تبليغات
کم خونی؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان


مشخصات سوال
be_your_selfنام : مسافر تنهاامتیاز : 1133درصد بهترین پاسخ : 39%مسافر تنها (18)i

21 آذر 88 - 08:51کم خونی؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان اطلاعات بیشتر : 1)علل پیدایش کم خونی چه مسائلی ست؟
2)علائم وجود کم خونی چیست؟
3)نحوه درمان کم خونی به چه ترتیب است؟

*باتشکرتاریخ ایجاد سوال : 21 آذر 88 (08:51)تاریخ بسته شدن سوال : 7 دی 88تعداد بازدید :403تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
کم خونی؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mehrnaz2007lنام : نرگس شامتیاز : 419درصد بهترین پاسخ : 32%نرگس ش (0)i

88/9/22 (10:07)با سلام

انواع كم خونی و روشهای درمان آن

عارضه كم خونی زمانی بروز می‌كند كه خون فاقد هموگلوبین كافی است. هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون در حمل اكسیژن از ریه‌ها به تمام اندام‌های بدن كمك می‌كند.

كم خونی انواع مختلفی دارد كه هر كدام به دلایل مختلف بروز می‌كنند و به اختصار در ذیل معرفی شده‌اند:

1 - كم خونی ناشی از فقر آهن (IDA): این نوع كم خونی از شایعترین انواع این بیماری است. فقر آهن زمانی بروز می‌كند كه بدن فاقد آهن كافی است.

بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. این حالت معمولا در اثر از دست دادن خون به دلیل مشكلاتی همچون عادت ماهانه طولانی و سنگین، زخم‌های داخلی، پولیپ‌های روده یا سرطان روده بروز می‌كند.

همچنین، رژیم غذایی فاقد آهن كافی می‌تواند منجر به بروز این حالت شود. در دوره بارداری نیز عدم وجود آهن كافی برای مادر و جنین موجب كم خونی از نوع فقر آهن می‌شود.

بدن می‌تواند با مصرف مود غذایی مانند گوشت گاو، صدف‌های خوراكی، اسفناج، عدس، سیب زمینی كباب شده با پوست و تخمه گل آفتابگردان، آهن مورد نیاز خود را به دست آورد.

2- كم خونی مگالوبلاستیك یا فقر ویتامین: این نوع كم خونی معمولا در اثر كمبود فولیك اسید یا ویتامین B-12 بروز می‌كند. این ویتامین‌ها به بدن در سالم نگهداشتن خون یا سیستم عصبی كمك می‌كنند. در این نوع كم خونی، بدن گلبول‌های قرمز خونی تولید می‌كند كه نمی‌توانند اكسیژن را به خوبی تحویل دهند.

قرص‌های مكمل حاوی فولیك اسید می‌توانند این نوع كم خونی را درمان كنند. فولیك اسید را همچنین می‌توان از مصرف دانه‌ها و بنشن‌ها، مركبات و آب میوه‌ها، سبوس گندم و سایر غلات، سبزیجات برگ پهن و سبز تیره، گوشت طیور، صدف و كبد به دست آورد.

گاهی اوقات ممكن است یك متخصص نتواند تشخیص دهد كه علت این بیماری كمبود ویتامین B-12 است. این حالت معمولا در افراد مبتلا به كم خونی وخیم بروز می‌كند كه در حقیقت نوعی بیماری خود ایمنی است. عدم دریافت ویتامین B-12 كافی می‌تواند موجب كرخی و بی‌حسی دست‌ها و پاها، مشكلات در راه رفتن، از دست دادن حافظه و مشكلات بینایی شود. نوع درمان بستگی به عامل مولد بیماری دارد، اما به هر حال مصرف ویتامین B-12 ضروری است.

3- بیماری‌های نهفته: بیماری‌های خاصی وجود دارند كه می‌توانند به توانایی بدن در تولید گلبول‌های قرمز خونی آسیب برسانند. برای مثال، افراد مبتلا به بیماری‌های كلیوی به ویژه بیمارانی كه دیالیز می‌شوند در معرض ابتلا به كم خونی قرار دارند. كلیه‌های این بیماران قادر به ترشح هورمونهای كافی برای تولید گلبول‌های خونی نبوده و در هنگام دیالیز نیز آهن از دست می‌دهند.

4- بیماری‌های خونی ارثی: اگر در خانواده سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می‌یابد. یكی از امراض خونی ارثی كم خونی گلبول‌های داسی شكل است. به جای تولید گلبول‌های قرمز خونی طبیعی كه به راحتی درون رگ‌های خونی حركت می‌كنند، گلبول‌های داسی شكل حركت سختی داشته و دارای لبه‌های خمیده هستند. این گلبول‌ها نمی‌توانند در رگ‌های خونی ظریف به آسانی حركت كنند و در نتیجه مسیر رسیدن خون به اعضای بدن را مسدود می‌كنند. بدن گلبول‌های قرمز داسی شكل را نابود می‌كند، اما نمی‌تواند با سرعت كافی انواع طبیعی و سالم جدیدی را تولید كند. این امر موجب بروز كم خونی می‌شود نوع دیگری از كم خونی ارثی تالاسمی است. تالاسمی زمانی بروز می‌كند كه بدن ژن‌های ویژه‌ای را از دست می‌دهد و یا ژن‌های غیر طبیعی مختلف از والدین به كودك ارث می‌رسد كه به نحوه تولید هموگلوبین تاثیر منفی می‌گذارند.

