس بهتری در شما ایجاد می کند . اگر شما نیز مبتلا به PMS می باشید اینکه شما تنها فردی نیستید که به PMS مبتلا شده است و این که PMS یک اختلال زیست شناختی است و نه جسمی ، می تواند موجب آرامش شما شود .


درمان PMS چیست ؟

با وجود اینکه علت PMS ناشناخته است ، اما قابل درمان میباشد .

توصیه های پیشنهادی برای درمان عبارتند از :

استراحت کافی

ورزش روزانه

حذف مصرف نمک ،‌ شکر ، کافئین ، الکل

مصرف ویتامین ها بخصوص ویتامین ب – ۶( B۶ )

بسیاری از مبتلایان به PMS پایین آمدن موقت قند خون خود را گزارش داده اند . خوردن شش وعده غذایی کوچک در روز بسیار مناسب تر و مفیدتر از صرف سه وعده غذایی می باشد . در این دوره مصرف کربوهیدراتهای مرکب مانند میوه جات تازه ، سبزیجات ، غلات و پروتئینها ( بخصوص مرغ و ماهی ) توصیه می شوند .

اقدامات ضروری در سندرم پیش از قاعدگی:

* قبل از اقدام درمانی و یا مصرف دارو و یا به موازات این اقدامات به توصیه های زیر عمل نمائید :

در مورد مشکل PMS با همسر خود صحبت کنید ؛ و نیز در صورت ضرورت و امکان با خانواده ، دوستان و همکارانتان در میان بگذارید . شما به همدلی و حمایت این افراد نیاز دارید ، تا اینکه شما را راهنمایی نمایند که « احساساتتان را کنترل کنید » این دقیقاً چیزی است که ممکن است شخص مبتلا به PMS نتواند انجام دهد . فرزندان شما به ویژه دختران نیز بهتر است بدانند که PMS چیست چرا که هم برای خودتان مفید است و هم مراعات شما را خواهند نمود .

صحیح و مرتب غذا بخورید . تغذیه مناسب همراه با کاهش چربیها و افزایش کربوهیدراتهای مرکب ، در طول قاعدگی و حتی پس از تخمک گذاری ( ۱۴ روز قبل از شیوع قاعدگی ) از اهمیت زیادی برخوردار است . این امر برای ایجاد تعادل در قند خون و جلوگیری از سرگیجه در شما بسیار حیاتی است . تغییر در وضع هورمونی ، شما را مستعد واکنشهای مربوط به تأثیرات پایین بودن قند خون ، مانند زودرنجی ، میگرن ، وحشت ، گریه و عصبانیت شدید می کند . بنابراین هرگز بیش از ۴ تا ۵ ساعت گرسنه نمانید . حتی یک غذای سبک هنگام خواب ممکن است لازم باشد .

به طور منظم ورزش کنید . نیم ساعت فعالیت بدنی به طوریکه با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه باشد راه خوبی است تا احساس طراوت نمائید . به طور مرتب ۳ بار در هفته ( ۱۲ بار در ماه )‌ ورزش کنید .

نمک را از وعده های غذایی خود حذف کنید . از آنجائیکه نمک موجب نگهداشتن آب در بدن می شود با کاهش نمک ، ورم کاهش می یابد ، پس به غذای خود نمک نزنید ، و از مصرف غذاهای پرسدیم نیز پرهیز نمائید .

از ویتامینهای مکمل استفاده کنید . ویتامینهایگروه ب ، به خصوص B۶ ، باعث کاهش ورم می شوند و نیز اثر ضدافسردگی دارند و به نظر می رسد میل شدید به مصرف کربوهیدراتها را کاهش می دهد ،‌ میزان پیشنهادی برای این منظور ، مصرف روزانه یکعدد قرص B کمپلکس ( حاوی ۵۰ میلی گرم B۶ ) می باشند .

سبوس را به رژیم غذایی خود بیافزایید . بعضی خانمها در طول دوره قاعدگی و یا چند روز اول عادت ماهیانه دچار یبوست می شوند . سبوس آب را به خود جذب و به عمل دفع کمک می کند . برای تآمین آن از سبوس گندم یا برنج مثل نانهای سبوس دار می توانید استفاده نمائید .


مصرف کافئین را کاهش دهید . کافئین نه تنها در قهوه بلکه در چای ، کولاها ، سوداهای رژیمی و شکلات نیز موجود است .

گروهی از این مواد در تشکیل کیست سینه مؤثرند . خانمهایی که مصرف این مواد را کاهش می دهند در این دوران درد کمتری در سینه خود حس می کنند .

در صورت امکان استرس ها را کاهش دهید . قبل از دوره عادت کارها را آسان بگیرید . اگر کار می کنید سعی کنید ملاقاتهای مهم خود را برنامه ریزی نموده و آنها را برای زمان دیگری در ماه تنظیم نمائید . در منزل ، میهمانی های بزرگ شام یا برنامه های آخر هفته سنگین ترتیب ندهید . برای دعا و عبادت ، استراحت و چرت زدن ، گوش دادن به موسیقی ، مطالعه کردن یا قدم زدن و یا گفتگو با یک دوست زمانهای لازم را پیش بینی نمائید .