5- كم خونی آپلاستیك: نوع نادری از كم خونی است و زمانی بروز می‌كند كه بدن به اندازه كافی گلبول قرمز تولید نمی‌كند. از آنجا كه این امر بر گلبول‌های سفید نیز تاثیر می‌گذارد، از این خطر بالای بروز عفونت‌ها و خونریزی‌های غیر قابل توقف می‌شود. این حالت دلایل مختلفی دارد كه عبارتند از: الف - روش‌های درمانی سرطان‌ها (پرتودرمانی و شیمی درمانی)

ب- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی (مانند مواد مورد استفاده در برخی حشره‌كش‌ها، رنگ و پاك كننده‌ها و شوینده‌های خانگی)

پ ـ برخی داروها (مانند داروهای مخصوص درمان روماتیسم مفصلی)

ت- بیماری‌های خود ایمنی (مانند لوپوس)

ث - عفونت‌های ویروسی كه بر تراكم استخوانی تاثیر می‌گذارد.

نوع درمان بستگی به میزان حاد بودن كم خونی دارد. این بیماری را می‌توان با تعویض خون، مصرف دارو و یا پیوند مغز استخوان درمان كرد. كم خونی برای پیشرفت در بدن به گذر زمان احتیاج دارد. در آغاز ممكن است هیچ علایمی بروز نكند و یا علایم بیماری بسیار خفیف باشد، اما با پیشرفت بیماری می‌توان شاهد علایمی چون خستگی، ضعف، عدم توانایی در كار و تحصیل، كاهش دمای بدن، پریدگی رنگ پوست، ضربان قلب سریع، كوتاهی تنفس‌ها، درد سینه، سرگیجه، تحریك پذیری، كرخی و سردی دست‌ها و پاها و سردرد بود. تشخیص این بیماری با انجام یك آزمایش خون امكانپذیر است. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش و ابتلا به كم خونی انجام آزمایشات دیگری نیز برای تشخیص نوع آن ضروری است. انتخاب نوع درمان كم خونی بستگی به علت بروز آن دارد. برای مثال، نحوه درمان كم خونی گلبول‌های داسی شكل با نحوه درمان كم خونی ناشی از رژیم غذایی فاقد آهن یا فولیك اسید متفاوت است. از این رو برای كشف بهترین روش معالجه باید به متخصص مربوطه مراجعه كرد.

به روش‌های گوناگون می‌توان مانع از بروز برخی انواع كم خونی شد كه مجموعه‌ای از آنها در زیر آمده است؛

1- مصرف غذاهای حاوی آهن زیاد از جمله گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، میوه‌های خشك شده، عدس و لوبیا، سبزیجات سبز برگ پهن مانند اسفناج، كلم و یا غله‌های حاوی آهن غنی شده.

2- مصرف مواد خوراكی كه جذب آهن را در بدن افزایش می‌دهد مانند آب پرتغال، توت فرنگی، كلم و یا سایر میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C.

3- خودداری از نوشیدن قهوه و چای همراه با وعده‌های غذایی چرا كه این نوشیدنی‌ها جذب آهن در بدن را دشوار می‌كند.

4- كلسیم جذب آهن را مشكل می‌كند لذا برای به كار گرفتن بهترین روش برای مصرف كلسیم به میزان مناسب و كافی با پزشك متخصص باید مشورت كرد.

5- اطمینان از مصرف كافی فولیك اسید و ویتامین B-12 در رژیم غذایی

6- مشاوره با پزشك برای خوردن قرص‌های مكمل آهن چرا كه مصرف این قرص بدون مشورت با فرد متخصص صحیح نیست. این قرص‌ها در دو نوع فروس و فریك ارایه می‌شوند. جذب فروس در بدن بهتر صورت می‌گیرد اما اثرات جانبی مانند تهوع، استفراغ و اسهال در پی دارد با این حال این اثرات جانبی را می‌توان با كمك برخی اقدامات كاهش داد، از آن جمله اینكه ابتدا با نیمی از دوز تجویز شده شروع كرد و به تدریج آن را به دوز كامل رساند. قرص را در دوزهای تقسیم شده مصرف كرد. قرص را همراه با غذا مصرف كرد و اگر نوعی از قرص آهن مشكلاتی ایجاد می‌كند با متخصص مربوطه برای مصرف نوع دیگر مشورت كرد.

7- زنانی كه باردار نبوده اما در سن بارداری قرار دارند باید هر 5 تا 10 سال یكبار آزمایش كم خونی بدهند. این امر حتی در شرایط سلامت باید صورت گیرد. انجام این آزمایش‌ها باید از زمان نوجوانی آغاز شود.

8- همچنین زنانی كه باردار نیستند و در سن بارداری قرار دارند در صورت داشتن علایمی چون عادت ماهانه شدید و طولانی، مصرف آهن كم و یا تشخیص قبلی ابتلا به كم خونی باید هر سال آزمایش خون بدهند. اكثر افراد از طریق یك رژیم غذایی سالم و منظم می‌توانند از غذاهای سرشار از آهن استفاده كنند اما برخی افراد نمی‌تواند آهن كافی بدست آورند كه مهمترین این افراد دختران نوجوان و زنان در سن بارداری هستند كه یا در هر عادت ماهانه خون زیادی را از دست می‌دهند یا بیش از یك بچه دارند و یا از IUD استفاده می‌كند.

كودكان نوپا و زنان باردار نیز در این گروه هستند. این افراد باید به طور دوره‌ای آزمایش كم خونی بدهند و در صورت فقر آهن حتما باید با مشورت پزشك از مكمل‌های آهن استفاده كند كه نحوه درمان مشكل آنها بر عهده پزشك است.

.60%دیگر پاسخ ها
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

1.    88/9/21 (11:23)كم خونی در حقیقت تعاریف زیادی داره گاهی اهن بدن كمه یعنی هموگلوبین خونت كه حاوی اهن هستش و باعث جذب اكسیژن می شه كمه كه درمانش خوردن قرص های فیفول هستش . گاهی هم پلاكت خونت كمه كه دچار خونریزیه داخلی می شی كه درمانش خوردن كوفول هستش ..33%
poyairanmaneshنام : پویا ایرانمنشامتیاز : 537درصد بهترین پاسخ : 21%پویا ایرانمنش (10)i

2.    88/9/21 (14:23)با سلام به شما دوست گرامی:
دوست عزیز کم خونی چند نوع می باشد که کم خونی مربوط به آهن یک نوع آن می باشد. لطف کنید سوال خود را اختصاصی تر بپرسید. در مورد کدام کم خونی اطلاعات می خواهید..6%
sheida13نام : شیدا اصغریامتیاز : 747درصد بهترین پاسخ : 6%شیدا اصغری (150)i

3.    88/10/1 (15:50)شما میتونید برای درمان از طب مکمل فرادرمانی استفاده کنید.0%
sarabeofoghنام : زهرا تهرانیامتیاز : 8330درصد بهترین پاسخ : 8%زهرا تهرانی (1)i

4.    88/10/6 (03:53)با پاسخ 1 موافقم.0%


کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان


مشخصات سوال
be_your_selfنام : مسافر تنهاامتیاز : 1133درصد بهترین پاسخ : 39%مسافر تنها (18)i

21 آذر 88 - 08:51کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان اطلاعات بیشتر : میخواستم در خصوص کم کاری و پر کاری تیروئید بدونم؛
1)اینکه بر اثر چه عواملی به وجود میان؟
2)علائم هر کدوم چه چیزهاییه؟
3)نحوه درمان هرکدوم به چه ترتیبه؟تاریخ ایجاد سوال : 21 آذر 88 (08:51)تاریخ بسته شدن سوال : 7 دی 88تعداد بازدید :638تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
کم کاری و پرکاری تیروئید؛ علل پیدایش،علایم،نحوه درمان 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
poyairanmaneshنام : پویا ایرانمنشامتیاز : 537درصد بهترین پاسخ : 21%پویا ایرانمنش (10)i

88/9/21 (14:26)با سلام به شما دوست گرامی:
قربونت برم این سوالی که شما پرسیدید شامل یک کتاب 100 صفحه ای می شود.
فکر نکنم کسی بتونه اینقدر برات جواب سوال بنویسه. بهتر است که شما در مورد این بیماری تحقیق کنید اگه به مشکلی برخوردید از دیگران مشاوره بگیرید..41%دیگر پاسخ ها
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

1.    88/9/21 (11:23)علت های زیادی داره كه بیشترین عللش اعصاب هستش .16%
mehrnaz2007lنام : نرگس شامتیاز : 419درصد بهترین پاسخ : 32%نرگس ش (0)i

2.    88/9/22 (09:57)با سلام پیشنهاد میکنم که به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید ولی اطلاعات مختصری را به عرض میرسانم:

تیروئید غده‌ای است در قسمت قدامی گردن و به صورت پروانه‌ای شکل،‌ دارای دولپ (چپ و راست) که هرگونه اختلال بر روی این غده منجر به کم کاری و یا پرکاری تیروئید می‌شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید باید در دوران جنینی و چند ماهه اول تولد بررسی شود.

کم کاری تیروئید در اثر کمبود شدید ید به وجود می‌آید که این کمبود می‌تواند در اثر عمل جراحی و مصرف ید رادیواکتیو بیماری‌های خود ایمنی به وجود آید.

کمبود شدید ید باعث از کار افتادن غده تیروئید و نیز کاهش سطح هورمون‌ها شده و در نتیجه منجر به ایجاد کم کاری تیروئید یا هایپوتیروئیدی ‌شود.

فتق ناف (بیرون زدگی ناف)، کاهش دفع مدفوع، اختلال در رشد، قد، وزن و دور سر و افزایش طول مدت بیماری زردی از علائم این بیماری در نوزادان است.