روابط زناشویی :

برخورداری از روابط زناشوئی مطلوب به کاهش میزان تنش کمک می نماید .

* چند دستور برای رژیم غذائی :

روزانه شش وعده غذا بخورید این برنامه شامل سه وعده غذای اصلی به علاوه غذای سبک ساعت ۱۰ صبح ، عصرانه و غذای سبک قبل از خواب می شود . اگر تا کنون برنامه غذایی شما به جز این بوده است آن را ترک کنید و فقط وعده های غذائی کوچک بخورید . پیشنهاد ما این است که خانمهایی که نمی خواهند وزن خود را کاهش دهند یا نیاز به کاهش وزن ندارند کالری مصرفی خود را به ۱۵۰۰کالری ( رژیم سبک ) در روز کاهش دهند و خانمهایی که نیاز به کاهش وزن دارند کالری مصرفی خود را به ۱۰۰۰ کالری ( رژیم متوسط ) در روز محدود نمایند .


سایر توصیه های غذائی :

از مصرف چربیهای اشباع نشده خودداری نمائید .

نمک – هر چه کمتر بهتر – نوشیدنیهای آماده و گازدار درصد نمک بالایی دارند .

از مصرف کافئین ، قهوه ، چای ، کولا ، شکلات خودداری نمائید . ( مصرف قهوه بدون کافئین ضرری ندارد )

مصرف سبزیجات پهن برگ ( مانند کاهو ) و نیز غلات را افزایش دهید .

مصرف گوشت قرمز را به حدود ۱۰۰ گرم در روز و مجموع پروتئین مصرفی را به حدود ۱۲۰ گرم برای رژیم های غذایی ۱۰۰۰ کالری یا ۲۰۰ گرم در رژیم های غذایی ۱۵۰۰ کالری کاهش دهید برای تأمین پروتئین ، ماهی ، گوشت سفید و غلات مناسب هستند . مصرف تخم مرغ ، پنیر ، شیر ، ماست و کره باید محدود شوند .

مصرف کربوهیدراتهای مرکب نظیر غلات و سبزیجات را افزایش دهید .

تا جائیکه ممکن است مصرف قند را کاهش دهید . از مصرف آب نبات ، شکلات ، شیرینی و بستنی خودداری نمائید و در عوض از میوه های تازه بیشتر استفاده کنید .

همچنین از مصرف غذاهای زیر پرهیز نمائید :

غذاهای آماده و کنسروی ، چیپس ، چوب شور ، سوسیس ، ماهی ساردین ، حبوبات ، چغندر ،‌ ژامبون و کالباس ، شلغم ، ترشی کلم ، گوشت های دودی ، سس خردل ، سس مایونز ، سس گوجه فرنگی ، سس سویا ، ترشیجات و زیتون .

* مواد قابل مصرف :

لبنیات :‌ فقط شیر بدون چربی

تمام میوه جات و سبزیجات مفید هستند .

و می توان از آنها به عنوان وعده های سبک غذایی استفاده کرد .

گوشت سفید ، بوقلمون ، گوشت گوساله ، گوشت بره .

ماهیها : اکثر ماهیهای تازه قابل مصرف و مفید هستند .

اگر با وجود رعایت توصیه های فوق هنوز دچار ناراحتی بودید حتماً با پزشک خود مشورت نمائید . این مشکل درمان دارویی مؤثری نیز دارد ..33%دیگر پاسخ ها
arashkjavidanنام : Shaman Druidامتیاز : 246درصد بهترین پاسخ : 37%Shaman Druid (62)i

1.    89/2/28 (19:35)عزیزم ما بیماری پی ام سی نداریم. شاید منظورت پی سی او هست. اونی که شما میگی اینه: This is my PMC!!!
مربوط به خانم هاست و تخمدان پلی کیستیک هست که می تونه ناباروری، هیرسوتیسم و یه تخمدان با یه عالمه کیست رو به دنبال داشته باشه. و بسیار خطرناکه و سیستم قلبی و عروقی و متابولیک انسان را تحت تاثیر قرار می ده. من یکی از کاربران که دانشجوی مامایی هست رو پیشنهاد می کنم. اطلاعات بیشتری برات داره.
غزل ساعتچی با آیدی کلوبیه:
setareh_dombaledar.66%


ساير مطالب :
* كسی اینجا مهندسی شیمی گرایش بیوتكنولوژی می خونه تا من رو واس
* هارد خوب چی سراغ دارین؟
* سلام . واسه قبولی تو رشته پلیمر(ارشد) از رشته شیمی کاربردی ح
* درخواست کمک برای مشاوره تحصیلی-کنکور
* بهترین مودم ای دی اس ال برای کافی نت کدام است ؟
* الگوریتم وارشال
* کی کار با نرم افزار emule بلده؟؟؟؟؟
* آیا کسی می دونه که چگونه میشه از کاردانی نقشه برداری به کارش
* در مورد زیرنویس کردن فیلمها
* بهترین متریال برای ساختن یك مجسمه (در هوای بارانی خواهد بود