تشخیص این بیماری در نوزاد با گرفتن خون از پاشنه پای کودک و بررسی آزمایش انجام می‌شود. چنانچه این تشخیص قبل از یک ماهگی صورت پذیرد درمان موثرتر خواهد بود و در صورت عدم تشخیص آن در کودک، منجر به کاهش IQ و عقب ماندگی ذهنی می‌شود.

علائم کم کاری تیروئید در بلوغ و میانسالی اشاره :

کوفتگی و خستگی شدید،‌ ریزش مو (به خصوص در گوشه‌های خارجی ابرو)، خواب آلودگی، ‌فراموشی و کاهش حافظه‌، خشکی پوست و مو، کاهش وزن، کاهش ضربان قلب و احساس تپش قلب، یبوست و کاهش دفع از علائم این بیماری می‌باشد.

علل ایجاد این بیماری :

ید رادیواکتیو، عمل جراحی، ‌بیماری‌ هاشیموتوی تیروئیدی و استفاده از برخی داروها است.

با وجود این که ید در اختیار غده تیروئید قرار دارد ولی سنتز هورمون تیروئید کاهش یافته و منجر به کم کاری می‌شود. تشخیص و درمان این بیماری در معاینه فیزیکی شرح حال بیمار و انجام آزمایشات است و درمان این بیماری استفاده از قرص‌های لوویتروکسین است که در این بیماری مصرف دارو مادام العمر است و هر ۳ تا ۶ ماه یکبار آزمایش انجام می‌شود و بسته به نوع آزمایش مقدار قرص کمتر یا بیشتر می‌شود.

نکته قابل ذکر در مصرف این داروها آن است که حتما قرص‌ها با معده خالی مصرف شود؛ چرا که در صورت استفاده به همراه غذا از جذب این دارو جلوگیری می‌شود.

پرکاری تیروئید:

«گریوز» شایع‌ترین بیماری پرکاری تیروئید است که در زنان بیش از مردان می‌باشد.

در پرکاری تیروئید غده تیروئید، هورمون بیشتری را منتشر می‌کند و یکی از شایع‌ترین انواع پرکاری تیروئید بیماری «گریوز» است. این بیماری یک بیماری خود ایمنی می‌باشد و بدن بر علیه تیروئید موادی را تشرح می‌کند که در اثر ترشح این مواد تیروئید نزدیک شده و سنتز هورمون تیروئیدی افزایش می‌یابد.

«گریوز» شایع‌ترین نوع پرکاری تیروئیدی در زنان می‌باشد، در این بیماری بیرون زدگی چشم یا پروکتوزیسم یا اگزوستاسمی ایجاد می‌شود.

گروه‌های تیروئیدی:

هرگاه یک یا چند گره داخل تیروئید وجود داشته باشند فعال بودن هر کدام از این گره‌ها منجر به ایجاد گواتر سمی چند گره‌ای و تک گره‌ای می‌شود.

علائم پرکاری تیروئید

‌عصبانیت، بی قراری،‌ اضطراب، عرق کردن به خصوص عرق گرم،‌ لرزش دست،‌ ضربان قلب، خستگی و گاها افزایش فشار خون، ‌افزایش متابولیسم بدن که در نهایت منجر به کاهش وزن ‌شود .

بهترین راه درمان استفاده از داروهایی که علائم بیماری را کاهش دهد و در نهایت درمان قطعی را به دنبال داشته باشد است.
.41%
mahno88نام : مهناز جونامتیاز : 550درصد بهترین پاسخ : 8%مهناز جون (213)i

3.    88/9/24 (22:10)راست میگه بچه یکی یکی سوال کن
.0%
sarabeofoghنام : زهرا تهرانیامتیاز : 8330درصد بهترین پاسخ : 8%زهرا تهرانی (1)i

4.    88/10/6 (03:53)با پاسخ 1 موافقم.0%


علایم و راه درمان کمکاری تیرویید


مشخصات سوال
nixy_girlنام : paris machaامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%paris macha (182)i

15 شهریور 87 - 12:58علایم و راه درمان کمکاری تیرویید اطلاعات بیشتر : علایم کمکاری غده ی تیرویید و راه درمانش چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 15 شهریور 87 (12:58)تاریخ بسته شدن سوال : 31 شهریور 87تعداد بازدید :18346تعداد پاسخ ها : 13طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علایم و راه درمان کمکاری تیرویید 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
manelly20نام : مانلی *امتیاز : 451درصد بهترین پاسخ : 6%مانلی * (2)i

87/6/15 (13:24)سلام گلم. من خودم کم کاری تیروئید دارم و سالهاست قرص میخورم. از علائم کم کاری تیروئید چاقی با بهتر بگم پف کردن و خواب الودگی و کسالت میشه نام برد که واضح ترینشه.
برای درمان هم باید بری ازماش t3 و t4 و tshبذی و زیر نظر متخصص غدد خوردن دارو را شروع کنی.
البته از لحاظ تغذیه ای هم میشه یکسری رژیم های غذایی را برای بهبود اجرا کرد
موفق باشی.38%دیگر پاسخ ها
lexappiaنام : سارا مهم نیستامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%سارا مهم نیست (6)i

1.    87/6/15 (13:34)alaem:bihoselegi za af,khastegi,bozorg shodane ghodeye tiroeed chaghiye mofratva...
darman:levotiroxin.2%
scorpions_b2006نام : حسین امتیاز : 1726درصد بهترین پاسخ : 25%حسین (26)i

2.    87/6/15 (15:22)سلام آوریل جان:
كم‌كاری‌ تیرویید Hypothyroidism كم‌كاری‌ تیرویید عبارت‌ است‌ از كاهش‌ فعالیت‌ غده‌ تیرویید كه‌ باعث‌ كاهش‌ تولید هورمون‌های‌ تیروییدی‌ می‌شود. غده‌ تیرویید یك‌ غده‌ پروانه‌ای‌ در جلوی‌ گردن‌ است‌. تقریباً تمام‌ فرایندهای‌ متابولیك‌ تحت‌تأثیر هورمون‌های‌ تیروییدی‌ قرار می‌گیرند. كم‌كاری‌ تیرویید در هر دو جنس‌ و در هر سنی‌ رخ‌ می‌دهد، اما در زنان‌ میانسال‌ شایع‌تر است‌. علایم‌ شایع‌ نامحتمل‌ است‌ كه‌ تمام‌ علایم‌ زیر در یك‌ فرد وجود داشته‌ باشند، اما اكثر بیماران‌ دارای‌ چندین‌ علامت‌ از علایم‌ زیر هستند: كم‌ شدن‌ تحمل‌ به‌ سرما كم‌ شدن‌ اشتها یبوست‌ درد قفسه‌ سینه‌ موی‌ خشن‌ یا با رشد كند كند، تند، یا نامنظم‌ بودن‌ ضربان‌ قلب‌ افزایش‌ وزن‌ یا برعكس‌، لاغری‌ شدید بی‌حالی‌ یا شل‌ بودن‌، یا برعكس‌، بی‌قرار بودن‌ خواب‌آلودگی‌ یا برعكس‌، بی‌خوابی‌ اختلال‌ روانی‌، از جمله‌ افسردگی‌، روان‌پریشی‌، یا ضعیف‌ شدن‌ حافظه‌ تجمع‌ مایع‌ در بدن‌، خصوصاً در اطراف‌ چشم‌ها حالت‌ خمودگی‌ در صورت‌ و پایین‌ افتادگی‌ پلك‌ها خشن‌ شدن‌ پوست‌ كم‌ شدن‌ تحمل‌ به‌ داروها كم‌ شدن‌ میل‌ جنسی‌ و ناباروری‌ اختلالات‌ قاعدگی‌ كم‌خونی‌ كرختی‌ یا سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ دست‌ها و پاها كلفت‌ یا خشن‌ شدن‌ صدا علل‌ گاهی‌ ناشناخته‌ است‌. شایع‌ترین‌ علل‌ عبارتند از: بیماری‌های‌ خودایمنی‌، كه‌ در طی‌ آنها دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ عملكرد غیرطبیعی‌ دارد و به‌ غده‌ تیرویید حمله‌ می‌برد. درمان‌ با ید رادیواكتیو جراحی‌ برای‌ درمان‌ پركاری‌ تیرویید كمبود ید در رژیم‌ غذایی‌ كاهش‌ فعالیت‌ غده‌ هیپوفیز، كه‌ ترشح‌كننده‌ هورمون‌ محرك‌ تیرویید است‌. داروهایی‌ مثل‌ لیتیم‌ كه‌ از فعالیت‌ تیرویید می‌كاهند. عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر سن‌ بالای‌ 60 سال‌ چاقی‌ جراحی‌ برای‌ درمان‌ پركاری‌ تیرویید درمان‌ با اشعه‌ ایكس‌ پیشگیری‌ راه‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ از كم‌كاری‌ اولیه‌ تیرویید وجود ندارد. پس‌ از جراحی‌ تیرویید یا تخریب‌ تیرویید توسط‌ اشعه‌ درمانی‌، تا آخر عمر هورمون‌ تیرویید به‌ صورت‌ قرص‌ باید دریافت‌ شود. عواقب‌ مورد انتظار معمولاً با دادن‌ هورمون‌ تیرویید و تنظیم‌ دقیق‌ مصرف‌ آن‌ قابل‌ درمان‌ است‌. هورمون‌ درمانی‌ عبارت‌ است‌ از فراهم‌ آوردن‌ تیروییدی‌ به‌ اندازه‌ كافی‌ برای‌ بدن‌ تا كارایی‌ عملكردهای‌ طبیعی‌ بدن‌ حفظ‌ شود. امكان‌ دارد تا چندین‌ ماه‌ نیاز به‌ ارزیابی‌ پزشكی‌ وجود داشته‌ باشد تا مقدار مناسب‌ هورمون‌ تیروییدی‌ كه‌ باید داده‌ شود معلوم‌ شود. در صورتی‌ كه‌ درمان‌ قطع‌ شود، بیماری‌ عود می‌كند. عوارض‌ احتمالی‌ اغمای‌ میكسدم‌ ـ كه‌ عارضه‌ تهدیدكننده‌ جان‌ بیمار است‌. افزایش‌ استعداد ابتلا به‌ عفونت‌ها بروز بحران‌ غده‌ فوق‌كلیوی‌ در اثر درمان‌ شدید كم‌كاری‌ تیرویید ناباروری‌ درمان‌ زیاده‌ از حد به‌ مدت‌ طولانی‌ می‌تواند باعث‌ كاهش‌ تراكم‌ معدنی‌ استخوان‌ شود. درمان‌ اصول‌ كلی‌ آزمایش‌ خون‌ از نظر هورمون‌های‌ تیروییدی‌. با آزمایش‌ می‌توان‌ تشخیص‌ كم‌كاری‌ تیرویید را مسجل‌ كرد اما نمی‌توان‌ مشخص‌ كرد كه‌ چه‌ میزان‌ هورمون‌ برای‌ درمان‌ لازم‌ است‌. اهداف‌ درمان‌ عبارتند از تجویز هورمون‌ تیرویید و شناسایی‌ علایم‌ برای‌ پیشگیری‌ از زیاد بودن‌ یا كم‌ بودن‌ مقدار هورمون‌ تیرویید تجویز شده‌ اگر موارد اورژانسی‌ رخ‌ دهد مثل‌ اغمای‌ میكسدم‌ (بسیار به‌ ندرت‌ در هوای‌ گرم‌ رخ‌ می‌دهد، اما در هوای‌ سرد شایع‌تر است‌)، امكان‌ دارد نیاز به‌ بستری‌ شدن‌ وجود داشته‌ باشد. داروها هورمون‌ تیرویید تجویز خواهد شد. میزان‌ مصرفی‌ برحسب‌ سن‌، وزن‌، جنس‌، ظرفیت‌ عملكرد تیرویید، سایر داروهای‌ مصرفی‌ و عملكرد روده‌ تعیین‌ می‌شود. فعالیت‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. تا حدی‌ كه‌ می‌توانید فعالیت‌ خود را حفظ‌ كنید. رژیم‌ غذایی‌ رژیم‌ خاصی‌ برای‌ كم‌كاری‌ تیرویید توصیه‌ نمی‌شود. با خوردن‌ رژیم‌ پرفیبر از بروز یبوست‌ جلوگیری‌ به‌ عمل‌ آورید. در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ كم‌كاری‌ تیرویید را دارید. اگر علایم‌ در عرض‌ 3 هفته‌ از شروع‌ درمان‌ رو به‌ بهبود نگذارند. اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند. اگر اغما یا تشنج‌ رخ‌ دهد، فوراً باید درخواست‌ كمك‌ اورژانس‌ شود.

آوریل جان امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم....38%
best_3008نام : میثم .امتیاز : 1058درصد بهترین پاسخ : 10%میثم . (8)i

3.    87/6/15 (16:35)دوستان توضیح کامل دادن.2%
lonelysky7نام : هستی امتیاز : 132درصد بهترین پاسخ : 21%هستی (6)i

4.    87/6/15 (18:36)سلام
با اینکه پاسخ 3 به نظر خیلی کامل میاد ولی من فکر می کنم این توضیحات کسی رو که اطلاعات پزشکی نداره بدتر گمراه می کنه و فقط دلشوره به همراه داره .
من یک تحقیق دانشگاهی در این مورد داشتم ولی لزومی به توضیحات پیچیده نیست، انچه که شما باید بدونی اینه که :
کم کاری تیرویید در افراد فامیل شایع تره و اگه کسی مبتلا باشه احتمال رو بالا میبره
علائم : افزایش وزن ، کاهش انرژی بدن و کم تحرکی ، خشکی پوست ، دستان سرد ، صورت پف کرده و چشم های بر آمده ، قاعدگی سخت و زیاد ، تورم ناحیه ی گردن(گواتر) و ....
که معمولا" خیلی از این علایم دیده نمیشه مخصوصا" در کسانی که کم کاری خیلی خفیف هستش و این علایم بیشتر برای کسانی هست که خیلی درگیر بیماری هستن
الان هم رایج بین مردم که وقتی احساس چاقی می کنن برن و آزمایش تیرویید بدن ، با اینکه افرادی هستن که حتی خیلی لاغرن !
بر عکس پر کاری تیرویید که خیلی بیمار رو در حالت شدیدش اذیت می کنه و عوارض بدی هم داره حتی عوارض در درمان ، کم کاری اگه تحت نظر پزشک باشه مشکلی ایجاد نمی کنه ، و سالی چند بار فقط برای چک باید به پزشک مراجعه کرد
خیلی ساده آزمایش خون میدی شامل : TSH , T4 , T3
در صورت پایین بودن مقادیر T4 , T3 نسبت به مقادیر نرمال احتمال کم کاری هست
که من توصیه می کنم که آزمایش رو به پزشک نشون بدی
درمانش هم توسط قرص و گاهی رژیم غذایی کم نمک هست
:)
شاد و سالم باشی.7%
errornimaنام : نیما امتیاز : 1003درصد بهترین پاسخ : 7%نیما (76)i

5.    87/6/16 (01:45)سلام دوست عزیز

به سایت زیر مراجعه کنید

www.Automechanics.Ir

با تشکر از شما .0%
aminbtنام : امین طهرانیامتیاز : 109درصد بهترین پاسخ : 0%امین طهرانی (1)i

6.    87/6/16 (03:48)آوریل عزیز سلام
کم کاری تیرویید رو اینجوری در نظر بگیر که سیستم سوخت و ساز بدن خراب شده یعنی جای اینکه به میزان کافی بسوزونه تا نیاز های خودش رو تامین کنه کمتر میسوزونه و بعضی نیازهاشو تامین نمیکنه یا کمتر تامین میکنه
مثلا
خستگی بی دلیل
تنبلی و کسالت
چاقی گلابی شکل
خشکی و شکنندگی پوست و ناخن و مو
پریود پر درد و اذیت کننده
کم تحملی کم حوصلگی و عصبی شدن
احساس سرما
و ....

بهتر است در صورت وجود این علایم به یه دکتر غدد مراجعه کنی
خوددرمانی هم نکن چون تییرویید سرماخوردگی نیست خیلی حساس و مهم.2%
sibehنام : سیبه --امتیاز : 1066درصد بهترین پاسخ : 12%سیبه -- (694)i

7.    87/6/16 (08:55)مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با یك پزشك تماس بگیرید ! .2%
sheida13نام : شیدا اصغریامتیاز : 747درصد بهترین پاسخ : 6%شیدا اصغری (148)i

8.    87/6/16 (11:07)برای درمان استفاده از روش فرادرمانی رو بهتون پیشنهاد میکنم
فرادرمانی اتصال با شعور الهی حاکم بر جهان هستی هست.

اگر مایل بودید برام پیام بذارید.0%
ehsanehنام : احسانه پرنیانامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%احسانه پرنیان (4)i

9.    87/6/16 (11:35)پر خوابی. خستگی زودرس. ریزش مو. اختلال قاعدگی... اگر شک به این بیماری داری فوری به یه دکتر مراجعه کن. با معاینه بهتر میشه فهمید.0%
elnaz_909نام : الناز النازامتیاز : 288درصد بهترین پاسخ : 14%الناز الناز (15)i

10.    87/6/16 (14:15)کم کاری تیروئید چیست؟
هیپو تیروئیدی یا کم کاری تیروئید (غدد تیروئید کم فعال) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید میزان هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیتهای بدن است. گرچه کم کاری تیروئید می تواند موقتی باشد، ولی معمولاً یک وضعیت دائمی است. برخی مطالعات نشان می دهند که 10 درصد زنان و 3 درصد مردان کم کاری تیروئید دارند.
نشانه های هیپوتیروئیدی چیست؟
در مراحل ابتدایی ممکن است علائم کمی بروز کند چرا که بدن توانایی جبران نسبی غده تیروئید از کار افتاده را با افزایش تحریک آن دارد. این مسئله بسیار شبیه فشار دادن پدال گاز برای حرکت با سرعت قبلی در وقتی که ماشین از تپه بالا می رود است. به هرحال به دلیل آنکه تولید هورمون تیروئید کاهش یافته و متابولیسم بدن کند شده است نشانه های مختلفی می تواند بروز کند.
- خستگی فراگیر
- خواب آلودگی
- فراموشکاری
- مشکلات یادگیری
- ناخن و موی خشک و شکننده
- پوست خشک و خارش دار
- صورت پف آلود
- یبوست
- ناراحتی عضلات
- اضافه وزن و احتباس ادراری
- جریان قاعدیگی سنگین یا غیر طبیعی
- افزایش فراوانی سقط
- افزایش حساسیت به داروها

هیپوتیروئیدسیم حالتی است که با پیشرفت کند کم کاری تیروئیدی مشخص می‌شود. و در انواع مختلف دسته بندی می‌شود.
•نوع اولیه : بیش از 95 درصد موارد مبتلایان دچار کم کاری اولیه تیروئید هستند که اختلال عملکرد خود غده تیروئید است.
•نوع ثانویه : کم کاری تیروئید به علت نارسایی هیپوفیز را هیپوتیروئیدی ثانویه گویند.
•نوع ثالثیه : کم کاری تیروئید ناشی از نارسایی هیپوتالاموس را هیپوتیروئیدی ثالثیه گویند.
•وجود هیپوتیروئیدی از زمان تولد را کرتینیسم گویند. مادر نیز ممکن است دچار کم کاری تیروئیدی باشد.
•تیروئیدیت اتوایمیون (تیروئیدیت هاشیموتو) شایعترین کم کاری تیروئید در بالغین است که غده تیروئید توسط سیستم ایمنی بدن مورد تهاجم قرار می‌گیرد.
•کم کاری تیروئید در مبتلایان به پرکاری تیروئید که توسط ید رادیواکتیو ، جراحی یا داروهای ضد تیروئیدی درمان شده‌اند نیز مشاهده می‌شود.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید:
1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.
2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.
3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.
4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.
5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.
6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است. لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:
* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .
* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.
* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.
* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .
* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.
* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.
*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.
*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.
* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و ...
* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.
* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.
* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.
* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.
با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد.


T4 آزاد (تیروکسین) هورمون تیروئید فعال در خون. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که در خون افراد طبیعی دامنه ای از هورمون T4 درست مثل دامنه قد و وزن وجود دارد که محدوده طبیعی تلقی می شود و مقدار هورمون تیروئید برای جمعیت عمومی امکان دارد که برای یک فرد خاص مناسب نباشد.
پادتن های ضد تیروئید ? احتمال وجود التهاب تیروئید خود ایمنی را که می تواند عامل هیپوتیروئیدی باشد نشان می دهند.
یک پزشک عمومی می تواند تشخیص هیپوتیروئیدی را بگذارد اما غالباً به کمک یک متخصص غدد، پزشکی که در بیماریهای تیروئید تخصص دارد، نیاز می شود.
هیپوتیروئیدی چگونه درمان می شود؟
هیپوتیروئیدی با یک درمان تک دوز روزانه لووتیروکسین که به صورت قرص داده می شود درمان
می گردد. یک پزشک با تجربه می تواند دوز و شکل صحیح را برای بازگشت تیروئید به وضعیت طبیعی تجویز نماید. در بیماران مسنی که بیماریهای زمینه ای ماند بیماری قلبی دارند معمولاً دوز پایین دارو شروع می شود در حالیکه در بیماران جوان و سالم دوز کامل درمانی به یکباره جایگزین می شود. هورمون تیروئید در بدن بسیار کند عمل می کندو بنابراین چند ماه پس از شروع درمان طول می کشد تا درعلایم بهبودی مشاهده شود.
از آنجا که بسیاری از موارد هیپوتیروئیدی، دائمی و اغلب پیشرونده هستند ضروری است که درمان این وضعیت در طول زندگی فرد ادامه پیدا کند. اندازه گیری دوره ای سطح TSH و وضعیت بالینی برای اطمینان از اینکه دوز مناسب تجویز شده است ضروری است چرا که ممکن است نیاز به تعدیل دوزهای درمانی در زمانهای مختلف وجود داشته باشد. تعدیل مطلوب برای هورمون تیروئید حیاتی است چرا که بدن بسیار حساس به تغییرات حتی جزیی هورمون تیروئید است. قرصها در 10 قدرت مختلف تولید می شوند و ضروری است که آنها را در هر روز به طور ثابتی دریافت نمود.
دوزی از هورمون تیرویی که کم باشد ممکن است نتواند از بزرگ شدن غده پیشگیری کند و باعث پایدار ماندن نشانه ها همراه با افزایش سطح کلسترول خون شود که به نوبه خود می تواند خطر تصلب شرایین و بیماری قلبی را افزایش دهد. دوزی از هورمون تیرویی که خیلی زیاد باشد می تواند باعث بروز نشانه های هیپر تیروئیدی شود و بار اضافی بر روی قلب ایجاد کرده و منجر به افزایش خطر بروز پوکی استخوان گردد.
بسیار مهم است که دوز دارو در زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند به خوبی تنظیم شود چرا که هیپوتیروئیدی می تواند بر رشد و نمو جنین تأثیر بگذارد. غالباً در طی حاملگی جایگزینی هورمون تیروئید تغییر میکند و بنابراین مراقبت بیشتری لازم است. داروها و مکملهای مختلفی (خصوصاً آهن) می توانند مشخصاً بر جذب هورمون تیروئید تآثیر بگذارند و بنابراین سطح هورمون نیاز به مراقبتهای بیشتری در طی بیماری یا تغییر داروها دارد.
هورمون تیروئید برای کارکرد و نمو طبیعی مغز در جنین و نوزاد حیاتی است و شیرخوارنی که به درمان جایگزین با هورمون تیروئید نیاز دارند نباید با محلولهای مایع در بازار درمان شوند، چرا که هورمون فعال ممکن است پس از حل شدن خراب شود و نوزاد هورمون تیروئید کافی دریافت نکند. به جای آن شیرخواری که هیپوتیروئیدی دارد باید به وسیله شکستن قرص به اندازه صحیح و سپس حل نمودن آن در یک قاشق چایخوری مایع درمان شود. مدیریت مناسب در درمان هیپوتیروئیدی نیاز به مراقبت پیوسته توسط یک پزشک مجرب دارد.

.4%
asareh464نام : مجید اسارهامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 6%مجید اساره (15)i

11.    87/6/19 (01:02)chagi ya lagari besh az andazeh,daro ba nazar pezeshk.0%


ساير مطالب :
* شما برای سفر کجای ایران رو انتخاب می کنید؟؟؟؟
* جریان این" جیر پماران "چیه؟؟؟
* با سلام خدمت دوستان در صورتیکه کارخانه ای که در زمینه تولید
* سوالی در مورد دیسک کمر
* تحقیق در مورد سانتیاگو کالاتراوا
* مدیریت چرا خانم سناتور پس از تایید دوستی در لیست ظاهر نشد؟
* اخلال در پارامتری های ورودی كلوپ و عدم ارتباط با اتاق گلوپ
* شرایط فسق معامله
* برنامه ی مبناهای ویژوال رو می خوام
* مدلی که واتسون و کریک برای DNAارائه کردند دزدی بود؟